Dietat më të njohura dhe efektive për humbje peshe

A është e mundur të humbni peshë shpejt dhe pa dëmtuar shëndetin? Si ta arrini këtë dhe të zgjidhni dietën më të mirë për veten tuaj? Cilat janë kundërindikacionet? Le të zbulojmë të gjitha hollësitë e kësaj çështjeje të vështirë.

produkte për humbje peshe

Kohët e artistëve të famshëm dhe bukurosheve të fryra kanë shkuar në harresë dhe ato janë zëvendësuar nga epoka e pasarelave dhe femrave të brishta të dobëta. Dobësia ose dobësia e lehtë tani konsiderohet ndoshta shenja kryesore e bukurisë femërore.

Vajzat natyrshëm të dobëta gëzohen dhe kënaqen me ushqimet e tyre të preferuara, ndërsa pjesa dërrmuese e seksit të bukur numëron me kujdes kaloritë, kalon orë të gjata në palestër dhe anashkalojë dyqanet me pasta dhe ëmbëlsira në rrugën e dhjetë. Mënyra e duhur e jetesës dhe ushqimi është, natyrisht, e mirë.

Përparësitë e tij janë se pesha ikën një herë e përgjithmonë. Disavantazhi i këtij regjimi është se ju duhet të prisni një kohë të gjatë për rezultate të dukshme, dhe një dietë e tillë është projektuar për jetën.

Çfarë duhet të bëni nëse takimi më i rëndësishëm i jetës suaj do të zhvillohet dhe veshja juaj e preferuar nuk dëshiron të fiksohet në asnjë mënyrë? Në raste të tilla ndihmojnë dietat e shpejta, të cilat shquhen për efektivitetin dhe rezultatet e menjëhershme. Lexoni më shumë rreth këtyre dietave në këtë artikull.

Rregullat kryesore për humbjen e peshës

Pavarësisht se cilën dietë zgjidhni, ka një sërë rregullash që duhet të ndiqni me çdo stil jetese dhe dietë.

 1. Shmangni ushqimin e padëshiruar. Po, kjo është shumë, shumë e rëndësishme, sepse ushqimi jo vetëm që kontribuon në shtimin e peshës, por gjithashtu mund të provokojë çrregullime serioze të zemrës, stomakut apo edhe trurit, të përkeqësojë gjendjen e lëkurës, flokëve dhe thonjve, të përshpejtojë plakjen e trupit dhe ulin ndjeshëm produktivitetin. Këto ushqime përfshijnë ëmbëlsirat e pashëndetshme, mallrat e pjekura me miell shtesë, pijet e gazuara me sheqer, salcat e blera në dyqane dhe ushqime komode, ushqime të yndyrshme, të kripura dhe të skuqura me vaj.
 2. Ndaloni ose zvogëloni abuzimin me alkoolin dhe cigaren. Pirja e duhanit dhe pirja e alkoolit mund të shkaktojë një numër të madh sëmundjesh të ndryshme, të prishë gjumin, t'ju bëjë të ndiheni më keq, të kontribuojë në shtimin e peshës dhe të ndërhyjë në funksionimin normal të sistemeve të tilla si nervore, respiratore dhe kardiovaskulare.
 3. lënien e cigares gjatë dietës
 4. Para se të filloni ndonjë dietë, konsultohuni me një specialist, të paktën me një terapist, dhe akoma më mirë - me një nutricionist me përvojë. Nëse një lloj diete e ka ndihmuar shoqen tuaj të humbasë 15 kilogramë, kjo nuk do të thotë se nuk do të keni probleme me veshkat ose stomakun prej saj, sepse mund të zgjidhni dietën e duhur për veten tuaj vetëm duke marrë parasysh faktorë të ndryshëm individualë, si mosha, qëllimi. e humbjes së peshës, gjendjes shëndetësore dhe të tjera. Mos harroni se ju keni vetëm një shëndet dhe nuk duhet ta rrezikoni për asgjë.
 5. Nëse gjatë një diete të rreptë vëreni disa shenja paralajmëruese, rekomandohet të ktheheni gradualisht në dietën tuaj të zakonshme. Sinjalet nga trupi mund të jenë një shqetësim i përgjithshëm i mirëqenies, përkeqësim i lëkurës, rënie e flokëve, lodhje, dhimbje koke, parregullsi menstruale etj. Ndoshta kjo dietë thjesht nuk ju përshtatet dhe duhet ta provoni fatin me një tjetër.
 6. Dietat rekomandohen të kombinohen me aktivitet fizik, qoftë edhe minimal. Një orë shëtitje në park në ajër të pastër do të ketë një efekt pozitiv në shëndetin tuaj: mirëqenia, humori dhe cilësia e gjumit do të përmirësohen.
duke ecur jashtë ndërsa mbani dietë

