Acidi lipoik - ushtari universal për humbje peshe

Kjo substancë e ngjashme me vitaminën në formën e një pluhuri kristalor me ngjyrë të verdhë të lehtë dhe një shije të hidhur sintetizohet në mënyrë të pavarur nga trupi. Por pasi ata mësuan se si ta nxirrnin atë nga qelizat e mëlçisë së viçit në vitet 50 të shekullit të kaluar, bota mori një ilaç me potencial të madh dhe një shumëllojshmëri të gjerë të vetive. Acidi lipoik (LA), si ai Figaro, ka kohë kudo dhe reagon me shumë substanca, duke formuar komponime të shumta me shkallë të ndryshme të aktivitetit biologjik. Humbja e peshës, përmirësimi i funksionit të mëlçisë, efekti antioksidant - kjo është një listë jo e plotë e asaj që i nënshtrohet.

Një mjet për humbje peshe me cilësi të lartë dhe jo vetëm

Produkte për humbje peshe të acidit lipoik

Acidi lipoik ose tioktik është një antioksidant endogjen i aftë për të kombinuar radikalet e lira në thelb agresive. I tretshëm në yndyrë dhe në ujë, luan rolin e një koenzime në transformimin e substancave, përmirëson hidrolizën enzimatike në mitokondri, duke i siguruar qelizave energji. Para së gjithash, shkencëtarët zbuluan vetitë mbrojtëse të kësaj substance, domethënë aftësinë e saj për të mbrojtur membranat qelizore nga efektet negative të radikaleve reaktive, të cilat janë rezultat i metabolizmit të ndërmjetëm material dhe elementëve të huaj që hyjnë në trup nga jashtë, për shembull. , kripërat e metaleve të rënda.

Sipas specifikave të veprimit, tioktacidi krahasohet me vitaminat B. Duke pasur një efekt lipotropik dhe termogjenik, përshpejton përdorimin e lipideve dhe nxit acidet yndyrore të lëvizin nga mëlçia në organe dhe inde të ndryshme. Molekulat LA mund të quhen mbarështues mikroskopikë të riciklimit sekondar. Ata lidhin produktet e përpunimit të aminoacideve dhe shtrydhin në maksimum substancat e nevojshme për trupin tonë dhe hedhin mbeturinat. Disa shkencëtarë besojnë se është acidi lipoik ai që do të bëhet pjesë e eliksirit të rinisë në të ardhmen, sepse aftësia e tij për të parandaluar dëmtimin e qelizave të ADN-së, që nënkupton plakjen e qelizave dhe zhdukjen e funksioneve jetësore, tashmë është vërtetuar.

Si arrihet humbja efektive e peshës me tioktacid?

Mekanizmi i funksionimit të kësaj substance jep arsye për ta përdorur atë në mënyrë aktive për të luftuar kilogramët e tepërt dhe sa më i lartë të jetë aktiviteti fizik i personit që humb peshë, aq më i ndritshëm është efekti. Si punon? Ky mjet për humbje peshe është në gjendje të aktivizojë mekanizmin e djegies së yndyrës dhe mbështetet nga trajnimi intensiv. Gjatë stërvitjes dhe ndryshimeve në ushqimin e zakonshëm, proceset e oksidimit shkaktohen në inde dhe muskuj, dhe radikalet e lira formohen së bashku me to në vëllime të mëdha. Tioktacidi hyn në "betejën" antioksiduese, duke rritur djegien e yndyrës, duke rritur qëndrueshmërinë e trupit dhe duke punuar për humbje efektive në peshë, duke përmirësuar efektivitetin e aktivitetit fizik.

Siç u përmend tashmë, është në gjendje të bashkëpunojë me lëndë ushqyese të tjera. Për sa i përket humbjes së peshës, lidhja e saj me vitamina të tjera antioksidante dhe glutation mund të jetë përfitimi më i madh. Si rezultat, metabolizmi i lipideve dhe karbohidrateve përmirësohet, përqendrimi i kolesterolit në gjak normalizohet dhe funksioni i mëlçisë përmirësohet.

Kush duhet të marrë acid lipoik?

