Ushtrime të frymëmarrjes për humbje peshe

Në përpjekje për të humbur peshë, duhet të përdorni metoda të ndryshme. Dieta dhe stërvitja e rregullt duket se janë më efektive. Po, kombinimi i këtyre metodave klasike të trajtimit të peshës së tepërt është më efektivi. Sidoqoftë, për fat të keq, jo të gjithë ata që kuptojnë mishërojnë formulën e dashur të një trupi të shëndetshëm në jetën reale. Dhe ka shumë arsye për këtë - nga dembelizmi te punësimi i madh dhe problemet fizike. Ndërsa palestra kërkon përpjekje, dhe ushqimi i duhur është qëndrueshmëri, ushtrimet e frymëmarrjes për humbje peshe janë gjithmonë të disponueshme për të gjithë pa stres të panevojshëm.

ushtrime të frymëmarrjes për humbje peshe

Të gjithë kanë dëgjuar të paktën një herë se ka frymëmarrje abdominale, abdominale, të thella, por jo të gjithë e marrin seriozisht këtë teknikë të humbjes së peshës. Dhe më kot, sepse rezultatet e ushtrimeve të frymëmarrjes janë vërtet të mahnitshme. Një kompleks i thjeshtë, i kryer lehtësisht disa herë në ditë, mund të sjellë një renditje të përmasave më shumë përfitime sesa sportet periodike me motivim të ndryshueshëm. Sigurisht, nëse përfshini ushtrime të frymëmarrjes për humbjen e peshës në bark në grupin e përgjithshëm të masave që synojnë humbjen e peshës, efekti do të jetë më domethënësi dhe vërtet i mahnitshëm.

Ushtrime bazë

Kompleksi, i provuar ndër vite, përbëhet nga katër ushtrime të rëndësishme që duhet të kryhen në mënyrë sekuenciale. Në këtë rast, zinxhiri i fazave të frymëmarrjes duhet të përsëritet herë pas here për 15 minuta. Kjo periudhë mund të jetë ose integrale ose e ndarë në tre pjesë. Kjo do të thotë, ju mund të bëni 15 minuta menjëherë ose tre herë për 5 minuta - cilado që është më e përshtatshme. Në rishikimet e ushtrimeve të frymëmarrjes për barkun, ata shkruajnë se ndarja në faza ju lejon të mbani trupin tuaj në gjendje të mirë gjatë gjithë ditës.

thithja e hundës

Është e nevojshme të merret ajri gjatë ushtrimeve të frymëmarrjes në mënyrë që të përdoret vetëm hunda. Për ta bërë këtë, rekomandohet të ngjeshni fort buzët. Thithja duhet të jetë e shpejtë dhe e mprehtë. Është e rëndësishme që të mbushen mushkëritë. Muskujt e barkut mbeten të relaksuar gjatë kësaj faze.

Ngritja e stomakut

Pas ushtrimit të parë për humbje peshe, ajri që ndodhet në mushkëri duhet mbajtur duke tendosur muskujt e barkut. Në këtë rast, stomaku duhet të tërhiqet dhe me një përpjekje të ngrihet lart. Për një lloj monitorimi, i cili do të japë informacion në lidhje me kalimin e procesit të ngritjes dhe uljes së organit, ekziston një mashtrim i vogël: mund të vendosni dorën në stomak - dhe një kuptim i lëvizjes do të merret menjëherë. Stomaku i ngritur në këtë fazë të ushtrimeve të frymëmarrjes mbahet në një pozicion të panatyrshëm për rreth 10 sekonda.

Pjerrësi

Duke mbajtur ende ajrin dhe duke ndaluar frymëmarrjen, përkuluni përpara dhe më pas kthehuni menjëherë në pozicionin origjinal vertikal. Shtrëngoni muskujt e vitheve dhe mbajeni në këtë pozicion për 10 sekonda.

dalje e gojës

Më në fund, mund të rifilloni frymëmarrjen - lëshoni ajrin e shkarkimit. Por ju nuk mund ta bëni atë papritur. Është e nevojshme që gradualisht të heqësh qafe dioksidin e karbonit, duke e lëshuar atë sikur përmes një tubi. Shpatullat dhe koka duhet të jenë të relaksuara, por muskujt e barkut dhe të vitheve duhet të qëndrojnë në tension derisa të përfundojë ushtrimi. Teknika e ushtrimeve të frymëmarrjes për humbje peshe nënkupton një respektim të rreptë të këtij algoritmi. Në rast shkeljeje, jo vetëm që mund të humbni rezultatin e premtuar, por edhe të rrezikoni shëndetin tuaj. Praktikuesit e jogës shkruajnë se të mësuarit për të marrë frymë në mënyrë korrekte është arti më i rëndësishëm, sepse duke mësuar të kontrolloni frymëmarrjen, mund të përmirësoni shumë cilësinë e jetës.

Ushtrime të autorit

Lumbare

Në fazën e parë të ushtrimeve të frymëmarrjes, duhet të qëndroni kundër murit, duke shtypur shpinën kundër tij. Më pas thithni thellë deri në tension në rajonin e mesit. Duke shtypur pjesën e poshtme të shpinës në shpinë, duke tendosur stomakun, mund të nxirrni gradualisht ajrin e mbledhur, duke ndjerë çdo sekondë të frymëmarrjes. Shkencëtari këshillon të bëni 8 përsëritje në ditë.

Pas lindjes

Shtrihuni me shpinë në një sipërfaqe të sheshtë, duke vendosur duart nën muskujt gluteal. Këmbët, pa u përkulur në gjunjë, ngrini sa më lart që të jetë e mundur, duke u përpjekur të formojnë një kënd të drejtë në lidhje me dyshemenë. Kryeni 15 herë.

