Udhëzues praktik për dobësimin e këmbëve

Në këmbët seksi - forca dhe atraktiviteti i një gruaje. Kjo është pjesa e trupit që meshkujt i kushtojnë vëmendje të veçantë, të cilës ata e admirojnë dhe nuk mund t'i rezistojnë. Por çfarë të bëni nëse në vend të dobësisë jeni bërë peng i ngopjes dhe celulitit në këtë pjesë të trupit? Ne do të shikojmë se si të humbim peshë në këmbë dhe ijë pa dëmtuar trupin, do të zbulojmë se çfarë duhet bërë për këtë dhe si të kombinojmë këshillat e kozmetologëve, nutricionistëve dhe trajnerëve.

Sport për këmbë të holla

Vajzat janë të interesuara se si të humbasin peshë në këmbë pa pompuar muskujt. Kjo është një pyetje plotësisht logjike, pasi muskujt fort të spikatur të ekstremiteteve të poshtme nuk pikturojnë një figurë të brishtë. Sidoqoftë, mos u shqetësoni për ngarkesat sportive. Në fund të fundit, për të pompuar muskujt e tepërt, do t'ju duhet të ngrini vazhdimisht pesha të rënda me këmbët tuaja. Nëse luani sport pa përdorur agjentë peshues shtesë, kjo vetëm do të zvogëlojë vëllimin e ijeve, do ta bëjë lëkurën të tonifikuar dhe elastike.

Konsideroni se si të humbni peshë në këmbë me ndihmën e sportit.

kërcim me litar për dobësim të këmbëve
 1. Kërcim me litar. Për të humbur peshë sa më shpejt në këmbë, kjo teknikë përdoret nga balerinat. Do të funksionojë edhe për ju. Rregulli kryesor është të praktikoni çdo ditë me stomak bosh për 20 minuta. Ju duhet të kërceni në të dyja këmbët për 3 minuta; për dy minutat e ardhshme, vendosni në mënyrë alternative këmbët e djathta dhe të majta gjatë uljes; pastaj 3 minuta kërcejmë, duke u ulur në mënyrë alternative në këmbën e djathtë ose të majtë; përsërisim kompleksin përsëri.
 2. Noti. Nëse nuk dini si t'i bëni këmbët tuaja të humbin peshë shpejt, regjistrohuni në një pishinë. Noti do t'ju ndihmojë të krijoni një figurë të bukur dhe të tonifikuar, sepse këto aktivitete djegin më shumë kalori se çdo sport tjetër. Kjo për faktin se temperatura e ujit në pishinë mbahet gjithmonë brenda 22-23 ° C, që do të thotë se trupi do të shpenzojë energji jo vetëm për ushtrime fizike, por edhe për ngrohje. Noti pa duar do të ndihmojë për t'i bërë këmbët e plota më të hijshme, kështu që do t'i jepni ngarkesën maksimale zonave me probleme.
 3. Biçikletë ose biçikletë ushtrimesh. Nëse keni një biçikletë, atëherë ngasni sa më shpesh të jetë e mundur larg smogut dhe pluhurit të qytetit. Ajri i pastër nxit ndarjen e qelizave yndyrore dhe përshpejton metabolizmin. Shëtitjet e tilla do t'ju tregojnë se si të humbni peshë shpejt në këmbë dhe mollaqe, pasi gjatë pedalimit përfshihen jo vetëm muskujt e ekstremiteteve të poshtme, por edhe vithet. Ju mund t'i bëni këmbët të holla në mungesë të transportit me dy rrota në shtëpi në palestër, të ushtroni në një biçikletë stërvitore për të paktën 40 minuta 3-4 herë në javë.
 4. Hiking. Ecja me një ritëm të moderuar është një mënyrë tjetër efektive për t'ju treguar se si t'i bëni këmbët tuaja të duken të holla. Bëjeni zakon të bëni një shëtitje para se të shkoni në shtrat, është e dobishme jo vetëm për figurën, por edhe për sistemin nervor. Duke parë arkitekturën e qytetit ose duke admiruar bukuritë e natyrës për vetëm 2-3 orë, mund të digjni rreth 500 kcal që merrnit në ditë me ushqim. Është e rëndësishme pas një udhëtimi të tillë të mos hani asgjë, por të përgatiteni menjëherë për të fjetur dhe të shkoni në shtrat. Ju do të jeni në gjendje të bini në gjumë shumë shpejt dhe mirë, dhe yndyra e ruajtur do të përdoret nga trupi për të siguruar performancën e tij.
 5. Vraponi. Si t'i bëni këmbët tuaja të humbin peshë gjatë vrapimit, mendojnë shumë gra. Çdo ditë ju duhet të praktikoni për 10-30 minuta, duke rritur gradualisht kohën. Kur të arrini gjysmë ore, është koha ta bëni vrapimin në ritualin tuaj të përditshëm. Mësimi fillon me një shëtitje të shpejtë, pastaj vrapim dhe në fund - një vrapim i ngadaltë. Duke u ushtruar rregullisht, do të merrni forma të fryra dhe të tonifikuara, centimetrat shtesë do të largohen, këmbët do të bëhen joshëse dhe tërheqëse.

