Djegësit e yndyrës për gratë për humbje peshe

djegia e yndyrës së gruas

Së pari, le të zbulojmë se çfarë quhet ende djegës dhjami. Përgjigja është e qartë djegësit e yndyrës - këto janë ilaçe që synojnë të luftojnë kilogramët e tepërt. Ato lejojnë që metabolizmi të ecë më shpejt, me ndihmën e tyre, yndyrnat shpërbëhen më mirë dhe së bashku me lëngun e tepërt ekskretohen nga trupi. Ilaçet për djegien e yndyrës rregullojnë oreksin dhe parandalojnë akumulimin e yndyrës. Përveç kësaj, me ndihmën e djegësve të yndyrës rriten kostot e energjisë së trupit, gjë që lejon që kaloritë e marra të konsumohen më shpejt.

Komponentët e ndryshëm që përbëjnë produktet e djegies së yndyrës kanë për qëllim luftimin e yndyrës nga zona të ndryshme të trupit.

E rëndësishme! Duke përdorur vetëm djegës të yndyrës, nuk do të jeni në gjendje të humbni peshë. Ato janë efektive vetëm kur një person që lufton me peshën e tepërt i përdor ato në kombinim me dietë dhe stërvitje.

Djegësit e yndyrës për humbje peshe për gratë

Zonat në të cilat yndyra depozitohet më shpesh tek gratë dhe burrat janë të ndryshme. Trupi i femrës më së shpeshti grumbullon yndyrë në bark, kofshë dhe vithe. Djegësit e dhjamit për humbje peshe për vajzat ndihmojnë në luftimin e formimit të yndyrës në këto zona problematike.

Djegësit e yndyrës për humbje peshe për gratë ndahen në disa lloje:

Djegësit e yndyrës nga prodhuesit e ushqimit sportiv. Këto barna kanë tre lloje efektesh.

  • Gjatë aktivitetit fizik intensiv, ato i japin trupit energji shtesë.
  • Ata përshpejtojnë metabolizmin, si rezultat i të cilit shpenzohet më shumë energji se zakonisht.
  • Me ndihmën e ndryshimeve në mekanizmat e shpenzimit të yndyrës, është më e lehtë ta digjni atë gjatë ushtrimeve fizike.

Gjithashtu, djegësit e yndyrës sportive për humbje peshe, për shkak të përbërësve të tyre (speci i kuq, kafeina), rrisin temperaturën e trupit. Ju lutemi lexoni kundërindikacionet përpara përdorimit. Lista e personave që ndalojnë përdorimin e tyre përfshin: gratë shtatzëna, të sëmurët nga alergjitë, personat me presion të lartë të gjakut dhe diabetin.

Gjatë përdorimit të djegësve të yndyrës, ngarkesa në mëlçi rritet. Prandaj, ngrënia e ushqimeve të yndyrshme, pijeve alkoolike dhe pirja e duhanit gjatë kësaj periudhe është e ndaluar. Të gjitha sa më sipër mund të shkaktojnë stres. Nëse kjo ndodh, ilaçi duhet të ndërpritet.

Aditivë biologjikisht aktivë

Ju mund të blini suplemente dietike në një farmaci, ato përmbajnë një numër të madh përbërësish natyralë. Dhe ato ndikojnë në trupin e njeriut pothuajse në të njëjtën mënyrë si djegësit e yndyrës nga prodhuesit e ushqimit sportiv.

Medikamente

Ilaçet për djegien e yndyrës kanë shumë kundërindikacione. Prandaj, shitja e tyre në shumë vende është e ndaluar.

A duhet të merrni djegës të yndyrës?

djegës të yndyrës për gratë

Ndoshta, çdo person me mbipeshë, të paktën një herë në jetën e tij, është vizituar nga mendimi për të humbur peshë pa përpjekje nga ana e tij, me ndihmën e një pilule magjike. Në mënyrë periodike shfaqen thashetheme se një ilaç i tillë më në fund është shpikur. Por a ka me të vërtetë ilaçe efektive që djegin dhjamin? Çfarë dëmi i bëjnë trupit (a bëjnë)? Dhe, në fund, a ia vlen t'i marrësh ato?

