Kokteje në shtëpi për humbje peshe, receta: proteina, proteina, djegia e yndyrës

Mënyrat për të humbur peshën e tepërt përfshijnë dieta, ushtrime sportive dhe mbështjellje për djegien e yndyrës. Por ka një teknikë tjetër që ka një avantazh të rëndësishëm mbi të tjerat. Kjo teknikë është kokteje për humbje peshe. Ato përgatiten lehtësisht në shtëpi dhe humbin peshë me stil.

Përfitimet e koktejeve për humbje peshe

Koktejet për dobësim përfshijnë përbërës të tillë si qumështi, manaferrat, frutat dhe perimet. Prandaj, ato janë një burim i vitaminave dhe mikroelementeve.

Për më tepër, ato kanë vetitë e mëposhtme të dobishme:

 • Ato përmbajnë një sasi të vogël të kalorive. Një porcion është afërsisht 200 kcal, por në të njëjtën kohë ato janë ushqyese dhe ngopin mirë. Një koktej mund të zëvendësojë një vakt të plotë ose të plotësojë një rostiçeri të lehtë. Në varësi të përbërësve, një koktej zëvendëson një copë mishi.
 • Një dozë shoku e vitaminave që hyn në trup ndihmon në ruajtjen e aftësive mbrojtëse të sistemit imunitar, duke rritur kështu rezistencën e trupit ndaj të gjitha llojeve të infeksioneve.
 • Disa kokteje, si një furçë, pastrojnë trupin nga mbeturinat dhe toksinat.
 • Shake proteinash, të pasura me proteina, i japin trupit një nxitje energjie.
 • Përbërësit e koktejeve përzgjidhen në atë mënyrë që të mos kontribuojnë në akumulimin e yndyrës në trup, por, përkundrazi, të aktivizojnë procesin e djegies së tij.
 • Ndihmon ata që merren me sport për të mbajtur trupin në formë të shkëlqyer.

Koktejet që përmbajnë qumësht kontribuojnë në:

 • rritja e niveleve të kalciumit në trup;
 • ulje e presionit;
 • normalizimi i funksionit të zorrëve;
 • stabilizimi i sistemit kardiovaskular.

Kokteji për humbje peshe, i përgatitur në shtëpi, ka një përbërje "transparente". Mësoni se nga është bërë dhe sa të freskët janë përdorur përbërësit.

Dëmtimi

Koktejet shtëpiake për humbje peshe nuk e dëmtojnë trupin nëse përdoren përbërës të freskët të cilësisë së duhur. Përjashtimi i vetëm është një reaksion alergjik ndaj një prej përbërësve të pijeve. Por kjo është individuale. Në këtë rast, rekomandohet të zëvendësoni përbërësin me ndonjë tjetër ndaj të cilit nuk jeni alergjik.

Si funksionon një koktej për djegien e yndyrës?

Kokteji për djegien e yndyrës është formuluar në atë mënyrë që të përfshijë domosdoshmërisht një nga komponentët që nxisin humbjen e peshës:

 1. Fruta dhe perime.Këto janë ushqime që janë të pasura me fibra, vitamina dhe minerale, por përmbajnë një sasi minimale të kalorive. Ata mbushin stomakun, i sigurojnë trupit të gjitha substancat e nevojshme për jetën, kënaqin ndjenjën e urisë, por nuk ruhen në indin dhjamor.
 2. Drithërat.Ata priren të fryhen në një mjedis të lagësht, gjë që ndodh në stomak, kështu që kur pini kokteje me bazë tërshërë, ndjenja e urisë zhduket shpejt.
 3. Produktet e qumështit.Ato përmbajnë vitaminë D, e cila është thelbësore për aktivizimin e procesit të djegies së yndyrës.
 4. Uji.E nevojshme për aktivizimin e metabolizmit. Kryen një funksion transporti, largon mbetjet dhe toksinat nga trupi, duke përshpejtuar kështu procesin e humbjes së peshës.