Stërvitje në shtëpi

Por më shumë vajza pyesin veten se si të humbin peshë në këmbë në shtëpi. Ushtrimet video që do të ndihmojnë për t'i bërë gjymtyrët e poshtme sa më tërheqëse janë të disponueshme falas. Ju mund të zgjidhni vetë programe të gatshme nga trajnerë kryesorë të fitnesit duke lexuar komente rreth tyre. Ju gjithashtu mund të zgjidhni në mënyrë të pavarur një kompleks që duhet të bëhet në mënyrë që të humbni peshë polakët.

Ushtrimet më të njohura të këmbëve:

 • Squats. Këmbët i vendosim sa gjerësia e shpatullave, duart tek qepjet. Ndërsa nxjerrim frymën, ne ulim veten, duke imagjinuar se tani do të ulemi në një lloj mbështetjeje, për shembull, një divan. Në të njëjtën kohë, ne mbajmë stomakun të tërhequr, duart ngrihen derisa të bëhen pingul me dyshemenë. Këmbët nuk dalin nga dyshemeja, ngarkesa kryesore është në thembra. Kur gjunjët marrin një kënd prej 90 °, ne fillojmë të kthehemi në pozicionin e fillimit, ndërsa ulim krahët, marrim frymë. Ky ushtrim do të ndihmojë vajzat që kanë këmbë të trasha dhe nuk dinë të humbin peshë. Ne bëjmë 10 herë 3 qasje.
 • ngritjen e këmbëve për humbje peshe
 • Lëvizni këmbët, shtrirë në anën tuaj. Ne zbresim në anën tonë, krahu i poshtëm është i përkulur në bërryl, kjo do të jetë mbështetja jonë. Ne e ngremë me forcë këmbën e sipërme lart, ajo duhet të mbetet në nivel dhe ngadalë e ulim poshtë. Për secilën këmbë, përsëritni lëkundjet 20 herë. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për ata që nuk dinë të humbin peshë në këmbë dhe të pasme.
 • Ngritja e këmbëve. Qëndroni anash në mur, së pari ngrini njërën këmbë 10 herë përpara, anash dhe mbrapa. Nuk mund të përkulet në gju. Pas kësaj, kthejeni anën tjetër në mur dhe përsëritni kompleksin për këmbën e pazhvilluar.
 • Plie. I përshtatshëm për ata që nuk dinë të humbasin peshë në këmbë shpejt dhe në mënyrë efektive, duke punuar në pjesën e brendshme të kofshës. Kjo metodë do të ndihmojë në luftimin e polakëve të dobët, pasi pjesa e tyre e brendshme nuk përdoret kur ecni ose vraponi. I vendosni këmbët pak më të gjera se gjerësia e shpatullave, i hapni çorapët. Duart janë të kryqëzuara në kështjellën para jush, shpina është e drejtë, stomaku është tërhequr brenda. Gjatë nxjerrjes, ne ulemi, duke përhapur këmbët në anët, pasi kemi arritur pikën më të ulët, me thithje ngrihemi në pozicionin e fillimit. Ne bëjmë të paktën 15 ulje të tilla dhe pas 2 javësh shijojmë të pasmet dhe këmbët tona të fryra dhe të tonifikuara.
 • Këmba lëkundet, shtrirë me fytyrë poshtë. Shtrihuni në bark, mbështetuni në gjunjë të përkulur. Në mënyrë alternative ngrini këmbët drejt mbrapa dhe lart. Ne bëjmë 20 herë për secilën këmbë. Ky ushtrim do të bëhet i domosdoshëm për ata që nuk dinë të humbin peshë në këmbë.