Ngritja e legenit

Shtrihuni në dysheme me barkun lart, duke vendosur duart pas kokës. Përkulni këmbët në gjunjë. Më pas ngrini ngadalë legenin nga sipërfaqja, duke u përpjekur të drejtoni ijet drejt gjoksit. Çdo qasje përfshin 10 deri në 20 përsëritje. Ushtrimet e Popov ndryshojnë nga ato klasike duke tërhequr një aktivitet fizik më domethënës, i cili jep një efekt më të madh, por e bën të vështirë kombinimin e tyre me një kompleks të menduar veçmas për humbjen e peshës në bark.

Roli i oksigjenit

Është falë molekulave të oksigjenit që lëndët ushqyese që hyjnë në sistemin e tretjes perceptohen nga trupi një rend të madhësisë më shpejt. Të ashtuquajturat villi, të cilat përbëjnë të gjithë traktin gastrointestinal, kërkojnë furnizim me oksigjen të cilësisë së lartë për përthithjen e shpejtë të vitaminave dhe mineraleve. Është ky sistem që varet më shumë nga "ajri i pastër". Kjo shihet edhe nga fakti banal që ka hasur të gjithë: në natyrë, oreksi dhe aftësia për të përthithur më shumë ushqim rritet në mënyrë dramatike.

Me mungesë të masës së oksigjenit, villi i traktit tretës është në gjendje të përpunojë 72% më pak substanca të dobishme.

Pas marrjes së pjesës tjetër të ajrit të pasur me oksigjen, metabolizmi pothuajse menjëherë përshpejtohet deri në 130% në krahasim me gjendjen fillestare. Përveç kësaj, oksigjeni gjeneron dhe ruan një mjedis alkalik në të cilin procesi i shndërrimit të ushqimit të gëlltitur në enzima ushqyese është më aktiv.

Oksigjeni gjithashtu luan role të tilla të rëndësishme:

  • ndihmon për të hequr qafe pesticidet dhe toksinat;
  • oksidon yndyrën e grumbulluar nga trupi;
  • nxit qetësimin, largimin nga një gjendje stresuese.

Duke i kryer këto ushtrime çdo ditë për 15 minuta, jo vetëm që mund ta ndihmoni trupin të heqë qafe dhjamin e barkut, por edhe të largoni shpejt dy të tretat e toksinave, sepse është kjo pjesë e tyre që është në gjendje të gaztë. Pra, efekti i dëmshëm i substancave negative në të gjitha organet do të bjerë ndjeshëm. Në procesin e destrukturimit të qelizave yndyrore, procesi i parë është oksidimi nga molekulat e oksigjenit, i cili në natyrë quhet djegie banale. Sidoqoftë, në jetën e përditshme, një person përdor rreth një të katërtën e vëllimit të dritës, gjë që ngadalëson procesin e ndarjes së depozitave në stomak dhe zona të tjera problematike. Prandaj, vetëm duke mësuar të merrni frymë thellë me mbajtjen e duhur të ajrit, ju mund të përmirësoni ndjeshëm rezultatet.

Në fund, prodhimi i hormonit të stresit dhe shpërndarja e tij pengohen nga të njëjtat molekula oksigjeni. Prandaj, qasja normale në ajër të pastër ndihmon për të hequr qafe stresin dhe për të zvogëluar ndjeshëm rrezikun e rënies në depresion. Kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme gjatë humbjes së peshës, sepse është e vështirë për trupin të përshtatet me kufizimet e rënda dietike ose kalimin në aktivitet të rëndësishëm fizik. Kështu, të mësuarit për të marrë frymë saktë, në mënyrë të matur është një nga detyrat e para për ata që përpiqen për një trup të hollë dhe, më e rëndësishmja, të shëndetshëm. Një grup i thjeshtë ushtrimesh për të kryer do të hapë një anë të re të jetës për shumë njerëz, sepse pothuajse të gjithë njerëzit sot injorojnë teknikën e ushtrimeve të frymëmarrjes. Nuk ka asgjë të vështirë të provosh një herë. Ashtu si në përsëritjen e përditshme, sepse 15 minuta kohë nuk është aspak çmimi që vlen për një efekt kaq mahnitës të gjithanshëm.

Vlerësime

  • Shqyrtimi i parë, grua, 27 vjeç: "Stërvitjet e gjata nuk përshtaten në orarin tim. Prandaj, për të rregulluar figurën, zgjodha fleksibilitetin e trupit. Ushtroja sipas sistemit për 15 minuta çdo mëngjes. nuk e kufizoj veten në të ushqyer, por, megjithatë, fillova të humbas peshë. Ushtrimet janë të thjeshta. Por për të marrë efektin e pritshëm, së pari duhet të zotëroni mirë teknikën video bodyflex. "
  • Recensioni i dyte, nje vajze, 21 vjec: "Pas lindjes kam degjuar shume ne bel. Per te marre forme vendosa te provoj ushtrime te frymemarrjes. Ne fillim nuk e besova se mund te ishte efektive. Por pas një muaji ushtrimesh ditore, pashë rezultate reale. Beli im ishte 7 centimetra më i vogël dhe fillova të përshtatesha me gjërat që vishja para shtatzënisë. "
  • Rishikimi i tretë, një grua, 39 vjeç: "Kam bërë ushtrime të frymëmarrjes për humbje peshe me paraardhësin e bodyflex, American Greer Childers, duke përdorur video nga rrjeti. Pasi mësova të gjitha ushtrimet, gjimnastika zgjati jo më shumë se 15 minuta një Rezultati: minus 10 kilogramë në 4 muaj, duke humbur peshë kryesisht në stomak. Mund të them me autoritet se efekti i ushtrimeve të frymëmarrjes është i krahasueshëm me efektin e abdominoplastikës. "