Dieta për pankreatitin: çfarë mund të hani me inflamacion të pankreasit

Dieta për pankreatitin është thelbësore në trajtimin e kësaj gjendjeje. Vetëm ushqimi i duhur do të ndihmojë në çuarjen në faljen afatgjatë. Në këtë rast, roli i dietës nuk është më pak se roli i ilaçeve. Si të ushqehemi me pankreatit - do ta zbulojmë më tej.

pankreatiti është një inflamacion i pankreasit

Faktorët dhe simptomat e pankreatititit

Kursi i pankreatitit karakterizohet nga relapsa të vazhdueshme, të cilat ndodhin për shkak të lëshimit të një sasie të pamjaftueshme të hormoneve dhe enzimave. Nuk bëhet fjalë as për rikthime të vazhdueshme, por për faktin se me çdo gjendje të mëvonshme, gjendja përkeqësohet. Indet shkatërrohen gradualisht, gjë që më pas kërcënon me probleme serioze shëndetësore.

Veryshtë shumë e rëndësishme të mbani mend se inflamacioni i pankreasit mund të tregojë pavarësinë e sëmundjes, ose të jetë një manifestim i patologjive të tjera (cirroza e mëlçisë, dehja me alkool ose ateroskleroza).

Simptomat e pankreatititit

Simptomat kryesore të pankreatitit janë:

  • Ndjenja e ngopjes në stomak pas ngrënies.
  • Dhimbje në kërthizë.
  • Urth, fryrje dhe gazra të vazhdueshme.
  • Të përzier.
  • Fryma e keqe.
  • Belbëzim
  • Ënjtje në fytyrë (lexoni artikullin e dobishëm se si të shpëtoj shpejt nga ënjtje në fytyrën tuaj).
  • Jashtëqitje të yndyrshme.
  • Lëkurë të thatë.
  • Skuqja e lëkurës.

Përveç kësaj, trupi grumbullon një sasi të madhe të toksinave që mund të helmojnë trupin.

Karakteristikat e një diete të veçantë

Çfarë mund të hani me inflamacion të pankreasit? Në dietën e një personi që ka pankreatit, duhet të ketë një sasi të mjaftueshme të proteinave. Por yndyra duhet të jetë e pranishme në sasi minimale. Kjo optimizon punën jo vetëm të pankreasit, por edhe të fshikëzës së tëmthit. Nëse shtoni yndyrë, atëherë vetëm me origjinë bimore, dhe madje edhe atëherë në sasi të vogla. Proteina do të shërbejë si një material ndërtimi për rivendosjen e strukturës së pankreasit. Karbohidratet mund të konsumohen nga pacientë të tillë. Vetëm nëse rritet rreziku i shfaqjes së diabetit, atëherë edhe numri i tyre duhet të moderohet.

ushqime për një dietë me pankreatitit

Përveç kësaj, vlen të kufizohet ndjeshëm niveli i kripës në dietë. Fakti është se me pankreatit, gjëndra fryhet, kjo shkakton dhimbje. Theshtë ulja e nivelit të kripës në dietë në tre javë që do të çojë në normalizimin e madhësisë së saj. Me një përkeqësim serioz të patologjisë, duhet të hani vetëm ushqim të integruar dhe të kursyer. I gjithë ushqimi për pankreatitin duhet të jetë i ngrohtë që të mos shkaktojë acarim dhe të përthithet më mirë. I gjithë ushqimi duhet të jetë i butë, pa erëza ose erëza. Vetëm produkte të freskëta dhe me cilësi të lartë.

Me kalimin e kohës, duhet të pasuroni dietën me mish, peshk, të bardhë veze dhe bukë të thatë. Por enët për pankreatitin duhet të jenë të vogla, megjithëse të shpeshta. Konsiderohet optimale për të ngrënë deri në gjashtë herë në ditë.

Kur përshkruhet një dietë për pankreatiti?

Dieta duhet të ndryshohet posa të diagnostikohet pankreatiti. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet ushqyerjes gjatë një përkeqësimi të sëmundjes. Gjëja kryesore është t'i sigurojmë pacientit tre parime kryesore: uria, të ftohtit dhe paqja. Gjatë një përkeqësimi, duhet të përdorni ujë mineral jo të gazuar, zierje të ndryshme dhe çajra të dobët. Pasi të ketë kaluar periudha më akute, futni gradualisht lëngun e perimeve dhe lëngun e tërshërës në dietë.

Për periudhën pasuese, ia vlen të mbash një dietë fraksionale të kursyer. Më mirë të rrish me të për 6 deri në 12 muaj. Thisshtë kjo kohë që është e mjaftueshme për restaurimin e organit. Përveç kësaj, pacienti tashmë do të mësohet me mënyrën e re të të ngrënit, dhe me jetën në përgjithësi. Kufizimet dietike jashtë periudhës së përkeqësimit nuk janë shumë të rrepta. Mjafton që thjesht t'i përmbahemi atyre, dhe rezultati do të tejkalojë të gjitha pritjet. Ushqimi i zgjedhur në mënyrë korrekte do të ndihmojë jo vetëm për të zvogëluar sasinë dhe kohën e marrjes së ilaçeve, por edhe për të eleminuar nevojën për operacione.

Shume e rendesishme! Të gjitha masat terapeutike, pavarësisht nga gjinia, mosha dhe ashpërsia, duhet të bien dakord me mjekun. Vetëm një mjek mund të zgjedhë në mënyrë optimale barnat dhe të përshkruajë dietën e duhur. Mbi të gjitha, vetëm ai ka idenë e saktë të gjendjes së gjëndrës pankreatike të pacientit në bazë të hulumtimeve shtesë.

Nëse do të duhej të binit në dietë për pankreatitit, ndiqni rregullat dietike që të mos përballeni me komplikime në të ardhmen.