Dietë pa gluten

Vini re se një dietë që përjashton plotësisht glutenin u zhvillua fillimisht për ata njerëz që janë alergjikë ndaj këtij gluteni. Alergjitë shkaktojnë sëmundjen celiac, e cila është një sëmundje e traktit tretës. Pas ca kohësh, doli që një ushqim i tillë nuk është vetëm i mirë për shëndetin, por gjithashtu kontribuon, kini parasysh veten - një humbje e mprehtë në peshë. Sot, dieta pa gluten për humbje peshe është shumë e popullarizuar.

ushqime diete pa gluten

Ajo arriti të provojë shumë të famshëm të cilët ishin të kënaqur me rezultatin. Gluteni është një ushqim që zakonisht quhet gluten. Falë tij, brumi bëhet më ngjitës dhe elastik. Dhe produktet e pjekura janë të buta dhe elastike. Meqenëse gluteni është astringent dhe ngjitës, ai gjendet edhe në shumë ushqime të tjera, të tilla si salcat (të cilat, meqë ra fjala, janë shumë të lehta për t'u përmirësuar) ose akullorja jonë e preferuar. Përveç ngjitjes, gluteni ka edhe veti të tjera që nuk janë plotësisht të dobishme për trupin e njeriut. Ai ngadalëson procesin metabolik, i cili mund të shkaktojë dhimbje barku.

Si funksionon një dietë pa gluten?

Ekziston një mendim se gluteni, nëse e hani në sasi shumë të mëdha, përveç problemeve me "stomakun", mund të shkaktojë diçka si depresion. Gjegjësisht:

 • lodhje kronike;
 • apatia - nuk ka dëshirë për të ecur përpara;
 • shpretkë - asgjë në jetë nuk sjell gëzim, jeta duket jointeresante;
 • parehati;
 • dhimbje koke;
 • çrregullime hormonale;
 • ulje e imunitetit.

Duke hequr dorë nga gluteni, ngarkesa në traktin tretës do të ulet, tretja do të përmirësohet, gjë që do të ndihmojë në përmirësimin e mirëqenies. Përveç kësaj, apatia dhe bluza do të zhduken, energjia do të shfaqet dhe jeta do të duket më e gëzuar dhe e gëzueshme. Në përgjithësi, një jetë "pa gluten" do të sjellë vetëm gëzim!

Sigurohuni që të keni parasysh se gluteni gjendet në shumë nga ushqimet që i duam aq shumë (megjithëse ndoshta nuk e keni ditur për të) që hamë çdo ditë: bukë, makarona, ëmbëlsira, salca, pasta, kifle etj. Duke i braktisur ato (karbohidratet e shpejta), trupi do të fillojë të rindërtojë dhe të marrë energji nga burime të tjera, më pak kalori, gjë që natyrisht do të çojë në humbje peshe. Siç u përmend më lart, ushqimi pa gluten jo vetëm që do t'ju bëjë më të hollë, por edhe më aktivë dhe të gëzuar.

Dieta anti-gluten përfshin ushqime që janë minimalisht të përpunuara, përkatësisht: bishtajore, perime, kos (pa përfshirë aditivët), qumësht, mish, manaferra, peshk, vezë, shpendë etj.

Një dietë pa gluten është e ndryshme në atë që ju mund të hani çfarë të doni dhe të kënaqeni me pothuajse asgjë. Të gjitha produktet që nuk përfshijnë gluten, ju mund t'i kombinoni me njëri-tjetrin në mënyrën më të përshtatshme për ju, natyrisht, brenda kufijve të arsyeshëm. Vlen të theksohet se dieta pa gluten është e famshme për faktin se menyja e saj mund të jetë mjaft e larmishme dhe për më tepër, edhe e ekuilibruar. Ju nuk keni nevojë të ndryshoni në mënyrë drastike zakonet tuaja të të ngrënit.

Nuk bëni dot pa bukë dhe pasta? I gatuani me oriz, hikërror ose miell soje. Ka shumë receta interesante për ushqime të shijshme që nuk përfshijnë gluten. Nga rruga, kjo vlen jo vetëm për ata që duan të humbin peshë pa vështirësi. Kjo dietë për intolerancën ndaj glutenit do t'ju lejojë të mos ndiheni të pafavorizuar në një farë mënyre. Ju mund të hani ushqimet që doni dhe prapëseprapë të dukeni dhe të ndiheni mirë. Mund të provoni edhe drithëra ekzotike: sago, quinoa, chumiza. Nëse nuk keni një sëmundje që nuk ju lejon të hani gluten, por thjesht një dëshirë për të humbur peshë, ju rekomandojmë të hiqni dorë nga ushqimet e skuqura dhe turshi. Është më mirë të zihet ushqimi, të piqet, të zihet ose të avullohet. Më besoni, një ushqim i tillë mund të jetë jo vetëm i shëndetshëm, por edhe shumë i shijshëm.