Për më tepër, koktejet për humbje peshe kanë vetitë e mëposhtme, pa të cilat nuk do të ishin aq efektive:

 • Shake për dobësim shpesh përmbajnë fibra dietike dhe pektinë, ndaj eliminojnë ndjenjën e urisë.
 • Recetat e koktejve të bëra në shtëpi nuk përfshijnë shtimin e sheqerit.
 • Potenciali i energjisë që përmban kokteji konsumohet plotësisht nga trupi.
 • Konsistenca e pijes është e lirshme dhe me shkumë, gjë që bën të mundur mashtrimin e trupit: duket se ka shumë pije, por në fakt pjesa është e vogël.

Varietetet e koktejeve

Koktejet për humbje peshe, të përgatitura në shtëpi sipas recetave të ndryshme, ndryshojnë edhe në mekanizmin e tyre të veprimit.

Ato mund të jenë:

 • Me efekt detoksik.Ato ndihmojnë në pastrimin e zorrëve dhe çlirimin e trupit nga mbeturinat dhe toksinat, gjë që arrihet përmes një efekti laksativ. Veprimi i tyre ka për qëllim stimulimin e lëvizshmërisë së zorrëve dhe përmirësimin e mikroflorës së saj.
 • Energjisë.Promovoni prodhimin e hormoneve të gëzimit, rrisni energjinë dhe aktivitetin dhe ndihmoni në ruajtjen e një qëndrimi pozitiv ndaj humbjes së peshës. Koha më e mirë për të marrë është mëngjesi. Përbërësit tipikë: mjaltë, aloe, agrume.
 • Djegia e yndyrës.Ato stimulojnë qarkullimin e gjakut për shkak të efektit në trup të erëzave të nxehta (këto përfshijnë kanellën dhe xhenxhefilin, të cilët janë përbërës të njohur në koktejet që djegin yndyrën), zarzavate (veçanërisht spinaq, selino, majdanoz), agrume (limoni, portokalli, grejpfruti). ). Falë kësaj, metabolizmi përshpejtohet dhe procesi i humbjes së peshës rrit vrullin. Ato janë veçanërisht efektive kur merreni me sport ose ndonjë aktivitet tjetër fizik, por në mungesë të tij bëhen të padobishme për humbje peshe.
 • Diuretik.Ato ndihmojnë në largimin e lëngjeve të tepërta nga trupi, që do të thotë se largojnë ënjtjen dhe vëllimin në trup. Efekti do të jetë veçanërisht i dukshëm në ditët e para pas fillimit të pirjes së koktejeve, por do të jetë uji dhe jo yndyra që do të largohet. Përbërësi kryesor i koktejeve diuretike është çaji jeshil.
 • dietike.Këto janë ato kokteje, receta e të cilave përfshin produkte, përmbajtja totale kalorike e të cilave nuk i kalon 100 kcal. Këto mund të përfshijnë fruta dhe perime, si dhe produkte qumështi me pak yndyrë. Ato janë veçanërisht efektive nëse përdoren si zëvendësues për mëngjes, drekë ose darkë.
 • Dhënia e ndjenjës së ngopjes.Përfshin ushqime që shtypin oreksin. Ato përmbajnë një sasi të madhe fibrash, të cilat tentojnë të mbushin stomakun, si rezultat i së cilës zbehet ndjenja e urisë. Këto janë pije të bazuara në tërshërë, krunde, bishtajore, barishte, mollë dhe agrume.
 • Soja.Ato janë bërë nga qumështi i sojës dhe vlerësohen veçanërisht në ushqimin sportiv, pasi konsumimi i tyre e bën më të lehtë formimin e muskujve të skalitur. Kanë efekt të dyfishtë: nga njëra anë nxisin rënien në peshë duke përshpejtuar metabolizmin dhe ulur oreksin, nga ana tjetër ndihmojnë në ndërtimin e masës muskulore dhe rritjen e qëndrueshmërisë. Optimale për stërvitje intensive.
 • Proteina.Një grup i veçantë koktejesh për humbje peshe, të cilat përgatiten në bazë të qumështit. Ndihmon në rritjen e qëndrueshmërisë dhe performancës, humbjen e peshës, duke ruajtur masën muskulore. Përbërja përfshin produkte qumështi me pak yndyrë, të bardha të vezëve të pulës, soje dhe ushqim deti. Mund t'i pini 30 minuta para dhe pas stërvitjes, midis vakteve ose zëvendësoni njërën prej tyre me një koktej.

