Gjithçka për mënyrën sesi respektohet dieta e shalqinjve, minus 10 kg në javë, së bashku me të cilat do të largohen shpejt.

Duke kërkuar për mënyrën e përsosur për të humbur disa kilogramë, ju mund të kaloni vërtet një përjetësi, sepse sot ka vërtet një numër të madh metodash të krijuara posaçërisht për këtë. Megjithatë, është dieta me shalqi ajo që meriton vëmendje, minus 10 kg në javë me të cilën do të bëhet jo thjesht një ëndërr, por një realitet dhe, në të njëjtën kohë, një realitet shumë i shijshëm.

Pse? - gjithçka është shumë e thjeshtë. Siç duhet të ishte bërë e qartë, përbërësi kryesor në këtë teknikë është pikërisht shalqiri dhe, me siguri, nuk ka asnjë person që nuk do të ishte dakord se ai është vërtet jashtëzakonisht i shijshëm.

Përveç kësaj, përdorimi i shalqinit si përbërës kryesor nënkupton gjithashtu:

 1. Se kjo teknikë mund të përdoret edhe për diabetikët
 2. Shtatzëna
 3. Është absolutisht i padëmshëm (megjithatë, ka ende disa kundërindikacione, shihni paragrafin "Kundërindikimet").
 4. Dieta bazohet vetëm në produkte natyrale
 5. Praktikisht nuk ka shkurtime të rëndësishme në marrjen e ushqimeve të tjera
 6. Dhe kuptoni që përdorimi i tij është i mundur vetëm një herë në vit.

Pse vetëm një herë në vit

Gjithmone kujto! Se pavarësisht nga dieta, nëse rekomandon të hani fruta apo perime, do të thotë domosdoshmërisht fruta dhe perime të freskëta dhe kjo teknikë nuk ishte përjashtim. Kështu, kjo dietë duhet të zbatohet pikërisht në intervalin midis gushtit dhe shtatorit, kur mund të blini vërtet shalqi të sapopjekur. Kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme! Prandaj kushtojini vëmendje të veçantë kësaj kërkese!

Për të zgjedhur një shalqi të pjekur, por jo të tepërt, kushtojini vëmendje peshës së tij (duhet të jetë rreth 8-10 kg), madhësisë dhe, siç e dinë të gjithë, shtrydhni pak, ndërsa duhet të kërcejë.

Pse shalqini

Sigurisht, për shkak të strukturës së tij të pazakontë, pasi përbëhet 90% vetëm nga uji, gjë që bën të mundur garantimin e një efikasiteti të vërtetë maksimal nga dieta. Shalqiri është jashtëzakonisht i pasur me hekur dhe në të njëjtën kohë shumë i ulët në kalori.

shalqi për humbje peshe

Parimi i dietës

Thelbi i dietës është shumë i thjeshtë. Për 5 ditë (kohëzgjatja e dietës, është e ndaluar të rritet më tej, sepse, në fund, do të bëhet e dëmshme për trupin, pasi, së bashku me toksinat, lëngjet e shalqirit mund të largojnë kalciumin nga trupi). Për çdo 10 kilogramë të peshës suaj, duhet të konsumoni 1 kilogram shalqi në ditë, megjithatë, duhet theksuar se gjëja kryesore në këtë dietë nuk është procesi i saj, por mënyra se si të dilni prej saj, pasi gjasat që. i gjithë efekti, përafërsisht, do të largohet poshtë vijës, jashtëzakonisht i lartë.

Racioni i fazës së daljes

Vetë faza e largimit nga dieta zgjat rreth një javë (të paktën dy ditë më shumë se vetë dieta) dhe në të njëjtën kohë, çdo ditë dieta është pothuajse identike.

