Produkte për dobësim

Humbja e peshës në konceptin e pranuar përgjithësisht shoqërohet me një dietë që kufizon rreptësisht ose edhe përjashton çdo grup ushqimesh nga menyja. Si rezultat, trupi nuk merr substancat që përmbahen në përbërjen e vetëm produktit që ata vendosën të neglizhonin. Dhe në të njëjtën kohë, shumë shpesh në shaka dëgjojmë një frazë të tillë çfarë duhet të hahet për të humbur peshë? Ne qeshim me këtë, por autori i kësaj fraze, çuditërisht, është afër së vërtetës, pasi vërtet ka produkte për humbje peshe. Nuk bëhet fjalë për magjinë, por për transformimet e zakonshme kimike që ndodhin në trupin e çdo njeriu. Dieta nuk është e rëndësishme këtu, me përdorimin e produkteve të caktuara, të gjitha funksionet e trupit normalizohen, të cilat përmirësojnë metabolizmin dhe kontribuojnë në humbjen e peshës.

perime për dobësim

Hani, hani, por dëgjoni dietologun!

Në trupin e njeriut ndodhin transformime komplekse biokimike, të cilat mund të rregullohen duke rimbushur dietën me substancat e duhura që ndihmojnë në përshpejtimin e proceseve metabolike. Trupi reagon ndaj një prezantimi të tillë të ushqimit të shëndetshëm si më poshtë: toksinat hiqen, proceset metabolike përshpejtohen. Një ushqim i tillë është krejtësisht i ndryshëm nga ai dietik.

Dieta përfshin kufizime dhe kundërindikacione, ka disavantazhe:

 • mund të provokojë depresion, pasi ndikon në gjendjen emocionale të një personi;
 • humbja e peshës shoqërohet me një dëshirë të vazhdueshme për të ngrënë;
 • rezultati i humbjes së peshës nuk zgjat shumë, pas rifillimit të dietës së mëparshme, shifra zvarritet përsëri.

Sidoqoftë, ekziston një mënyrë e besueshme për të humbur peshë - ngopja e rregullt e trupit me substanca që stimulojnë proceset metabolike dhe djegien e yndyrës. Konsideroni se cilat ushqime djegin yndyrën dhe nxisin humbjen e peshës. Këto përfshijnë ushqime me kalori të ulët, të cilat kërkojnë shumë energji që trupi t'i përthithë.

Lista e ushqimeve me pak kalori:

 • perime: çdo lakër, selino, tranguj, xhenxhefil;
 • gjelbërim;
 • disa fruta: mollë, limon, grejpfrut, shegë, ananas.

Futja e tyre në dietë kontribuon në humbjen e shpejtë të peshës. Perimet dhe frutat janë të shëndetshme edhe pas trajtimit termik, pasi të gjitha fibrat dietike ruhen në to.

Kujdes! Nuk rekomandohet të hani vetëm ushqime me kalori të ulët për një kohë të gjatë. Është më mirë t'i përfshini ato në dietën tuaj të përditshme së bashku me vaktet e tjera.

Llogaritja e përmbajtjes kalorike ditore të pjatave është e lehtë; duhet të përmblidhni përmbajtjen e tyre në pjatat e ngrëna gjatë ditës. Për të mbajtur figurën tuaj në formë, përmbajtja ditore e kalorive nuk duhet të kalojë 2000 kcal.

Tabela e kalorive:

Produktet Kcal për 100 g
Lakra e bardhë 12
Kastravecat trembëdhjetë
Domate 15
Rrepkë gjashtëmbëdhjetë
Champignon njëzet
Zander 45
Një ananas 48
Garnet 72
Mish viçi 110
Salmon 200
Avokado 220
bukë thekre 250
Duck 230
misër 300

Frutat për dobësim

Të gjitha frutat përmbajnë fibra dhe i sigurojnë trupit shumë vitamina dhe minerale të dobishme. Pothuajse të gjitha frutat janë të ulëta në kalori, por shumica e tyre janë të pasura me sheqerna, kështu që nuk janë të përshtatshme për humbje peshe.