Dietat më të njohura ekspres

Dietat më të njohura dhe efektive për humbje të shpejtë të peshës vijnë në shpëtim në situatat kur ju duhet urgjentisht të hiqni qafe disa kilogramë shtesë. Vajzat duhet të kuptojnë se kilogramët e humbur shpejt me ndihmën e një diete të tillë së shpejti dhe me shumë mundësi do të kthehen.

Për më tepër, dieta ekspres quhet kështu jo vetëm për shkak të rezultatit të shpejtë, por edhe për faktin se periudha e dietës, si rregull, nuk është më shumë se një javë, në rastin më ekstrem, mund të uleni në të tilla. një dietë për dy javë, por jo më shumë. Fakti është se dieta të tilla janë shumë strikte, prandaj, së bashku me mungesën e kalorive, trupi gjithashtu merr një mungesë të konsiderueshme të elementëve gjurmë, vitaminave dhe yndyrave jetike për funksionin e trurit.

Mendoni nëse keni nevojë për hollësi, e cila vjen me rënien e flokëve, lëkurën e shëmtuar dhe lodhjen e vazhdueshme? Sigurisht që jo.

Kjo është arsyeja pse dietat e mëposhtme janë të dizajnuara për një maksimum prej dy javësh.

Në humbjen e shpejtë të peshës, mono-dietat do të bëhen asistentët tuaj të besueshëm, thelbi i të cilave është që ju mund të hani vetëm një lloj produkti, për shembull, hikërror, kefir ose një lloj të caktuar frutash ose perimesh.

Zgjidhni produktin që ju pëlqen shija. Mono-dieta është një provë mjaft e vështirë që do të bëhet shumë më e vështirë nëse ju duhet të mbyteni nga ushqimi që nuk mund ta duroni.

vezë dhe grejpfrut për humbje peshe

Dietë hollivudiane

Kjo dietë në një kohë shpëtoi shumë bukuroshe të famshme, për shembull, Nicole Kidman dhe Catherine Zeta-Jones. Versioni origjinal i dietës përfshinte ushqime të tilla si goca deti, karkaleca deti, mango dhe ananas.

Sigurisht, që yjet botërore të shpenzojnë qindra dollarë për ushqime çdo ditë është një praktikë normale, por vajzat më modeste do të duhet të përdorin një dietë paksa të modifikuar.

Është e pamundur: sheqer dhe kripë në çdo formë dhe në çdo produkt, alkool, të skuqur dhe yndyror.

Ju mund: ushqim të pasur me proteina: mish dietik, ushqim deti, vezë, fruta dhe perime me pak kalori, ujë të pastër në sasi të mëdha.

Kufizimet: Duhet të ndiqni një dietë të tillë jo më gjatë se dy javë dhe jo më shumë se katër herë në vit.

Disavantazhet: mungesa e vitaminave dhe energjisë, luhatjet e humorit, ndjenja e keqe.

Përparësitë: rezultate të shpejta dhe mbresëlënëse, duhen deri në 10 kilogramë në dy javë.

sallatë perimesh me vezë për humbje peshe

menuja e mostrës

Darka:

 • domate, vezë pule, çaj;
 • vezë thëllëze ose pule, agrume (përveç mandarinave), kafe e zezë;
 • sallatë me perime të lehta, çaj bimor, vezë të zier;
 • 2 vezë thëllëza, sallatë frutash;
 • gjoks pule të zier, agrume, sallatë me kastravec, barishte dhe lakër.

