Një plan javor i ushqimit të pjesshëm për humbje peshe - parimet, madhësia e servirjes dhe regjimi i të ngrënit

Me shpresën për të marrë një rezultat mahnitës, mos mendoni se pjesë të vogla do t'ju bëjnë të ndiheni të uritur dhe vazhdimisht do të dëshironi të hani, mos ngurroni të kaloni në vakte të pjesshme për humbje peshe - menyja për një javë mund të jetë pesë ose edhe gjashtë. vakte në ditë. Nëse rutina juaj konsiston në një mëngjes, drekë dhe darkë tradicionale, atëherë mes tyre ka pushime shumë të gjata, gjë që zgjon dëshirën për të ngrënë gjysmën e përmbajtjes së frigoriferit. Vaktet me porcion nuk e lejojnë një person të përjetojë ndjenjën e pakëndshme të stomakut bosh.

Çfarë është ushqimi i pjesshëm

Shumica e njerëzve që përpiqen të humbin kilogramët e panevojshëm i drejtohen dietave, duke shpresuar se kjo do t'i shpëtojë përgjithmonë nga problemi. Megjithatë, për të ruajtur peshën, duhet të rimendoni plotësisht regjimin tuaj. Ushqimi i pjesshëm është një mënyrë për të ulur peshën trupore, në të cilën numri i vakteve rritet ndjeshëm, por reduktohen vetë porcionet që përmbajnë ushqime të dobishme për trupin. Shpesh herë, një person ka nevojë për shumë më pak ushqim sesa synon të hajë.

Parimet

Ngrënia e vakteve të vogla për humbje peshe është shumë efektive sepse parandalon prodhimin e hormoneve përgjegjëse për oreksin. Për pacientët me probleme gastrointestinale, mjekët përshkruajnë këtë metodë të ngrënies së ushqimit. Niveli i sheqerit në gjak ruhet, gjë që ndikon edhe në mungesën e ndjenjës së vazhdueshme të urisë. Parimet e të ushqyerit të pjesshëm janë si më poshtë:

 • Hani të paktën 5 herë në ditë. Nëse nuk është e mundur të hani në shtëpi, përgatitni ushqimin dhe renditeni në enë.
 • Pjesët duhet të jenë të pakëndshme.
 • Ju duhet të përpiloni menunë në bazë të kërkesës ditore të kalorive dhe të mos e tejkaloni atë.
perime për dobësim

Rregullat

Mjaft e çuditshme, ju mund të kontrolloni oreksin tuaj duke rritur vaktet tuaja. Megjithatë, menyja duhet të jetë e saktë. Megjithatë, ju nuk mund ta ktheni këtë mënyrë të të ushqyerit në ngrënie të vazhdueshme të diçkaje. Sistemi tretës, në mungesë të pushimit, thjesht nuk do të jetë në gjendje të asimilojë lëndët ushqyese. Rregullat e të ushqyerit të pjesshëm për humbje peshe duken kështu:

 • Bëni një menu për veten tuaj dhe shkruani në detaje. Pushimet duhet të jenë jo më shumë se 3 orë.
 • Llogaritni kaloritë tuaja. Përveç sasisë totale, duhet të ndani porcionet ditore në kalori të barabarta.
 • Përdorni fletët e përputhshmërisë së produktit kur shkruani meny. Hiqni dorë nga të dëmshmet.

Pesha e shërbimit

Nëse ka shumë vakte, atëherë ato nuk duhet të jenë të mëdha, përndryshe nuk do të merrni efektin e dëshiruar. Ju mund ta përcaktoni vizualisht sasinë duke përdorur një gotë të zakonshme: duhet të mbushet pothuajse deri në fund. Pesha e shërbimit me vakte të pjesshme nuk kalon 250 g, por mund të jetë më pak. Kjo përfshin të gjithë ushqimin në pjatën tuaj para jush. Kjo është e mjaftueshme për të kënaqur urinë dhe për të mos ngrënë shumë. Ju gjithashtu duhet të pini sasi të mëdha uji gjatë gjithë ditës.

peshimi i ushqimit për humbje peshe

Menu e pjesshme e ushqimit

Një oreks jo i shëndetshëm që sundon mbi dëshirën e një personi për të parë përsëri dhe përsëri frigoriferin në kërkim të gjërave të shijshme, ndjek në verë dhe dimër, çdo ditë apo muaj. Ju mund ta mposhtni atë vetëm duke i dhënë atë që ai kërkon - ushqim! Menyja e pjesshme e vakteve për javën është përpiluar për qëllime lehtësie: nuk duhet të mendoni çdo ditë se çfarë të hani për të humbur peshë. Disa vakte në dietë mund të jenë një herë, ndërsa të tjerat mund të përsëriten brenda 7 ditëve.

