Minus 10 kg në muaj: si ta bëni atë

Qëllimet që vendosin humbja e peshës janë shumë të ndryshme, siç janë edhe mënyrat për t'i arritur ato. Dikush preferon një regjim të qetë të humbjes së peshës, në të cilin trupi nuk përjeton stres të rëndë, dhe pronari i tij - një ndjenjë e vazhdueshme e urisë. Për të tjerët, është më e lehtë të kufizoheni në fjalë për fjalë për gjithçka për një muaj, por të humbni një duzinë kilogramë gjatë kësaj kohe. A ka kuptim të nxitosh kështu, dhe si do të ndihet trupi nëse humb 10 kg në muaj? A ka mënyra të sigurta për të arritur këtë rezultat?

Shumë apo pak?

duke peshuar gjatë humbjes së peshës me 10 kg në 1 muaj

Në fakt, humbja e 10 kilogramëve pa dëmtuar shëndetin është e vërtetë vetëm për ata, pesha fillestare e trupit të të cilëve është dukshëm më e lartë se norma, dhe indeksi i masës trupore është mbi 30. Kjo do të thotë se me lartësinë e një personi mbi 170 cm, pesha e tij trupore është më shumë se 100 kilogramë. Dhe, pasi të ketë hequr qafe 10 kg, ai do të humbasë vetëm 10% të peshës së tij, të cilën mjekët e konsiderojnë normën maksimale të lejuar të humbjes së peshës.

Sidoqoftë, shumica e atyre që duan të humbin shpejt dhe shumë, kanë një indeks të masës trupore dukshëm më të ulët - nga 25 në 28. Me një BMI prej 25 (që është kufiri i sipërm i normës! ), Pesha me një lartësi prej 170 cm është rreth 72 kg. Dhe nëse humbni 10 kg në muaj, atëherë 14% e masës do të humbet, dhe kjo tashmë mund të ketë pasoja mjaft të pakëndshme për shëndetin.

Prandaj, para se t'i vendosni vetes një detyrë të tillë, mendoni se çfarë është më e rëndësishme për ju: me çdo kusht sa më shpejt të jetë e mundur për të gjetur harmoninë ose për të shkuar drejt qëllimit të synuar pak më me qetësi, por pa dëmtuar trupin tuaj!

Absolutisht të gjithë mund të humbin 10 kg në 3 muaj me përpjekje minimale, por në të njëjtën kohë, yndyra e humbur është pothuajse e garantuar që të mos kthehet, siç ndodh shpesh me humbjen e shpejtë të peshës.

Rregulla të përgjithshme

Për ata që duan të mbajnë një trup të shëndetshëm dhe lëkurë, thonj dhe flokë të bukur, është më mirë të humbni peshë mbi 10 kg në 2 muaj, dhe jo në një. Por nëse akoma dëshironi të ktheheni në metoda ekstreme ose pesha juaj është dukshëm më e lartë se norma, përpiquni të paktën të ndiqni rregullat e përgjithshme që ndihmojnë në minimizimin e pasojave të mundshme negative të humbjes së shpejtë të peshës:

 • Pini shumë ujë - të paktën 1. 5 litra në ditë. Kjo do të zvogëlojë ngarkesën në veshkat dhe sistemin kardiovaskular, do t'ju lejojë të hiqni shpejt toksinat dhe toksinat dhe të mbani lëkurën e bukur.
 • Hidhni të gjitha ushqimet gjysëm të gatshme dhe të konservuara. Ato përmbajnë shumë aditivë kimikë që nuk kontribuojnë në humbjen e shpejtë të peshës dhe helmojnë trupin.
 • Eliminoni sheqerin, produktet e pjekura dhe ëmbëlsirat nga dieta juaj. Nëse vërtet dëshironi diçka të ëmbël, mund të shijoni mjaltë ose fruta të thata në sasi të vogla.
 • Zgjidhni produktet e qumështit me yndyrë të ulët. Kjo do t'i lejojë trupit të marrë kalcium të mjaftueshëm për të ruajtur forcën e eshtrave dhe dhëmbëve, por do të zvogëlojë marrjen ditore të yndyrës.
 • kotele pule me avull për humbje peshe me 10 kg në muaj
 • Hani mish dietik: gjoks pule, viçi, viçi pa dhjamë, lepur. Për më tepër, është më mirë ta gatuani me avull ose ta zieni, në raste ekstreme, skuqeni në skarë, por jo në një tigan me shtimin e vajit.
 • Hani ushqim deti. Ato janë shumë të dobishme pasi përmbajnë një sasi të madhe mineralesh dhe elementësh gjurmë që ndihmojnë në mbajtjen e metabolizmit në një nivel të lartë.
 • Hiqni alkoolin. Përveç faktit se ai mban ujin në trup, produktet e tij të prishjes helmojnë trupin, mbingarkojnë mëlçinë dhe veshkat dhe shkatërrojnë trurin. Konsumimi i rregullt i birrës nga burrat çon në trashje të grave për shkak të përmbajtjes së lartë të fitoestrogjeneve në pije.
 • Hani në mënyrë të pjesshme. Kjo do t'i lejojë trupit të tretet ushqimi në mënyrë efikase, të shpenzojë pa probleme kaloritë e marra dhe të mos vendosë yndyrë në rezervë.
 • Karbohidratet - në mëngjes. Ato karbohidrate që nuk keni kohë t'i përdorni brenda një dite do të vendosen në anët tuaja në formën e depozitave të yndyrës gjatë natës. Nëse doni të humbni 10 kg në një muaj - një darkë me karbohidrate nuk është për ju!
 • Kujdes me arrat. Arrat, farat dhe frutat e thata janë ushqimi i përsosur për ata që janë në dietë. Ndihmon në lehtësimin e shpejtë të urisë dhe i siguron trupit lëndë ushqyese të vlefshme. Por mos harroni për kaloritë. Norma ditore nuk është më shumë se një grusht përzierje e tillë!
 • Lëngje dhe sode. Çdo pije e gazuar irriton mukozën e stomakut dhe mund të shkaktojë inflamacion. Në lëngjet dhe pijet e paketuara siç është përmbajtja e sheqerit "Coca-Cola" mund të jetë deri në 5 lugë çaji për gotë. Ato duhet të përjashtohen nga dieta. 1-2 gota me lëng të shtrydhur fllad në ditë mbeten në menu.
 • Merrni shumë fibra. Fibrat e trashë të bimëve kryejnë tre funksione të dobishme menjëherë: ato eliminojnë urinë për një kohë të gjatë, stimulojnë lëvizshmërinë e zorrëve, thithin dhe heqin toksinat. Burimi i tyre kryesor janë perimet dhe frutat e freskëta, krundet, farat e mbirë dhe bukët me drithëra.

