Dieta për pankreatiti

dietë për pankreatitit

Dieta (ushqimi) për pankreatitin kërkon një qasje të veçantë, pasi pacientët kanë nevojë për një dietë të caktuar që synon lehtësimin e barrës së tepërt të pankreasit. Përndryshe, pacientët menjëherë ndiejnë shqetësime nga organi i prekur - nivelet e sheqerit në gjak rriten, mund të shfaqen dhimbje barku dhe të përziera. të vjella, ethe etj.

Prezantimi

Jeta e një personi me pankreatit në fillim duket tepër e vështirë. Në të vërtetë, deri kohët e fundit, zakonet e tij të ngrënies ishin krejtësisht të ndryshme, dhe tani ju duhet të kontrolloni absolutisht gjithçka që hani. Dhe ndryshimi në dietën e zakonshme (pesë herë në ditë) e bën veten të ndjerë. Shton një konotacion negativ dhe një ndalim për shumë produkte që ishin të varur para sëmundjes

Për fat të keq, pankreatiti është një sëmundje mjaft serioze dhe pa një dietë të rreptë dhe trajtim të vazhdueshëm, njerëzit vdesin pa ndryshim.

Parimet themelore ushqyese

Dieta për pankreatitin duhet të plotësojë parimet e mëposhtme:

Frekuenca e energjisë: nëse përdorni pjesë pak më shpesh se zakonisht, atëherë puna e sistemit të tretjes do të normalizohetPankreasi do të fillojë të mësohet me një kohë të caktuar për prodhimin e një sekreti që do të shkojë për të tretur ushqimin, dhe jo për të tretur gjëndrën vetë

Duhet gjithashtu të theksohet se me vakte të shumta, presioni intraductal kthehet në normale, që do të thotë se rreziku i formimit të rërës dhe gurëve në kanalet e gjëndrës do të zvogëlohet ndjeshëm.

Ushqimi fraksionar:Mos hani ushqim në pjesë të mëdha. Edhe nëse ndjenja e urisë është shumë e fortë, është akoma më mirë ta ndash atë në disa truke. Kjo është e nevojshme në mënyrë që vetëm doza për të cilën enzima do të prodhohet në sasi të përshtatshme të hyjë në traktin tretës.

Ushqim i copëtuar: për të shmangur situatat e panevojshme provokuese, ushqimi duhet të jetë i integruar - në këtë rast, mukoza e stomakut nuk është e irrituar dhe procesi i thithjes së lëndëve ushqyese është më i mirë

Dietë të ekuilibruar: për ekuilibrin e ushqyesve, është e nevojshme të rritet përbërësi i proteinave - kjo mund të bëhet duke rritur sasinë e qumështit, peshkut dhe produkteve të mishit

Me një rritje të proteinave në dietë (rreth 150 gram), është e nevojshme të zvogëloni marrjen e karbohidrateve. Trupi duhet të marrë jo më shumë se 300 gramë prej tyre. në ditë.

Duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë sheqerit dhe mjaltit dhe mbi të gjitha t'i refuzoni ato, pasi ato janë liderë në përmbajtjen e karbohidrateve.

Yndyrnat shtazore janë gjithashtu të padëshirueshme në dietë, pasi ato janë të vështira për tu tretur. Trupi duhet të marrë jo më shumë se 80 gram në ditë.

Veçanërisht ia vlen të merren parasysh produkte të tilla si lëngje lakre, supë peshku ose mishi - këto produkte rrisin prodhimin e enzimave pankreatike, të cilat duhet të funksionojnë sa më pak të jetë e mundur.

Agjërimi terapeutik: në rastet kur pankreasi ndihet nga dhimbja nga hipokondriumi i majtë, atëherë agjërimi terapeutik është i dobishëm - abstenimi nga çdo ushqim për një periudhë prej rreth 1-1, 5 ditë

Me një sulm të pankreatitit akut, mjeku përshkruan pushim dhe abstenim nga çdo ushqim, dhe pas kësaj zhvillohet një dietë individuale, sipas së cilës pacienti do të hajë në të ardhmen

Në varësi të fazës së sëmundjes, ushqimi i tillë mund të zgjatet, si për disa muaj ashtu edhe për disa vjet.

Produkte të aprovuara

Me pankreatit, mund të përdorni: produkte buke të klasës së parë dhe të dytë, krisur të tharë

Nga pjatat e para, është më mirë të përdorni supa të lehta të gatuara në lëng pule. Supat me perime dhe petë, si dhe supat me drithëra janë të përshtatshme për këtë.

