Si të humbni 5 kg në javë është historia ime e vërtetë

Pesha e tepërt më ka ndjekur që në adoleshencë. Nuk dija si të humbisja 5 kg brenda një jave. E armatosur me mbështetjen e miqve të saj, vendosa të veproj dhe të studioj sa më shumë informacion. Pse zgjodhët një periudhë kaq të shkurtër kohore? Përgjigja është e thjeshtë - rashë në dashuri. Prandaj, ishte e nevojshme të humbni peshë urgjentisht.

Sasia e kilogramëve të humbur do të varet nga të dhënat fillestare: sa më e lartë përqindja e yndyrës të jetë mbi normën, aq më shumë mund të humbni dhe pesë kg nuk është kufiri. Ka shumë mënyra për të hequr qafe peshën e tepërt, mbetet vetëm të zgjidhni opsionin e duhur.

Mënyrat për të humbur 5 kg në javë në shtëpi

Nëse doni të shikoni me krenari peshoren pas 7 ditësh, atëherë duhet të hani më pak, të pini më shumë dhe të rrisni aktivitetin fizik. Gjëra të dukshme, respektimi i të cilave shumë shpejt do t'ju sjellë më afër ëndrrës tuaj.

ushtrime të barkut në shtëpi

Përveç kësaj, ju do të duhet të kultivoni vullnet në luftën kundër përtacisë, duke e detyruar veten të ndiqni rregullat në regjimin e të ushqyerit, ushtrimeve dhe pirjes.

Nëse nuk jeni dembel, dhe po flasim për mungesë kohe, investoni një shumë të caktuar në procedurat kozmetike.

Lexoni artikullin deri në fund dhe zbuloni recetën për një pije mrekulli. Shoku im ndau me të, i cili humbi 5 kg brenda një kohe të shkurtër.

Regjimi i duhur i të ushqyerit dhe pirjes

Nëse nuk mund të humbni peshë, hidhni një vështrim prapa dhe sinqerisht pranoni se dietat nuk funksionojnë gjithmonë dhe madje nuk nuhasin as ushqim të shëndetshëm këtu.

A tryeza ende mbizotërohet nga makarona dhe lëng mishi, ose perime dhe fruta? Nga çfarë përbëhet ëmbëlsira: ëmbëlsira, ëmbëlsira, ëmbëlsira ose fruta të thata të shëndetshme? Cili është fundi i darkës: patate të skuqura, apo një sallatë me kos?

Ushqimi i duhur- ky është një zhvendosje e theksit nga ushqimi i tretshëm lehtësisht në favor të perimeve, fibrave, kufizimit të ushqimeve me yndyrë.

Vetëm kjo masë nuk mjafton për të humbur peshë urgjentisht brenda një jave. Numri i kalorive duhet të zvogëlohet me 300-500 njësi. Sheqeri, produktet e pjekura, suxhuku, patatet e ziera dhe akoma më shumë të skuqura, kësaj here thonë "Jo". Hani shpesh, por në sasi të vogla, duke përtypur mirë ushqimin.

Pirja e ujit gjithashtu mund të ju ndihmojë të humbni peshë.. . . Filloni ditën tuaj me një gotë lagështi që jep jetë, duke bërë gati organet tuaja të tretjes për punë. Pini të njëjtën sasi para çdo vakt - alarmi i ngopjes do të vijë më herët.

Nëse detyra është të humbni shpejt peshë në vetëm 7 ditë, vëllimi ditor i lëngjeve që pini duhet të jetë 1, 5-2 litra. Me ndihmën e tij, produktet e rrezikshme të dekompozimit të yndyrës lahen, elasticiteti i lëkurës rikthehet, me tendencën e saj për t'u ulur, kur trupi vendosi të humbasë shpejt peshën.

Ushtrim i rregullt

Jeta është lëvizje. Sa më shumë aktivitet, aq më i pasur është, dhe një metabolizëm i shpejtë nuk jep një shans për të fituar peshë të tepërt. Realiteti modern dikton një mënyrë jetese të ulur. Kështu që trupi, për të humbur peshë, do të ketë nevojë për një tronditje fizike artificiale.

Shtoni disa ushtrime në rutinën tuaj ditore: 3-4 herë në javë, 40 minuta deri në një orë. Për efektin e djegies së dhjamit, kërkohen ushtrime aerobike, të cilat përshpejtojnë gjakun dhe për shtrëngimin e muskujve të butë - ushtrime të forcës.

