Dietë japoneze pa kripë

Dieta japoneze pa kripë është një nga më të diskutueshmet. Ndërkohë, kjo metodë e humbjes së peshës kërkohet nga popullariteti i pamasë në mesin e grave.

Menuja e dietës japoneze pa kripë për këtë javë, sipas dietologëve, nuk është e ekuilibruar siç duhet.

një filxhan kafe për dietën japoneze

Sidoqoftë, është pikërisht për shkak të kësaj që dieta promovon humbje të shpejtë të peshës në një kohë të shkurtër.

Efikasiteti

Nutricionistët në të gjithë botën tregojnë se ngrënia e tepërt është një nga shkaqet kryesore të peshës së tepërt. Ju mund ta luftoni këtë zakon të keq me dietën japoneze pa kripë. Në vetëm 1 javë, kjo do t'ju lejojë të ndryshoni zakonet tuaja gastronomike duke hequr dorë nga konsumi i enëve të kripës, sheqerit, yndyrës dhe miellit. Menuja e një diete pa kripë për një javë konsiderohet si një nga më të efektshmet, pasi ju lejon të humbni deri në 7-8 kg peshë të tepërt gjatë gjithë periudhës. Përveç kësaj, një sistem i tillë ushqyes, duke pasur parasysh ndalimin e kripës, ndihmon në pastrimin e trupit nga substancat toksike dhe përmirësimin e funksionimit të traktit tretës.

Çfarë shpjegon një efekt kaq aktiv të dietës japoneze pa kripë? Duke parë menunë, është e lehtë të kuptohet se proporcionet e BJU në këtë sistem të energjisë nuk janë të ekuilibruara. Kështu, trupi, duke mos marrë energjinë e nevojshme nga ushqimi, është i detyruar të përpunojë rezervat e yndyrës në dispozicion për të siguruar funksionimin e sistemeve dhe organeve. Në vitet e fundit, dietat e këtij lloji janë bërë gjithnjë e më të popullarizuara. Por mos llogaritni në efektin afatgjatë të humbjes së peshës.

Pasi të keni mbaruar menunë e dietës japoneze për një javë, mos nxitoni të ktheheni në dietën e mëparshme. Për të konsoliduar dhe ruajtur rezultatet e marra, rekomandohet të ndiqni bazat e ushqimit të duhur në të ardhmen. Në të njëjtën dietë japoneze pa kripë, është e rëndësishme të ndiqni një rend të rreptë të menusë çdo ditë, duke përdorur vetëm ato ushqime që tregohen në dietë. Gjithashtu, mos harroni për një marrje të mjaftueshme të lëngjeve në trup. Gjatë dietës japoneze pa kripë, duhet të pini rreth 2 litra ujë çdo ditë.

Avantazhet dhe disavantazhet

Në vetëm një javë, dieta japoneze premton humbje dramatike të peshës. Por a është me të vërtetë i sigurt dhe efektiv ky sistem ushqyes? Nutricionistët e konsiderojnë menunë e një diete pa kripë për një javë si një nga më të paekuilibruarat. Disavantazhet e dietës janë, së pari, të mëposhtmet:

 • Përmbajtje e ulët kalori e menusë ditore;
 • Tri vakte në ditë;
 • Konsumi i shpeshtë i kafesë, i cili mund të ndikojë negativisht në punën e zemrës tek njerëzit me probleme me sistemin kardiovaskular.

Përparësitë e dukshme të dietës japoneze pa kripë janë humbja e shpejtë e peshës, varësia e shpejtë e trupit ndaj dietës dhe përmirësimi i proceseve metabolike në trup.

Menu 7 ditore

Menuja e dietës japoneze për një javë është mjaft e rreptë, kështu që para se të filloni një dietë, përgatitni trupin tuaj për një dietë me pak kalori: përjashtoni alkoolin, miellin dhe ëmbëlsirat, kripën dhe sheqerin nga dieta juaj. Dieta japoneze pa kripë lejon përdorimin e ushqimeve të mëposhtme për humbje peshe:

 • Supa të bazuara në supë me perime ose peshk të dobët;
 • Bukë thekre;
 • Perime të freskëta ose të zier (lakër, tranguj, kunguj të njomë dhe rrepkë, domate, patate, karrota dhe panxhar);
 • Manaferrat dhe frutat;
 • Vezë pule;
 • Vaj perimesh;
 • Produkte qumështi;
 • Çaj dhe pelte.

Ndiqni menunë japoneze të dietës pa kripë sipas renditjes në të cilën paraqitet më poshtë:

1 dite

 • Mëngjesi: kafe pa sheqer;
 • Dreka: sallatë me karota dhe vaj perimesh, 2 vezë të ziera;
 • Darka: sallatë perimesh dhe merak peshku.

Dita e 2-te

 • Mëngjesi: një filxhan kafe dhe bukë thekre dolli;
 • Dreka: 200 gram peshk të zier, sallatë lakre dhe kastravec, 1 vezë të zier;
 • Darka: 1 mollë ose portokall i madh.

Dita 3

 • Mëngjesi: një filxhan kafe ose çaj;
 • Dreka: sallatë karrote dhe 1 vezë;
 • Darka: mollë.

Dita e 4

 • Mëngjesi: një filxhan kafe dhe një fetë thekre ose bukë gruri;
 • Dreka: kungull i njomë i skuqur në vaj perimesh;
 • Darka: 2 vezë të ziera, 200 gramë mish pule ose viçi të ligët, sallatë lakre.

Dita 5

 • Mëngjesi: sallatë me karota të papërpunuara, të kalitur me lëng limoni;
 • Dreka: një gotë me lëng domate pa kripë dhe 200 gram peshk të pjekur;
 • Darka: mollë.

6 ditë

 • Mëngjesi: një filxhan kafe dhe një fetë bukë;
 • Dreka: sallatë me karota dhe lakër me gjalpë, gjysmë gjoksi pule të zier pa lëkurë;
 • Darka: 2 vezë të ziera dhe sallatë me karota.

Dita 7

 • Mëngjesi: një filxhan çaj jeshil pa sheqer;
 • Dreka: pulë e zier, çdo 1 frutë;
 • Darka: sallatë perimesh dhe peshk i zier.