Dieta PP: ushqimi i duhur për humbjen e peshës

Dieta PP për humbje peshe është një nga tendencat popullore në vitet e fundit për normalizimin e peshës. Për disa, fraza PP është bërë normë për ushqimin gjatë gjithë jetës, ndërsa të tjerët thjesht po njihen me rregullat e thjeshta të PP. Në këtë artikull ne do të kuptojmë të gjitha ndërlikimet e dietës dhe do të përpiqemi të zbulojmë se ky është me të vërtetë "ushqimi i duhur" ose një dredhi tjetër e marketingut e dietologëve.

Pra, dekodimi i kombinimit të PP - ushqimi i duhur, një teknikë e bazuar në normalizimin e dietës dhe sjelljen e saj në opsionin e duhur, optimal. Dieta nuk kërkon sakrifica të tilla si uria, refuzimi i mishit, mono ose përdorimi i kefir vetëm. E vetmja gjë që i nevojitet një personi është të bëjë regjimin e propozuar si normë për pjesën tjetër të jetës së tij, dhe kjo, siç premtojnë dietologët, nuk është vetëm një garanci e formave të hijshme, por edhe shëndet i mirë.

Qëllimet dhe Qëllimi i "Ushqimit të duhur"

Një dietë e ekuilibruar, natyrisht, kontribuon në normalizimin e peshës, e cila shoqërohet me një përmirësim të metabolizmit dhe kalimin në ushqimin e duhur, fiziologjik. Ndërkohë, ushqimi PP është pozicionuar si optimal për njerëzit me probleme të tretjes, që vuajnë nga sëmundjet e traktit gastrointestinal dhe sistemit kardiovaskular, në periudhën pas lindjes dhe si një ushqim parandalues ndaj shumë sëmundjeve (hipertensioni, mbipesha, diabeti mellitus, osteoporoza, sëmundja e gurëve të tëmthit, etj).

Ushqimi i shëndetshëm - Rregullat e dietës PP

Disa rregulla duhet të ndiqen në mënyrë rigoroze. Për më tepër, ushqimi i duhur pas një diete është vetë dieta, d. m. th. është e nevojshme ta vëzhgoni atë gjithë jetën tuaj. Rregullat në vetvete nuk janë të rënda, por në fillim ato do të kërkojnë përdorimin e vullnetit dhe braktisjen e një numri "të mirat".

 • ushqimet e duhura për humbje pesheUshqimi i shpejtë dhe ushqimet e tjera "junk" përjashtohen plotësisht dhe përgjithmonë nga dieta: krisur, patate të skuqura, sodë, çokollata, ëmbëlsira, patate të skuqura, pica, sheqer, sallam, salcice, salca, bare, alkool (me përjashtim të verës natyrore ), gatim i ushqimit të shpejtë, etj.
 • Kripa është dukshëm e kufizuar.
 • Çdo ditë duhet të filloni me një gotë ujë të pastër, duke e pirë ngadalë, në gllënjka të vogla. Mëngjesi - në gjysmë ore.
 • Metodat e gatimit: zierje, zierje, pjekje dhe avull.
 • 20% e dietës ditore përbëhet nga fruta dhe perime të papërpunuara.
 • 20% e dietës ditore përbëhet nga yndyrnat, kryesisht nga grupi i acideve yndyrore të pangopura: farat, arrat, salmoni, trofta, ulliri, vaji i farës së lirit, avokado.
 • Mund të hani vetëm karbohidrate të ngadalta: bukë integrale, drithëra, makarona gruri të ngurtë, perime të pa ëmbëlsuara. Përjashtim bëjnë frutat, manaferrat dhe pak mjaltë. Por ato duhet të shpërndahen siç duhet gjatë gjithë ditës - hani e ëmbël në gjysmën e parë të ditës, të thartë - në të dytën.
 • Patatet dhe makaronat janë pjata të ndara. Ato nuk duhet të përdoren si një pjatë dytësore për ushqimet me proteina.
 • Sasia e proteinave shtazore që konsumohet çdo ditë duhet të jetë 1 g për 1 kg peshë trupore: mish, peshk, shpezë, vezë, gjizë, djathë, produkte qumështi, avokado, arra.
 • Ju duhet të pini të paktën 1. 5-2 litra ujë të pastër në ditë, sigurohuni që të pini një gotë ujë gjysmë ore para vaktit.
 • Karbohidratet mund të konsumohen për mëngjes dhe drekë. Në mbrëmje këshillohet të hani vetëm ushqime me proteina.
 • Highlyshtë shumë e këshillueshme që të filloni një vakt me perime të papërpunuara ose një sallatë të bërë prej tyre (nëse ato sigurohen nga një vakt i veçantë).
 • Ju duhet të hani nga pjata të vogla, në pjesë të vogla, shpesh. Kjo ju lejon të lehtësoni trupin dhe të rrisni tretshmërinë e ushqimit.
 • Pushimi maksimal midis vakteve është 4 orë.
 • Përtypni ushqim tërësisht, përqendrohuni te ushqimi, mos hani ndërsa shikoni TV ose telefonata.