 • Mëngjesi. Duhet të filloni me një tas qull (oriz, tërshërë etj. ) dhe një porcion të vogël gjizë.
 • Dreka është më e ylbertë, sepse përbëhet nga peshk, mish (domosdoshmërisht i zier, dietik) dhe një pjesë e vogël sallatë perimesh.
 • Për darkë, hani përsëri shalqi sipas rregullave të vendosura tashmë për vetë dietën (raporti i normës me peshën tuaj).

Gjithçka është jashtëzakonisht e thjeshtë, por ju duhet të ndiqni me përpikëri këto rregulla.

Si rezultat, trupi juaj do të pastrohet plotësisht nga të gjitha skorjet dhe kilogramët e tepërt nuk do të mund të mbeten, të cilat thjesht do të largohen me to.

feta shalqini për humbje peshe

Si të siguroheni që shalqiri është natyral

Në mënyrë që të kontrolloni shalqirin për natyralitetin (ose, me fjalë të tjera, për mungesën e kimikateve), duhet ta blini atë së pari. Pas kësaj, hapeni dhe merrni një copë të vogël, të cilën thjesht e vendosni në një gotë me ujë. Pas pak, shikoni nëse uji merr ngjyrën e lëngut të shalqirit. Nëse po, atëherë kimia është e pranishme në të dhe definitivisht nuk është e pjekur. Në këtë rast, nuk mund ta përdorni posaçërisht për qëllimin e dietës. Për t'u siguruar në pjekurinë e tij, kushtojini vëmendje edhe bishtit të tij, rreth ose afër të cilit, shalqiri nuk duhet të jetë shumë i gjelbër.

Përveç kësaj, inspektoni me kujdes shalqinin, pasi nuk duhet të jetë një rreth me një ngjyrë "Edhe". Njëra nga anët duhet të jetë domosdoshmërisht pak e verdhë, pasi një efekt i tillë lind nga ndërprerja e gjatë në tokë (kur rritet). Kjo do të tregojë gjithashtu natyralitetin dhe pjekurinë, sepse forcimi i kësaj ngjyre ndodh vetëm kur shalqiri është tashmë i pjekur dhe kështu, gjithmonë mund të jeni të sigurt për këtë.

Kundërindikimet

Siç u përmend tashmë, dieta ka disa kundërindikacione, dhe nëse bini në një nga kategoritë e këtyre njerëzve, në asnjë rast nuk duhet ta përdorni këtë teknikë, pasi kjo vetëm do të dëmtojë.

Lista e kundërindikacioneve:

 1. Kundërindikuar për ata që vuajnë nga alergjitë
 2. Për njerëzit që vuajnë nga gurët në veshka (sepse ata thjesht mund të dëmtojnë veshkat, pasi trupi do të përpiqet t'i heqë edhe ata).
 3. Dieta është e ndaluar për diarre
 4. Dieta është e ndaluar për kapsllëk
 5. Gjithashtu është e ndaluar nëse ka probleme me urinimin.
 6. Për çrregullimet e stomakut
 7. Në prani të ulçerës etj.

Që në fillim të këtij artikulli u tha se sa e rëndësishme është të zgjidhni një shalqi të pjekur, të freskët dhe krejtësisht natyral, por duhet folur edhe për pasojat e zgjedhjes së shalqinit të kundërt për të gjitha pikat. Kështu, për shembull, mund të shkaktojë diarre, e cila shoqërohet me një sasi të madhe kimike me të cilën thjesht pompohet.

shalqi të prerë në feta për humbje peshe

Shënim: duhet theksuar se kjo teknikë siguron me të vërtetë një shkallë të lartë efektiviteti, megjithatë, një dietë me shalqi mund të garantojë ende minus 10 kg në javë për të gjithë njerëzit, pasi kjo varet edhe nga karakteristikat e trupit (shkalla e metabolizmit, mosha, etj). )Megjithatë, në shumicën e rasteve, me respektimin e duhur, është ende e mundur t'i afrohemi kësaj shenje sepse dieta me shalqi është e thjeshtë, e shijshme dhe sa më e përballueshme.