Dieta gjashtë petale

Dieta gjashtë petale është një metodë origjinale e humbjes së peshës bazuar në parimet e mono-ushqimit të veçantë dhe alternimin e rreptë të dietave proteina dhe karbohidrate.

dietë gjashtë petale

Sot, njerëzit që janë të apasionuar pas humbjes së peshës kanë shumë shpresa për një dietë të re që ndihmon për të humbur 3-5 kg në 6 ditë. Vlerësimet pozitive të atyre që kanë humbur peshë duke përdorur këtë sistem mund të lexohen në shumë faqe. Dhe kjo tashmë është një arsye e rëndësishme për të mësuar më shumë se çfarë është dieta me 6 petale.

"Gjashtë petale", ose programi i humbjes së peshës së Anna Johansson, u zhvillua në Suedi, dhe shumë evropianë tashmë kanë arritur të humbin peshë me ndihmën e saj. Lule, ose siç quhet ndryshe - dieta "Petal" ju lejon të mos vareni nga ndalimet e ushqimit, por përqendrohet në diçka tjetër. Lulja simbolizon ditët e javës, dhe secila prej petaleve të saj është një menu e shijshme, unike.

Shumë burime pohojnë se Dieta me Gjashtë Petale u krijua në Suedi dhe u zhvillua nga nutricionistja Anna Johansson. E vërtetë, nuk ka qenë ende e mundur të gjesh prova dokumentare të ekzistencës së kësaj gruaje. Nuk dihet nëse ajo ka provuar efektin e sistemit "lule" mbi veten e saj dhe sa ka arritur të humbasë. Epo, dhe madje edhe më shumë, askush nuk e di për datën e saktë të lindjes së dietës. Por diçka tjetër dihet - më e rëndësishme kur bëhet fjalë për një sistem për humbjen e peshës - kjo dietë efektive ju lejon të humbni nga gjysma e kilogramit në 800 gramë e peshës së tepërt çdo ditë. Dhe gratë në të gjithë botën tashmë kanë arritur të binden për këtë. Cili është sekreti i sistemit super të dobësimit?

Çfarë duhet të dini për dietën

Programi i Anna Johansson është një shembull i një vakti tipik të ndarë. Thelbi i dietës 6 petale është se ata që po humbin peshë gjatë gjithë javës respektojnë disa mono-dieta, të cilat ndryshojnë çdo 24 orë. Kujtojmë që një dietë mono është përdorimi i produkteve që janë identike në përbërjen kimike për një periudhë të caktuar kohe, duke shmangur kështu përzierjen e enëve të papajtueshme, e cila është veçanërisht e keqe për figurën. Tradicionalisht, dieta "lule" është krijuar nga 6 mono-dieta, dhe një sistem i tillë ushqyes ju lejon të humbni më shpejt peshën e tepërt.

Sipas dietologëve, dieta suedeze e Anna Johansson është efektive, kryesisht për shkak të rregullave të ushqimit të veçantë.

Një dietë mono përfshin marrjen e një lloji të ushqimit gjatë gjithë ditës. Dhe kjo ju çliron nga nevoja për të mësuar përmendësh një listë të pjatave të pajtueshme dhe të papajtueshme.