Djegësit efektivë të yndyrës për humbje peshe ndahen në tre lloje: stimulues, termogjenikë, lipotropikë.

Stimuluesit

Këto barna janë krijuar për të përmirësuar metabolizmin. Për shkak të metabolizmit të dobët, yndyra dhe glukoza, të destinuara për prodhimin e energjisë, nuk kanë kohë për t'u përdorur plotësisht. Gjatë proceseve të përshpejtuara metabolike të trupit, yndyra shpërbëhet më shpejt pa u depozituar në indin nënlëkuror. Në të njëjtën kohë, glukoza konsumohet shumë më intensivisht pa pasur kohë për t'u kthyer në yndyrë të re. Kjo është arsyeja pse metabolizmi në trup duhet të mbahet vazhdimisht në një nivel të lartë.

Barnat që stimulojnë metabolizmin përfshijnë: anoretik dhe diuretik. Anoretikët shërbejnë për uljen e oreksit, metodat e uljes së oreksit me anoretik janë të ndryshme. Disa, me ndihmën e substancave përbërëse, ndikojnë në zonat e trurit përgjegjëse për oreksin. Të tjerët, për shkak të përbërësve që fryhen kur hyjnë në stomak, shkaktojnë një ndjenjë të rreme të ngopjes tek një person.

Diuretikët janë barna me efekt diuretik. Përbërja kryesore e indit dhjamor është e lëngshme. Me ndihmën e diuretikëve, lëngu nga indet dhjamore përdoret për nevoja të tjera të organizmit dhe në ndërkohë indi dhjamor zvogëlohet. Këto barna nuk janë aspak të sigurta për t'u përdorur. Mungesa e lëngjeve në trup mund të çojë në pasoja të rënda.

Termogjenika

Ata, duke vepruar në trup, rrisin temperaturën e trupit. Për shkak të kësaj, energjia shpenzohet në vëllime të mëdha dhe trupi duhet të përdorë qelizat dhjamore për termorregullim. Efekti i termogjenikës në trup është i ngjashëm me ushtrimin fizik intensiv. Kur ekspozohet ndaj tyre, trupi gjithashtu përshpejton metabolizmin, dhe kjo, nga ana tjetër, parandalon formimin e depozitave të reja yndyrore.

Lipotropikët

Acidet yndyrore të lira, gjatë përdorimit të lipotropëve, zvogëlohen. Për shkak të kësaj, për zbatimin e oksidimit, substanca të veçanta depërtojnë lehtësisht në qelizën yndyrore. Si rezultat, qeliza yndyrore prishet.

Këshilla për gratë që vendosin të përdorin djegës të yndyrës:

  • Ju nuk duhet të kurseni në shëndetin tuaj duke blerë djegës të fortë yndyre për humbje peshe nga prodhues të paverifikuar.
  • Përdorimi i djegësve të yndyrës është efektiv vetëm në lidhje me dietën dhe stërvitjen. Duke udhëhequr një mënyrë jetese pasive dhe duke ngrënë ushqime me kalori të lartë, është e kotë të përdorni ilaçe për djegien e yndyrës.
  • Përdorni ilaçin, duhet t'i përmbaheni rreptësisht udhëzimeve dhe të mos e tejkaloni dozën.
  • Për të shmangur varësinë nga ilaçi, ato duhet të përdoren me ndërprerje.
  • Marrë gjatë natës, ilaçi do të shkaktojë pagjumësi.
  • Duke përdorur preparate termogjenike, për të shmangur dehidratimin, duhet të pini të paktën dy litra ujë në ditë.
  • Gjatë përdorimit të djegësve të yndyrës, trupi humbet lëndët ushqyese në sasi të mëdha, ndaj duhet të përdorni paralelisht vitaminat.

