Humbje peshe

Për të humbur shpejt kilogramët e tepërt, ekzistojnë metoda të ndryshme. Shumica e tyre e bëjnë një person të zemëruar dhe të pakënaqur me gjendjen e tij. Pa nerva prej çeliku, një ndjenjë dobësimi e urisë do t'ju bëjë të hiqni dorë nga puna që keni nisur që në fillim, sepse është shumë e vështirë të përballeni me të. Humbja e peshës dhe humbja e peshës në një kohë të shkurtër është shumë e vështirë dhe ka arsye për këtë.

perime për humbje peshe

Para së gjithash, është psikologjikisht shumë e vështirë për një person të kalojë në ushqime me kalori të ulët dhe të hajë ushqime të shëndetshme, jashtëzakonisht pak kalori në ditë. Kjo rrit rrezikun e thyerjes. Për më tepër, vihet re se është joreale të hiqet një sasi e madhe e indit dhjamor në një kohë të shkurtër në shtëpi. Kjo do të marrë një periudhë kohe, shumë më të gjatë se disa javë. Në të njëjtën kohë, humbja e shpejtë e peshës pothuajse gjithmonë përfundon me kthimin në formën e saj origjinale. Më tej, do të theksohen mënyrat për të humbur peshë shpejt pa probleme dhe prishje, dhe ndoshta me kënaqësi. Pyetjet do të zgjidhen se çfarë të hani dhe çfarë të përmbaheni - cilat produkte janë të përshtatshme për ju, zgjidhni vetë. Nëse është e nevojshme, mund të konsultoheni me mjekun tuaj.

Duhet të hahet në kohë

Para se të hani, duhet të ndizni kohëmatësin dhe ta vendosni për 20 minuta. Gjatë gjithë kësaj kohe ju duhet të përtypni ngadalë ushqimin, duke shijuar çdo kafshatë. Ritmi i pangutur i përthithjes së ushqimit jep kënaqësi të madhe nga një vëllim më i vogël i gjellës. Shkakton prodhimin e hormonit të ngopjes në trup. Nëse hani shpejt, atëherë stomaku nuk ka kohë t'i përcjellë trurit për ngopjen e tij dhe personi ha tepër. Ky zakon zëvendëson të gjitha dietat për humbje peshe, pasi reduktimi i kalorive është i dukshëm.

Gjumi i mirë nxit humbjen e peshës

Shkencëtarët nga Michigan kanë vërtetuar se një orë më shumë gjumë ndihmon për të humbur deri në 6 kilogramë në vit. Është vërtetuar eksperimentalisht se nëse zëvendësoni kalimin e pakuptimtë dhe ushqimet e panevojshme, është realiste të reduktoni marrjen e kalorive me 6%. Për çdo person, këta do të jenë treguesit e tyre.

E rëndësishme! Nëse flini më pak se 7 orë në ditë, oreksi juaj do të rritet, duke e bërë një person shumë të uritur.

Përfshini më shumë perime në dietën tuaj

Nëse hani në të njëjtën kohë jo një perime, por tre, atëherë sasia e ushqimit të konsumuar do të jetë më e madhe. Duke përfshirë një numër të madh të produkteve të frutave dhe perimeve në menu, pesha do të fillojë të ulet në mënyrë të padukshme. Ato kanë shumë ujë dhe fibra dietike, të cilat kontribuojnë në ngopjen e shpejtë dhe reduktojnë kaloritë e ngrëna. Është më mirë t'i gatuani pa yndyrë, mund t'i shijoni me lëng limoni, barishte. Nuk ka nevojë t'i shijoni perimet me salca yndyrore dhe erëza të tjera me bazë vaji - kjo do të rrisë kaloritë në dietë.

Sigurohuni që të hani supa - zvogëlon kaloritë

Ushqimi i shëndetshëm përfshin përfshirjen e supave në lëngun e mishit ose perimeve në menu. Ai e plotëson në mënyrë të përkryer urinë, ndërsa pak kalori hyjnë në stomak. Supa duhet të hahet që në fillim në mënyrë që të kënaqë urinë e parë dhe ta bëjë vaktin me ritëm të qetë. Ju duhet të gatuani çdo supë, por jo të yndyrshme ose të kripur, dhe më pas shtoni perime të freskëta ose të ngrira në të dhe gatuajini derisa të zbuten.

Ju lutemi vini re: Ju nuk mund të gatuani supa kremoze, pasi ato janë të yndyrshme dhe me shumë kalori.