Darka:

 • viçi i zier, i pjekur ose i zier me pak yndyrë, kastravec ose mollë, çaj jeshil;
 • peshk i zier ose i pjekur me limon, zarzavate dhe sallatë me lakër, çaj bimor;
 • sallatë frutash me pak kalori, vezë;

Këto opsione mund të kombinohen sipas dëshirës dhe madje edhe të ndërrohen, por dieta është ende e ndërlikuar.

viçi i zier me kastravec për humbje peshe

Dietë me kefir

Kjo është një nga mono-dietat më të njohura, thelbi i së cilës është i qartë dhe i qartë. Para se të shkoni në një dietë kefiri, duhet të konsultoheni me një specialist për kundërindikacionet dhe pasojat e mundshme. Kjo dietë ekziston në dy versione. E para përfshin vetëm kefir dhe asgjë tjetër, e dyta është më e kursyer, ju lejon të hani ushqime me pak kalori që do t'ju japin forcë dhe do t'ju sigurojnë një grup minimal vitaminash.

Është e pamundur: çaj i yndyrshëm, i skuqur, pikant, i kripur, i ëmbël, i zi dhe kafe.

Ju nevojiten: kefir 1% yndyrë, fruta (me përjashtim të rrushit dhe bananeve), mish pule të zier, patate të pjekura.

Kufizimet: dieta është projektuar për vetëm 7 ditë.

Disavantazhet: menu e varfër, mungesa e lëndëve ushqyese dhe elementëve gjurmë.

Përparësitë: nëse ndiqni dietën e kefirit, ju duhen 7 kilogramë në javë.

menuja e mostrës

Dieta ditore përfshin 1, 5 litra kefir me 1% yndyrë dhe 400 gram çdo ushqim të lejuar nga dieta, për shembull, mish të zier. Duhet të konsumohet vetëm një lloj ushqimi shtesë në ditë, domethënë nëse keni ngrënë mish sot, atëherë mund të hani fruta vetëm nesër.

kefir dhe mollë për humbje peshe

dietë me lakër

Një tjetër dietë e njohur dhe efektive e bazuar në lakër. Është shumë më e larmishme se dieta e kefirit, ndaj është shumë më e lehtë ta ndiqni, por menyja juaj do të përsëritet çdo ditë. Përveç kësaj, lakra përmban një sasi të madhe të fibrave dhe vitaminave të ndryshme, dhe ky është një plus i padiskutueshëm i dietës së lakrës.

Është e pamundur: yndyrore, e skuqur, e ëmbël, miell, alkool, rrush, banane.

Nevojat: perime dhe fruta të freskëta, mish të zier ose në avull, peshk deti, vezë pule, rosë ose thëllëza, kefir.

Kufizimet: kohëzgjatja e dietës së lakrës është nga 7 deri në 10 ditë.

Disavantazhet: mungesa e karbohidrateve mund të shkaktojë lodhje dhe shëndet të dobët.

Përparësitë: si rezultat i dietës mund të largohen deri në 10 kilogramë peshë të tepërt.

Shembull i menusë:

 1. Mëngjesi: çaj jeshil ose kafe pa sheqer;
 2. Dreka: sallatë me lakër me tranguj, karrota, domate ose barishte, e kalitur me vaj ulliri, 200 gram mish ose peshk të zier;
 3. Darka: salla lakër, thëllëzë ose vezë e vogël pule;
 4. 2 orë para gjumit: një gotë kefir 0% ose 1% yndyrë.
Sallatë me lakër për humbje peshe

Dietat më efektive për humbje peshe

Dietë me hikërror

Dieta me hikërror është shumë e dobishme për trupin, ndihmon traktin gastrointestinal dhe largon toksinat nga trupi. Përveç kësaj, hikërrori është i pasur me fibra dhe hekur, kështu që rreziku i anemisë në një dietë të tillë reduktohet në zero.

Është e pamundur: yndyrore, miellore, e ëmbël, pikante, yndyrore, e kripur.

Ju duhet: qull hikërror, çaj, limon, mjaltë, kefir me pak yndyrë.

Kufizimet: dieta me hikërror nuk duhet të zgjasë më shumë se një javë dhe duhet të përsëritet jo më shumë se 2 herë në vit.

Disavantazhet: mungesa e proteinave dhe yndyrave në dietë mund të ndikojë negativisht në shëndetin.

Përparësitë: në varësi të rregullave të caktuara, 10 kilogramë peshë të tepërt largohen nga trupi.