Nëse ende vendosni të përdorni djegës dhjami, nuk duhet të harroni se marrja e vetëm pilulave nuk do të arrijë sukses. Në mënyrë që të merrni trupin që keni ëndërruar si rezultat, do t'ju duhet të punoni shumë.

Kundërindikimet për përdorim

Ilaçet për djegien e dhjamit për gratë, si ilaçet, kanë kundërindikacione dhe efekte anësore.

Personat me sëmundje të tiroides, sëmundje kardiovaskulare dhe çrregullime gastrointestinale janë rreptësisht të ndaluar të përdorin barna që djegin dhjamin.

Të gjithë (pa përjashtim) që marrin djegës dhjami duhet të vëzhgojnë se si trupi reagon ndaj ilaçit. Vlen të braktisni menjëherë ilaçin nëse vëreni sa vijon: të përziera, dridhje duarsh, pagjumësi, nervozizëm, presion të lartë të gjakut, djersitje, urth.

Produkte - djegës dhjami për humbje peshe

Në mënyrë konvencionale, djegësit natyralë të yndyrës për humbje peshe ndahen në dy kategori: të lëngshme dhe të ngurta.

Produktet e lëngshme përfshijnë: ujë (i thjeshtë, elb, limon), çaj jeshil, kafe, lëngje të freskëta, verë të kuqe.

Për të ngurtë: drithëra, fruta, manaferra, gjizë, kefir, kos, të bardha veze, mish pa dhjamë, peshk, fasule, lakër, erëza pikante.

Lexoni më shumë rreth djegësve natyralë më efektivë të yndyrës për humbje peshe.

Grejpfrut

Duhet ta hani pa e pastruar nga një film i bardhë i hidhur, por mund ta përdorni në formën e lëngut të saposhtrydhur. Ata thonë se duke ngrënë dy grejpfrut në ditë, mund të humbni një kilogram në javë pa dëmtuar shëndetin tuaj.

Mollët

Mollët janë gjithashtu të mira për humbje peshe. Fibrat në përbërjen e tyre zbehin ndjenjën e urisë, për këtë arsye ushqimi konsumohet më pak. Gjithashtu, mollët janë një ndihmëse e mirë në punën e zorrëve.

Një ananas

Bromelaina, e gjetur në ananasin, ndihmon në zbërthimin aktiv të yndyrave.

Kivi

Ka pak kalori dhe përmban vitaminë C që shtyp urinë.

Bollgur

Prej kohësh dihet se tërshëra është shumë efektive në djegien e yndyrës. Ai përbëhet nga: karbohidrate komplekse, fibra, vitamina. Me ndihmën e tyre, ju mund të shpëtoni nga uria për një kohë të gjatë. Për këtë arsye rekomandohet të hahet për mëngjes. Por kjo nuk është e gjitha, tërshëra është një ndihmës i mirë në pastrimin e trupit nga toksinat dhe toksinat.

hikërror

Hikërrori është i pasur me vitamina dhe minerale. Përmbajtja e karbohidrateve në të është shumë më pak se në drithërat e tjera. Ato treten për një kohë të gjatë, gjë që ju lejon të përjetoni një ndjenjë të ngopjes për një periudhë të gjatë kohore.

Me ndihmën e pektinës, e cila është pjesë e hikërrorit, përmirësohet puna e traktit gastrointestinal.

Duke kryer hulumtime, mjekët arritën të identifikojnë një numër aspektesh pozitive të hikërrorit. U bë e ditur se shumë sëmundje mund të trajtohen me ndihmën e saj. Për shembull: obeziteti, anemia, hemoglobina e ulët, ateroskleroza.

Xhenxhefil

Xhenxhefili është një djegës natyral dhe efektiv i yndyrës. Ndihmon në largimin e toksinave nga trupi, shndërron yndyrën në energji, përmirëson tretjen.

Djegësit natyralë të yndyrës për humbje peshe për gratë janë shumë efektive, por ia vlen të kujtojmë se ato janë vetëm një shtesë e metodave kryesore.

Fat i mirë në krijimin e trupit të ëndrrave tuaja!