Organizoni dietën tuaj

A ka ndonjë dietë të veçantë për dobësimin e këmbëve dhe ijeve? Nuk ka asnjë sistem specifik që do t'ju ndihmojë të hiqni qafe yndyrën e trupit në nivel lokal, por ka këshilla të dietologëve që mund t'i përdorni për të përshpejtuar ndjeshëm reduktimin e vëllimeve në zonat problematike.

Ne do të shqyrtojmë atë që ju duhet të hani në mënyrë që të rregulloni shpejt figurën tuaj në shtëpi dhe të përmirësoni efektin e stërvitjes. Do të njihemi edhe me produktet që më së miri eliminohen nga dieta, ose të paktën minimizoni përdorimin e tyre.

Tabela e produkteve të ndaluara

Emri i produkteve Dëm për këmbët e holla
Mish yndyror, sallo, të brendshme. Një sasi e madhe yndyre që nuk ka kohë të përpunohet nga trupi në energji të dobishme dhe depozitohet nën lëkurë dhe midis muskujve.
Ushqim i skuqur, gjalpë, vajra vegjetalë të rafinuar. Përmbajtja e shtuar e kolesterolit të dëmshëm, i cili bllokon enët e gjakut, i bën ato më pak elastike, pengon procesin e ndarjes së yndyrave dhe largimit të toksinave.
Drithëra të rafinuara, miell gruri, produkte mielli, makarona gruri të buta. Ato përmbajnë një sasi të madhe të karbohidrateve të shpejta, të cilat tentojnë të kthehen në depozita yndyrore në zonat problematike.
Ëmbëlsira, ëmbëlsira, ëmbëlsira, sheqer, sode, ëmbëlsira me shumë kalori. Këto produkte janë gjithashtu të pasura me sheqer, dhe ëmbëlsirat e blera në dyqane me krem përmbajnë gjithashtu yndyrna trans. Këto substanca janë të dëmshme për sistemin tonë kardiovaskular, figurën dhe trupin në tërësi, prandaj është më mirë t'i refuzoni ato.
Ushqime të konservuara, salca të blera në dyqan, marinada, turshi, salcice, mish i tymosur. Produktet e këtij grupi përmbajnë një sasi të madhe konservues, ngjyra artificiale dhe substanca të tjera të dëmshme. Ato përmbajnë gjithashtu shumë kripë, e cila ruan ujin në trup dhe ngadalëson procesin e humbjes së peshës.
Qumështi me yndyrë dhe produktet e qumështit. Këto ushqime nuk duhen konsumuar për të humbur peshë në këmbë, pasi përmbajnë një sasi të madhe kalorish dhe detyra jonë është të kufizojmë konsumimin e tyre.
Kafe, çaj i zi, alkool. Pijet e këtij grupi janë diuretike, ato largojnë ujin e shëndetshëm nga trupi, i cili pengon metabolizmin dhe zbërthimin e yndyrës së trupit.

Tabela e produkteve të lejuara

Emri i produkteve Përfitimet për këmbët e holla
Mish dhe peshk pa dhjamë, produkte qumështi me pak yndyrë dhe qumësht të thartë pa aditivë dhe sheqer, vezë. Ngrënia e këtyre ushqimeve është shumë e dobishme për të mbajtur muskujt në formë të mirë, pasi ato përmbajnë shumë proteina - "materiali" ndërtues i secilës prej qelizave të trupit tonë. Megjithatë kujdes me të verdhat e vezëve, mund të konsumohen jo më shumë se 3 copë. në Javë.
Drithëra të parafinuara (oriz kaf, elb, tërshërë, elb dhe hikërror), makarona gruri të fortë, bukë thekre, drithëra. Nëse nuk dini çfarë të bëni për të ngopur trupin me energji të dobishme, këto produkte janë perfekte. Shqyrtimet e nutricionistëve konfirmojnë se ato përmbajnë karbohidrate të ngadalta, të cilat trupi i shpenzon gradualisht në gjëra të dobishme dhe nuk i ruan në rezervë nën lëkurë.
Perime të freskëta, zarzavate, marule. Nëse nuk dini çfarë të bëni për të humbur peshë në këmbë, thjesht përpiloni menunë tuaj në mënyrë që 50% e saj të zënë këto produkte. Ato janë të pasura me vitamina dhe elementë të tjerë të dobishëm. Por "Atu" kryesore është fibra, ajo ngop për një kohë të gjatë, ënjtje në stomak, nuk përmban pothuajse asnjë kalori, largon butësisht toksinat dhe toksinat, stimulon lëvizshmërinë e zorrëve dhe fillon metabolizmin.
Manaferrat dhe frutat e freskëta (përveç bananes, hurmave dhe rrushit), fruta të thata, arra të papjekura pa kripë dhe sheqer. Këto ushqime të shijshme janë gjithashtu të pasura me lëndë ushqyese dhe fibra, ato do t'ju japin jo vetëm kënaqësi shije, por gjithashtu do t'ju ndihmojnë të humbni peshë shpejt. Këto ushqime përdoren më së miri si ushqime të lehta në sasi të vogla.
Erëza të nxehta. I përshtatshëm për ata që nuk dinë të humbin peshë shpejt në këmbë dhe ijë, dhe vuajnë nga ënjtja e gjymtyrëve. Erëzat pikante largojnë lëngun e tepërt nga trupi dhe përshpejtojnë qarkullimin e gjakut, gjë që ka një efekt pozitiv në procesin e ndarjes së yndyrave.
Ujë mineral ende. Duhet ta pini të paktën 2 litra në ditë, veçanërisht nëse jeni aktivisht i përfshirë në sport. Uji largon toksinat dhe toksinat, stimulon aparatin tretës, përmirëson proceset metabolike, pastron veshkat.

