Dieta me vezë: si të humbni peshë pa dëmtuar shëndetin

vezë dhe grejpfrut për humbje peshe

A ka ndonjë dietë që nuk do të dëmtojë trupin? Në fund të fundit, shpesh në ndjekje të një figure ideale, njerëzit dëmtojnë shëndetin e tyre. Titujt e botimeve në internet premtojnë të heqin qafe shpejt kilogramët e tepërt në pothuajse një javë, thjesht duhet të "uleni" në hikërror, mollë, shalqi, etj. Le të shohim një nga dietat që ndihmon për të hequr qafe peshën e tepërt dhe për të mos përjetuar një ndjenjë të vazhdueshme urie - dietën me vezë. Por, si çdo metodë për të humbur peshë, dieta me vezë ka një sërë kundërindikacionesh.

Pse dieta me vezë: çfarë thonë dietologët

Fillimisht nutricionistët fokusohen në faktin që çdo humbje peshe dhe dietë duhet të diskutohet me mjekun e familjes, nutricionistin, gastroenterologun dhe specialistë të tjerë të specializuar. Sidomos nëse keni ndonjë problem shëndetësor apo sëmundje të sistemit të tretjes. Vetë-eksperimentimi me dietat mund të dëmtojë, jo të ndihmojë. Si rezultat, pesha e tepërt kthehet me një ritëm katastrofik dhe bashkë me të shfaqen probleme me traktin gastrointestinal (GIT).

Por le t'i kthehemi dietës së vezëve: një dietë e tillë nënkupton një mëngjes të detyrueshëm me vezë, produktet e tjera të ditës dhe menyja e mbrëmjes diskutohen individualisht me një specialist. Dieta me vezë ka disa opsione: për një javë, 2 javë ose për një muaj të tërë. Vezët janë një produkt unik që përmban të gjithë spektrin e aminoacideve, proteinave, mineraleve, vitaminave etj të nevojshme për organizmin e njeriut. Vlera e veçantë e vezëve është tretshmëria e tyre pothuajse e plotë nga trupi, ndryshe nga një sërë produktesh të tjera "dietike".

Për kë është kundërindikuar dieta me vezë?

Megjithë thjeshtësinë e dietës së vezëve dhe të gjithë dobinë e vezëve, për disa, kjo metodë e humbjes së peshës është kundërindikuar. Nuk rekomandohet të "uleni" në një dietë me vezë:

  • me sëmundje inflamatore të traktit gastrointestinal - gastrit, ulçerë peptike, kolit. Çdo korrigjim i peshës në raste të tilla dënohet me mjekun që merr pjesë, pasi përveç vezëve, agrumet përfshihen në dietë dhe ato mund të çojnë në një çekuilibër të aciditetit.
  • tendenca për kapsllëk dhe anasjelltas - diarre. Ky është një sinjal për problemet metabolike, punën e traktit gastrointestinal, që kërkon të mos humbni peshë. Një këshillë e specializuar
  • sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut, veçanërisht ateroskleroza, pasi vezët janë të pasura me kolesterol
  • sëmundjet e mëlçisë dhe veshkave
  • sëmundjet onkologjike
  • shtatzënia dhe ushqyerja me gji
  • intoleranca individuale dhe alergjia ndaj vezëve dhe agrumeve.

Si funksionon dieta me vezë: qëllimet, objektivat, rezultatet

Në çdo variant të dietës së vezëve, përdoren kryesisht vezët e ziera "në qese", si dhe vezët e ziera, të fërguara ose të ziera. Për 1 javë dietë me vezë, mund të humbni 2-3 kilogramë, duke iu përmbajtur skemës 6 vezë / 6 portokall në ditë. Mes vakteve, sigurohuni që të pini ujë të pastër, çaj jeshil, pije frutash ose komposto pa sheqer.

Nëse dëshironi të përdorni dietën 14-ditore të vezëve, atëherë për mëngjes sugjerohen vezët dhe portokallet (ose fruta të tjera agrume) dhe po zhvillohet një menu individuale për drekë dhe darkë. Me praninë e detyrueshme të proteinave, një minimum karbohidratesh, refuzimi i ushqimeve të skuqura. Me një dietë të tillë, rezultati i humbjes së peshës së tepërt është individual. Por nutricionistët vërejnë se mesatarisht arrijnë të humbin 7 kg.

Nëse dëshironi të përdorni një dietë 4-javore me vezë për 2 javët e para, përdoret një version dyjavor, atëherë shtohet e ashtuquajtura dietë e fiksimit të rezultateve. Varietetet e ziera me pak yndyrë të peshkut dhe mishit mbizotërojnë në dietë, sasia e ushqimeve me fibra rritet për të përmirësuar funksionin e zorrëve. Një dietë e tillë ndihmon për të humbur deri në 25 kilogramë të akumulimit të yndyrës së tepërt. Është e rëndësishme të pini mjaft lëngje dhe të mos hani vezë gjysmë të ziera dhe të pagatuara.

Kështu, për një javë të dietës së vezëve, mund të korrigjoni figurën, të shtrëngoni lëkurën. Në 2 javë - për të arritur një rezultat të prekshëm në humbje peshe, dhe në 4 javë - për të konsoliduar rezultatin, për të normalizuar tretjen dhe për të mësuar veten me një dietë të shëndetshme. Megjithatë, për të ruajtur harmoninë nuk mjafton një dietë e shëndetshme, duhet të jeni fizikisht aktivë ose të luani sport.