Procedurat kozmetike

trajtime bukurie hollimi

Në arsenalin e industrisë së bukurisë, ka një numër mënyrash që ju lejojnë të filloni butësisht procesin e humbjes së peshës dhe të përmirësoni gjendjen e lëkurës:

 • Pressoterapia e aparateve- masazh me vakum në zonat problematike. Promovon djegien e dhjamit në zonat problematike të figurës.
 • Masazh modelimi- ekspozimi me duar për të korrigjuar shtresën e indit dhjamor nënlëkuror.
 • Masazh ushqyes- përshpejton metabolizmin, është një shtysë për fillimin e procesit të djegies së dhjamit, lufton celulitin.
 • Endermolift- një kombinim i masazhit të dridhjeve dhe vakumit.
 • Përfundon- Promovoni pastrimin, detoksifikimin, largimin e lëngjeve të tepërta, formoni siluetën.
 • Intralipoterapi- liposuksioni jo kirurgjikal duke përdorur injeksione të një ilaçi që thith yndyrnat në mënyrë selektive në pikat lokale të trupit.

Dietat më të shpejta për humbjen e peshës 5 kg në 7 ditë

Trendi i fundit i modës është përdorimi i sodës së bukës. Për shkak të neutralizimit të përmbajtjes acidike të stomakut dhe përkeqësimit të tretshmërisë së yndyrnave, është e mundur të humbni peshë në një dietë me sodë brenda një jave. Por përdorimi i tepruar çon në dëmtimin e mukozave, duke prishur sistemin e tretjes, kështu që kjo metodë nuk merret parasysh.

Ata e kanë provuar veten mjaft mirë: proteina, hikërror, kefir, ujë me mollë.

Menu

Lista e ushqimeve "të mira" dhe "të këqija":

Lejohet
 • Qumësht, produkte qumështi: gjizë, krem me pak yndyrë, kos, kefir.
 • Mish pa dhjamë: viçi, pule, në avull ose të ziera.
 • Çdo peshk: i zier, i pjekur, i avulluar.
 • Vezët
 • Perime të gjelbra të papërpunuara: tranguj, lakër, selino, marule; me ngjyra: domate, speca, karota.
 • Frutat: mollë dhe manaferra të tharta, fruta agrumesh.
 • Bukë thekre në sasi shumë të kufizuara.
 • Vaj perimesh i rafinuar për veshjen e enëve.
Ndalohet
 • Bukë mielli premium, makarona, ëmbëlsira dhe produkte të tjera të brumit.
 • Pije sheqeri, sheqer dhe çdo ëmbëlsirë.
 • Patatet.
 • Qull.
 • Yndyrna shtazore dhe bimore, margarinë.
Menuja shembull për ditën:
 1. Marrja e ushqimit - gjizë, grejpfrut.
 2. Molle jeshile.
 3. Peshk i zier në avull ose një copë mishi i zier, ½ qepë, perime të freskëta.
 4. Vezë dhe portokall i zier.
 5. Kefir, marule.

Hikërror

Ju mund ta zëvendësoni atë me variacione më të shijshme, por meqenëse nuk ka gjasa të humbni 10 kg në 7 ditë në këtë rast, atëherë përdorni versionin klasik të dietës së hikërror.

Metoda e përgatitjes së hikërrorit:

Në mbrëmje, avulloni 0, 5 kg bërthama të lara: derdhni ujë të valë, lëreni brenda natës. Në mëngjes qull është gati.

Menu për ditën

Shpërndani qullin e gatuar për numrin e vakteve gjatë ditës dhe hani shpesh në pjesë të vogla - si kjo gjatë gjithë javës. Mos shtoni kripë, mos e sezoni. Marrja e detyrueshme e vitaminave.

Kefir

Çdo ditë menu:

 • Kos me yndyrë të ulët 1% - 1. 5 l.
 • Perime të freskëta.
 • Mollë jeshile.
 • Ujë mineral, çaj me xhenxhefil, pa sheqer.
 • 100 g mish të ligët të zier.
 • Fruta të pa ëmbëlsuar.
 • Ujë mineral.
 • Perime të freskëta.

Në ujë dhe mollë

Një plan vakt javor që bën të mundur humbjen e peshës në mënyrë shumë efektive:

Çdo ditë 1. 5-2 kg mollë, pini deri në 2-2. 5 litra ujë. Shpesh, pak nga pak.

