Si të humbni 7 kg në javë në shtëpi

Vajza humbi 7 kg nga ushqimi i duhur brenda një jave

Humbja e peshës me 7 kilogramë në 7 ditë është ëndrra e çdo personi me mbipeshë. Humbja e shpejtë e peshës në shtëpi është më tepër një rast i jashtëzakonshëm, kur kanë mbetur vetëm disa ditë para dasmës ose takimit me një mik të vjetër dhe nuk ka kohë për ushqim të duhur.

Si të humbni 7 kg në një javë?

Kontrolli i humbjes së peshës në një javë

Humbja e peshës me 7 kg në javë në shtëpi është mjaft e mundshme. Kushti kryesor për një humbje të tillë të peshës është pajtueshmëria me të gjitha rregullat dietike dhe aktiviteti i vazhdueshëm fizik. Necessaryshtë e nevojshme të filloni procesin e humbjes së peshës me qasjen e duhur. Ju nuk keni nevojë të vdisni nga uria.

Ushqimi i duhur në një dietë dhe një dietë të plotë është çelësi i harmonisë dhe shëndetit! Një përbërje e zgjedhur mirë nga menuja, pirja e ujit të pastër dhe sportet janë gjithçka që nevojitet për të humbur 7 kg të urryer.

Jo të gjithë njerëzit, të angazhuar ngushtë në humbje peshe, besojnë në rezultatet mahnitëse të një diete. Ky është gabimi kryesor i tyre. Në humbjen e peshës, gjëja më e rëndësishme është qëndrimi dhe këmbëngulja. Shtë e rëndësishme të besoni në aftësitë tuaja dhe të mos dorëzoheni.

Humbja e peshës në një dietë është për shkak të eliminimit të lëngjeve, prandaj është kaq e rëndësishme të jesh në gjendje të mbash peshën. Gjeneralkohëzgjatja e humbjes së peshës duhet të jetë së paku 2-3 javëushqim i veçantë i butë. Me një javë humbje peshe, lëkura mund të mos ketë kohë të përshtatet me trupin e ri dhe të bie.

Prandaj, në mënyrë që të humbni peshë në mënyrë efektive në shtëpi, duhet patjetër të përdorni:

 • masazh;
 • ushtrime fizike;
 • mbështjellës.

Çdo dietë përfshin një ulje të mprehtë të kalorive të konsumuara dhe punës fizike, të kombinuara me disa truke që do të ndihmojnë në mashtrimin e trupit, duke e parandaluar atë nga ndezja e funksionit të mbrojtjes rezervë.

Më e mira do të jetëdieta në të cilat humbja e peshës nuk ndihet e uritur.Humbja e peshës është sa më e qetë, dhe gjasat e prishjes zvogëlohen.

Hollimi në ushqim diete

Popullore në shtëpidieta monopër humbje peshe. Veçantia e tyre qëndron në përdorimin e vetëm një produkti specifik gjatë gjithë dietës.

Për shembull, një mundësi e shkëlqyeshme për të humbur peshë në shtëpi brenda një jave ështëdieta me kefir. . . Supozon përdorimin e një produkti gjatë gjithë javës - kefir. Nëse përfshini ushtrime fizike (vrapim, not, vallëzim) në këtë humbje peshe, atëherë humbja e peshës me 7 kg në javë është reale dhe e garantuar!

Por, nëse ndjeni dobësinë tuaj, është më mirë të zgjidhni opsionin më të mirë: të merrni një produkt shtesë për kefir. Për ata me një dhëmb të ëmbël, mund të jenë banane (2-3 në ditë), për adhuruesit e ushqimit të përzemërt - hikërror.

Dieta e kësaj diete mund të përfshijë përdorimin e mollëve, perimeve - gjithçka varet nga preferenca.

Pa dieta dhe pilula

Një dietë e shëndetshme është çelësi për humbjen e suksesshme të peshës

Ushqimi i shëndetshëm është një ilaç për peshën e tepërt të urryer dhe shumë sëmundje. Humbja e peshës pa dieta dhe pilula në shtëpi kërkon një "kulturë" të veçantë të të ushqyerit dhe praninë e një diete të shëndetshme.

Një tjetër mundësi për humbjen e peshës në shtëpi është përqendrimi në një deficit kalorish. Ushtrimi më i zakonshëm i humbjes së peshës dhe humbjes së peshës ështëvrapoj. . . Ky aktivitet është veçanërisht i mirë për muskujt e këmbëve dhe vitheve.