Mono-dieta ka gjithashtu një tjetër pronë të lezetshme që përshpejton humbjen e peshës. Ushqimi monoton për 24 orë gjithashtu çon në humbje peshe. Por nutricionistët paralajmërojnë: ushqimi monoton nuk duhet të zgjasë më shumë se një ditë, ditën tjetër mono-dieta mund të vazhdohet, por me një dietë tjetër. Sekreti i humbjes së peshës është se trupi i njeriut nuk është në gjendje të tret dhe nxjerrë lëndët ushqyese vetëm nga një produkt ushqimor ditën dhe natën. Kjo është, nga djathi i gjizës i ngrënë për mëngjes, trupi nxori të gjithë elementët e dobishëm që i duheshin dhe pastaj priste për produkte të tjera. Nëse i siguroni të njëjtin gjizë gjatë gjithë ditës, sistemi bimor do të fillojë ta tretë atë praktikisht "kot". Krijohet efekti i nevojshëm për humbjen e peshës: nuk ka ndjenjë urie, ju mund të hani sa më shumë që dëshironi, por trupi ende nuk i shndërron kaloritë në yndyrë, por, përkundrazi, fillon të kërkojë energjinë e nevojshme për jeta në "kazanët" - "rezervat" në stomak, hips . . . Por vlen të kujtohet: kjo mashtrim është efektive vetëm për 24 orët e para, atëherë produkti duhet të ndryshohet.

Një parim tjetër i rëndësishëm i dietës 6 petale është alternimi i karbohidrateve dhe proteinave, i cili është gjithashtu një rregull i rëndësishëm për humbjen efektive të peshës.

Nëse analizoni shkurtimisht menunë për çdo ditë (ne do të flasim më hollësisht për dietën më poshtë), atëherë del një skemë interesante:

 • Dita 1 - proteina (dieta e peshkut);
 • Dita 2 - karbohidrate (perime);
 • Dita 3 - proteina (menu pule);
 • Dita 4 - karbohidrate (drithëra);
 • Dita 5 - proteina (gjizë);
 • Dita 6 - karbohidrate (fruta).

Kjo taktikë është e njohur midis nutricionistëve si ajo më efektive, duke ju lejuar të mashtroni trupin dhe ta detyroni të përdorë rezervat e veta të energjisë. Në të njëjtën kohë, menuja me dietë me 6 petale është e ekuilibruar, pasi që gjatë javës pesha e humbjes merr të gjithë elementët e nevojshëm.

Përfitimet e një diete mono dhe teknikat psikologjike në punën e saj

sallatë perimesh në një dietë me gjashtë petale

Përveç humbjes së përditshme të peshës, dieta mono ka veti të tjera të dobishme:

 • pastron në mënyrë të përsosur traktin gastrointestinal;
 • dieta është shumë ushqyese;
 • ngrënia në parimin e "mono" kursen kohë në mëngjes, pasi nuk ka nevojë të gatuaj mëngjes të hollësishëm;
 • ju mëson të dëgjoni trupin tuaj;
 • një mënyrë e shkëlqyeshme për të përkëdhelur veten me produktin tuaj të preferuar gjatë gjithë ditës;
 • nuk ka ndjenjë urie, gjë që e bën të lehtë respektimin e një diete.

Psikologët kanë provuar prej kohësh se një punë e bërë mirë është ajo që bëhet me dashuri dhe interes. Ju nuk mund të shijoni rezultatin e diçkaje që gjatë procesit solli vetëm mundim. Dhe dieta në këtë drejtim nuk bën përjashtim. Një menu pa shije, një ndjenjë e vazhdueshme urie padyshim do të provokojë një prishje, e ndjekur nga një kërcim në peshë. Kjo është arsyeja pse dieta suedeze Johansson është më shumë si një lojë sesa humbje peshe tradicionale me numërimin e kalorive dhe menutë për orë.

Përveç produkteve të caktuara, për një dietë me lule do t'ju duhet letër, gërshërë, lapsa ose ngjyra dhe . . . një humor të djallëzuar. Për të filluar, vizatoni një lule me 6 petale në një fletë - mund të jetë një kamomil ose një bimë tjetër e preferuar. Ngjyrosni petalet me ngjyra të ndryshme dhe shkruani emrin e mono-dietës në secilën. Tani që mrekullia e luleve është gati, ngjiteni në një vend të dukshëm. Dhe nën velin e ditës, grisni një petal në kamomil, duke vërejtur se si pesha shkrihet para syve tanë.

