Dieta me shalqi - receta, rishikime, rezultate të dietës së shalqirit

Ngrënia e shalqinit për të hequr qafe kilogramët e tepërt

Ne ju ofrojmë disa opsione për një dietë me shalqi, nga të cilat mund të zgjidhni atë që është e duhura për ju. Dieta me shalqi është shumë efektive nëse ndiqet rreptësisht.

Sa prej atyre femrave që kanë një kompleks të peshës së tepërt. Shumë e torturojnë veten me dieta të tmerrshme, duke refuzuar ushqimin e tyre të preferuar. Por ka shumë dieta që do të jenë të shëndetshme, efektive dhe të shijshme. Një nga këto është dieta me shalqi.

Është një mono-dietë, që do të thotë se duhet ta konsumoni këtë frut në sasi të mëdha. Nga rruga, mund të mos i përshtatet të gjithëve. Ata që kanë dhimbje barku ose ndjesi të pakëndshme duhet ta braktisin këtë dietë dhe të kërkojnë një mënyrë tjetër për të humbur peshë. Por shumica e organizmave ia dalin mirë me një ushqim të tillë.

Shumë vajza lënë komente pozitive për këtë dietë, sepse falë saj u hoqën nga kilogramët e tepërt.

Opsioni 1 dietë me shalqi

Sidomos ata që e duan këtë frut do ta pëlqejnë këtë dietë. Në fund të fundit, ju mund të hani vetëm shalqi. E gjithë sasia e tij duhet të konsumohet në 5-6 doza. Nuk mund të hani asgjë tjetër. Nëse nuk pini çaj dhe ujë, por me këtë dietë, trupi gjithsesi merr shumë lagështi, kështu që nuk ka gjasa që të dëshironi më shumë.

Një dietë e tillë duhet të zgjasë rreth 5-7 ditë. Nuk keni nevojë të lodhni më trupin tuaj, por mund të harroni rreth 3-5 kg. Gjëja më e rëndësishme është të dëshironi dhe të qëndroni në një dietë kaq të rreptë.

Opsioni 2 Dieta me shalqi

Ky opsion është shumë i ngjashëm me atë të mëparshëm, vetëm se tashmë lejohet, përveç shalqirit, të hahen 1-2 feta bukë. Prandaj, mund të uleni në një dietë të tillë për rreth 10 ditë. Buka duhet të zgjidhet nga drithërat ose nga mielli integral. Gjatë gjithë ditës nuk do ketë ndjenjë urie, pasi do të ndërpritet gjithmonë nga shalqiri.

Sigurisht që me ndihmën e kësaj diete mund të humbni kilogramët e tepërt, por sapo të ktheheni befas në dietën e mëparshme, atëherë pothuajse e gjithë pesha do të kthehet. Nutricionistët këshillojnë një mënyrë të veçantë për të dalë nga dieta. Pas përfundimit të dietës, ia vlen edhe 10-15 ditë të tjera për të ngrënë fruta dhe perime, drithëra dhe qull, mish pa dhjamë dhe produkte qumështi të thartë. E gjithë kjo duhet të hahet në mëngjes dhe në drekë, por në mbrëmje, 4 orë para gjumit, duhet të hani shalqi. Duhet të hahet 1 kg për 30 kg peshë.

Për shembull, në mëngjes mund të hani qull ose muesli, dhe akoma më mirë gjizë me fruta. Për drekë, bëni një sallatë perimesh me një vezë ose një copë mish 100 gram, mund të pini çaj ose kafe. Por në mbrëmje, hani shalqi, por duhet të mbani mend se është diuretik.

Shumë prej tyre tashmë e kanë provuar vetë dietën e shalqirit, në thelb të gjithëve u pëlqen vërtet. Shpesh, nëse është e nevojshme, ata i kthehen përsëri për të hequr qafe kilogramët e tepërt. Ajo është shumë efikase.

Përfitimet e dietës së shalqirit

Nëse ju duhet urgjentisht të humbni disa kilogramë, atëherë është dieta me shalqi ajo që do t'ju ndihmojë. Është afatshkurtër, jo i dëmshëm, shumë i shijshëm. Plus, pastron mirë veshkat. Duke mbajtur dietë, ju mund të përmirësoni menjëherë shëndetin tuaj.