Para fillimit të garësnë mënyrë që të humbni peshë, nevojitet pak stërvitje për ngrohje ose dritë. Trupi përgatitet paraprakisht për ngarkesën, muskujt janë ngrohur. Kjo përshpejton më tej shpenzimet e kalorive.

Nëse vrapimi nuk është opsioni më i mirë për humbjen e peshës në shtëpi, një ide e shkëlqyer do të ishteklasat me një hoop ose hula hoop.

Për më "dembelët" ekziston një mundësi tjetër për humbjen e peshës -termo-rrip special. . . Rripi termik ndihmon ndjeshëm në humbjen e peshës dhe uljen e belit me disa cm.

Por përsëri, pa ndryshuar dietën tuaj dhe pa konsumuar sasinë e kërkuar ditore të ujit - një humbje e tillë e peshës do të sjellë rezultate të parëndësishme.

Humbni peshë në shtëpi për një javë me 7 kg me ujëmundeni vetëm nëse dini ta bëni si duhet.

Kjo humbje peshe nuk duhet të jetë një proces agjërimi. Ju nuk keni nevojë të pini ujë vetëm gjatë gjithë ditës, pasi me këtë qasje trupi shteron. Kjo çon jo vetëm në shtrim në spital, por edhe shtim të mëtejshëm të peshës.

Humbja e peshës në shtëpi me ndihmën e ujit është e mundur vetëm në një rast -përdorni ujë për të pastruar trupin.

Kjo kërkonllogaritni koeficientin tuaj personal,duke e ndarë peshën aktuale me 20. Për shembull, duke pasur një peshë 62, duhet ta ndani me 20, merrni figurën 3. 1: duhet të konsumoni rreth 3 litra ujë çdo ditë. Gota e parë është gjithmonë në stomak bosh.

Çuditërisht, ekziston një mënyrëhumbni peshë me 7 kg në një javë me sodë. . .

Receta për humbjen e peshës në shtëpi është si më poshtë:shtoni 300 gramë sodë buke në një banjë të plotë dhe shpërndajeni mirë. Nga zakoni është më mirë të kaloni jo më shumë se 5-10 minuta në ujë të tillë. Më tej, gradualisht rritet koha në gjysmë ore.

Nuk ka dëm për shëndetin

Suksese në humbjen e peshës me 7 kg në javë

Nëse ushqeheni mirë dhe normalizoni dietën tuaj ditore, atëherë humbja e peshës me 7 kg në javë pa dëmtuar shëndetin tuaj nuk do të jetë e vështirë!

Në mënyrë që humbja e peshës në shtëpi të pastrojë trupin dhe të heqë gjithçka të panevojshme prej tij, duhet t'i përmbaheni rregullave të thjeshta:

 • Mbani një ditar të ushqimit javë për javë;
 • Përjashtoni produktet e dëmshme (konservantët, ushqimi "i shpejtë", salcat / majoneza, yndyrore, të tymosura, të skuqura);
 • Pini sa më shumë ujë;
 • Minimizoni marrjen e kripës, pasi ajo mban ujin e tepërt në trup;
 • Të paktën gjysma e menusë ditore gjatë gjithë javës duhet të jetë proteina;
 • Gjatë humbjes së peshës, është e nevojshme të merrni vitamina;
 • Në shtëpi, duhet të monitoroni ndjenjat tuaja, të shmangni urinë dhe shenjat e saj - marramendje, të përzier, etj.

Programi i ushtrimeve javore

Ngritja e shtangave është një nga ushtrimet më efektive për humbjen e peshës

Aktiviteti i duhur fizik kontribuon në humbjen e peshës, përshtatjen dhe dobësimin. Humbja e 7 kg në javë përmes ushtrimeve do të thotë të bësh punë të përditshme në trupin tënd dhe t’i përmbahesh një orari ushtrimesh.

Aktiviteti fizik në shtëpi do të ketë efektin më të madh në humbjen e peshës nëse kryhet çdo ditë dhe në sasinë e disa mënyrave.

Në kundërshtim me besimin e njohur, nuk duhet të përqendroheni në kardio. Sa më shumë që punojnë muskujt, aq më shumë kalori djegin në fund të stërvitjes, kështu që trajnimi me forcë duhet të jetë pjesa kryesore.

