Dieta Dukan - menu për çdo ditë

doktor dukan duke mbajtur një pjatë për humbje peshe

Dieta e një mjeku nga Franca, Pierre Dukan, e bazuar në pasurimin e trupit me proteina, ka fituar popullaritet mbarëbotëror tek ata që humbin peshë. Megjithatë, sepse kjo teknikë ju lejon të humbni deri në 20 kg në muaj. Dieta Dukan - një menu për çdo ditë, një tabelë - kjo përshkruhet në detaje në këtë artikull.

Parimi i dietës Dukan

Parimi i dietës Dukan bazohet në mbizotërimin e ushqimeve proteinike në dietë. Trupi shpenzon shumë më tepër energji në përthithjen e proteinave sesa në përthithjen e karbohidrateve dhe yndyrave. Përveç kësaj, pasi keni ngrënë ushqime proteinike për një kohë të gjatë nuk ka ndjenjë urie.

Dieta ndahet në faza: sulmi, alternimi, konsolidimi dhe stabilizimi. Secila prej tyre ofron një dietë të veçantë. Megjithatë, ka rregulla të përbashkëta për të gjitha fazat:

 • kufizoni sasinë e kripës, pasi shkakton oreks dhe mban lëngje në trup (njerëzit me presion të ulët të gjakut duhet të përdorin sasinë e zakonshme të kripës);
 • pini 2 litra lëngje në ditë (ujë, çaj, pije e çastit çikore pa sheqer) - largon toksinat, përshpejton metabolizmin dhe jep një ndjenjë ngopjeje, duke mbushur stomakun;
 • hani çdo ditë 1, 5 lugë krunde (bollgur);
 • kryejnë aktivitet fizik.

Për të arritur rezultate të shkëlqyera, ia vlen t'i përmbaheni dietës Dukan deri në fund.

Kjo teknikë është kundërindikuar për gratë shtatzëna dhe njerëzit me sëmundje të kyçeve, mëlçisë, veshkave, sistemeve riprodhuese dhe kardiovaskulare.

Menuja e fazës së parë të dietës Dukan

Ushqimet dietike dukan

Faza e parë e dietës quhet "sulm". Zgjat nga dy deri në dhjetë ditë, në varësi të peshës trupore. Gjatë saj digjen rezervat e yndyrës dhe fillon procesi i humbjes së peshës. Lejohet vetëm ushqimi që përmban proteina shtazore, përkatësisht:

 • mish pa dhjamë pa lëkurë (pule, gjeldeti, viçi, viçi, mish lepuri);
 • proshutë me pak yndyrë, veshka, mëlçi, gjuhë;
 • çdo peshk në formë të freskët, të tymosur ose të konservuar (pa vaj);
 • ushqim deti;
 • vezë (proteinat - pa kufizime, të verdhat - në ditë - jo më shumë se dy);
 • produkte qumështi pa yndyrë të pakënaqur - gjithçka përveç djathit të fortë.

Produktet e listuara mund të hahen në çdo sasi, të ziera ose të pjekura.

Menyja e detajuar e fazës së sulmit në tabelë nuk është një javë

Mëngjesi Darka çaj pasdite Darka
e hënë Omëletë nga një ose dy vezë, një filxhan çaj jeshil Një pjatë me lëng pule me fileto pule të zier, një filxhan çaj nenexhik 3-4 cheesecake të ziera në avull, një filxhan qumësht Skumbri, i pjekur në furrë, një filxhan kefir
e martë Një tas me qull me krunde tërshëre me qumësht, një filxhan çaj jeshil Dy ose tre bërxolla viçi të grira në avull, një filxhan çaj kamomili Disa kifle me krunde tërshëre, një filxhan çaj trëndafili 180 gr qofte gjeli të pjekura me zarzavate, një filxhan kos
e mërkurë Dy vezë të ziera të buta, një filxhan çikore 210 g fileto pule të pjekur në krunde, një filxhan çaj të zi 160 g tavë gjizë, një filxhan kos Omëletë nga dy ose tre vezë me salmon, një filxhan çaj bimor
e enjte Sanduiç tortilla me krunde me proshutë, një filxhan çaj jeshil Një pjatë me lëng salmon me një vezë të zier, një filxhan çaj xhenxhefili Dy të bardha veze të papërpunuara të rrahura me një lugë çaji fruktozë, një filxhan çaj nenexhik Fileto me polok të pjekur, një filxhan me lëng trëndafili
e premte 180 g mish lepuri të zier, një filxhan çikore Gjoks pule të zier, një filxhan çaj jeshil Petulla me krunde me avull (3-4 copë), një filxhan çaj me balsam limoni 160 g byrek peshku, një filxhan çaj xhenxhefili
e shtunë 2-3 vezë të fërguara me proshutë të zier në avull, një filxhan çaj bimor Fileto viçi i pjekur (210 g), një filxhan çaj me balsam limoni 140 g biskota me krunde, një filxhan kefir Omëletë nga një ose dy vezë me karkaleca, një filxhan çaj bimor
të dielën Omëletë me dy vezë me krem djathi, një filxhan çikore 190 g gjoks pule të pjekur në skarë, një filxhan lëng me trëndafil Një pjatë qull me krunde, një filxhan qumësht 160 g byrek me mish, një filxhan kos

Menuja e fazës së dytë të dietës Dukan

mish dhe perime për dietën dukan

Faza e dytë e dietës quhet "alternim" ose "lundrim". Parimi i tij është alternimi i ditëve proteinike me ditë proteinike-perime. Lejohet të hahet perime, krunde tërshërë, kërpudha, erëza, barishte, produkte qumështi, vezë, peshk lumi dhe deti, ushqim deti, mish pa dhjamë (duke përfshirë veshkat dhe mëlçinë).

