Çfarë mund të hani në një dietë pa karbohidrate? (listë)

Ushqime për një dietë pa karbohidrate

Një figurë perfekte është ëndrra e çdo gruaje. Mënyra më efektive për të hequr qafe kilogramët e tepërt është një kombinim i stërvitjes dhe dietës. Për të hequr qafe palosjet e urryera të yndyrës, nuk është e nevojshme të lodheni veten me greva urie. Për ta bërë këtë, mjafton të kufizoni konsumin e ushqimeve që përmbajnë një sasi të madhe karbohidratesh. Çfarë mund të hani në një dietë pa karbohidrate? Ju mund të gjeni një listë të produkteve të lejuara në këtë artikull.

Përfitimet e një diete me pak karbohidrate

Një dietë pa karbohidrate është një nga mënyrat më komode dhe efektive për të humbur peshë pa dëmtuar shëndetin. Për më tepër, nuk keni pse të përjetoni një ndjenjë të vazhdueshme urie, sepse ushqimet proteinike mund t'i japin trupit shumë energji për një kohë të gjatë.

Karakteristikat e një diete pa karbohidrate

Ka disa rregulla që do t'ju ndihmojnë të arrini efektin maksimal. Vlen të heqësh dorë nga veshja e sallatave me majonezë, salcë kosi, është më mirë ta bëni me lëng limoni. Në raste të rralla lejohet përdorimi i vajit të ullirit ose lulediellit. Për kohëzgjatjen e dietës, do të duhet të harroni ushqimet e skuqura. Ju lutemi vini re se perimet hahen më së miri të papërpunuara, dhe mishi - i zier ose i zier në avull. Një veçori tjetër e një diete pa karbohidrate është refuzimi i çdo lëngu brenda gjysmë ore pas ngrënies.

Përfitimet e një diete me pak karbohidrate

Sipas nutricionistëve, përparësia kryesore e një diete pa karbohidrate është reduktimi i shpejtë i yndyrës duke ruajtur masën muskulore. Kjo është e mundur për faktin se dieta me këtë metodë të humbjes së peshës është e pasur me proteina. Gjithashtu një veçori pozitive është një numër i mjaftueshëm i kalorive, në të cilat një person do të përjetojë një oreks të moderuar. Kjo do të ndihmojë për të shmangur një gjendje stresi dhe për të mos fituar kilogramë të humbur menjëherë pas përfundimit të dietës.

Disavantazhet e një diete pa karbohidrate

Ashtu si çdo metodë tjetër e humbjes së peshës, një dietë pa karbohidrate ka efekte anësore. Këto përfshijnë një shkelje të mundshme të karriges. Kjo është për shkak të mungesës ose përmbajtjes së ulët të fibrave. Përveç kësaj, në ditët e para mund të ketë një ndjenjë dobësie dhe përgjumjeje, si dhe marramendje. Ju lutemi vini re se gjatë kësaj diete është mirë të hiqni dorë nga sporti dhe aktiviteti fizik. Për shkak të pakësimit të vitaminave dhe elementëve gjurmë të furnizuar me ushqim, ekziston mundësia e shterimit të plotë të trupit.

fruta për një dietë me pak karbohidrate

Si të zgjidhni produkte për një dietë pa karbohidrate?

Për të përpiluar një menu pa karbohidrate, duhet të njiheni me listën e ushqimeve të lejuara dhe të ndaluara. Ne do të flasim për to në detaje në pjesën e dytë të artikullit.

Lista e produkteve të lejuara

Mish

Me një dietë pa karbohidrate, lejohet të hahet një sasi e vogël gjoksi pule. Mishi i llojeve të tjera duhet të përjashtohet nga dieta. Ju lutemi vini re se para gatimit filetoja e shpendëve duhet të pastrohet nga lëkura dhe të hiqet e gjithë yndyra. Pas kësaj, mishi duhet të lahet nën ujë të rrjedhshëm. Më e dobishme konsiderohet gjoksi i zier ose i zier në avull.

Nje peshk

Ashtu si mishi, edhe peshku duhet të zihet në avull. Preferenca juaj duhet t'i jepet merlucit, levrekut, purtekës ose pulës. Ky produkt ushqimor duhet të jetë i pranishëm në dietën tuaj. Në raste të rralla, mund të hani një sasi të vogël (jo më shumë se 40 gram) karkaleca ose kallamar.

Produktet e qumështit

Produktet e qumështit të fermentuar do të ndihmojnë në diversifikimin e dietës suaj. Ato përdoren më së miri për një darkë të lehtë. Çdo ditë mund të konsumoni deri në 200 gram kos pa yndyrë ose gjizë. Përveç kësaj, për mëngjes, mund të hani një copë të vogël djathi soje tofu, i cili nuk përmban pothuajse asnjë karbohidrate.

Produkte të tjera

Është e mundur të plotësoni listën e një diete pa karbohidrate me perime, manaferra, kultura rrënjë, si dhe fruta agrume. Zgjedhja juaj është më mirë të ndaleni në:

 1. lakër;
 2. Luka;
 3. perime me gjethe;
 4. Fasule dhe bizele;
 5. mollë jeshile;
 6. Portokall dhe limon;
 7. Rrush pa fara;
 8. Luleshtrydhe;
 9. Arra dhe pisha, si dhe bajame;
 10. Farat e lulediellit dhe kungullit.

Gjithashtu lejohet të hahen dy vezë të ziera në ditë.

drithërat

Kur t'i afroheni rezultatit të dëshiruar, duhet të balanconi dietën tuaj në mënyrë që të shmangni kthimin e kilogramëve të urryer. Drithërat karakterizohen nga një përmbajtje e lartë e proteinave dhe fibrave. Dhe asimilimi i tyre i ngadaltë do t'ju ndihmojë të mbani një ndjenjë të ngopjes për një kohë të gjatë. Nutricionistët këshillojnë të hani jo më shumë se 250 kalori karbohidrate në ditë. Hikërror, bizele dhe tërshërë, që i nënshtrohen këtij rregulli, jo vetëm që nuk do të dëmtojnë figurën tuaj, por gjithashtu do të sigurojnë elementët gjurmë të nevojshëm për funksionimin normal të trupit.

Lista e produkteve të ndaluara

Për kohëzgjatjen e një diete pa karbohidrate, ushqimet e mëposhtme duhet të përjashtohen plotësisht nga dieta juaj:

 1. Makarona dhe produkte buke;
 2. Patate;
 3. Ëmbëlsirat;
 4. Alkooli, duke përfshirë birrën;
 5. Pijet e gazuara.

Dieta është një nga mënyrat më efektive për të luftuar peshën e tepërt. Ne u përpoqëm t'ju tregojmë se çfarë mund të hani në një dietë pa karbohidrate. Lista e ushqimeve të rekomanduara, si dhe të ndaluara, gjendet në pjesën e dytë të artikullit. Një dietë që eliminon karbohidratet nga dieta është e vetmja që mund të reduktojë yndyrën duke ruajtur masën muskulore. Ju lutemi vini re se për kohën e humbjes së peshës me këtë metodë, duhet të përmbaheni nga vizitat në palestër, si dhe nga aktiviteti fizik. Mosrespektimi i këtij rregulli mund të çojë në rraskapitje të plotë të trupit.