Rregullat e dietës së hikërrorit:

 • mos hani 5 orë para gjumit;
 • hikërror nuk duhet të zihet, por të zihet në avull gjatë natës;
 • pini shumë ujë ose çaj jeshil;
 • me uri të fortë, lejohet të pini një gotë kefir me pak yndyrë.
hikërror me qepë për humbje peshe

Shembull i menusë:

 1. Mëngjesi: një gotë ujë të ngrohtë me një lugë çaji mjaltë dhe dy feta limoni;
 2. Dreka: qull hikërror, ujë;
 3. Dreka: qull hikërror, çaj pa sheqer;
 4. Darka: qull hikërror, çaj pa sheqer;
 5. Duhet të dilni gradualisht nga dieta me hikërror, duke shtuar gradualisht fruta, perime dhe ushqime të pasura me proteina në dietë.

dietë pa karbohidrate

Një dietë pa karbohidrate është një nga dietat më "të shijshme", dhe përveç kësaj, është e lehtë dhe e këndshme. Ju nuk keni nevojë të vdisni nga uria ose të kufizoni veten shumë.

Rregulli kryesor i kësaj diete është që trupi nuk duhet të furnizohet me karbohidrate më shumë se 250 kcal. Përndryshe, praktikisht nuk mund ta kufizoni veten.

Është e ndaluar:

 1. Frutat dhe perimet me përmbajtje të lartë niseshteje (misër, patate dhe të tjera);
 2. Sheqeri dhe ëmbëlsuesit;
 3. Blini produkte gjysëm të gatshme;
 4. Alkooli;
 5. Fruta të ndryshme nga mollët, pjeshkët, kokosit, manaferrat dhe agrumet;
 6. Ushqim i yndyrshem.

E nevojshme:

 1. Produktet e qumështit: gjizë me pak yndyrë, kefir, kos natyral, pak qumësht;
 2. Mishi: pulë, gjeldeti, lepuri, viçi, viçi;
 3. Ushqim deti: peshk deti, karkaleca deti, gaforre, karavidhe, midhje;
 4. Të brendshmet: mëlçia, stomaku, zemra, gjuha, vezët;
 5. Arra: bajame, susam, luledielli dhe fara kungulli;
 6. Kashi: hikërror, bollgur, bizele.
ushqim deti për humbje peshe

Kufizimet: dieta nuk duhet të zgjasë më shumë se 7 ditë.

Disavantazhet: dieta është mjaft e ekuilibruar dhe e pasur me lëndë ushqyese, megjithatë, për shkak të përmbajtjes së ulët të karbohidrateve, mund të ndjeni lodhje, mungesë mendjeje, përgjumje dhe ulje të përqendrimit.

Përparësitë: për një javë pas një diete të tillë, mund të humbni deri në 10 kilogramë peshë të tepërt.

Shembull i menusë:

 1. Mëngjesi: tërshërë me manaferra, vezë të zier;
 2. Dreka: gjizë me pak yndyrë dhe çaj pa sheqer;
 3. Dreka: sallata me mish të zier ose peshk dhe perime;
 4. Është më mirë të refuzoni darkën, gjatë ditës duhet të pini shumë ujë të pastër.

Dietë me lëngje të freskëta

Kjo është një nga dietat më të vështira dhe strikte, nuk duhet ta përdorni nëse keni probleme shëndetësore.

Nuk lejohet: çdo ushqim i fortë.

E nevojshme; lëngje të freskëta të shtrydhura nga portokall, grejpfrut, rrush, tranguj ose selino. Lëngjet me piper jeshil, lakër dhe domate.

Kufizimet: Dieta me lëngje të freskëta nuk duhet të zgjasë më shumë se tre ditë.

lëngje të freskëta për humbje peshe

Disavantazhet: Kjo dietë është shumë e vështirë për t'u mbajtur, përveç kësaj, mund të provokojë probleme shëndetësore.

Përparësitë: 3 kilogramë peshë të tepërt largohen në 3 ditë.

Shembull menu: duhet të ketë 3 vakte në ditë, të cilat përbëhen nga 200-300 gram lëng. Gjatë pushimeve, mund të pini ujë të pastër.

Dietat më efektive për humbje peshe me 20 kg ose më shumë: vlerësim

Janë dy dieta efektive që do t'ju ndihmojnë të humbni 20 kilogramë peshë të tepërt në një kohë të shkurtër.