Tashmë vetëm në këto rregulla, ju lehtë mund të humbni 10 kilogramë në vetëm dy muaj, dhe nëse i shtoni këtij ushtrimi të rregullt, atëherë edhe më shpejt.

E rëndësishme! Në mënyrë ideale, parime të tilla të organizimit të ushqimit duhet të bëhen normë për të gjithë, në këtë rast, pesha do të bjerë pak në dy deri në tre muaj, pastaj do të stabilizohet dhe do të mbahet në afërsisht të njëjtin nivel.

TOP 10 dietat

Për ata që nuk e lënë mendimin: "Unë dua të humbas 10 kg më shpejt! "Nutricionistët nuk i pëlqejnë shumë metodat ekstreme, pasi shumica e tyre ngadalësojnë metabolizmin dhe prishin ekuilibrin e vitaminave dhe mineraleve në trup.

Më poshtë janë TOP 10 dietat e njohura, rishikimet e të cilave nuk janë më të këqijat midis atyre që kanë humbur peshë:

 1. GjizëBrenda një jave, gjysmë kilogram gjizë (deri në 9% yndyrë) dhe gjysmë litër kefir me pak yndyrë konsumohen në ditë. Shtoni gradualisht 1-2 fruta në ditë, 10-150 gram bukë me drithëra.
 2. Vegjetarian.Mishi, shpendët, peshqit përjashtohen nga dieta, dhe në versionin e fortë - të gjitha produktet shtazore. Perimet - të papërpunuara ose të gatuara në avull - përbëjnë 80% të dietës.
 3. Vezë.Mëngjesi dhe darka - 2 vezë të ziera, një fetë bukë të zezë, çaj. Për drekë - supë në mish me yndyrë të ulët ose supë perimesh, një copë mish të ligët me një pjatë anësore me perime.
 4. mollë jeshile dhe ujë për humbje peshe me 10 kg në muaj
 5. Proteina.Baza e dietës është mishi i zier me yndyrë të ulët (zakonisht gjoks pule) dhe perime të ziera, të freskëta ose të pjekura në skarë. Lejohen 1-2 fruta në ditë.
 6. Mollë.Në fakt, një mono-dietë, ju mund të qëndroni në të jo më shumë se 7 ditë, gjatë së cilës kërkon mesatarisht një kilogram peshë trupore. E gjithë dieta është 1. 5 kilogram mollë jeshile dhe ujë.
 7. Drithëra.Dieta me drithëra, e zier në ujë, pa shtuar kripë dhe vaj. 2 herë në ditë, mund të hani një sallatë perimesh me salcë limoni. Veryshtë shumë e vështirë të ulesh mbi të për një muaj të tërë.
 8. Lëng.Supozon praninë e vetëm lëngjeve të frutave dhe perimeve të shtrydhura fllad në dietë. Nëse uleni mbi të jo më shumë se një javë, kjo ju ndihmon të humbni 5 deri në 10 kilogramë. Por me përdorim të zgjatur, smalti i dhëmbëve shkatërrohet, shfaqen dhimbje në stomak dhe fillon kapsllëku.
 9. Fruta.Në dietë mbeten vetëm frutat e pangopura, të cilat mund të hahen deri në 2 kg në ditë. Alternimi me produkte të qumështit me yndyrë të ulët lejohet (në vakte të ndryshme).
 10. Cokollate.Një version shumë i ashpër i mono-dietës, i cili ju lejon të hani 100 gram çokollatë të errët dhe të pini çaj jeshil në sasi të pakufizuar në ditë. Abuzimi me dietën mund të çojë në sëmundje të ndryshme.
 11. Dyqan kafeje.Një filxhan kafe pihet para çdo vakti (4-5 herë në ditë). Kjo ju lejon të hani më pak dhe përshpejton metabolizmin tuaj. Por në të njëjtën kohë mbingarkon zemrën dhe rrit presionin e gjakut.

