Cili është thelbi i një diete dembel: përfitimet dhe dëmet

Dieta dembel nuk është një dietë specifike, e cila konsiderohet si dietë keto, ujë, pa karbohidrate dhe të tjera. Dietat dembelë nuk kërkojnë as numërimin e kalorive, vakte komplekse me ushqime të padëshiruara, as kufizime të forta të pjesëve. Dhe nëse dihet shumë për dietën keto, atëherë ne dimë shumë më pak për ujin dhe ato pa karbohidrate. Ne do t'ju tregojmë në detaje se si të hani në një dietë me ujë dembel, çfarë mund dhe nuk mund të hani në një dietë dembel, ne do të ofrojmë një menu të përafërt për një javë.

Cili është thelbi i një diete dembel: përfitimet dhe dëmet

uji para ngrënies është thelbi i dietës dembel

Thelbi i dietës me ujë është zëvendësimi i vakteve me ujë të ngrohtë. Përveç kësaj, dy gota ujë duhet të pihen 20 minuta para ngrënies. Parimi i dietës është i dukshëm me sy të lirë: duke mbushur stomakun me lëng, ju shtrini muret e tij, por nuk ushqeheni, sikur po mashtroni. Prandaj, do të hani më pak ushqim, pasi thjesht nuk do të ketë askund. Duke konsumuar sasi të mëdha uji, ju rivendosni ekuilibrin ujë-elektrolit, kështu që nevoja për të ruajtur ujin në depozitat e yndyrave do të zhduket. Pirja e shumë ujit ndihmon në eliminimin e toksinave, vërehet një përmirësim i mirëqenies së përgjithshme dhe metabolizmi përshpejtohet. Dhe përshpejtimi i proceseve metabolike çon drejtpërdrejt në humbje peshe.

Adhuruesit e një diete me ujë duhet të mbajnë mend se nëse konsumoni sasi të tepërt të ushqimeve me yndyrë, ëmbëlsirave, miellit dhe ushqimit të shpejtë, asnjë sasi uji nuk do t'ju ndihmojë të humbni peshë.

Dieta me ujë ka një numër disavantazhesh, kryesorja është një ngarkesë serioze në veshka, përveç kësaj, lëngu i tepërt largon kaliumin dhe magnezin nga trupi. Një sasi e madhe e lëngjeve ndikon negativisht në shëndetin e njerëzve me sëmundje të caktuara gastrointestinale. Mund të ndodhin çrregullime, gastriti dhe ndjesi të dhimbshme. Një faktor tjetër i pakëndshëm është urinimi i shpeshtë, i cili shkakton shqetësime për shumë njerëz.

Respektimi i një diete me ujë është optimale për jo më shumë se një javë, ndërsa është reale, pa dëmtuar trupin, të humbni rreth 3-4 kg.

Si të ushqeheni në dietë me ujë - parimet

uji është baza e dietës për dembelët

Një nga parimet kryesore të një diete dembel është mëngjesi. Longshtë provuar prej kohësh se njerëzit që hanë mëngjes rregullisht humbin kile më shpejt sesa ata që lënë pas dore mëngjesin.

Në kohën e drekës, duhet të hani një pjatë të parë të lëngshme, pas së cilës trupi shpejt dhe për një kohë të gjatë mbetet i plotë. Sipas studimeve, një person ha 20% më pak në ditë dhe merr 12% më pak kalori nëse do të kishte një pjatë të lëngshme për drekë. Ju duhet të keni një meze të lehtë me perime dhe fruta të copëtuara, bimë të freskëta. Në një dietë me ujë, enët duhet të kriposen minimalisht, pasi që gjasat e edemës rriten.

Ndërsa jeni në një dietë dembel, mos harroni të merrni një multivitaminë. Monitoroni peshën tuaj, dhe madje mund ta bëni çdo ditë. Sipas gjetjeve të ekspertëve të mbipeshes, pesha e përditshme nuk çon në një çrregullim të ngrënies.

Dietë e lehtë për dembelët: një menu e detajuar për javën

sallatë jeshile dhe ujë në dietë për dembelët

Dita 1

 • Mëngjesi: qull mel mbi ujë me rrush të thatë, qumësht.
 • Snack: mollë.
 • Dreka: supë me petë pule, sallatë lakre.
 • Snack: portokalli.
 • Darka: gjizë me mjaltë.

Dita 2

 • Mëngjesi: djathë i fortë me pak yndyrë, vezë.
 • Snack: një grusht fruta të thata.
 • Dreka: supë me perime me gjoks pule të zier.
 • Snack: dardhë.
 • Darka: peshk ose mish në avull.

Dita 3

 • Mëngjesi: bollgur me fruta ose manaferra.
 • Snack: grejpfrut.
 • Dreka: turshi me mish pule pa lëkurë.
 • Snack: një grusht fruta të thata.
 • Darka: perime të ziera ose të pjekura në skarë.
pjatë diete për dembelët

Dita 4

 • Mëngjesi: vezë të fërguara me barishte.
 • Snack: mollë.
 • Dreka: supë me qofte mishi pule dhe fasule.
 • Snack: grejpfrut.
 • Darka: djathë i fortë, sallatë karrote e integruar.

Dita 5

 • Mëngjesi: gjizë me kos dhe manaferrat.
 • Snack: kivi.
 • Dreka: spageti me mish gjel deti, sallatë kastravec dhe domate.
 • Snack: sallatë jeshile me vaj ulliri.
 • Darka: viçi i pjekur me perime të reja.

Dita 6

 • Mëngjesi: qull hikërror me qumësht.
 • Snack: një grusht fruta të thata.
 • Dreka: supë me brokoli ose lulelakër, kotele viçi në avull.
 • Snack: dardhë.
 • Darka: pure patatesh, copë viçi.

Dita 7

 • Mëngjesi: dolli i bukës me kokërr të plotë me djathë, kos të thjeshtë.
 • Snack: mollë.
 • Dreka: Supë me peshk, sallatë me perime të freskëta.
 • Snack: sallatë frutash.
 • Darka: kërpudha të pjekura në skarë, fileto pule.