Rregullat e përgjithshme të gatimit

Koktejet për humbje peshe (të përgatitura në shtëpi) do të jenë të cilësisë më të mirë,nëse ndiqni disa rekomandime për përgatitjen e tyre:

 1. Përdorni një blender. Do të shkumëzojë përmbajtjen, duke e bërë pjesën të duket vizualisht e madhe. Për më tepër, konsistenca e tij do të bëhet homogjene, e përshtatshme për t'u konsumuar si pije.
 2. Matni saktë ushqimin. Kur matni përbërësit me sy, ekziston rreziku i tejkalimit të vëllimit të produkteve dhe rrjedhimisht përmbajtjes së kalorive.
 3. Qumështi dhe produktet që përmbajnë qumësht duhet të përmbajnë një minimum yndyre, përndryshe përmbajtja e kalorive do të rritet.
 4. Sipas recetës, nuk duhet të zëvendësoni perimet dhe frutat e freskëta me ato të konservuara ose të thata - në mënyrë ideale, përdorni ato të freskëta; nëse nuk janë të disponueshme, për shembull në dimër, përdorni ato të ngrira.
 5. Vezët mund të përdoren si të ziera ashtu edhe të freskëta.
 6. Koktejet nuk mund të përgatiten në rezervë dhe të ruhen në frigorifer. Koktejet kanë vetitë më të mira për humbje peshe kur janë të freskëta dhe të sapo përgatitura. Të gjitha vitaminat dhe lëndët ushqyese ruhen.
 7. Është më mirë të blini erëza të plota dhe t'i grini ato në pluhur në një mulli kafeje vetë.

Karakteristikat e gatimit:

 1. Përbërësit e përfshirë në recetën e koktejit duhet të grimcohen dhe të vendosen në një tas blender.
 2. Pastaj lëngu derdhet atje - sasia e kërkuar.
 3. Ndezni pajisjen dhe rrihni për 1-2 minuta derisa të formohet shkumë.
 4. Hidheni në një gotë.

Përdorimi i saktë i koktejeve

Opsionet për marrjen e koktejeve për humbje peshe:

 1. Zëvendësimi i një ose më shumë vakteve me një pije. Ekspertët këshillojnë të zëvendësoni darkën.
 2. Në vend të një rostiçeri pas mëngjesit ose pas drekës.
 3. Para gjumit, pas një darke të lehtë, për të mos u munduar nga ndjenja e urisë në gjumë.
 4. Para ngrënies (30 minuta para) për të aktivizuar metabolizmin dhe për të filluar procesin e djegies së yndyrës.
 5. Para ose pas stërvitjes (30 minuta para ose pas 30 minutash).

Është e nevojshme të zgjidhni një regjim të vetëm dozimi pa e ndryshuar atë gjatë procesit të humbjes së peshës.

Rregullat e aplikimit

 1. Koktejet për humbje peshe futen në dietë gradualisht, pasi ato mund të provokojnë një reaksion alergjik. Në javën e parë, pini jo më shumë se 1 lugë gjelle në ditë. koktej i përgatitur në shtëpi. Javën e ardhshme, nëse nuk vërehen reagime negative, shtoni edhe 1 lugë gjelle. koktej, nëse është e nevojshme.
 2. Ju duhet ta pini koktejin ngadalë. Së pari, kjo do t'ju japë mundësinë të shijoni shijen e pijes dhe së dyti, do t'ju japë një ndjenjë të ngopjes. Për ta bërë këtë, rekomandohet të pini koktejin përmes një kashte.
 3. Koktejet do të japin efekt maksimal vetëm kur kombinohen me stërvitje dhe dietë.
 4. Nëse efekti nuk vërehet brenda 2 javësh, atëherë kjo metodë e humbjes së peshës nuk është e përshtatshme.
 5. Shake për humbje peshe nuk përmbajnë sheqer, por ndonjëherë atyre u shtohet mjaltë. Për të rritur efektivitetin e koktejit, është më mirë të mos shtoni mjaltë.

