Mjetet juridike popullore për humbjen e peshës - llojet, recetat, dieta

mjete popullore për humbje peshe

Shumë njerëz pyesin se si të humbin peshë me mjete juridike popullore, si ta heqin barkun? Metoda të tilla ekzistojnë për një kohë të gjatë.

Cilat janë përfitimet e metodave të mjekësisë tradicionale për humbjen e peshës? Para së gjithash, natyraliteti, natyraliteti i përbërësve, i cili sjell përfitime të prekshme për trupin. Ata janë të gjithë të rëndësishëm, pasi njerëzimi po përpiqet të kthehet prapa kur kishte natyrshmëri në gjithçka dhe një habitat natyror.

Metodat tradicionale të humbjes së peshës emërtohen për një arsye. Kjo gjithashtu do të thotë se ato kanë ndryshuar dhe përmirësuar gjatë shumë brezave. Receta të tilla për humbjen e peshës janë efektive dhe të përballueshme, gjë që ka fituar njohje midis amvisave të kursyera.

Mjetet juridike popullore për humbjen e peshës - hikërror

Si të hiqni barkun me një dietë hikërror? Buckwheat me avull u përdorën gjithashtu nga murgjit tibetianë gjatë vakteve në postet fetare dhe në mënyrë që të pastronin të gjithë trupin.

Dieta popullore e hikërror është provuar nga shumë zonja që luftojnë për hollësinë e tyre. Sipas dietologëve, dieta e hikërrorit është një metodë e sigurt dhe efektive për të humbur peshë. Dieta popullore zgjat dy javë, ndërsa ju nuk ndjeni dobësi, dhimbje koke, marramendje.

Ky ilaç popullor për humbjen e peshës ka një efekt për shkak të faktit se hikërrori natyror ka shumë substanca të dobishme për të cilat trupi i njeriut ka nevojë. Shërimi dhe pastrimi bëhet.

Për dietën popullore të hikërror, do t'ju duhet një gotë drithëra të renditura dhe të lara për një ditë. Mbusheni me ujë të valë, mbështilleni me një batanije të ngrohtë, shall ose peshqir. Ju hani hikërror të gatuar në këtë mënyrë për dy javë në sasi të pakufizuar. Dieta popullore përjashton sheqerin, kripën, salcat, yndyrnat, erëzat nga dieta. Gjithashtu, duhet të pini të paktën dy litra ujë të pastër jo të gazuar në ditë. Vakti i fundit në dietën popullore të hikërror duhet të jetë jo më vonë se tre orë para gjumit. Si rezultat, ju do të humbni peshë, dhëmbët, flokët dhe thonjtë tuaj do të forcohen dhe pamja juaj e përgjithshme do të përmirësohet.

Mjetet juridike popullore për humbjen e peshës: banjë

Si të hiqni stomakun me një banjë? Pa një banjë, lista e ilaçeve tradicionale për humbjen e peshës nuk do të jetë e plotë. Për më tepër, një lloj tjetër banjë (sauna) nuk është aq efektiv.

Para se të përdorni saunën për humbje peshe, duhet të armatoseni me këshillat e mëposhtme:

  • qëllimi kryesor kur vizitoni një banjë është heqja e lëngjeve përmes traktit respirator dhe lëkurës. Këtu duhet të mbani mend se nga trupi, së bashku me lëngun e tepërt, ju hiqni substanca të dobishme. Prandaj, pasi trupi duhet të plotësohet me to;
  • një banjë e thatë është më e mira për bollëk dhe ndarje më të mirë të djersës. Temperatura më e përshtatshme për këtë është nga 80 në 100 gradë me një lagështi relative prej 40%;
  • kur përdorni këtë ilaç popullor për humbjen e peshës, mos harroni parimin e moderimit. Harmfulshtë e dëmshme të ulesh në dhomën e avullit për orë të tëra dhe të ngresh temperaturën. Kështu që rrezikoni të mbingarkoni zemrën dhe të dëmtoni trupin;
  • aktiviteti fizik në banjë mund të aktivizojë djersitjen, përkatësisht, dhe humbjen e peshës. Por kjo nuk do të thotë aspak që ju duhet të bëni ushtrime në banjë. Mjafton t'i bëni vetes një masazh, të bëni një banjë me avull me një fshesë;
  • për këtë metodë të mjekësisë tradicionale për humbjen e peshës, shpesh duhet të vizitoni dhomat e avullit për një kohë të shkurtër, të pini me bollëk pas tyre në mënyrë që të rrisni djersitjen.