 • Mollët.Dieta me mollë është e njohur në qarqe të gjera. Të dhënat për përmbajtjen e vitaminave dhe një substancë të tillë të dobishme si pektina promovon heqjen e kolesterolit nga trupi, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe rrit lëvizshmërinë e zorrëve. Mollët funksionojnë si një furçë për trupin, duke hequr qafe substancat e dëmshme dhe të ndenjura. Përfshirja e mollëve në një pjatë ul ndjeshëm përmbajtjen totale të kalorive.
 • Garnet.Përmban 15 aminoacide, vitamina K, C, B, kalium, fosfor dhe bakër. Promovon pastrimin e enëve të gjakut dhe heqjen e kolesterolit, rinovimin e qelizave, lufton kancerin (është një antioksidant), përmirëson elasticitetin e lëkurës. Shega përmban fibra që ndihmojnë në pastrimin e zorrëve dhe humbjen e peshës.
 • GrejpfrutTë përfshira në dietën e shumë dietave. Ai përmban pektinë, për shkak të së cilës lirimi i insulinës zvogëlohet dhe oreksi zvogëlohet, zvogëlon ënjtjen, dhe vitaminat B dhe C stimulojnë metabolizmin e qelizave. Për të humbur peshë me 2 kg në muaj, mjafton të përfshini 1. 5 shegë në ditë në menunë tuaj. Për ata që nuk ju pëlqen shija e hidhur e grejpfrutit, mund ta holloni me një lëng tjetër natyral më të ëmbël.
 • Një ananas.Falë përmbajtjes në këtë frut të enzimës bromelain, ananasi kontribuon në humbjen e peshës. Bromelaina përshpejton proceset metabolike, stimulon sintezën e yndyrave dhe proteinave, përmirëson procesin e tretjes dhe normalizon jashtëqitjen. Ananasi nxit humbjen e peshës pavarësisht nëse konsumohet para ose pas vakteve. Nëse hani ananas para ngrënies, atëherë oreksi juaj do të ulet ndjeshëm dhe personi do të ngopet më herët. Një copë ananasi e ngrënë pas një gosti të bollshme normalizon përthithjen e ushqimeve yndyrore dhe i siguron stomakut punë të qëndrueshme.
 • Limon.Ai hahet i freskët dhe në erëza, ky frut sjell shumëllojshmëri në çdo dietë. Përmban përbërës biologjikisht aktivë që nxisin humbjen e peshës, të cilat ndikojnë në organizëm si më poshtë: djegin yndyrat dhe stimulojnë metabolizmin e proteinave.

Perime për humbje peshe

Shumica e perimeve përmbajnë një sasi minimale të kalorive, dhe në të njëjtën kohë janë të pasura me minerale dhe vitamina esenciale për trupin. Perimet janë ushqimet më të mira për humbje të shpejtë në peshë.

 • Lakra. . . Të gjitha llojet e lakrës janë shumë të pasura me fibra, të cilat kanë një efekt të dobishëm në proceset metabolike dhe humbjen e peshës. Acidi tartronik që përmban lakra nuk lejon depozitimin e yndyrës nënlëkurore dhe seleni i pranishëm në këtë perime mbron trupin nga ateroskleroza, largon kolesterolin dhe parandalon shumimin e qelizave kancerogjene.
 • Selino.Një perime me pak kalori që përmban vajra esencialë, aminoacide, proteina dhe minerale. Selino është një ilaç i mirë për edemën, për shkak të përbërjes së saj, nxit humbjen e peshës, stimulon procesin e tretjes dhe ndihmon në pastrimin e toksinave.
 • Kastravec- Ushqimi i preferuar i njerëzve që humbin peshë. Kjo perime shfaqet në menynë e shumë dietave. Për shkak të përmbajtjes së një sasie të madhe lëngu, është një perime me kalori të ulët, kur konsumohet pastron, largon lëngjet e tepërta dhe largon ënjtjet dhe rënien në peshë.
 • Xhenxhefil.Rrënja e xhenxhefilit nxit humbjen e peshës në çdo formë. Pijet bëhen nga xhenxhefili i bluar i tharë, i shtuar në pjata të ndryshme si erëza. Sallatat janë bërë nga rrënjë të freskëta, dhe turshi është një shtesë ideale për peshkun. Bima largon lagështinë e tepërt për shkak të përmbajtjes së lartë të kaliumit dhe falë vajrave esencialë, të cilët janë të pasur me xhenxhefil, proceset metabolike përshpejtohen dhe yndyra shndërrohet shpejt në energji.