Smoothie me luleshtrydhe me fara liri

Ky koktej aktivizon procesin e djegies së yndyrës dhe zbut ndjenjën e urisë.Ju duhet të merrni 1 lugë gjelle. l. farat e lirit, i rendisim dhe i grijmë në një mulli kafeje. 100 g luleshtrydhe duhet të lahen dhe të derdhen në një blender.

Hidhni aty pluhurin e farave të lirit, shtoni 350 ml qumësht me pak yndyrë, 120 ml kos dhe rrihni derisa të përftohet një masë homogjene. Hidheni koktejin në një gotë të gjatë. Nëse dëshironi, dekoroni pjesën e sipërme me gjysma luleshtrydhe.

Koktej me erëza

Ju duhet të merrni një kërcell selino dhe 5-6 degë majdanoz. E gjithë kjo duhet të lahet, pritet dhe përzihet. Shtoni 130 g gjizë me pak yndyrë, shtoni 150 ml qumësht, shtoni piper, hudhër, xhenxhefil në një sasi arbitrare dhe rrihni gjithçka me një blender. Nutricionistët rekomandojnë ta pini këtë koktej pas stërvitjes ose ndonjë aktiviteti tjetër fizik.

Pini me gjizë dhe portokall

Ju duhet të merrni gjysmë litër qumësht me pak yndyrë, gjizë me pak yndyrë (200 g), 5-6 feta portokalli dhe disa unaza ananasi. Para se të përzieni përbërësit, është e nevojshme të ngrohni qumështin derisa të ngrohet dhe të qëroni fetat e portokallit nga filmi.

Pastaj të gjithë përbërësit duhet të transferohen në një blender dhe të përzihen. Më pas kokteji hidhet në një gotë dhe konsumohet si vakti kryesor në ditët e agjërimit.Kjo pije është shumë ngopëse.

Koktej mandarine me kefir

3 mandarina të vogla të qëruara dhe të ndara në feta. Çdo fetë duhet të hiqet nga filmi. Pastaj ju duhet të transferoni fetat e qëruara në një blender, shtoni 2 lugë gjelle. qumësht, 1 lugë. vaj liri dhe 0, 5 lugë gjelle. kefir me pak yndyrë. Përziejini të gjithë përbërësit mirë derisa të formohet shkumë e lehtë.

Koktej me çokollatë

Bërë nga banane, kos dhe gjizë. Banania duhet të ngrihet fillimisht për ta bërë më të ëmbël. Për koktejin do t'ju duhet gjysmë banane, 150 g gjizë. Grini bananen dhe gjizën me një pirun, më pas vendoseni përzierjen në një blender, shtoni 1 lugë. kakao dhe 100 ml kos ose qumësht i skremuar.Një koktej i përgatitur sipas kësaj recete përmban shumë proteina dhe ndihmon në përballimin e urisë.

Koktej me piper të zi dhe kefir

Për të përgatitur koktejin do t'ju nevojiten 150 g gjizë të butë (është më mirë të merrni gjizë për fëmijë në mënyrë që të mos ketë kokrra). Ju duhet të përzieni gjizën, gjysmë gote kefir, 3-4 lugë gjelle. l. ujë, të bardhë nga dy vezë të ziera, pak cilantro jeshile. Shtoni sipër një majë piper të zi. Kokteji ka një efekt djegës të yndyrës dhe përmban vetëm 50 kalori për 100 gram.

Koktej dardhe sportive

Gjysma e dardhës së butë duhet të qërohet dhe të grihet në një rende të imët ose të bëhet pure në blender. Në një blender duhet të shtoni masën e dardhës, një grusht manaferra, shtoni 100 ml qumësht me pak yndyrë dhe shtoni 50 g gjizë me pak yndyrë. Rrihni të gjithë përbërësit derisa të jenë të qetë.

Banane me kanellë

Një shake e shijshme proteinike është bërë nga vetëm katër përbërës: qumësht, banane, gjizë dhe kanellë. Përveç efektit të ngopjes, ai gjithashtu ka një efekt djegie të yndyrës. Kanella jo vetëm që promovon humbjen e peshës, ajo gjithashtu ka një efekt të dobishëm në shëndetin.

Bananet ushqyese mund të përdoren për të bërë smoothie për humbje peshe

Për shembull, është e dobishme të përdoret për diabetin, për të pastruar trupin.Ka veti antioksiduese, nxit resorbimin e pllakave të kolesterolit dhe përmirëson imunitetin.

