Si të humbni peshë shpejt në shtëpi

Ju gjithmonë dëshironi të humbni peshë shpejt. Kjo është e kuptueshme - pak njerëz pëlqejnë të kufizojnë dhe kontrollojnë veten për një kohë të gjatë. Kjo është arsyeja pse, deri vonë, dieta të ndryshme ekspres dhe "pilula magjike" ishin kaq të njohura, nga të cilat kilogramët supozohej të shkrinin si bora e parë.

Por, për fat të mirë, gjithnjë e më shumë njerëz kanë filluar të kuptojnë se metoda të tilla për të luftuar për një figurë të hollë janë të mbushura me pasojat më të pakëndshme dhe shpesh përbëjnë një kërcënim real për shëndetin. Për më tepër, nuk ka aq pak mënyra për të humbur peshë shpejt në shtëpi dhe në të njëjtën kohë të mos dëmtoni veten.

Qasja sistemore

mollë dhe centimetra për humbje peshe

Gjëja më e rëndësishme që duhet të kuptoni për ata që vendosin të humbin peshë në mënyra të shëndetshme është se duhet t'i qaseni zgjidhjes së problemit në mënyrë sistematike. Dhe para së gjithash, hiqni qafe fjalën "shpejt" nga koka juaj, pasi çdo organizëm është individual dhe shkalla optimale e humbjes së peshës është gjithashtu e ndryshme për të gjithë. Për disa, humbja e 4-5 kilogramëve në javë është realiste dhe e pranueshme (nëse pesha fillestare i kalon 120 kg), ndërsa për të tjerët është një humbje e shpejtë e peshës që prek të gjithë trupin.

Pika e dytë e rëndësishme është ushqimi i rregullt. Shumë njerëz nuk mund ta kuptojnë të vërtetën e thjeshtë: për të humbur peshë, duhet të hani! Ju gjithashtu mund të vdisni nga uria, por jo për shumë kohë, e drejtë dhe jo për të gjithë!

Por ushqimi, si agjërimi, duhet të jetë i arsyeshëm dhe i kontrolluar rreptësisht. Vetëm në këtë mënyrë trupi i një humbje peshe do të jetë në gjendje të shmangë stresin dhe të mos ngadalësojë ritmin e proceseve metabolike, nga të cilat varet drejtpërdrejt shkalla dhe rezultati përfundimtar i humbjes së peshës.

Aktiviteti i rregullt fizik është një tjetër komponent që nuk mund të përjashtohet nga një program i shëndetshëm për humbje peshe me gjithë dëshirën. Edhe nëse pesha shkon vetëm në rregullimin e sistemit të energjisë, nuk ka gjasa të jeni të kënaqur me pamjen tuaj. Në mungesë të stërvitjes, lëkura do të ulet, muskujt do të humbasin tonin dhe trupi do të lirohet. As celuliti nuk do të largohet. Kjo nuk është vetëm depozitime yndyrore, është degjenerimi i indit dhjamor, për restaurimin e të cilit është i rëndësishëm qarkullimi aktiv i gjakut.

Nga nevoja për të bërë një vizitë te mjeku, gjithashtu, askush nuk është i imunizuar. Shpesh shkaku i dështimeve në luftën kundër kilogramëve të tepërt qëndron në proceset patologjike që ndodhin në trup, edhe nëse ato ende nuk shfaqen në forma të tjera. Ndërprerjet e vogla endokrine shpesh çojnë në një rritje ose ulje të vazhdueshme të peshës trupore, megjithëse mund të mos vini re një përkeqësim të mirëqenies së përgjithshme.

Prandaj, nëse, megjithë përpjekjet e përsëritura, për të rregulluar figurën, nuk ka rezultate - konsultohuni me specialistë dhe gjeni shkaqet e brendshme të mbipeshes.

Mënyrat për të humbur peshë

perime dhe ditar ushqimor për humbje peshe

Nëse i qaseni çështjes së humbjes së peshës në mënyrë absolutisht pragmatike, atëherë gjithçka zbret në matematikë të thjeshtë. Kur konsumojmë më shumë kalori sesa shpenzojmë, shtojmë peshë. Dhe nëse shpenzojmë më shumë sesa marrim, humbasim peshë. Është si një rrogë - pjesa tjetër mund të futet në bankë, ato mund të vijnë në ndihmë për një "ditë me shi". Dhe nëse nuk ka para të mjaftueshme, atëherë duhet t'i nxirrni nga "stash". Këtu është një "stash" i tillë energjie për trupin është yndyra.