Një dietë e tillë nuk ju mundon nga uria, pasi ndjenja e ngopjes do t'ju ndjekë gjithmonë. Dieta me shalqi është shumë e lehtë për t'u transferuar. Ajo është vërtet efikase. Në fund të fundit, do të kalojë shumë pak kohë, por ju mund të humbni një sasi të mirë kilogramësh, duke mos dëmtuar shëndetin tuaj. Ajo do të sjellë vetëm gëzim dhe vetëbesim, kjo është arsyeja pse kaq shumë njerëz e zgjedhin atë. Ka dieta që dëmtojnë trupin dhe, përveç kësaj, një person bëhet nervoz nga një ndjenjë urie që mundon veten. Vlen të merret parasysh se sa i rëndësishëm është shëndeti juaj. Në fund të fundit, janë shalqinjtë, përveç përfitimeve që sjellin, që pastrojnë trupin. Me ndihmën e tyre, ju mund të hiqni ujin e tepërt, toksinat dhe kripërat, dhe për lëkurën ky është një ushqim i shkëlqyer vitaminash.

Madje nuk ka asnjë kundërindikacion. Kjo është vetëm për ata që kanë veshkat ose fshikëzën e sëmurë duhet ta trajtojnë një dietë të tillë me kujdes. Në fund të fundit, është gjithashtu e mundur të përfundoni në spital, duke rënduar organet tashmë të dobësuara. Nuk duhet të përdorni ende dietën me shalqi për diabetikët, pasi kokrra e kuqe ka shumë karbohidrate.

Nëse shfaqet dobësi, atëherë nuk duhet të shqetësoheni, një efekt i tillë në të gjitha mono-dietat. Por do të duhet pak kohë dhe gjithçka do të funksionojë, kështu që nuk ka nevojë të fryhet paniku.

Sapo shalqinjtë shfaqen në rafte, nuk duhet ta përdorni këtë dietë, pasi përmbajnë shumë nitrate, të cilat mund t'ju prishin shëndetin, por nuk do të sjellin asnjë përfitim. Gushti është koha e përkryer për të ngrënë këto manaferra. Në fund të fundit, pikërisht atëherë ato piqen në fushat ku janë rritur pa ndërhyrjen e ndonjë aditiv artificial. Pra, kjo duhet gjithashtu të trajtohet me kujdes.

Si të njohim apo jo një shalqi cilësor

Nëse, pasi keni blerë një shalqi, ka dyshime nëse ky produkt është i cilësisë së lartë apo jo, mund ta kontrolloni me një gotë të zakonshme me ujë, në të cilën duhet të vendosni një fetë shalqi. Pasi të prisni 10 minuta, mund të shikoni gjendjen e kokrra të kuqe. Nëse një copë e së njëjtës formë, atëherë ky është një produkt i mirë, dhe nëse filloi të shpërndahej, atëherë duhet të përmbaheni nga përdorimi i tij, sepse kjo është ajo që tregon praninë e nitrateve, të cilat kanë një efekt kaq të mjerueshëm për shëndetin.

Fakte interesante

Vetëm 150-300 gram shalqi mbartin marrjen e përditshme të magnezit. Në përgjithësi, kjo kokrra të kuqe është e ngopur me vitamina dhe minerale. Sidomos për ata që vuajnë nga hipertensioni arterial, do të jetë i dobishëm konsumimi i shalqirit. Gjithashtu largon kolesterolin e tepërt, i cili është i dobishëm për ata që kanë probleme me sistemin kardiovaskular.

Shalqiri do të normalizojë metabolizmin e yndyrave, pasi ka acid folik. Në përgjithësi, ka pak kalori, kështu që mund ta përdorni dhe të mos shqetësoheni për figurën tuaj.

Për ata që vuajnë nga anemia, kjo kokrra të kuqe është ideale. Në fund të fundit, ai ushqen trupin me hekur organik, i cili është i nevojshëm jo vetëm për njerëzit e sëmurë. Për më tepër, përthithet shumë shpejt dhe ka shumë në shalqi.

Nëse përdorni një dietë me shalqi, atëherë çdo ditë do të merrni një sasi të madhe të vitaminës C, madje edhe më shumë se norma. Në fund të fundit, sasia e duhur e tij gjendet në 4 feta shalqi.

Në përgjithësi, shalqiri është diuretik, largon toksinat e tepërta nga trupi përmes veshkave, si dhe yndyrën.

Çuditërisht, në 1 ditë mund t'i thuash lamtumirë 1-2 kg peshë. Dhe të gjitha për shkak të sheqernave të tretshme që gjenden në shalqi. E çuditshme, por ato ndihmojnë për të hequr qafe kilogramët, megjithëse janë të ndaluara në dieta të tjera. Por të gjitha për faktin se ato janë natyrale në shalqi: fruktoza, maltoza, saharoza, glukoza. Këto substanca nuk janë vetëm sheqer, por edhe karbohidrate të shëndetshme që nuk janë të dëmshme për trupin. Me një fjalë, nuk përmirësohen, por humbin peshë. Kjo është një nga dietat më të mira, sepse duhet të hani shalqi të ëmbël të shijshëm dhe në të njëjtën kohë, pesha humbet dhe nuk dëmtohet i gjithë trupi.