Hani drithëra

Sistemi dietik përfshin drithëra të plota në dietë, të tilla si orizi, elbi, tërshëra, hikërrori, gruri, të cilat kontribuojnë në humbjen e peshës. Vaktet me bazë drithërat mbushin stomakun tuaj më shpejt dhe ju mund të konsumoni më pak kalori. Përveç kësaj, ato ndihmojnë në uljen e nivelit të kolesterolit në gjak. Në dyqan mund të blini produkte të bëra nga drithërat: waffles, simite, bukë të bardhë, makarona.

Duhet të provoni rroba nga e kaluara

Femrat humbin peshë stimulohen duke provuar rrobat e së kaluarës. Është e nevojshme të vendosni në një vend të dukshëm gjërat tuaja të preferuara dikur: një fustan, pantallona, një fund dhe, nëse është e nevojshme, t'i provoni. Fillimisht zgjidhni produktin që është pak i ngushtë, në mënyrë që të arrini shpejt rezultatin e dëshiruar dhe të vishni veshjen. Pastaj mund të gatuani një tjetër, e cila është sinqerisht e vogël dhe të shkoni te një qëllim specifik.

Shmangni proshutën për të reduktuar kaloritë totale

Parimet e të ushqyerit dietik bazohen në faktin se për të humbur peshë duhet të hahen vakte të ligët. Nuk mund të hani për mëngjes apo të bëni sanduiçe me proshutë. Kjo kontribuon në faktin se humbja e peshës fillon të konsumojë më pak kalori me 100 në ditë, dhe në një vit është vërtet e mundur të zvogëlohet pesha me 4 kg. Është më mirë të bëni sanduiçe me domate, speca të ëmbël, të kalitur me mustardë kokrrizore dhe një lyerje të lehtë, të spërkatur me djathë.

Piqni pica me perime për humbje peshe

Gatuani vetëm pica me perime në vend të mishit. Është po aq e kënaqshme nëse vendosni djathë të lehtë me pak yndyrë. Bëjeni tortën më të hollë se zakonisht. Kjo do të ndihmojë për të hequr 100 kalori të tjera nga dieta juaj.

Mos konsumoni sheqer

Në dietë, zëvendësoni një pije me sheqer me ujë të thjeshtë ose mineral. Rezulton se trupi nuk merrte dhjetë lugë sheqer në ditë - dhe kjo është të paktën 700 kalori. Për ta bërë pijen shije dhe erë të këndshme, vendosni në të një fetë limoni, gjethe nenexhiku ose luleshtrydhe të ngrira. Pijet me sheqer nuk sinjalizojnë ngopje dhe trupi merr kalori shtesë. Pijet me sheqer i japin trupit më shumë kalori sesa karamele.

Pini nga gota të larta dhe të holla

Në vend të syzeve të gjera dhe të shkurtra, stërvituni të përdorni ato të holla dhe të gjata. Kështu, marrja e kalorive zvogëlohet nëse përdorni lëngje, verë dhe pije të tjera të ëmbla, sepse vëllimi i lëngut zvogëlohet me 25-30%. Është vërtetuar shkencërisht se perceptimi vizual i vëllimit të lëngut është mashtrues. Në gota të gjera, si rregull, pija pihet më shumë.

Kufizoni marrjen e alkoolit

Në çdo festë, pas pijes së parë alkoolike, duhet të kaloni në joalkoolike, me pak kalori, për shembull, ujë të thjeshtë me gaz. Mos pini kokteje, birrë apo verë. Alkooli përmban më shumë kalori sesa karbohidratet ose proteinat. Për më tepër, alkooli ul vullnetin dhe një person fillon të hajë atë që nuk ia lejonte vetes më parë - patate të skuqura, arra dhe ushqime të tjera me kalori të lartë, dhe këto janë kalori shtesë.

Kaloni në çaj jeshil

Ushqimi i duhur për humbje peshe sugjeron këshillën për të konsumuar çaj jeshil. Për shkak të ndikimit të substancave që përmban çaji jeshil - katekinat, për disa kohë ka një djegie të shtuar të yndyrave. Pija është me pak kalori dhe shumë freskuese.

Marrja e barnave për humbje peshe

Humbja e shpejtë e peshës është e pamundur pa përdorimin e barnave speciale. Nuk bëhet fjalë për suplementet që shkaktojnë efekt diuretik ose diarre. Pirja e barnave për humbje peshe është e nevojshme siç përshkruhet nga mjeku dhe nuk keni nevojë ta teproni me marrjen e tyre.