Zëvendësimi i "dëmshmërisë" me "dobinë"

Me siguri çdo person që ka eksperimentuar me dieta e di se sa e vështirë është të japësh kufizime, veçanërisht në lidhje me rreziqet, kur do të jepje gjysmën e jetës tënde për një copë çokollatë! Dëshira të tilla janë shkaku më i zakonshëm i prishjes së dietave.

Sipas nutricionistëve, kur një person dëshiron "ushqim junk", ka një mungesë në trup të substancave të caktuara që mund të merren me ushqime të shëndetshme dhe të mos prishin dietën:

Produkt i dëshiruar "i dëmshëm" Çfarë dëshmohet nga Zëvendësues "i shëndetshëm"

Pije të gazuara;

Ushqim i yndyrshem

Mungesa e kalciumit Djathë, fara susami, brokoli, bishtajore, rrush, bajame, mollë, gjizë.
Çaj i zi, kafe Mungesa e squfurit Brokoli, luleshtrydhet, boronicat, karotat, bajamet, kastravecat.
Bukë e bardhë ose e zezë (kokërr jo e plotë) Mungesa e azotit Bishtajore, arra.
I skuqur Mungesa e karbonit Frutat e freskëta.
I kripur Mungesa e klorurit Algat e thata të detit, kripa e detit (në enët).
E embel Mungesa e kromit dhe karbohidrateve Fruta të freskëta, shampanjë, drithëra elbi.
Cokollate Mungesa e magnezit Fara, arra, bishtajore, majdanoz, ullinj.

Dieta PP: menu

Fillimisht, nuk kishte një menu të qartë në metodë, të gjitha recetat u krijuan gradualisht, si nga dietologët dhe njerëzit që praktikojnë këtë sistem të humbjes së peshës. Kur përpiloni menunë, duhet t'i përmbaheni rregullave të dietës dhe preferencave tuaja të shijes.

Dieta e ushqimit të duhur - menu për javën

Në rastin ideal, duhet të ketë 4 vakte, nga të cilat e fundit duhet të jetë jo më vonë se 3 orë para gjumit. Për një meze të lehtë, lejohet fruta e papërpunuar ose 1 gotë kefir. 5 vakte janë të pranueshëm, por vetëm nëse 3 prej tyre janë kryesore, dhe 2 janë vakte. Ju duhet të hani në të njëjtën kohë, duke rregulluar ritmin optimal biologjik të tretjes.