Shumica e dietave nuk i kufizojnë perimet, ato mund të hahen të papërpunuara ose të përpunuara termikisht, sasia e fibrave të pranishme në to nuk do të ulet nga kjo.

Yndyrnat për dobësim

Duke vazhduar listën e ushqimeve që ndihmojnë për të humbur peshë, nuk mund të mos vihen re ato që normalizojnë gjëndrën tiroide. Meqenëse mbipesha shoqërohet shpesh me një shkelje të prodhimit të hormoneve, funksionimi i duhur i gjëndrës tiroide siguron procese normale metabolike dhe humbje peshe. Prandaj, është e nevojshme të hani ushqime të pasura me:

 • magnez;
 • jod;
 • L-karnitinë;
 • taurine;
 • vitaminë C.

Hormoni leptin është përgjegjës për metabolizmin e duhur të lipideve, i cili është i nevojshëm për humbjen e peshës në bark, për prodhimin e tij është e nevojshme të plotësohen rezervat e acideve yndyrore të pangopura, të cilat gjenden në peshkun yndyror, vajrat vegjetale dhe arrat.

 • Peshkuështë e nevojshme të hani të paktën 300 g çdo ditë, duhet të zihet në avull ose të zihet. Kështu, të gjitha përfitimet ruhen në të. Peshku përmban shumë yndyrna të shëndetshme, minerale, jod dhe fosfor, të cilat janë të nevojshme për funksionimin e trurit dhe normalizimin e proceseve metabolike. Peshku i yndyrshëm për asimilim më të mirë rekomandohet të kombinohet me perime dhe barishte.
 • Arra- një burim yndyrash të shëndetshme, të mira për një rostiçeri, pasi ulin oreksin, luftojnë urinë dhe ngopin me energji. Rekomandohet të hani jo më shumë se një grusht arra në ditë, për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë kalori.
 • Vaj perimesh(ulliri, fara liri, luledielli) përbëhet nga yndyrna të shëndetshme. Rekomandohet ta shtoni në pjatat ose sallatat e gatshme të nxehta, nuk duhet të ngrohet, përndryshe të gjitha vetitë e dobishme do të humbasin.

Proteina do t'ju ndihmojë të humbni peshë

Proteina është një material ndërtimor për qelizat e çdo organizmi të gjallë dhe nëse nuk mjafton, për të rimbushur energjinë e munguar, yndyra fillon të grumbullohet. Me marrjen e mjaftueshme të proteinave gjatë stërvitjes, masa e muskujve rritet dhe indi dhjamor konsumohet.

Kujdes! Për të asimiluar proteinat, shpenzohet dukshëm më shumë energji sesa përpunimi i yndyrave dhe karbohidrateve. Si rezultat, masa e yndyrës humbet dhe indet e muskujve rriten.

Të pasura me proteina dhe yndyrna të shëndetshme në mish, peshk, vezë, bishtajore dhe produkte të qumështit dhe qumështit të fermentuar.