Dieta numër 1

Kohëzgjatja e kësaj diete është 20 ditë, ajo ndahet në 5 faza nga 4 ditë. Për të arritur rezultate optimale, duhet t'i përmbaheni menysë së mëposhtme:

Faza 1 Faza 2 Faza 3 Faza 4 Faza 5
Mëngjesi Hani mollë dhe pak gjizë me kokrra, me pak yndyrë për mëngjes. Mund të pini mëngjes me çaj bimor. Në këtë fazë anashkaloni mëngjesin, por një filxhan çaj jeshil pa sheqer nuk do të dëmtojë. Mëngjesi shumë i shijshëm dhe i shëndetshëm - sallatë me kastravec. Për shije, mund të shtoni kripë, vaj ulliri, lëng limoni dhe barishte të grira. Pas kësaj, mund të pini një gotë ujë mineral. Mëngjesi është një shërbim me gjizë pa yndyrë dhe çaj jeshil me nenexhik ose kamomil. Në fazën 5, përsëri do të duhet të përmbaheni nga mëngjesi, megjithatë, nëse e duroni një vit plotësisht të padurueshëm, pini një gotë qumësht të ngrohtë.
Darka Si pjatë kryesore është orizi i zier i kripur me fileto pule të zier ose të zier në avull. Ju gjithashtu mund të hani një sallatë të lehtë pranverore me tranguj dhe domate me vaj ulliri, lëng limoni dhe barishte. Darka mund të lahet me një gotë qumësht. Qull hikërror do t'ju japë forcë dhe energji, dhe merluci i zier dhe veza e pulës do të bëhen një burim i proteinave të nevojshme për trupin. Një filxhan çaj jeshil pa sheqer do të jetë i dobishëm. Sot nuk keni nevojë të hani drekë, mund të pini vetëm një gotë ujë të ngrohtë me një lugë gjelle lëng limoni. Në këtë fazë, dreka nuk do të jetë e pasur: zieni vetë brokolin dhe pas darkës pini një gotë ujë mineral. Një pjatë e shijshme është merluci i zier me barishte dhe limon. Kastravecat janë perfekte si përbërës perimesh.
Darka Në këtë fazë, nuk keni nevojë të hani fare darkë. Në raste ekstreme, mund të pini një gotë qumësht të ngrohtë, përveç kësaj, kjo ka një efekt pozitiv në cilësinë e gjumit. Mund të darkoni me një sallatë të lehtë dhe të shijshme me lakër dhe domate, të kalitur me vaj dhe limon. Kjo darkë është e pasur me proteina: fasule të ziera dhe fileto pule në avull. Mund të pini një gotë ujë të pastër. Përsëri, jo darkë. Por nëse vërtet dëshironi, atëherë mundeni. Trajtojeni veten me një mollë dhe ujë me lëng limoni. Darka do të jetë e shijshme: oriz i zier me majdanoz dhe kopër, i zbukuruar me feta domate. Pini çaj kamomili.

Dieta numër 2

Kjo dietë zgjat vetëm 2 javë, por rezultati është mbresëlënës. Thjesht duhet të ndiqni rreptësisht menunë e mëposhtme.

Java 1 2 javë
Dita 1 Zieni 3 vezë pule dhe 5 patate me xhaketë. Ky është i gjithë ushqimi juaj për sot. Në këtë ditë mund të hani 1 vezë pule të zier dhe 2 domate. Gjithashtu, ziejini vetes pak mish viçi pa dhjamë. Mund të pini gjithçka me një gotë ujë mineral.
Dita 2 Trupi ka nevojë për proteina, ndaj përgatisni vetë gjizë me salcë kosi me pak yndyrë dhe pijeni me një gotë kefir. Për mëngjes, mund të hani një sallatë të lehtë me domate dhe tranguj, të darkoni me mish viçi të pjekur dhe për darkë do të merrni 2 mollë të vogla.
Dita 3 Do t'ju duhet të vdisni nga uria, në menunë e sotme ka vetëm 2 mollë, 2 gota kefir dhe 1 litër lëng frutash ose perimesh. E përsërisim dje, vetëm se në vend të një sallate për mëngjes do të ketë një fetë bukë thekre.
Dita 4 Sot mund të hani 400 gramë mish viçi, viçi ose pule të zier, si dhe 2 gota kefir dhe çaj kamomil në vend të darkës. E përsërisim sërish dje, vetëm tani i shtojmë edhe një fetë bukë dhe 2 gota kefir.
Dita 5 Një ditë tjetër e uritur: 4 mollë dhe një litër ujë mineral. Në këtë ditë mund të hani deri në gjysmë kilogrami mollë. Përveç kësaj, duhet të hani 3 patate të ziera dhe të pini 2 gota kefir.
Dita 6 Zieni dhe hani 3 patate dhe mungesën e proteinave mund ta plotësoni me një gotë kefir, qumësht ose kos. Për mëngjes, mund të hani 2 vezë pule të ziera ose rosë, për drekë - pak fileto pule të zier, dhe për darkë - 2 tranguj dhe çaj jeshil.
Dita 7 Gjysmë litër kefir dhe ujë mineral është dieta juaj sot. Sot mund të hani 2 mollë jeshile, 4 patate me xhaketë dhe të pini 2 gota kefir me pak yndyrë.