Ushtrimet më efektive në shtëpi do të jenë:

 • ngritje shtangë dore për grupe të ndryshme të muskujve;
 • ushtrime me fitball;
 • lunges;
 • mbledhje;
 • trajnimi i muskujve të barkut (ushtrime të barkut, dërrasë).

Hollim për fëmijë

Ushqyerja e shëndetshme për humbjen e peshës

Humbja e peshës për fëmijët është një proces më i mundimshëm. Sidoqoftë, me qasjen e duhur, është shumë më e lehtë për fëmijët të përfshihen në sport sesa të rriturit, por kërkon durim dhe kohë. Çdo aktivitet sportiv mund të bëhet argëtues dhe interesant nëse mund të tërheqni vëmendjen e fëmijës.

Pra, si mund të humbin fëmijët 7 kg brenda një jave në shtëpi? - Përgjigja është e thjeshtë: filloni të humbni peshë dhe shkoni në sport me ta.

Aktivitetet e përbashkëta fizike do të ishin një mundësi e shkëlqyeshme.(not, vrapim në mëngjes, lojëra në natyrë (badminton, basketboll, futboll), vallëzim, kërcim në trampolinë, shëtitje). Shtë e rëndësishme të marrësh pjesë në momente kaq të rëndësishme në jetën e një fëmije, të interesohesh dhe të mbushesh në mënyrë të pavarur me kuptim.

Eliminimi i ushqimeve jo të shëndetshme me sheqer nga dieta e një fëmije në favor të frutave

Kur pyesni se si të humbni 7 kg në javë për fëmijët 10 vjeç e lart, nuk duhet ta harroni këtëhumbja ekstreme e peshës në këtë rast është përjashtuar plotësisht. . .

Humbja e peshës duhet të ndodhë vetëm përmes një diete të shëndetshme ushqyese, një mënyrë jetese aktive dhe një ushtrimi të moderuar.Urianë këtë moshë është e mbushur me pasoja të rënda, pasi trupi i fëmijës është në fazën e rritjes dhe ka nevojë për vitamina dhe ushqim të shëndetshëm.

 • Shtë e nevojshme të përjashtohen ushqimet e dëmshme, të yndyrshme dhe pikante.
 • Dieta është e rëndësishme, pjesë të vogla 5-6 herë në ditë.
 • Shtë e rëndësishme ta mësoni fëmijën tuaj të pijë ujë të pastër.
 • Ushqimi duhet të zihet, të zihet ose të gatuhet në avull.
 • Eliminoni lëngjet e yndyrave.
 • E ëmbël (pelte, akullore shtëpiake me yndyrë të ulët ose kos).

Humbja e peshës me 7 kg në javë për fëmijët e 7 vjeç është një detyrë pothuajse e pamundur pa mbikëqyrjen e specialistëve në shtëpi. Ju nuk mund të bëni presion mbi një fëmijë. Prindërit, në mbështetje, duhet që vetë të fillojnë të ushqehen shëndetshëm dhe të bëjnë një mënyrë jetese dinjitoze.

Dietë për humbje peshe në javë me 7 kg

Menu e zgjedhur në mënyrë korrekte me refuzimin e produkteve të dëmshme

Çdo dietë për humbje peshe për 7 kg në javë supozon një konsum të moderuar të yndyrnave dhe karbohidrateve, vakteve të ndara dhe një menu të përzgjedhur siç duhet.

Një teknikë efektive 7-ditore e humbjes së peshës ështëdietë "6 petale". . . Sipas rishikimeve të shumta, falë saj, ju mund të arrini rezultate të mahnitshme në shtëpi. Thelbi i tij qëndron në alternimin ditor të llojeve të ushqimit.

Menuja duket si kjo:

 • E hënë: çdo lloj peshku dhe ushqim deti;
 • E martë: perime;
 • E mërkurë: pulë e dobët e zier ose e pjekur;
 • E enjte: drithërat dhe drithërat e ndryshëm;
 • E premte: enët e gjizës;
 • E shtuna: dita e frutave;
 • E diela: ditë agjërimi.

Bazat e ushqimit të duhur

Ngrënia e ushqimit të duhur ndërsa humbni peshë

Humbja e peshës me 7 kg në javë në fruta dhe perime në shtëpi është mjaft reale. Efektiviteti i një diete të tillë është përmbajtja e ulët e kalorive, një bollëk vitaminash, përshpejtimi i metabolizmit dhe ngopjes.