Për të dytën, mund të përdorni enët e mishit në avull - cutlets, rrotulla, qofte

Peshku është një përbërës i domosdoshëm i të ushqyerit dietik, prandaj, ai gjithashtu duhet të konsumohet në formë të zier ose në avull;

Bestshtë më mirë të bëni një omëletë nga vezët; sigurohuni që të përdorni produkte qumështi - djathë, gjizë, qumësht, kefir

Kur hani yndyrna, theksi vihet tek yndyrnat bimore - vaji i ullirit dhe lulediellit;

Shtë e nevojshme të përpiqeni të hani sa më shumë fibra dhe ushqime që përmbajnë elemente mikro dhe makro, pasi ato absorbohen lehtësisht nga trupi

Burimi kryesor i fibrave janë perimet - kungull i njomë, kungull, panxhar, karrota, patate

Një depo integrale e mikro dhe makro elementeve janë drithërat e ndryshëm. Bollgur, hikërror, elb margaritar, oriz, bollgur janë veçanërisht të dobishme.

Nga këto drithëra, ju mund të bëni drithëra në qumësht. As makaronat nuk janë të ndaluara.

Dieta e një pacienti me pankreatit mund të përmbajë fruta të pjekura - dardha, mollë të pa ëmbëlsuar, etj.

Nga pijet mund të pini supë trëndafili, çaj jeshil, pelte, komposto me fruta të thata

Kundërindikimet

Dieta për pankreatitin imponon disa kufizime në përdorimin e disa ushqimeve

Me pankreatit, supat me lëng mishi të fortë, veçanërisht mish, peshk, supë lakre, nuk duhet të përdoren.

Nuk rekomandohet të hani mish të yndyrshëm dhe peshk;

Nga perimet, lakra, rrepka, rrepa, lëpjetë, rutabaga, spinaqi, rrepka, si dhe enët e skuqura, djegëse dhe të tharta (salcat, erëza) janë të ndaluara

Brumë gjalpë dhe bukë thekre, akullore, konserva, ëmbëlsira, çokollatë, lëngje janë kundërindikuar; alkooli

Tabela diete

ushqimi për pankreasit

Vetëkontrolli në të ushqyerit duhet të zërë një vend të madh në jetën e pacientit.

Për t'iu përmbajtur më mirë dietës, është e nevojshme të hartoni një menu për çdo ditë. dhe me një ndarje sipas kohës së pritjes

Dita duhet të përmbajë sa vijon:

  1. Mëngjesi
  2. Dreka
  3. Darka
  4. Snack pasdite
  5. Darka

Ushqimi ditor duhet të bazohet në parimet e mësipërme.

Madhësia e shërbimit mund të zvogëlohet, por mundësisht të mos rritet

Enët nuk duhet të jenë të nxehta dhe të ftohta - mesatarisht +45 - 60 gradë C

E hënë

Mëngjesi: për mëngjes, mund të hani dy krisur të bardhë (të thatë, por jo të skuqur; njëqind gram patate pure; një gotë ujë mineral ende

Dreka: omëletë nga dy vezë; përveç omëletës - një kotele të vogël në avull me një fetë bukë të bardhë. E gjithë kjo lahet me një gotë qumësht

Darka: një pjesë e vogël (mund të blini një tas për 250 g. ) supë në lëng të lehtë pule, me një fetë bukë të bardhë; një copë peshk të zier (merluc, pike) me kunguj të njomë për një pjatë anësore, një lugë rrush të thatë, 1 gotë lëng domate

Snack pasdite: mund të hani vakte të lehta, si një meze të lehtë - një gotë pelte ose ujë mineral pa gaz

Darka: gjysma e një tasi matës të bollgur, kotele në avull, me një fetë bukë të bardhë, 1 gotë çaj qumështi

E marte

Mëngjesi: miell tërshëre, një fetë viçi të ligët të zier me një fetë bukë të bardhë; një gotë me ujë mineral ende

Dreka: buding gjizë, me një fetë bukë të bardhë, dy lugë salcë mollë, një gotë çaj jeshil

Darka: një tas me supë me perime, një kotele të vogël në avull; qull kungulli, spërkatur lehtë me sheqer; një fetë bukë me djathë; një gotë çaj

Snack pasdite: dy deri tre qofte të vogla, 5 lugë gjelle pure karrote dhe kos qumështi të thartuar

Darka: një fetë me miell me pure patatesh; buding gjizë dhe një fetë bukë; 1 gotë pelte, ose një gotë çaj jeshil