Kurse joga për humbje peshe

Shkencëtarët amerikanë kanë arritur në përfundimin se gratë që praktikojnë joga janë shumë më të holla që nuk e bëjnë. Në fund të fundit, për ata që kanë ardhur në këtë drejtim, mënyra dhe dieta po ndryshojnë. Është më kuptimplotë për sa i përket ndikimit në trup dhe figurë. Edhe kur shërbejnë një pjesë të madhe, hanë aq sa duhet për t'u ngopur. Yoga ndihmon në zhvillimin e një vetëdije të qetë që parandalon mbingrënien.

Hani ushqim të bërë në shtëpi

Ju duhet të përpiqeni të hani ushqim shtëpiak të paktën një herë në ditë. Nuk është aq e vështirë sa duket. Ushqimi dietik mund të përgatitet vetë nga produktet e blera në dyqan: me pak yndyrë, të prerë në copa mishi, peshk dhe pulë të gatuar, gjethe marule të lara, perime të konservuara.

Bëni pushime gjatë ngrënies

Ndonjëherë një person gjatë një vakt e vendos pajisjen për disa minuta dhe ndalon në ushqim. Kjo sugjeron që ai është praktikisht plot. Në këtë rast, ai nuk është në rrezik të hahet tepër. Mundohuni të bëni pushime, kjo është e nevojshme për humbje peshe.

Përtypet çamçakëz mente

Nëse dëshironi diçka për të ngrënë, është më mirë të përtypni çamçakëz mente. Ajo do të mposht shijen e çdo ushqimi që tashmë është i dëshiruar. Shpesh në një festë, ndërsa shikoni TV, lundroni në internet, dëshironi vërtet të përtypni diçka, çamçakëzi do të zëvendësojë një rostiçeri.

Hani nga pjatat e vogla

Humbja efektive e peshës është e garantuar nëse hahet nga pjata të vogla. Pra, pjesa vizualisht duket më e madhe, por në fakt, sasia e ushqimit është e vogël. Kështu, një person fillon të konsumojë më pak kalori me 100-200 në ditë. Në një vit, ju mund të humbni 5-10 kg në këtë mënyrë.

Hani porcionet e duhura

Ngrënia e porcioneve të vogla vazhdimisht ose në një periudhë të caktuar kohe kontribuon në humbjen dhe mirëmbajtjen e peshës. Në fillim do të jetë e vështirë, më pas do të bëhet zakon të impononi pak ushqim dhe ndjenja e urisë nuk do të mundojë.

Përdorni rregullin 80%.

Zakonisht një person ha aq shumë derisa të ngopet. Por banorët e Okinawan marrin ushqim derisa ngopja të ndodhë me 80%. Kjo është bërë zakon i të gjithë njerëzve dhe ka emrin e vet. Një zakon i mirë duhet të zërë rrënjë në marrjen e ushqimit tuaj.

Vizitë në restorant

Si rregull, ushqimi në restorant është i shijshëm, por jo i ekuilibruar dhe shumë ushqyes. Prandaj, kur vizitoni këtë institucion, për të mos fituar kalori shtesë, duhet të ndiqni këto rregulla: ndani një pjesë me një mik, në vend të pjatës kryesore, mund të merrni një meze, të kërkoni një pjatë për fëmijë, të merrni gjysmën e ushqimi për kafshën tuaj të dashur. Gjysma e pjatës kryesore mund të zëvendësohet me një sallatë për të ruajtur ekuilibrin.

Përdorni vetëm salca me pak yndyrë

Ka salca më të mira me bazë domate, ato nuk janë të yndyrshme dhe me pak kalori, në krahasim me një bazë kremoze. Gjithashtu, mos harroni për madhësinë e porcionit. Për shembull, makaronat në një pjatë nuk duhet të jenë më të mëdha se vëllimi i një topi tenisi.

Digjni 100 kalori më shumë

Jo gjithmonë dieta sjell rezultatin e dëshiruar. Duhet të përdorni aktivitet fizik. Nëse digjni 100 kalori më shumë çdo ditë, mund të humbni 5 kg në vit. Si aktivitet fizik mund të zgjidhni ecjen, tëharrjen, pastrimin e shtëpisë, vrapimin. Si të humbni peshë, zgjidhni vetë mënyrën. Por, pasi të keni arritur të paktën një rezultat të vogël, shpërblejeni veten duke blerë një përditësim, duke shkuar në kinema dhe duke ngrënë një pjatë të ndaluar në një sasi të vogël, kjo nuk do të bëjë ndonjë dëm. Ushqimi racional, duke marrë parasysh gjininë, moshën, mënyrën e jetesës dhe shëndetin, patjetër do të japë fryte.