Kozmetologjia

Nëse dëshironi të keni këmbë të holla, fotografia e të cilave do t'ju kënaqë ju dhe të gjithë rreth jush, mund të kombinoni ushqimin e duhur dhe aktivitetin fizik me procedurat kozmetike.

masazh hardware për dobësim të këmbëve

Tani sallonet u ofrojnë klientëve të tyre teknika të ndryshme harduerike që kanë një efekt shkatërrues në yndyrën e trupit. Ju mund të shpëtoni nga centimetrat shtesë dhe celulitin me ndihmën e:

 • lipoliza me lazer (koagulimi i enëve që ushqejnë indet yndyrore me lazer);
 • RF-lipoliza (shkatërrimi i guaskës së qelizave yndyrore nga një fushë elektrike me frekuencë të lartë);
 • kriolipoliza (ekspozimi ndaj temperaturave të ulëta në qelizat dhjamore, gjë që çon në vdekjen graduale të tyre);
 • ELOS-teknologjitë (ndikimi i njëkohshëm në qelizat dhjamore nga rryma elektrike me frekuencë të lartë, rrezatimi infra të kuqe dhe masazhi me vakum me rul);
 • LPG-masazh (një kombinim i vakumit, dridhjeve dhe ndikimit mekanik).

Fuqia e vetë-masazhit

Përveç procedurave të sallonit të teknologjisë së lartë, ju mund të përfitoni nga vetë-masazhi. Para se të përshkruajmë teknikën e tij, le të zbulojmë pse këmbët po humbasin peshë. Djegia e yndyrës së trupit varet drejtpërdrejt nga deficiti i kalorive dhe shpejtësia e proceseve metabolike.

Nëse e bëjmë vetë masazhin e këmbëve, do të përshpejtojmë qarkullimin e gjakut në shtresën nënlëkurore dhe do të rrisim rrjedhën e limfës. Këto procese janë thjesht të nevojshme për djegien dhe largimin efektiv të qelizave yndyrore nga trupi.

Filloni të bëni vetë-masazh nga këmbët, duke u ngritur ngadalë më lart. Do të jetë e dobishme edhe për ato vajza që kanë këmbë shumë të holla, pasi jo vetëm përmirëson shëndetin, por edhe relakson. Përdorni lëvizje të lehta masazhuese, pinching, fërkim. Mos qëndroni më gjatë në zonat problematike, të gjitha zonat duhet të përpunohen në mënyrë të barabartë.

Përdorni një krem të veçantë vaji ose yndyre për masazh, në mënyrë që të shtrëngoni lëkurën dhe ta ushqeni atë me substanca të dobishme.

Në përfundim

Nëse vendosni të rregulloni figurën në tërësi ose të përpunoni zona të caktuara, përgatituni për punë ditore të mundimshme.

Asnjë unazë gishti për humbje peshe nga "mjeshtrit" kinezë ose pantallona të shkurtra me efekt sauna nuk do të funksionojnë nëse shtriheni në divan dhe zhyteni në ëmbëlsira dhe pica.

Vetëm nëse i kombinoni këto pajisje në modë me ushqimin e duhur, stërvitjet e rregullta, procedurat kozmetike, mund t'i bëni këmbët dhe ijet tuaja tërheqëse dhe të holla.