Ju duhet të kombinoni dieta të tilla me aktivitet fizik të moderuar, kjo do të ndihmojë në mbajtjen e lëkurës në formë të mirë dhe parandalimin e saj nga varja.

Kundërindikimet

Çdo dietë është një stres i vërtetë për trupin, i cili mund të rezultojë në probleme të padëshiruara shëndetësore. Nëse vuani nga ndonjë nga listat e mëposhtme, atëherë është më mirë të refuzoni dietat radikale.

 1. ulçera në stomak, gastrit;
 2. sëmundje të veshkave;
 3. Diabeti;
 4. Shtatzënia ose laktacioni, si dhe planifikimi i shtatzënisë;
 5. Hipertensioni;
 6. alergjitë;
 7. dispepsi kronike;
 8. Ateroskleroza;
 9. Kolelitiaza;
 10. Sëmundje të rënda metabolike;
 11. Klimaksi;
 12. Defektet e zemrës;
 13. Sëmundje të mëlçisë;
 14. Depresioni.

Le të përmbledhim. Gjëja më e rëndësishme është të humbni peshë me mençuri. Merrni parasysh karakteristikat tuaja individuale dhe dëmin e mundshëm të dietave radikale.

Zgjidhja më e mirë është të konsultoheni me një specialist i cili do t'ju shpjegojë se si të arrini siç duhet rezultatet e dëshiruara.

Mbani në mend se shumë dieta ulin produktivitetin dhe funksionin e trurit, ndaj nuk duhet të humbni peshë gjatë provimeve apo përgatitjes së projekteve të rëndësishme. Nëse shfaqen shenja shqetësimi gjatë dietës, rivendosni një dietë normale dhe konsultohuni me një mjek. Mbani mend - shëndeti është mbi të gjitha!

ushqim për humbje peshe

Shqyrtime - cilat dieta janë më efektive?

 • Recensioni i parë, një grua, 27 vjeç: "Dieta me hikërror më ndihmoi shumë pas shtatzënisë. Nuk më pëlqejnë monodietat, ndaj i lejova vetes më shumë fruta, perime, gjizë me pak yndyrë dhe mish të zier në avull. ndoqa këtë dietë për 3 javë, arrita të humbas 7 kilogramë, të cilat i shënova në pushimin e lehonisë. Epo, dhe sportet, sigurisht. Shkoj në palestër 2 herë në javë, nuk ankohem për figurën time ".
 • Rishikimi i dytë, një grua, 40 vjeç: "Dhe e preferuara ime është një dietë pa karbohidrate. Që nga fëmijëria, nuk më pëlqejnë ëmbëlsirat, kështu që është mjaft e lehtë për t'i bërë ballë. Dhe këtu ka të gjitha produktet e nevojshme dhe të shijshme. , vështirë se mund t'i mohosh vetes asgjë, një ëndërr, por jo një dietë!
 • Rishikimi i tretë, një grua, 31 vjeç: "Unë mund t'ju këshilloj të merrni një kompleks vitaminash gjatë mono-dietës me kefir, thjesht konsultohuni më parë me mjekun tuaj!
 • Recensioni i peste, vajze, 22 vjec: "Dikur kam provuar nje diete me lengje te shtrydhura te sapo shtrydhura, pas 5 ditesh me duhej te isha deshmitar ne nje dasme, nuk munda te futesha ne fustanin tim te preferuar, ato 3 dite ishin shume te veshtira. por rezultati ia vlente! Një minus: brenda një jave, kilogramët e humbur u kthyen.