Një pjesë e acidit tioktik sintetizohet nga trupi vetë, dhe një pjesë e marrim nga ushqimi, gjë që është mjaft e mjaftueshme për një person që është plotësisht i shëndetshëm dhe jo i trashë. Një tjetër gjë është nëse trupi ka mungesë të vitaminave dhe lëndëve të tjera ushqyese, vuan nga mbipesha dhe diabeti, helmimi me kripëra të metaleve të dëmshme dhe sëmundjet e mëlçisë. Në këtë rast, mund të diskutoni me mjekun tuaj për këshillueshmërinë e marrjes së preparateve të acidit lipoik dhe si bonus do të merrni një antioksidant të fuqishëm që vepron si një mjet për të parandaluar ndryshimet degjenerative në tru.

Aktualisht, prodhuesit e ilaçeve prodhojnë dy variante të acidit tioktik - R-izomer dhe S-izomer. Përbërja e tyre kimike është disi e ndryshme, dhe dihet me siguri se për humbje efektive të peshës dhe shërimin e trupit, është më e dobishme të merret izomeri R, pasi përthithja e tij është më e lartë, si dhe vetitë e tij të mundshme, aftësia. për të përmirësuar ndjeshmërinë e indeve ndaj insulinës. Sidoqoftë, përgatitjet analoge R janë më të shtrenjta, dhe për këtë arsye në shitje më shpesh mund të gjeni acid alfa-lipoik në një formë më të arritshme, në të cilën përbërjet kimike "djathtas" dhe "majtas" janë në të njëjtat përmasa.

Për sa i përket produkteve ushqimore të pasura me LA natyrale dhe të afta për të dhënë një kontribut të mundshëm në humbjen e peshës, ato përfshijnë shumicën e nënprodukteve, perimet - lakra Brukseli, tufë lulesh brokoli jeshile, spinaq, domate të freskëta, bizele. Burimet e këtij ilaçi për humbje peshe përfshijnë si orizin e pa lëmuar ashtu edhe majanë e birrës.

Si të merrni suplemente dietike për humbje peshe?

kapsula e acidit lipoik për dobësim

Si një mjet për të ruajtur dhe forcuar trupin, rekomandohet një dozë standarde, që varion nga 25 deri në 50 mg në ditë. Nëse qëllimi juaj është humbja efektive e peshës, të cilën planifikoni ta kombinoni me stërvitjen fizike, atëherë ka kuptim të kombinoni suplementet dietike me levokarnitinë. Aminoacidi i përfshirë në përbërjen e tij aktivizon metabolizmin e yndyrave, duke i çliruar ato nga qelizat dhe duke stimuluar konsumin e energjisë. Në këtë rast, doza e vetë acidit alfa-lipoik mund të rritet në 100-200 mg në ditë. Për të parandaluar ndryshimet neurodegjenerative dhe për të hequr qafe pasojat e përdorimit afatgjatë të karbohidrateve të shpejta, doza mund të rritet në 600 mg në ditë.

Vitet e fundit, nutricionistët amerikanë kanë kryer studime të shumta mbi efektin e LA në trupin e njeriut dhe kanë zbuluar aftësinë e këtij produkti për humbje peshe për të ulur peshën edhe pa rregulluar dietën e zakonshme. Pra, duke rritur dozën ditore në 1800 mg, mund të humbni deri në 9% të peshës së tepërt nga pesha totale e trupit në 20 javë. Në çdo rast, pyetjet në lidhje me sasinë e LA të marrë çdo ditë duhet të zgjidhen me mjekun tuaj, sepse një mbidozë e një ilaçi për humbje peshe mund të shkaktojë dispepsi, të përzier dhe të vjella, dhimbje muskulore dhe një rënie të mprehtë të përqendrimit të glukozës në gjak me rrezikun e zhvillimit hipoglicemia.

Përveç kësaj, nëse për humbje më të mirë të peshës vendosni të blini R-izomerin inovativ dhe të shtrenjtë të acidit tioktik, atëherë doza e rekomanduar duhet të zvogëlohet me një faktor prej dy për shkak të biodisponueshmërisë së tij më të lartë.