Si të humbni shpejt peshë pa një dietë për një adoleshent

Kufizime të rënda janë kundërindikuar për një organizëm në rritje. Atëherë, si të shpëtoj nga ato paund shtesë pa një dietë?

 1. Necessaryshtë e nevojshme të përjashtohen produktet gjysëm të gatshme nga dieta: cutlets, dumplings dhe të ngjashme (ato përmbajnë shumë yndyrë), tortë dhe ëmbëlsira: ëmbëlsira, simite, ëmbëlsira. Në vend të bukës së bardhë - thekër. Unnshtë e panevojshme të flitet për rreziqet e ushqimit të shpejtë.
 2. Dieta duhet të përmbajë shumë perime dhe fruta të papërpunuara (gjatë gjithë kohës), supat duhet të gatuhen pa mish. Ju do të duhet të refuzoni të skuqura.
 3. Madhësia e servirjes duhet të jetë e vogël dhe duhet të hahet shpesh.

Përpjekja për të humbur peshë me një mënyrë jetese të matur është një fenomen i papajtueshëm, prandaj aktiviteti fizik është i nevojshëm. Sa më shpejt që dëshironi të rimarrni peshën tuaj të zakonshme, aq më e lartë duhet të jetë ngarkesa.

Nëse këto rekomandime nuk i ndihmojnë mbipeshes së adoleshentëve, vizitoni një endokrinolog.

12 këshilla për të motivuar veten për të humbur peshë

Rregullat janë të thjeshta dhe nuk do ta keni të vështirë të krijoni një menu të bazuar në to:

 1. Zgjidhni sa më pak ushqime të përpunuara - gjokse pule, djathë të bardhë me pak yndyrë, vezë, kos natyral pa sheqer, qumësht të skremuar, perime për meze.
 2. Sasia minimale e vajit - Fërkoni tavën në vend që ta derdhni sipër. Shtoni një lugë vaj ulliri në sallata.
 3. Hani krunde - shtoni lugë në kos, supa, sallata.
 4. Kufizoni karbohidratet - bukë, makarona, oriz; lejohen deri në 2 feta bukë me grurë të plotë ose 2 lugë hikërror në ditë.
 5. Harrojeni për ekzistencën e sheqerit dhe ëmbëlsirave.
 6. Shmangni kafenë (mundeni 1 filxhan në ditë) dhe alkoolin, pini shumë lëngje dhe çaj jeshil (2 litra në ditë).
 7. Mundohuni të kripni sa më pak të jetë e mundur, përdorni barëra për të shtuar aromë në pjatat tuaja.
 8. Hani nga pjatat e vogla. Falë kësaj, ju hani 20% më pak.
 9. Pas disa kafshimeve, vendosni pirunin mënjanë për një kohë. Jepni më shumë kohë impulseve të një barku të plotë për të arritur trurin.
 10. Sigurohuni që të pini një gotë ujë 30 minuta para ngrënies.
 11. Supa me bazë supë do të kënaqë oreksin më ujku dhe nuk do të tërheqë më një copë toke me patate të skuqura.
 12. Mundohuni të pini ujë gjatë gjithë ditës. A e dini se ndjenja e etjes shfaqet vetëm kur trupi është i dehidruar? Prandaj, pini shpesh, pa pritur që të ndihet etja.

Receta për një pije magjike që rrit metabolizmin

Siç është premtuar, unë po ndaj një recetë të mrekullueshme për përmirësimin e metabolizmit:

recetë e pijeve të metabolizmit
 • Vlim 1 litër ujë,
 • 1 shkop kanelle (pluhuri nuk do të funksionojë)
 • 5 gjethe dafine.

Incredshtë tepër e shijshme! Kur bëhet fjalë për metabolizmin, është e rëndësishme të mbani mend se koha më e mirë për ta shpejtuar është zgjimi i trupit - herët në mëngjes. Pini kupën tuaj të parë në stomak bosh. E dyta menjëherë pas mëngjesit, e treta në mbrëmje.

Receta premton që 3 filxhanë të këtij çaji në ditë me siguri do të heqin qafe dhjamin dhe celulitin nga vendet tuaja më të rëndësishme. E provova te vetja, efekti është i mahnitshëm.

Ka kundërindikacione për përdorimin e kanellës dhe lavrushka - alergji.