Dieta PP për një javë - një menu shembull:

Mëngjesi (30% e vlerës së energjisë) Dreka (40-50%) Darka (20%)
Dita 1
Dolli i harengës i kripur natyrshëm. Sallatë perimesh (200 gr). Çaj jeshil me xhenxhefil natyral dhe mjaltë. Viçi i zier. Brokoli i zier. Çaj barishte. Perime të pjekura me djathë dhe barishte. Çaj nenexhiku.
Dita 2
Omeletë në avull me 2 vezë, barishte dhe domate të freskët. Fruti. Çaj trëndafili. Supë me kungull. Peshk i zier me oriz të zier, perime të papërpunuara. Pije limoni. Djathë gjizë me pak yndyrë 150 gram. Fruta të freskëta të pa ëmbëlsuar. Ujë mineral akoma.
Dita 3
Makarona me grurë të plotë me barishte. Dolli. Çaj i kuq Qofte të Turqisë në një pallto leshi të papërpunuar të perimeve. Pure bizelesh. Fruta të freskëta. Sallatë perimesh dhe djathë gjizë. Çaj
Dita 4
Bollgur me mollë, kanellë dhe gjalpë. Kos me pak yndyrë. Çaj Pilaf nga gjoksi i pulës dhe orizi i egër. Perime të papërpunuara pa salcë. Lëng perimesh natyrore të pa ëmbëlsuar. Cmbëlsira peshku me avull me karota të zier. 1 dolli. Pije limoni.
Dita 5
Patate të pjekura me djathë dhe bishtaja. Sallatë gjethe me vaj ulliri. Dolli. Çaj me limon. Supë me lulelakër, salmon në avull, sallatë jeshile. Lëng boronicë. Omeletë me avull me brokoli. Çaj jeshil.
Dita 6
1 vezë e zier. Kifle me grurë të plotë me gjalpë kikiriku. Çaj frutash. Thjerrëzat e ziera dhe sallata me salcë portokalli-kikirikë. Turqia në salcë. Fasule të skuqura dhe sallatë jeshile. Kefir.
Dita 7
Lavash hikërror me mbushje djathi dhe perimesh. Ujë limoni. Viçi i zier. Supë jeshile. Sallatë perimesh të papërpunuara. Ujë mineral akoma. Troftë e pjekur me lëng limoni. Çaj

Dieta për një muaj

Bazuar në menunë e paraqitur më sipër, ju mund të zhvilloni një dietë për një muaj, duke përfshirë drithërat, perimet, vezët, shpezët, peshqit, prodhimet e detit, mishin dhe gjithmonë frutat dhe perimet e papërpunuara në dietë.

Sa mund të hidhni një dietë PP

Nëse ndiqni me përpikmëri këshillën e treguar të një nutricionisti, pa përçarje dhe indulgjencë, mund të humbni 5-6 kg brenda 1 muaji. Sidoqoftë, kjo nuk është humbja më e sigurt e peshës, është e padëshirueshme të humbni më shumë se 4 kg në muaj.

Dieta me ushqimin e duhur për humbje peshe - mendimi i mjekëve

Në përgjithësi, mjekët kanë një qëndrim pozitiv ndaj dietës së propozuar, duke mos nxjerrë në pah kundërindikacionet për dietën, por me disa komente.

Ushqimi i duhur është një koncept shumë i paqartë dhe konvencional, i cili shpesh shfrytëzohet nga dietologë të paskrupullt, trajnerë të fitnesit dhe tregtarë që, nën maskën e "ushqimit të duhur", ofrojnë dietë ndonjëherë të padobishme, në mos të dëmshme.

Sipas mjekëve, një sistem unik dhe univerzal i ushqimit të duhur që do t’u shkonte për shtat njerëzve me tregues të ndryshëm të peshës, shëndetit dhe moshës thjesht nuk ekziston. Çdo person është një individ me tipare karakteristike të metabolizmit, tepricë ose mungesë të mikroelementeve dhe vitaminave të caktuara. Për të zgjedhur dietën optimale për një person, duhet të kaloni teste, të identifikoni se cilat substanca mungojnë në trup, të merrni parasysh stresin fizik, mendor dhe sportiv, moshën dhe sëmundjet ekzistuese. Dhe tashmë në bazë të të dhënave të marra, zgjidhni një dietë të përshtatshme.

Prandaj, duhet të konkludohet se vendimi për "të mbajtur dietat e duhura" duhet të jetë i qëllimshëm, i ekuilibruar dhe më e rëndësishmja - e pranueshme në gjendjen shëndetësore!