Dieta Dukan – menu për çdo ditë të fazës së "alternimit".

Mëngjesi Darka Darka
Dita 1 (proteina-perime) Dy vezë të ziera, një copë bukë krunde, një filxhan çaj të zi Një pjatë me supë kremoze me brokoli, 140 g peshk lumi të zier Dy bërxolla fileto pule me avull, disa perime të papërpunuara të çdo lloji, një filxhan kefir
Dita 2 (proteina-perime) Një filxhan kos, dy ose tre petulla me krunde, një filxhan çikore Tas me supë me kunguj, dy kotele gjeldeti të ziera në avull qebap me perime (180 g)
Dita 3 (proteina) Një copë bukë krunde me djathë të shkrirë, një filxhan çaj bimor Fileto pule e pjekur në skarë me perime - 210 g Fileto peshku deti i pjekur me kërpudha dhe domate - 190 g
Dita 4 (proteina) Tre vezë të fërguara me proshutë, një filxhan çaj jeshil Pulë e pjekur me garniturë perimesh - 220 g Fileto salmoni i zier me mustardë (170 g)
Dita 5 (proteina-perime) Omëletë me tre vezë me domate, një filxhan lëng me trëndafila Viçi i pjekur me garniturë me panxhar të zier – 220 g Kungull i njomë i pjekur në brumë krunde dhe të bardhë veze - 190 g
Dita 6 (proteina-perime) Një tas me qull me krunde qumështi, një filxhan çaj kamomili Tas supë perimesh me qofte pule Fileto peshku deti e pjekur me perime (190 g), një filxhan kefir
Dita 7 (proteina) Nja dy vezë të ziera, një filxhan kos Dy koteleta tuna me krunde të ziera në avull, 140 g sallatë perimesh Dy copa pule dhe kërpudha me avull

Menuja e fazës së tretë të dietës Dukan

mollë dhe dardhë për dietë dukan

Faza e tretë e dietës Dukan quhet "konsolidim" ose "rregullim". Ai konsolidon rezultatet e arritura. Dieta e kësaj faze është proteinë-perime, por menyja është më e larmishme se fazat e mëparshme (lejohen 1-2 fruta në ditë dhe qull gruri ose orizi një herë në javë).

Shembull i menusë së fazës së fiksimit për ditë

Mëngjesi Darka Darka
e hënë Tre djathë me një mollë, një filxhan çikore Dy kotele pule të ziera në avull, 140 g sallatë perimesh 160 g peshk deti të pjekur, një filxhan kefir
e martë Një filxhan kos me shtimin e ndonjë fruti, një filxhan çaj bimor Fileto salmon i pjekur me domate (220 g) Një tas supë me perime dhe pulë
e mërkurë Një copë bukë krunde, 60 g proshutë, një filxhan çaj jeshil Një pjatë supë peshku, 140 g sallatë perimesh Pjatë me mish viçi të pjekur
e enjte Dy vezë të ziera fort, një copë bukë krunde, një filxhan çaj mente 240 g pulë të pjekur në skarë Fileto skumbri e pjekur në fletë metalike - 160 g
e premte 160 g qull orizi me qumësht, një filxhan kefir Tre kotele me avull viçi, 140 g sallatë perimesh Një pjatë me makarona të ziera dhe djathë
e shtunë Vezë të fërguara me djathë dhe proshutë, një filxhan çikore tas supë me pulë dhe perime Ushqime të ndryshme deti (180 g)
të dielën Një pjatë qull bollgur me shtimin e ndonjë fruti, një filxhan çaj bimor Një pjatë sipas shijes tuaj nga çdo produkt (përfshirë ato të ndaluara nga dieta) 160 g sallatë perimesh, një filxhan kefir

Hapi i fundit i dietës Dukan

krundet e tërshërës për dietën e dukanit

Faza e katërt dhe e fundit është "stabilizimi". Është një dalje graduale nga dieta. Gjatë kësaj faze duhet të respektohen disa rregulla, përkatësisht:

 • ju mund të hani peshk dhe mish pa yndyrë, fruta dhe perime pa niseshte, djathë të fortë, produkte qumështi pa yndyrë të pakënaqur;
 • kufizoni marrjen e sheqerit dhe kripës;
 • një ditë në javë korrespondon me ditën proteinike të fazës së sulmit;
 • mund të hani patate dhe makarona 2 herë në javë;
 • pini 2 litra ujë dhe hani dy deri në tre lugë krunde gjatë gjithë ditës;
 • nja dy herë në javë lejohen "ushqimet e festave", gjatë të cilave mund të shijoni çdo ushqim.

Nutricionistët këshillojnë të mos nxitoni të mbështeteni në ushqime të dëmshme për një javë pas fazës përfundimtare. Mos hani pjesë të mëdha, qëndroni në tre deri në katër vakte në ditë dhe merrni kohë për të ushtruar. Zbatimi i këtyre rekomandimeve do të ndihmojë në ruajtjen e rezultatit për një kohë të gjatë.