Siç mund ta shihni, të gjitha dietat efektive që ju lejojnë të hiqni deri në 10 kilogramë në muaj nuk janë të balancuara.

Shqyrtimet e atyre që janë përpjekur të merren me peshën e tepërt në mënyra të tilla, konfirmojnë se mirëqenia e përgjithshme pas javës së parë po përkeqësohet ndjeshëm. Pra, a ja vlen të durosh apo është më mirë të zgjedhësh një metodë më të shëndetshme që kursen trupin?

Kufizimet dhe kundërindikimet

Përdorimi i çdo diete të pabalancuar dhe humbja e peshës shumë shpejt janë kundërindikuar kategorikisht:

shtatzënia si kundërindikacion për humbjen e peshës me 10 kg në 1 muaj
 • gjatë shtatzënisë dhe laktacionit;
 • në prani të ndonjë sëmundjeje kronike të organeve të brendshme;
 • dështimi akut i mëlçisë ose veshkave;
 • probleme me sistemin nervor dhe kardiovaskular;
 • sëmundjet onkologjike dhe autoimune;
 • pasi kohët e fundit pësoi dëmtime të rënda dhe operacione;
 • me procese inflamatore aktive në trup;
 • nëse imuniteti zvogëlohet rëndë për ndonjë arsye;
 • me aktivitet fizik intensiv dhe / ose stërvitje me forcë.

Ushqimi i pabalancuar dhe marrja e pamjaftueshme e kalorive në këto raste mund të çojnë në pasoja katastrofike, deri në vdekje.

Mjekët kanë zbuluar se ata që shpesh bëjnë dieta me kalori të ulëta ose vdesin nga uria gradualisht zhvillojnë anoreksi, një sëmundje serioze mendore që ndërhyn në ushqimin normal. Tinëzia e tij është se është shumë e vështirë për një laik të kapë simptomat e para. Dhe kur sëmundja shfaqet me forcë të plotë, vetëm një psikiatër me përvojë mund të heqë qafe atë. Shpesh kërkohet vendosja në një klinikë të veçantë.

Ushtrimet fizike

Me një peshë fillestare 100 kilogramë ose më shumë, mund të humbni 10 kg në muaj pa sforcime fizike, thjesht duke reduktuar dietën e konsumuar me 20%. Por rezultati i marrë në këtë mënyrë nuk ka gjasa të ju përshtatet. Një figurë e humbjes së shpejtë të peshës, e mbetur pa një shtresë yndyre, mjegullohet dhe humbet skicat e saj të qarta. Personi bëhet plotësisht pa formë, lëkura bie dhe muskujt janë të vështirë për tu parë në palosjet e saj.

Aktiviteti fizik aktiv ju lejon të ruani tonin e muskujve, të mbani një shkallë të lartë metabolike dhe të rrisni deficitin e kalorive, i cili tani lind jo vetëm për shkak të zvogëlimit të dietës së zakonshme, por edhe nga stërvitja e rregullt. Shtresa e yndyrës që zhduket zëvendësohet gradualisht nga trupi i muskujve dhe lëkura mbetet e tendosur dhe e bukur.

Në nivelin fillestar, një orë ecje ditore me hapa të moderuar të shpejtë ose gjysmë ore stërvitje aerobike është e mjaftueshme. Gradualisht, ngarkesa duhet të rritet, pasi trupi shpejt përshtatet me të.

Ju mund të kaloni në stërvitjen e forcës vetëm kur shumica e yndyrës tashmë është eliminuar. Përndryshe, mund të merrni rezultatin e kundërt: ndërtoni muskuj nën shtresën e yndyrës dhe bëheni edhe më të mëdhenj.

Shqyrtime të humbjes së peshës

një vajzë e shëndoshë nuk mund të humbiste 10 kg në një muaj

Shqyrtimet e shumicës së atyre që humbin peshë konfirmojnë mendimin e ekspertëve. Ata që shpejt humbën 10 kilogramët e dashur, falë metodave ekstreme, në 90% të rasteve nuk mund të mbanin rezultatin e arritur.

Tashmë pas 1-2 muajsh, yndyra e trupit ishte përsëri në vend, dhe në disa - me një "shtim në peshë" të konsiderueshëm.

Ata që përdorën rekomandime të arsyeshme se si të humbisni 10 kilogramë në muaj dhe kombinuan ushqimin e duhur me aktivitet fizik të moderuar, arritën në këtë shifër pak më vonë, por me më pak përpjekje, dhe shumica e tyre ishin në gjendje të ruanin peshën e re.

Diferenca për disa javë nuk ia vlen të rrezikoni shëndetin tuaj. Prandaj, merrni seriozisht humbjen e peshës dhe mos hezitoni të kërkoni këshilla nga ekspertët.