Nuk është aq e lehtë të detyrosh trupin të përdorë rezervat e veta. Truri ynë është krijuar në atë mënyrë që ne të fillojmë të kursejmë së pari. Kur e shihni se nuk mund t'ia dilni me rrogën, ju shkurtoni kostot, apo jo? Trupi bën saktësisht të njëjtën gjë. Dhe ai ka vetëm një mënyrë për të kursyer energji - të ngadalësojë shpejtësinë e proceseve metabolike. Kjo do të thotë, të siguroheni që energjia që vjen nga jashtë është e mjaftueshme për një kohë më të gjatë.

Për të humbur peshë më shpejt, duhet të krijoni një deficit kalorish afatgjatë dhe në të njëjtën kohë të mos lejoni trupin të hyjë në modalitetin e kursimit.

Është më e lehtë për të arritur këtë rezultat duke përdorur teknika të shëndetshme të humbjes së peshës. Për më tepër, kombinimi i duhur i mënyrave kryesore për të humbur peshë shpejt në shtëpi mund të çojë në qëllimin shumë më shpejt sesa përdorimi i tyre i vetëm.

Aktiviteti fizik

Ushtrime plank për humbje peshe

Nutricionistët nuk lodhen duke folur për rëndësinë e aktivitetit fizik, por ata që po humbin peshë vazhdojnë ta nënvlerësojnë atë. Por kjo është mënyra më e lehtë për të humbur peshë.

Ne folëm për matematikën në humbjen e peshës, dhe këtu është e thjeshtë - çdo aktivitet fizik rrit shpenzimin e kalorive. Prandaj, edhe pa ndryshuar dietën tuaj të zakonshme, do të ndaloni së shtuari peshë ose do të filloni të humbni peshë.

Problemi është se aktiviteti fizik aktiv për njerëzit me peshë shumë të madhe është kundërindikuar. Është e vështirë për çdo person që nuk ka luajtur kurrë më parë sport që të përfshihet menjëherë në stërvitje të rregullt.

Prandaj, për të mos mbingarkuar muskujt dhe për të arritur rezultate të mira më shpejt, kompleksiteti dhe kohëzgjatja e ushtrimeve duhet të rritet gradualisht, duke rregulluar dietën e zakonshme.

Ushqimi i duhur

Vetëm disa do të jenë në gjendje të humbin peshë me një edukim fizik. Edhe atletët profesionistë që humbin peshë para një gare e bëjnë këtë me një dietë të modifikuar, dhe jo me më shumë aktivitet fizik. Kjo është veçanërisht e vërtetë për një person të patrajnuar. Ndjekja e vetëm disa rregullave bazë tashmë do të ndihmojë për të shpejtuar ndjeshëm procesin e humbjes së peshës:

ngrënia e perimeve për humbje peshe
  • Mënyra e të pirit. Uji në trup është deri në 80% të peshës trupore dhe është i përfshirë në të gjitha proceset jetësore që ndodhin në trup. Gjatë humbjes së peshës, ruajtja e ekuilibrit të ujit është veçanërisht e rëndësishme. Edhe me dehidrim të lehtë: puna e sistemit kardiovaskular bëhet më e vështirë, largimi i toksinave dhe toksinave ngadalësohet, gjendja e lëkurës dhe mukozave përkeqësohet dukshëm. Duhet të pini të paktën 1, 5-2 litra ujë të pastër jo të gazuar në ditë.
  • Produkte të dëmshme. Ata duhet të braktisen një herë e përgjithmonë. Para së gjithash, është sheqeri, ëmbëlsirat, pijet e gazuara, ushqimet e konservuara, produktet gjysëm të gatshme dhe ushqimi i shpejtë. I yndyrshëm dhe i skuqur, nëse mbetet në dietë, atëherë vetëm herë pas here. Shumica e ushqimit duhet të zihet, të zihet në avull (kjo kursen më shumë vitamina) ose të zihet në skarë. Produktet e qumështit duhet të konsumohen, por zgjidhni me një përmbajtje të reduktuar yndyre. Dhe nëse dëshironi diçka të ëmbël, mund ta zëvendësoni sheqerin me mjaltë natyral ose ekstrakt stevia.
  • Ushqime te Shendetshme. Nuk është aq e mërzitshme sa duket. Nga perimet, ju mund të gatuani qindra pjata të thjeshta dhe të shijshme që do t'ju ndihmojnë të merrni kënaqësi të vërtetë nga të ngrënit duke humbur peshë. Shumë njerëz vërejnë se mishi dietik (gjeli i detit, viçi, lepuri) janë shumë më të butë dhe më të shijshëm se mishi i derrit dhe viçi ynë i zakonshëm. Arrat dhe frutat e thata mund të jenë një meze e lehtë. Dhe as çokollata e zezë nuk përfshihet në listën e ndaluar. Kujdes duhet bërë vetëm te frutat e ëmbla: luleshtrydhet, pjeshkët, kajsitë janë të dobishme, por mjaft të larta në kalori.