E merkure

Mëngjesi: një omëletë me dy vezë me një fetë bukë të bardhë; 1 gotë qumësht

Dreka:një copë peshk i zier me qull hikërror (sasi e vogël); një fetë bukë të bardhë të shpërndarë me salcë mollësh; një gotë çaj me qumësht

Darka: makarona qumështi - 1 tas; një fetë miell (me avull) me bukë të bardhë. Për zbukurim - perime të zier; disa kajsi të thata në avull dhe çaj pak i ëmbël

Snack pasdite: një kotele e vogël në avull me një sasi të vogël orizi të zier; një fetë bukë të bardhë me një gotë kefir;

Darka: perime të zier (kunguj të njomë) me patate - tas 1/2; qofte të vogla; buding gjizë; bukë me çaj

E enjte

Mëngjesi: gjysmë tasi me bollgur në qumësht, një crouton me çaj të dobët

Dreka: cutlet i vogël pule me perime të zier; një gotë kefir me një fetë bukë dhe një fetë djathë

Darka: supë me petë e gatuar në një supë të dobët; mish të zier dhe disa patate të ziera; një gotë qumësht ose pelte me bukë

Snack pasdite: një fetë peshk të zier me perime; një fetë bukë me salcë mollë dhe çaj jeshil

Darka: një copë mishi (i vogël) i zier me oriz; një gotë qumësht me bukë, ju mund të supë trëndafili i egër

E premte

Mëngjesi: omëletë nga dy vezë; një gotë pelte me një fetë bukë të bardhë bajate

Dreka: kotele në avull me perime; disa rrush të thatë ose disa copa kajsi të thata në avull; fetë djathë me çaj

Darka: supë në një supë të dobët, është e mundur me patate dhe hikërror; një copë mish i zier me pak yndyrë me makarona (gjithçka duhet të marrë jo më shumë se gjysmën e një tas matës); gjizë me pak yndyrë, spërkatur lehtë me sheqer, një gotë çaj jeshil

Snack pasdite: qofte ose qofte me perime të zier; një gotë komposto me fruta të thata me bukë

Darka: sallatë panxhar (panxhar i integruar me mollë); kotele në avull; kefir me bukë

E shtune

Mëngjesi: bollgur me qumësht, bukë me djathë dhe çaj

Dreka: vezë e zier, perime të ziera dhe kotele në avull; buding gjizë, rrush të thatë me çaj dhe bukë

Darka: supë në një supë të dobët; peshk i zier me patate ose perime; tas me çerek pelte; kefir me bukë

Snack pasdite: viçi i zier me qull; një gotë supë trëndafili me bukë;

Darka: kotele e vogël me perime; 1 gotë qumësht, me bukë dhe djathë

E diel

Mëngjesi: omëletë me dy vezë, çaj dhe bukë me djathë

Dreka: peshk ose mish i zier me një pjatë anësore me perime të zier; komposto me fruta të thata me bukë

Darka: supë në një supë të dobët; 2 kotele të vogla me makarona; buding gjizë me çaj

Snack pasdite: qull me qumësht me drithëra, rrush të thatë ose kajsi të thata; 1 gotë ujë mineral ende

Darka: kotele në avull me perime; sallatë panxhar; zierje pelte ose trëndafili, një gotë me lëng domate

Nëse keni probleme me të ushqyerit, duhet të kontaktoni një dietolog dhe të korrigjoni tryezën.

Përfundim

Natyrisht, një menu e tillë është shumë e përafërt dhe nuk merr parasysh karakteristikat individuale fiziologjike të trupit.

Duke marrë parasysh që reagimet alergjike ndaj shumë produkteve ushqimore janë përkeqësuar kohët e fundit, nuk duhet t’i besoni një diete të tillë 100%

Nëse të gjithë përbërësit ju përshtaten, atëherë mund të përpiqeni të shkruani ndjenjat tuaja çdo ditë: - a ka ndonjë ndjenjë urie apo anasjelltas - mbingopje, a ka ndonjë ndjesi të pakëndshme në stomak (peshë, fryrje, gazra), a është atje një përkeqësim i gjendjes (marrje mendsh, ulje e performancës, mungesë mendjesh), qëndrim mendor (shfaqja e depresionit, apatia, ndjenja e inferioritetit)

Vëzhgime të tilla do t'ju lejojnë të rregulloni më tej dietën tuaj dhe pikëpamjet mbi shëndetin tuaj.