Përbërja e shalqinit përfshin gjithashtu substanca magjike - këto janë fibrat e pektinës dhe fibrat. Është komponenti i parë që ka një efekt të fortë, falë të cilit mund të humbni shpejt peshë. Falë tij, ndjenja e urisë do të zhduket, proceset metabolike funksionojnë shpejt, largojnë lagështinë e tepërt nga trupi dhe yndyrën. Por sekreti i saj kryesor është në strukturën biokimike.

Në përgjithësi, pektina është një lëndë ushqyese e mbushur me minerale, vitamina dhe elementë gjurmë. Mund të lidhë substanca të dëmshme me njëra-tjetrën dhe t'i largojë ato me qetësi nga trupi. Pas një përpunimi të tillë, zorrët, sheqeri dhe kolesteroli në gjak normalizohen.

Por fibra është në gjendje të normalizojë oreksin, të djegë kalori.

E pasur me vitamina

Shalqiri është i pasur me vitamina, kështu që duke përdorur këtë dietë, ju mund ta ngopni trupin me substanca të dobishme. Ai përmban vitamina PP, A, B1, B2, B6, B9, E, C dhe beta-karoten. Gjithashtu, kjo kokrra të kuqe është e pasur me makronutrientë, përkatësisht kalcium, fosfor, natrium, magnez, kalium, si dhe mikroelement hekur.

Vetëm një fetë mund të ngopë trupin me normën ditore të disa vitaminave dhe makronutrientëve, që do të thotë se me një dietë me shalqi ju jo vetëm humbni peshë, por merrni edhe elementë të dobishëm.

Dieta me shalqi jep bukuri

Përveç faktit që dieta me shalqi eliminon kilogramët e tepërt, ajo largon edhe toksinat, gjë që ndihmon në rinovimin e lëkurës, ngjyra e lëkurës bëhet e shëndetshme, rrudhat e vogla zbuten. Nga rruga, përdorimi i sasive të mëdha të kësaj kokrra të kuqe ju lejon të hiqni qafe celulitin. Meqenëse shalqiri rrafshon një koleksion të qelizave yndyrore të pashëndetshme dhe pa to, qeliza yndyrore e celulitit nuk mund të ruajë ujin, gjë që e bën atë të tkurret dhe më pas të shpërbëhet. Kjo do të thotë, falë dietës së shalqirit, tashmë mund të zvogëloni dukshëm celulitin në vetëm një javë.

Kaq shumë përfitime nga kjo dietë. Pas vetëm një jave, pamja do të ndryshojë ndjeshëm. Shalqiri do të ndikojë edhe në bukurinë e flokëve, do të ketë një shkëlqim natyral dhe thonjtë bëhen më të fortë. Kjo lehtësohet edhe nga një antioksidant i fortë - likopeni. Ka shumë prej tij në tulin e shalqinit, gjë që çon në përtëritjen e të gjithë trupit. Rikthen rigjenerimin e qelizave, forcon lidhjet midis qelizave. Vetëm 2 feta shalqi do të ndihmojnë qelizat të ndahen 1. 5 herë më shpejt, që do të thotë se 2 miliardë qeliza më shumë do të shfaqen në fytyrë.

Likopeni mund të rivendosë lëkurën nga brenda, të forcojë lidhjet midis qelizave. Që do të çojë në zbutjen e lëkurës, rrudhat e imëta do të zhduken dhe ato të thella do të bëhen më të vogla. Stimulon prodhimin e kolagjenit të vet. Gjegjësisht, falë kolagjenit, lëkura ruan elasticitetin, rininë. Likopeni gjithashtu siguron mbrojtje të padukshme kundër dëmtimit të diellit dhe ndotjes.

Parandalimi i shëndetit të grave

Statistikat tregojnë se më pak se gjysma e grave kanë probleme me sistemin gjenitourinar. Një sëmundje veçanërisht e zakonshme është cistiti. Siç nuk dukej e habitshme, por është shalqiri ai që mund të ndihmojë për të përballuar këto probleme.

Shalqiri duket se krijon një pengesë për bakteret në mënyrë që ato të mos mund të depërtojnë në inde dhe të kontribuojnë në fillimin e inflamacionit. Kështu, i gjithë sistemi gjenitourinar është i mbrojtur. Vetë lëngu i shalqirit nuk do të lejojë që mikrobet të ngjiten në muret e një organi të caktuar. Dhe për faktin se shalqiri është diuretik, të gjitha bakteret largohen nga trupi. Pas nja dy ditësh, vajza do të jetë në gjendje të vërejë rezultatin e kësaj diete në shëndetin e saj.

Pra, me një dietë me shalqi, ju mund të hiqni qafe jo vetëm kilogramët e tepërt, por edhe të përmirësoni shëndetin, të rinovoni të gjithë trupin.