Nuk rekomandohet të konsumoni fruta dhe perime në sasi të pakufizuara. . . Fruta të caktuara, të tilla si banane dhe rrush, mund të kontribuojnë në shtimin e peshës nëse keqpërdoren. Ju duhet t'i vendosni vetes një madhësi shërbyese, ndani atë në 5-6 pritje.

Në shtëpi, ju duhethani më shumë fruta dhe perime lokalesesa ekzotike: kjo e fundit mund të përmbajë shumë "kimi" që do të dëmtojë trupin.

Siç tregojnë rishikimet e dietave "të shpejta", jo të gjithë janë të aftë të ndryshojnë në mënyrë drastike dhe të humbin peshë në shtëpi.Nëse humbja e peshës ndjen rezultate për 3-4 ditë, që do të thotë se procesi i mëtejshëm i humbjes së peshës do të arrihet shumë më shpejt.

Shumica e njerëzve që humbën peshë shpejt shtuan peshë me kalimin e kohës. Për të shmangur një rezultat kaq të pakëndshëm, është e nevojshme që në shtëpi, edhe pas një diete, t'i përmbaheni ushqimit të duhur dhe një jetese të shëndetshme. Ju nuk keni nevojë të hani shumë dhe të hidhni ushqim.

Kur humbni peshë dhe fitoni një trup të hollë, është e rëndësishmenjë qasje e shëndetshme: ngrënia e ushqimit të duhur dhe mbajtja e një stili jetese aktiv.

Menu për çdo ditë

Perime të pjekura në skarë me ëmbëlsira peshku në menunë e dietës

Nëse nuk është aq e lehtë të zgjidhni një ushqim të përshtatshëm dietik për një javë në shtëpi, mund të përdorni një menu të gatshme, duke e kombinuar atë me aktivitetin fizik.

E hënë:

 • Mëngjesi: drithëra hikërror, vezë;
 • Dreka: supë me purtekë pike;
 • Snack: fruta të thata dhe çdo produkt i qumështit të thartuar;
 • Darka: një sallatë perimesh.

E martë:

 • Mëngjesi: drithëra hikërror, kafe;
 • Dreka: oriz kafe dhe lëng mishi perimesh;
 • Snack: gjizë ose kos pa aditivë;
 • Darka: peshk i zier me merak.

E mërkurë:

 • Mëngjesi: bollgur me një mollë;
 • Dreka: kotele peshku me qull;
 • Snack: sallatë frutash pa banane;
 • Darka: çaj i pa sheqerosur, merak perimesh.

E enjte:

 • Mëngjesi: gjizë me kajsi të thata;
 • Dreka: Supë e mbirë e sojës vegjetariane;
 • Snack: kos;
 • Darka: sallatë me prodhime deti dhe oriz kafe.

E premte:

 • Mëngjesi: qull oriz kungulli, çaj;
 • Dreka: çdo sallatë me vaj susami;
 • Snack: bukuroshe ose kumbull;
 • Darka: perime të pjekura në skarë me ëmbëlsira peshku.

E shtune:

 • Mëngjesi: vezë të fërguara me dolli;
 • Dreka: supë me perime dhe gjoks pule;
 • Snack: kos me pak yndyrë;
 • Darka: mish i pjekur me fruta në kos natyral.

E diela:

 • Mëngjesi: një përzierje e drithërave dhe frutave;
 • Dreka: supë hikërror;
 • Snack: dolli me një gotë me lëng të shtrydhur fllad;
 • Darka: shparguj të zier me çdo drithëra.

Në shtëpi, çdo dietë duhet të mbështetet nga ushtrimet fizike. Për të humbur peshë me 7-10 kg në javë, duhet patjetër të ndiqni dietën dhe t’i përmbaheni menusë.

Ushqimi duhet të jetë i shëndetshëm dhe i gatuar në mënyrën e duhur. Importantshtë e rëndësishme të mos harrojmë se çdo dietë përfshin marrjen e ujit të pastër, të paktën 1. 5-2 litra në ditë.

Dhe më e rëndësishmja, për të humbur peshë në mënyrë efektive, duhet të besoni në qëllimet tuaja dhe të mos jeni dembel!