E rëndësishme! Përdorimi i dietave ekspres është i mundur vetëm si një fillim i shpejtë, por do të jetë e vështirë të mbash rezultatet e marra - shumica e tyre ngadalësojnë metabolizmin. Kjo nuk është një mënyrë për të humbur peshë shpejt dhe në mënyrë efektive, por vetëm një grumbullim i trupit.

Mënyra e shëndetshme e jetesës

lënien e duhanit për humbje peshe

Njerëzit që udhëheqin një mënyrë jetese të shëndetshme humbin gjithmonë peshë më shpejt se ata që nuk ndjekin asnjë regjim dhe janë të prekur nga zakone të këqija.

Mungesa e rregullt e gjumit ndikon negativisht në mirëqenien e përgjithshme dhe ngadalëson ritmin e proceseve metabolike. Një person i përgjumur nuk mund të stërvit plotësisht dhe kontrollojë dietën në një mënyrë cilësore.

Duhani dhe alkooli helmojnë trupin, ulin imunitetin, prishin sistemin kardiovaskular. Dhe përmbajtja kalorike e pijeve alkoolike është e krahasueshme me një kek ose mish yndyror, por alkooli absorbohet pothuajse menjëherë.

Prandaj, nëse po mendoni se si të humbni peshë shpejt, para së gjithash hiqni dorë nga zakonet e këqija.

Problemet kryesore

Në shikim të parë, gjithçka është e thjeshtë - ju duhet të kontrolloni dietën tuaj, të rrisni aktivitetin fizik dhe të udhëheqni një mënyrë jetese më të shëndetshme. Por pse ka kaq shumë nga ata që nuk e arrijnë kurrë qëllimin e tyre të dashur. A heqin dorë shumica e njerëzve nga ideja për të humbur peshë në javën e parë? Ka disa arsye kryesore për këtë, të kuptuarit e të cilave do t'ju ndihmojë të shmangni grackat.

Mungesa e motivimit

duke peshuar duke humbur peshë

Njeriu është dembel nga natyra. Për të kryer rregullisht veprime aktive, ai ka nevojë për një nxitje. Dhe secilit të tijat. Dhe nëse ky nxitje nuk është në krye të shkallës së vlerave tuaja të jetës, atëherë nuk do t'ju frymëzojë për shfrytëzime. Prandaj, përpara se të filloni luftën për harmoni, përpiquni të kuptoni pse dhe sa shumë keni nevojë për të.

Ju mund t'i shkruani këto arsye ose stimuj në një copë letër dhe t'i rilexoni sa herë që dëshironi të braktisni qëllimin e synuar. Por mbani mend se faktorët motivues duhet të jenë të rëndësishëm për ju.

Formulimi "të dashurat thanë se jam i shëndoshë dhe duhet të humbas peshë" ose "Nuk mund të futem me xhinset e vitit të kaluar" nuk do të funksionojë. Por kur pesha e tepërt ndërhyn në një karrierë, dëmton shëndetin ose ndikon negativisht në jetën personale, nuk ka ku të tërhiqet. Këta janë motivues seriozë.

zakonet e krijuara

Në shumicën e rasteve, zakonet e krijuara na e bëjnë jetën më të lehtë. Por gjatë humbjes së peshës, ju duhet të thyeni stereotipet tuaja dhe të formoni gjithçka përsëri. Ky proces është i pakëndshëm dhe gjithmonë shkakton rezistencë të brendshme. Dhe nëse ditët e para mund të qëndroni në entuziazëm të zhveshur, atëherë vjen një krizë dhe duart bien. Trupi kërkon me këmbëngulje që gjithçka të jetë ashtu siç ishte.

Për të ndihmuar në kapërcimin e kësaj rezistence, mund të ndihmojë motivimi dhe të kuptuarit e duhur se formimi i zakoneve të reja ndodh në vetëm tre javë.

Varni një kalendar në mur dhe shënoni ditët me kryqe. Një imazh vizual i rrugës së përshkuar shërben si një nxitje e shkëlqyer për të vazhduar. Aty mund të regjistroni edhe rezultatet e arritura.

Mungesa e mbështetjes

mosmarrëveshjet në familje gjatë humbjes së peshës

Mbështetja e njerëzve të dashur është shumë e rëndësishme. Prandaj, mos kini frikë t'u tregoni atyre se keni filluar luftën për harmoni. Ka shumë shembuj kur familje të tëra kaluan në një dietë të shëndetshme menjëherë dhe arritën rezultate të shkëlqyera.