Mos harroni, ushqimi pa gluten është çelësi i shëndetit të mirë dhe një buzëqeshje rrezatuese që me siguri do të tërheqë vëmendjen e seksit të kundërt.

Përfitimet e eliminimit të glutenit:

 • Toksinat që janë grumbulluar para dietës largohen nga trupi;
 • Humbja e peshës deri në 4 kilogramë është e mundur në vetëm një javë. Pajtohem - ky është më shumë se një rezultat i shkëlqyer me një dietë kaq të thjeshtë;
 • Ju nuk do të vdisni nga uria dhe nuk do të keni një qëllim në jetë - diçka për të ngrënë. Ju në një dietë pa gluten, ndryshe nga të tjerët, do të jeni gjithmonë të ngopur;
 • Dieta juaj do të jetë e ekuilibruar dhe e larmishme, por sasia e kalorive të konsumuara në të njëjtën kohë do të jetë minimale.

Produktet që përmbajnë gluten duhet të braktisen plotësisht vetëm nëse është e nevojshme për qëllime mjekësore. Njerëzit e shëndetshëm që i kanë vënë vetes synimin për të humbur peshë nuk duhet të jenë kaq kategorikë. Fakti është se pas disa studimeve, është vërtetuar se një dietë pa gluten mund të shkaktojë mungesë në trup të disa vitaminave dhe elementeve: kaliumit, vitaminave C dhe B, hekurit dhe acidit folik.

Për të shmangur këtë problem ju duhet:

 • Hani ushqime që përmbajnë gluten;
 • Përdorni vitamina për të rikthyer mungesën e tyre.

Edhe një herë, vlen të theksohet se dieta pa gluten është shumë e thjeshtë. Është sikur është bërë për dembelët. Përfshin orizin, hikërrorin ose miellin e sojës. Sigurohuni që të keni parasysh se disa ilaçe dhe vitamina përmbajnë gluten. Prandaj, para se të shkoni në një dietë pa gluten, studioni me kujdes përbërjen e tyre. Mos harroni se ka gjithmonë analoge me të cilat mund të zëvendësoni ato medikamente, vitamina, si dhe suplemente dietike që do të përdorni kur mendoni për humbjen e peshës, në të cilat keni gjetur gluten.

Pra, këtu është një listë e ushqimeve që mund të hani kur vendosni të hiqni dietën tuaj nga gluteni:

 • Vezë - ato mund të zihen. Ne rekomandojmë gjithashtu të provoni një omëletë të zier në avull - shumë e shijshme dhe më e rëndësishmja me pak kalori;
 • çaj me gjethe dhe pije të tjera me manaferra;
 • Supat me perime (mund të jenë edhe në lëng mishi, por duhet të jetë e dobët), mund të shtoni drithëra, por sigurohuni që ato të mos përmbajnë gluten;
 • Laktoza, e cila gjendet në produktet e qumështit. Shmangni produktet e qumështit që përmbajnë gluten. Më besoni, ka një gjë të tillë;
 • Mjaltë;
 • Manaferrat;
 • Mish i zier, i zier në avull, i zier (më e rëndësishmja jo i skuqur);
 • Hikërror, oriz;
 • Rrënjët;
 • Vaj: perime ose gjalpë.

Çfarë nuk mund të hahet?

Ushqimet që përmbajnë gluten përfshijnë:

 • Akullore;
 • Kos me jetëgjatësi të gjatë;
 • Qeset e çajit, si dhe kafeja e tharë në ngrirje;
 • Kvass (sepse është bërë nga buka e thekrës);
 • Çdo ushqim i konservuar, pavarësisht nëse është mish apo fruta (si rregull, ato gjithmonë përmbajnë gluten);
 • Produkte të drithërave që përmbajnë gluten;
 • Të gjitha produktet gjysëm të gatshme janë të ndaluara, të cilat domosdoshmërisht përfshijnë salsiçe (të tymosura dhe të ziera), salsiçet e kështu me radhë, sepse gluteni është domosdoshmërisht i pranishëm në përbërjen e tyre;
 • Kini kujdes veçanërisht me të gjitha erëzat që blini në dyqane, sepse ato mund të përmbajnë edhe gluten;
 • Nuk duhet të përdorni shkopinj gaforre dhe produkte të tjera "për peshk" sepse duhet të kenë gluten;
 • Shumica dërrmuese e ëmbëlsirave janë prodhim industrial. Është më mirë të gatuani ëmbëlsirat tuaja të preferuara në shtëpi, të paktën do ta dini se nga përbëhen ato.