Gjashtë vakte në ditë për humbje peshe

Ata që dëshirojnë të humbin peshë do të duhet të bëjnë një zgjedhje: të hanë disa herë në ditë ose të hanë shpesh, por në pjesë modeste. Gjashtë vakte në ditë për humbje peshe janë të dizajnuara për ata që preferojnë opsionin e dytë. Me këtë skemë, thjesht nuk do të keni kohë të keni uri. Një menu e përafërt e ushqimit të pjesshëm për humbje peshe për një javë duket si kjo:

1 dite

 • Mëngjesi: një mollë, 200 ml qumësht me pak yndyrë, 25 g drithëra.
 • Dreka: 100 g gjizë, banane, çaj pa sheqer.
 • Dreka: sallatë perimesh, 120 g hikërror të zier, 2 kotele pule, 200 ml kefir.
 • Rostiçeri i pasdites: 30 gr djathë me pak yndyrë, një fetë bukë kokërr, fruta.
 • Darka: supë lëpjetë, perime të freskëta, 200 ml ujë, një fetë bukë.
 • Snack: kastravec, 250 ml kefir.

dita e 2

 • Mëngjesi: tërshërë me një grusht manaferra, fruta, 250 ml qumësht me pak yndyrë.
 • Dreka: 120 g kos, 25 g djathë, kafe me 2 biskota me tërshërë.
 • Dreka: pure patate, mish pule e bardhë, perime të freskëta, 250 ml kefir.
 • Rostiçeri pasdite: 120 g kos me pak yndyrë me fruta, çaj.
 • Darka: sallatë me perime, djathë, bulgur dhe barishte, 60 g bukë.
 • Snack: domate, 100 g gjizë.

Dita 3

 • Mëngjesi: petulla me rrush të thatë dhe krem pana, kafe pa sheqer.
 • Dreka: 100 gr gjizë me fruta.
 • Dreka: patate të ziera derisa të zbuten - 2 copë, qofte pule - 2 copë, perime.
 • Rostiçeri pasdite: sanduiç me bukë kokërr me proshutë dhe domate, portokall, çaj.
 • Darka: 2 sanduiçe me djathë dhe domate, supë e ftohtë me kastravec.
 • Snack: kefir.

dita e 4

 • Mëngjesi: tërshërë të mbështjellë me qumësht 0. 5%, kafe pa sheqer.
 • Dreka: një sanduiç me marule, domate dhe paprika.
 • Dreka: peshk i pjekur në petë me djathë, 125 g oriz, perime, kefir.
 • Rostiçeri pasdite: sallatë frutash me shtimin e gjizës.
 • Darka: sallatë perimesh me kuskus, një fetë bukë, një grusht manaferra, çaj.
 • Snack: kefir.

Dita 5

 • Mëngjesi: vezë e zier, një fetë bukë, kafe me 1 lugë. Sahara.
 • Dreka: 30 g djathë, 120 g kos natyral, çaj me 2 biskota me tërshërë.
 • Dreka: lazanja perimesh, mollë, 250 ml ujë.
 • Rostiçeri pasdite: akullore me mjedër, kafe.
 • Darka: një fetë byrek me proshutë, sallatë perimesh, 250 ml verë.
 • Snack: kefir, dardhë.

dita e 6

 • Mëngjesi: qull me tërshërë, kafe.
 • Dreka: kos, mollë.
 • Dreka: gjeldeti i pjekur me oriz, domate, kastravec, bukë, çaj.
 • Rostiçeri pasdite: ëmbëlsirë e bërë nga luleshtrydhe dhe kos me pak yndyrë.
 • Darka: Sallatë Cezari me gjoks pule, bukë, çaj.
 • Snack: kefir.

Dita 7

 • Mëngjesi: kos, çaj.
 • Dreka: 30 gram djathë, një fetë bukë.
 • Dreka: supë brokoli, viçi i zier, 250 ml ujë.
 • Rostiçeri pasdite: sallatë frutash.
 • Darka: peshk i pjekur, domate, kastravec, çaj.
 • Snack: qumësht 0, 5%, manaferrat.
produkte për dobësim

Pesë vakte në ditë për humbje peshe

Për të humbur peshë, ushqimi dhe pijet duhet të jenë të mjaftueshme, por jo të tepruara. Pesë vakte në ditë për humbje peshe do të jenë gjithashtu një opsion i shkëlqyeshëm, dhe bërja e një menuje për të nuk është e vështirë. Mbështetuni në gjashtë vakte në ditë, duke hequr një vakt prej tij dhe duke e zhvendosur pak kohën. Mos i shkurtoni kaloritë tuaja, por mos e teproni. Mos kini frikë të plotësoni domatet tuaja të zakonshme me tranguj me lulelakër, brokoli, selino dhe perime të tjera më pak të njohura. Sidoqoftë, mos u hutoni me një produkt të tillë si panxhari: për shkak të përmbajtjes së tepërt të sheqerit, ato mund të rrisin oreksin.

Recetat e të ushqyerit të pjesshëm

Kur jeni shumë dembel për të gatuar, në ndihmë vijnë kosi dhe gjiza e gatshme. Një dietë e pjesshme për humbje peshe lejon përdorimin e produkteve të qumështit të fermentuar me pak yndyrë. Megjithatë, për dreka dhe darka, ju duhet të punoni shumë. Recetat e ushqimit të pjesshëm përfshijnë pjekjen ose zierjen e ushqimeve. Ngrënia, për shembull, e peshkut të pjekur do të jetë më e shëndetshme dhe më e shijshme sesa të shijoni versionin e tij të skuqur.