Dieta në hikërror për një javë

qull hikërror për humbje peshe

Dieta popullore e hikërrorit për një javë llogaritet dhe shpesh jep rezultatin e humbjes së peshës me 5-10 kilogramë. Nëse e merrni seriozisht këtë sistem të energjisë, mund të bindeni për të vërtetën e kësaj deklarate. Ne hasim në një shumëllojshmëri vlerësimesh rreth dietës së hikërrorit, por mënyra se si funksionon në realitet mund të kontrollohet vetëm në përvojën tonë. Pra, ne fillojmë të humbasim peshë dhe të transformohemi.

Dietë e thjeshtë javore e hikërror

Kemi të bëjmë me një sistem ushqyes efektiv, rezultatet e të cilit vërehen pas një jave. Përveç drithërave të hikërror, ne do të përdorim kefir dhe pak produkte të tjera. Të gjithë e dinë për përfitimet e këtij lloji të drithërave, ato përmbajnë një pjesë mbresëlënëse të proteinave të vlefshme. Ne gjithashtu do të marrim kalium dhe hekur nga hikërror. Vlen të përmendet fosfori dhe jodi. Për më tepër, ne do të emërtojmë vitaminën P dhe disa vitamina nga grupi B. Fibrat, kur ato hyjnë në trupin tonë, veprojnë si detoksifikuese.

Kjo dietë është e pakonceptueshme pa një produkt cilësor të qumështit të thartuar - kefir. Duke ngrënë kefir të mirë, kemi pjesët e duhura të kalciumit, ngopim trupin me proteina, vitaminë A dhe disa vitamina nga grupi B. Kur kefiri futet në dietë, tretja përmirësohet dhe trupi çlirohet nga toksinat e dëmshme dhe toksinat e rrezikshme. Puna e baktereve të acidit laktik është eliminimi i proceseve kalbëzuese të lokalizuara në zgavrën e zorrëve.

Kombinimi i hikërror dhe kefir jep një efekt të mahnitshëm. Njëkohësisht me humbjen e peshës, ne fitojmë tretje të shkëlqyeshme, pastrojmë mëlçinë dhe përmirësojmë gjendjen e lëkurës. Shtë e rëndësishme të mësoni se si të zgjidhni kefirin e duhur për ushqim në regjimin e dietës. Nëse kemi një produkt më të vjetër se një ditë, atëherë përdorimi i tij nënkupton një predispozitë për fryrje të stomakut dhe krijimin e një efekti laksativ. Dhe në rastin e përdorimit të një produkti të qumështit të thartuar që është bërë më shumë se 3 ditë më parë, ekziston një rrezik i lartë i kapsllëkut.

qull hikërror me vaj për humbje peshe

Ushqimi i hikërror është krijuar për një javë, kohë gjatë së cilës trupi lirohet nga efektet e dëmshme dhe pesha e tepërt.

Rregullat e një diete të shëndetshme hikërror

Në mbrëmje ne përgatisim ushqim për tërë ditën tjetër. Likelyshtë e mundshme që 1 filxhan drithëra do të mjaftojë. Shtë e nevojshme të derdhni ujë të valë në hikërror të larë dhe të kulloni ujin pas disa sekondash. Pastaj derdhni drithërat me ujë të freskët, gjithashtu të valë. Nëse kemi 1 filxhan hikërror, atëherë pjesa optimale e ujit është 1. 5 gota. Lëreni hikërrin brenda natës nën një kapak, këshillohet që ta izoloni atë shtesë. Kjo pjatë nuk ka nevojë të zihet. Ne duhet t'i përmbahemi një parimi të thjeshtë - hani hikërror sipas nevojës. Konsumoni një pjesë të vogël të drithërave çdo disa orë. Nëse ndiheni të uritur, mund të hani çdo orë.