 • Qumështi dhe produktet e qumështit të fermentuara të ngopura me proteina lehtësisht të tretshme, kalcium, ndihmojnë zorrët të luftojnë mikroorganizmat e dëmshëm. Konsumimi i rregullt i gjizës dhe kefirit është i nevojshëm për të rritur imunitetin, për të përshpejtuar metabolizmin dhe për të humbur peshë.
 • Mishi është një burim i proteinave shtazore, yndyrave, hekurit dhe vitaminave. Për të marrë mjaftueshëm për një person, mjaftojnë 100-200 g. Falë një pjese kaq të vogël, stomaku nuk shtrihet dhe ngopja futet shpejt, gjë që provokon humbje peshe. Rekomandohet kombinimi i pjatave me mish me fibra vegjetale për të ndihmuar zorrët në punën e tij.
 • Vezët përmbajnë vitaminë D, zink, kalcium dhe janë të mira për mëngjes dhe darkë. Përmban proteina për humbje peshe.
 • Bishtajoret janë të pasura me proteina bimore, të cilat mund të zëvendësohen lehtësisht nga kafshët gjatë agjërimit. Përmban fibra për të ndihmuar në humbjen e peshës dhe shumë vitamina.

Pas analizimit të listës së produkteve të dobishme, nuk duhet harruar ujin, pa të cilin nuk është e mundur as humbja e peshës dhe as funksionimi normal i të gjitha organeve dhe sistemeve. Nëse të gjithë mund të zgjedhin pjatat që i përshtaten shijes së tyre, uji është i nevojshëm për të gjithë.

Mendimi i ekspertit

Nutricionistja:"Artikulli thotë se një nga mënyrat më të besueshme për të humbur peshë është përdorimi i lëndëve ushqyese që stimulojnë metabolizmin dhe çojnë në djegien e tepërt të yndyrës. Në fakt, ushqimet e mëposhtme - perimet, barishtet dhe frutat - nuk janë djegëse dhjamore (përveç agrumeve dhe papaja ) dhe nuk stimulojnë fare proceset metabolike. Ata thjesht nuk i japin trupit raportin e nevojshëm të lëndëve ushqyese, dhe në thelb rezulton se dieta e një personi dominohet nga karbohidratet e ngadalta. Kjo do të thotë se ngopja e pjatave të tilla do të jetë të vogla, dhe duhet t'i hani shpesh dhe në mënyrë të pjesshme. Këshillohet që menuja të kombinohet me një produkt mjaft të shijshëm si krem pana ose kos (sallata frutash). Një pjatë shumë e njohur është okroshka e zakonshme në kvass ose kefir. Kefiri është Preferohet, pasi edhe një për qind kefiri ka një përmbajtje yndyre që krijon ndjenjën e ngopjes, dhe në lidhje me kvasin mund të themi se kvasi i blerë shpesh është ersatz, i cili nuk fermentohet, por krijohet nga pluhurat duke përdorurkarbonizimi artificial. "

Vlerësime

 • Gruaja, 31 vjeç: "Përzgjedhja e ushqimeve për humbje peshe është një proces veçanërisht i rëndësishëm i humbjes së peshës trupore. Prandaj, vendosa të përpiloj dietën time bazuar në këshillat e një dietologu dhe ekspertësh në këtë fushë. Metoda të tilla nuk lejohen vetëm për të filluar të ushqeheni me kompetencë dhe ekuilibër, por edhe për të hequr qafe kilogramët e tepërt të mërzitshëm në vetëm disa muaj. "
 • Gruaja, 34 vjeç: "Jam dakord që të ushqyerit është baza për një humbje të mirë në peshë. Është e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje asaj që hani. Fillova të ha siç duhet dhe të konsumoj vetëm ushqime të shëndetshme dhe perime të freskëta. Duke qenë nga yndyrat e tepërta, të skuqura dhe alkoolit, fillova të vërej se si trupi përpiqet të heqë vetë yndyrën e grumbulluar gjatë gjithë kohës. "
 • Vajza, 22 vjeç: "Doli të ishte normale të humbasësh peshë vetëm me një dietë normale. Më pëlqen ushqimi dhe vendosa ta zgjas. Gjashtë muaj më vonë, rezultati nuk vonoi. "