Në një blender duhet të bashkoni 200 ml përbërës të lëngshëm, të shtoni 2 banane të qëruara, 100 g gjizë dhe pak kanellë për shije. Qumështi, gjiza dhe banania kanë veti ushqyese, dhe kanella ka një efekt djegës të yndyrës.

Xhenxhefil

Xhenxhefili ndihmon në shtypjen e urisë, rrit djersitjen, përshpejton metabolizmin dhe djeg dhjamin. Ekspertët rekomandojnë pirjen e pijeve me xhenxhefil 30 minuta para ngrënies.

Për të përgatitur një koktej xhenxhefili do t'ju duhet 1 lugë gjelle. kos natyral pa ngjyra apo shije. Duhet të hidhet në blender, shtoni 2 dl. mjaltë, 1 lugë gjelle. lëng molle, 1 dl. rrënjë xhenxhefili i grirë ose 1 lugë. pluhur xhenxhefili i thatë, një majë kardamom. Rrihni gjithçka derisa të jetë e qetë dhe pijeni.

Smoothie me tërshërë

Shake bollgur krijon një ndjenjë të ngopjes duke mbushur stomakun. Meqenëse tërshëra përmban shumë fibra dietike, një koktej i tillë pastron në mënyrë efektive edhe zorrët, duke ndihmuar në përmirësimin e tretjes dhe uljen e kolesterolit. Ky koktej mund të zëvendësojë një mëngjes të plotë ose rostiçeri pasdite.

Një nga recetat për një koktej tërshëre përfshin përzierjen e 50 g tërshërë të mbështjellë me një banane, 1 lugë gjelle. qumësht dhe 1 lugë gjelle. l. mjaltë.

Smoothie me kastravec që djeg yndyrë

Ndihmon në ngopjen e trupit me fibra dhe përmirëson tretjen. Shtimi i lëngut të limonit dhe xhenxhefilit të bluar ka një efekt shtesë të djegies së yndyrës. Ju duhet të merrni një kastravec të qëruar, ta prisni, ta vendosni në një blender, të shtoni 1-2 lugë gjelle. l. lëng limoni, 20 g pluhur xhenxhefili dhe disa gjethe nenexhiku.

Kastravecat janë një produkt i domosdoshëm për humbje peshe dhe baza e koktejeve që djegin yndyrën.

Të gjithë përbërësit përzihen në një blender. Duke qenë se ky koktej është i nxehtë dhe përmban edhe acid, nuk duhet të përdoret për ulçera dhe gastrit, si dhe sëmundje të tjera inflamatore të traktit gastrointestinal dhe sistemit urinar.

Kastravec jeshil

Një koktej tjetër me kastravec është një koktej jeshil, pasi, përveç kastravecit, përbërja përmban vetëm ujë dhe një shumëllojshmëri zarzavate. Përzieni në një blender një kastravec të qëruar, 1 lugë gjelle. ujë dhe disa degë/gjethe spinaq, majdanoz dhe një kërcell selino.

Koktej detox panxhar-kefir

Nutricionistët këshillojnë gjithashtu ata që duan të humbin peshë të pinë një koktej me panxhar dhe kefir. Për më tepër, mund të pini jo vetëm një, por 3-4 lugë gjelle. kokteje në ditë.Megjithatë, mbani në mend se përbërësit e koktejit kanë veti laksative.Panxhari duhet të pritet në copa të vogla, të futet në një blender, të hollohet me një gotë kefir me pak yndyrë dhe të rrihet gjithçka së bashku.

Është e lehtë për të bërë një koktej në shtëpi duke përdorur një blender. Një koktej i bërë në shtëpi është më i shëndetshëm se përzierjet e blera në dyqan, ai bën të mundur jo vetëm kursimin e parave, por në të njëjtën kohë kontrollin e cilësisë së pijeve për humbje peshe. Falë shumëllojshmërisë së recetave, ju mund të përgatisni çdo ditë kokteje të ndryshme, jo vetëm pa vuajtur nga procesi i humbjes së peshës, por edhe duke e shijuar atë.