Para se të shkoni në shtrat për 4-5 orë duhet të ketë uri të plotë, nëse kjo është e padurueshme, atëherë në raste ekstreme mund të pini një pjesë të vogël të kefir. Si pjesë e dietës, hikërrori gatuhet pa erëza ose salca, pa kripë ose sheqer. Kefir është çifti perfekt për hikërror. Përmbajtja e yndyrës në një pije të qumështit të thartuar duhet të jetë e ulët, 1% kefir është optimale. Mjafton të konsumoni një shishe litër kefir në ditë. Bestshtë më mirë të pini një pjesë të kefir para ose pas ngrënies, të mbani një interval me ushqim për rreth 30 minuta. Shtë e lejuar të pini hikërror me kefir ose të përzieni këto dy produkte.

Vëllimi i përgjithshëm i lëngut të dehur në ditë duhet të jetë afër të paktën 1. 5 litra. Në këtë dietë, përveç ujit të pastër, mund të konsumoni pije të ndryshme dobësuese si çaj xhenxhefili ose ujë sassi. Çaji jeshil, çajra të ndryshëm bimorë dhe pije me bazë limoni janë gjithashtu mundësi të mira. Inkurajohet përdorimi i komplekseve multivitamina. Possibleshtë e mundur të pini çaj ose kafe, jo më shumë se 2 porcione në ditë. Sheqeri eliminohet plotësisht. Për të rimbushur rezervën e vitaminave, mund të hani pak mjaltë natyral. Për të pasuruar shijen e hikërrorit, mund ta sezoni me barishte, lëng limoni ose hudhër, por pa fanatizëm.

Mos supozoni se kjo dietë e thjeshtë e hikërrorit për një javë na zhyt në një botë urie dhe monotonie. Zakonisht uria nuk shqetëson, nuk ka humbje të forcës. Me siguri, këtë javë do të dëshironi një larmi ushqyese. Ka disa ushqime që janë të padëmshme, por përkundrazi, janë të dobishme në ushqimin dietik.

Për të furnizuar më tej trupin me vitamina, për të marrë pjesë normale të fibrave dhe për të furnizuar sheqerna natyrale për funksionimin e duhur të trurit, ne kemi nevojë për fruta të thata. Nuk do të ketë dëm nëse hani disa manaferra veçmas nga ushqimi ose së bashku me hikërror. Kumbullat e thata dhe kajsitë e thata janë më të përshtatshme.

Ju mund të diversifikoni dietën tuaj me hikërror vetë, për shembull, duke përdorur hikërror të gjelbër.

Vlen t'i kushtohet vëmendje lakrës dhe ta konsumoni në mënyrë aktive. Dihet që në vetë përpunimin e lakrës, ne harxhojmë më shumë energji sesa fitojmë si rezultat i asimilimit të saj nga trupi. Kjo përmbajtje negative e kalorive është e dobishme për ne. Dhe edhe nëse ka zarzavate në dietë, nuk ka kufizime në të.

Frutat pa ëmbëlsira nuk do të jenë të tepërta. Për një ditë - 2-3 fruta. Më mirë ta ktheni këtë ushqim në një meze të lehtë. Nëse po flasim posaçërisht për mollët jeshile, atëherë ato shkojnë mirë me hikërror.

Në mënyrë që një dietë hikërror për një javë të jetë e dobishme dhe të sjellë humbjen e peshës së lakmuar prej 5-10 kilogramë, duhet të konsultoheni me një specialist. Nëse gjenden probleme shëndetësore, do të duhet të hiqni dorë nga kjo dhe dietat e tjera. Kundërindikimet duhet të merren seriozisht, për shembull, me anemi ose nivele të ulëta të hemoglobinës, një dietë e tillë nuk është e dobishme. Nëse presioni i gjakut ulet vazhdimisht, atëherë nuk duhet të rregulloni një dietë të tillë. Me diabet mellitus, është gjithashtu e papranueshme që të praktikohet të hahet hikërror vetëm. Një grua në një gjendje shtatëzënie ose duke ushqyer me gji një foshnjë gjithashtu nuk ka të drejtë të bëjë dieta, veçanërisht në ato të tilla të vështira.