Mjetet juridike popullore për humbjen e peshës: barërat

Si të humbni peshë, si të shpëtoni nga barku me barëra? Bimët janë një nga metodat popullore më efektive, të sigurta dhe të njohura për humbjen e peshës.

Lëngu i thupërve ose thupra ka qenë gjithmonë pija e preferuar e fshatarëve. Isshtë korrur në pranverë nga thuprat, duke filluar me shkrirjet e para dhe duke përfunduar me lulëzimin e gjetheve. Për shkak të faktit se rrënjët e pemëve futen thellë në tokë, ajo nuk thith helmet nga shtresa sipërfaqësore e tokës. Por lëvorja mund të thithë gazrat e shkarkimit dhe substancat e dëmshme, kështu që është më mirë të marrësh lëngun e thuprës në zona të pastra.

Lëngu i thuprës, si një recetë popullore për humbjen e peshës, përdoret në formën e tij të pastër. Ju duhet ta përdorni atë brenda 24 orëve pasi të jetë mbledhur. Në frigorifer, ajo ruhet jo më shumë se dy ditë, dhe pastaj bëhet helmuese.

Lëngu i thuprës ndihmon në rritjen e metabolizmit. Konsumohet në një lugë gjelle për tridhjetë ditë. Një kundërindikacion është një alergji ndaj polenit të thuprës.

Si një metodë popullore e humbjes së peshës, pelte drithëra ka provuar veten në mënyrë të përsosur. Dhe udhëheqja midis tyre është mielli i tërshërës: 300 g miell tërshëre, 1, 5 litra ujë, ½ filxhan kefir, 1 tbsp. lsalcë kosi, kore bukë kafe. Ne vendosim të gjithë përbërësit në një kavanoz tre litërsh, lidhim me garzë në disa shtresa dhe vendosim në një vend të ngrohtë. Pas tre ditësh, filtroni pelte dhe ziejeni në zjarr të moderuar me nxitje. Ftohet, merren 100 ml njëzet minuta para ngrënies.

Mjekësia tjetër tradicionale për humbjen e peshës është lëvorja e buckthornit: hidhni 100 ml ujë në një lugë çaji lëvore dhe zieni për gjysmë ore. Pasi të insistojmë 30 minuta. Ne marrim supë për tridhjetë ditë para gjumit. Buckthorn ndihmon për të hequr depozitat e jashtëqitjes, për të rritur peristaltikën e zorrës së trashë. Përveç kësaj, ky ilaç popullor për humbjen e peshës ka një efekt të butë, nuk irriton rreshtimin e zorrëve dhe stomakut.

Receta e mëposhtme e humbjes së peshës bazohet në farat e lirit. Hidhni 30 g fara me 150 ml ujë të valë dhe gatuajini në nxehtësi minimale për gjysmë ore. Ne filtrojmë supën që rezulton, pimë tri herë gjatë ditës.

Mjetet juridike popullore për humbjen e peshës: banjot

Si një mjet i mjekësisë tradicionale për humbjen e peshës, ju mund të përdorni banjot bimore. Për përgatitjen e tyre përdoren bimë që kanë efekt diaforatik, nxisin qarkullimin e gjakut dhe zgjerojnë poret.

Linden është i njohur për të gjithë për efektin e saj diaforatik. Recetë popullore për humbje peshe: gjethet, lulet, lëvorja, farat e blirit në sasinë e një gote zihen në një enë smalt pesë litërshe dhe futen. Filtroni infuzionin dhe derdheni në banjë. Ju duhet ta merrni atë 20 minuta para gjumit.

Banja e thuprës është e njohur gjerësisht. Ju duhet të përdorni sythat dhe gjethet e thupërve. Hidhni gjysmë kilogram lëndë të parë me tre litra ujë, vlim dhe hiqeni nga nxehtësia. Ne filtrojmë supën dhe e derdhim në banjë.

Një ilaç popullor efektiv për humbjen e peshës është një banjë e bërë nga një zierje e kashtës së tërshërës. Gjatë përgatitjes së supës, kashta ngop ujin me pektina, përbërje silici. Në këtë drejtim, banja stimulon prishjen e yndyrës nënlëkurore, rrit shkallën e elasticitetit të lëkurës.

Siç mund ta shihni, metodat tradicionale të humbjes së peshës janë shumë të volitshme. Ato janë të provuara dhe ofrojnë përfitime për të gjithë trupin.