Por edhe nëse familja juaj nuk dëshiron të përtypë sallata me ju, ata të paktën do të ndalojnë së nxituri për të ngrënë rreziqe të shijshme dhe do të keni më pak tundime.

Jo të gjithë janë me fat që gjejnë mirëkuptim në familje. Por kjo nuk është arsye për dëshpërim. Ju mund të humbni peshë me miqtë, në grupe të veçanta ose të kërkoni njerëz me mendje në forume. Por në këtë rast, mbani mend se po lëvizni drejt të njëjtit qëllim, por në mënyra të ndryshme.

Mos ndiqni pa mend këshillat e të tjerëve për të humbur peshë. Çdo organizëm është individual. Ndani përvojat tuaja dhe mburreni për arritjet tuaja, por në të njëjtën kohë mendoni me kujdes dhe vendosni vetë se cila nga metodat ju përshtatet dhe cila jo.

Përqendrohuni në rezultatet e shpejta

Matja e belit gjatë humbjes së peshës

Dhe përsëri kjo fjalë "shpejt", e cila dështon aq shumë. Kuptoni se trupit i duhet kohë për t'u përshtatur me një regjim të ri dhe një sistem të ri ushqimor. Për më tepër, sa më radikale të jenë ndryshimet që bëni, aq më shumë stres përjeton trupi juaj.

Prandaj, dietat ekspres japin rezultate shumë të paqëndrueshme. Reagimet ndaj stresit të trupit janë të paparashikueshme, por më shpesh ai thjesht aktivizon modalitetin e ekonomisë.

Të gjithë ata që humbasin peshë e dinë të ashtuquajturin "efekt pllajë", kur rreth javës së 4-të të një humbje peshe të filluar me sukses, një person ndalon së humburi peshë dhe shigjeta e peshores mund të kthehet edhe pak prapa.

Në këtë pikë, shumë dëshpërohen dhe heqin dorë nga përpjekjet. Dhe ju vetëm duhet të vazhdoni të ecni përgjatë rrugës së synuar. Pasi ta kapërceni këtë moment historik, trupi do të bindet për qëndrueshmërinë e qëllimit tuaj dhe do të vazhdojë të japë kilogramët e grumbulluar të yndyrës.

Ndjenjë e keqe

Shumë njerëz që humbin peshë ankohen se shëndeti i tyre është përkeqësuar shumë. Ekziston vetëm një arsye për këtë - ju po humbni peshë gabim! Dhe nuk mund të vazhdosh kështu. Ndjenja e urisë intensive, vjellja, marramendja, dhimbje stomaku, problemet me sistemin tretës nënkuptojnë vetëm një gjë - trupi vuan nga mungesa e lëndëve ushqyese jetike ose nga dehidratimi.

Metodat e humbjes së peshës së shëndetshme nuk shkaktojnë përkeqësim të mirëqenies. Përkundrazi, ato ndihmojnë në vendosjen e punës së të gjitha organeve dhe sistemeve.

Prandaj, nëse ndiheni keq, flokët tuaj kanë filluar të thyhen, thonjtë tuaj kanë filluar të zhvishen, lëkura juaj është gri ose është bërë e dobët - shkoni te një dietolog dhe kërkoni që ai të analizojë dhe korrigjojë rrugën e humbjes së peshës që keni zgjedhur. . Të gjitha pretendimet se ky është një proces normal pastrimi janë një mit!

Rishikimet dhe rezultatet

figura e hollë pas humbjes së peshës në shtëpi

Shumica e atyre që kanë provuar vetë metodat e shtëpisë, si të humbasin shpejt peshën në shtëpi, pajtohen që në këtë mënyrë mund të merrni jo vetëm rezultate të shkëlqyera, por edhe të përmirësoni trupin. Të gjithë 100% e të anketuarve konfirmuan se shëndeti dhe pamja e përgjithshme po përmirësohen: shfaqet një çehre e bukur, lëkura është shtrënguar, shfaqet lehtësim i muskujve.

Sigurisht, humbja e 1 kilogram në ditë me humbje peshe të shëndetshme është thjesht joreale. Por nuk keni nevojë të bëni ndonjë përpjekje shtesë për të mbajtur rezultatin.

Në 2-3 muaj, trupi mësohet aq shumë me një mënyrë të re të jetës, saqë vetë një person nuk beson më se si mund t'i pëlqente produktet gjysëm të gatshme ose si mund të hani kaq shumë ëmbëlsira. Secili zgjedh rrugën e tij. Por mos harroni se ne po humbasim peshë për t'u bërë më të bukur dhe më të lumtur, por a mund të jetë i lumtur një i sëmurë?