Dietë pa gluten për një javë

Kjo menu pa gluten tregon se ju mund të hani mirë dhe të mos ndiheni të uritur gjatë gjithë ditës dhe të humbni peshë. Vini re se sasia e proteinave në dietë është pak e rritur. Kjo qasje do t'i lejojë muskujt të vazhdojnë të rriten, dhe ne shpresojmë se po punoni për të.

ditë Mëngjesi Darka Darka
e hënë Për mëngjes, hani qull të bërë nga orizi (të cilin mund ta diversifikoni me manaferrat), pini kafe, nëse është e vështirë të bëni pa bukë, hani misër. Për drekë përgatisni vetes një sallatë me perimet tuaja të preferuara, një pjesë të madhe gjoks pule (por jo të skuqur) me patate, supë me djathë. Mund të hani një meze të lehtë me bukë të thekur me gjizë (buka duhet të jetë nga misri), fruta. Hani me qull gruri, kos (i cili ka një jetëgjatësi të shkurtër) ose kefir.
e martë Filloni ditën tuaj me gjizë (mund t'i shtoni manaferrat), pijen tuaj të preferuar, mjaltë dhe bukë orizi. Dreka juaj duhet të jetë "e rëndë". Hani pilaf, bëni një sallatë nga perimet tuaja të preferuara, pini lëng. Mund të hani një rostiçeri me çokollatë të zezë dhe një banane. Drekoni plot dhe të shijshëm: salmon me patate të pjekura.
e mërkurë Ushqimi në mëngjes duhet të jetë ushqyes gjatë gjithë ditës, pavarësisht faktit se jeni duke humbur peshë: përgatitni vetes një omëletë (e cila mund të variohet me djathë), shtoni bukë pa gluten, pini pijen tuaj të preferuar të mëngjesit (kafe ose çaj). Filloni drekën tuaj me supë peshku, më pas hani një sallatë me perimet tuaja të preferuara, oriz, së cilës shtoni një kotele pule. Hani një rostiçeri me kefir ose kos dhe një simite të bërë nga miell orizi. Hani në një tavë të shijshme gjizë (gjatë gatimit, përdorni miell pa gluten).
e enjte Për mëngjes, hani djathë të skuqur, sallatë me karrota, arra, pijen tuaj të preferuar të mëngjesit. Hani supë me perime, copëtoni, fasulet në domate, pini një pije që nuk përmban gluten. Rostiçeri me gjizë, sallatë frutash. Për darkë, duhet të ketë peshk të zier, petulla me patate (kur përdorni miell orizi), çaj.
e premte Thekonet e shijshme të misrit dhe frutat tuaja të preferuara janë ato që ju nevojiten për mëngjes. Darka është borscht, qofte, makarona (por vetëm pa gluten). Pini dy nga frutat dhe djathin tuaj të preferuar. Duhet të hani darkë me qull hikërror, por për të mos qenë kaq "i mërzitshëm", holloni qullën me gjoks pule (të zier paraprakisht).
e shtunë Një mëngjes i shëndetshëm pa gluten është mjalti, petullat e bëra nga mielli i hikërrorit, gjithashtu pini kefir (nëse vërtet nuk ju pëlqen, zëvendësojeni me kos pa gluten). Ditën e parë hani supë me lakër në drekë, oriz dhe kotele pule për të dytën, pini një pije pa gluten. Rostiçeri juaj në këtë ditë janë arrat dhe frutat. Hani peshk në petë, perime të ziera me kërpudha.
të dielën Për mëngjes, duhet të prisni fruta të thata, ëmbëlsira me djathë, pijen tuaj të preferuar të mëngjesit (natyrshëm pa gluten). Hani me hikërror dhe peshk të pjekur, supë me djathë, pini lëng pa gluten. Konsumoni arra dhe mollë të pjekura. Hani me një sallatë me perimet tuaja të preferuara, pulë të zier, kefir ose kos (pa gluten).

Siç mund ta shihni vetë, një dietë pa gluten nuk është aspak e vështirë. Dhe më e rëndësishmja, ndërsa nuk keni pse të vdisni nga uria dhe t'i mohoni vetes ushqimin tuaj të preferuar. Avantazhi i madh i humbjes së peshës pa gluten qëndron në faktin se nuk ka absolutisht asnjë shans për një avari. Për efekt maksimal, bëni sport: vizitoni rregullisht palestrat, kërceni, vraponi e kështu me radhë. Atëherë do të jeni jo vetëm e dobët, me përmasa 90-60-90, por edhe një e re me trup të tonifikuar. Sigurohuni që të vini re se një dietë e bazuar në mungesën e glutenit në ushqim është veçanërisht e dobishme jo vetëm për ata me sëmundje celiac, por edhe për ata me diabet dhe brezin e vjetër.