Dieta me emrin elegante të 6 petaleve ju mëson të përqendroheni jo në kufizimet dietike, por në bukurinë e një bime të lulëzuar - butësinë e saj, hirin.

Nutricionisti skandinav kështu kujton: çdo grua është një lule e bukur dhe e ndritshme, dhe vetëm 6 ditë janë të mjaftueshme për të zbuluar plotësisht bukurinë e saj.

Rreth renditjes së ditëve

ditë perimesh në një dietë me gjashtë petale

Siç është theksuar, Dieta e Humbjes së Peshave 6 Petale është një kombinim i disa vakteve të vetme, të cilat së bashku krijojnë një dietë të ndarë karbohidrate-proteinë. Bazuar në këtë, shumë njerëz kanë një pyetje: a është e mundur të ndryshohen ditët në dietë, sekuenca ose produktet e tyre.

Siç bindin dietologët, dieta e secilës ditë të mëparshme të ushqyerjes sipas Johansson zgjidhet në mënyrë të tillë që të përgatisë trupin për menunë e ditës tjetër.

Prandaj, nuk këshillohet të ndryshoni rendin e ditëve në dietën e luleve. Epo, nëse nuk doni ta ktheni një dietë efektive në një vakt të shijshëm javor pa rezultate.

Por akoma, pse renditja e ditëve në dietën e kamomilit është saktësisht e tillë? Le të hedhim një vështrim në menunë e dietave me 6 petale për javën.

 • Dita e peshkut (aka dita e fillimit) i siguron trupit acide yndyrore thelbësore omega-3. Ky yndyrë e shëndetshme nuk është në gjendje të shndërrohet në depozita nënlëkurore, prandaj nuk duhet të shkaktojë shqetësim në humbjen e peshës. Nga ana tjetër, peshku është një depo me proteina lehtësisht të tretshme, ushqim me pak kalori. Rezulton të jetë një dietë e vërtetë proteinike për një ditë. Si pasojë, rezultati i ditës së parë është një vijë plumbash mbresëlënëse dhe një organizëm i përgatitur për një mono-dietë bimore.
 • Një ditë perimesh do të sigurojë karbohidrate të shëndetshme, përmbajtja e kalorive në dietë do të ulet edhe më shumë, gjë që gjithashtu garanton linjat e plumbave. Shumë perime kanë një përmbajtje kalori të ashtuquajtur "minus". Kjo do të thotë që trupi harxhon më shumë xhaul për t'i përpunuar ato sesa merr. Shkarkimi i perimeve jep rezultatin më të mirë pas ushqimit ekskluzivisht të proteinave.
 • Dita e pulës do të plotësojë rezervat e proteinave të trupit - një material ndërtimi për muskujt. Ditën tjetër pa karbohidrate përsëri çon në përdorimin e energjisë nga rezervat nënlëkurore.
 • Një ditë drithërash përsëri do t'ju kënaqë me karbohidratet e duhura. Ashtu si në rastin e një mono-diete perimesh, tretja e drithërave kërkon shumë energji nga trupi (rezervat e yndyrës nënlëkurore përdoren përsëri).
 • Dita e gjizës do të plotësojë rezervat e mineraleve të trupit dhe proteina me cilësi të lartë, të ashtuquajturat ideale. Në të njëjtën kohë, dieta mbetet e ulët në kalori, e cila parashikon përdorimin e energjisë nga rezervat.
 • Dita e Frutave është një menu e bazuar në karbohidrate komplekse (polisaharide), përpunimi i të cilave kërkon përsëri shumë energji nga trupi. Ashtu si në ditët e mëparshme, do të përdoren rezervat e yndyrës, që do të thotë se procesi i humbjes së peshës vazhdon.

Kombinimi i mono-dietave është lidhjet në të gjithë zinxhirin e dietës lule, dhe ju nuk duhet të ndryshoni vendet e tyre, siç e keni kuptuar tashmë. Kjo procedurë është zhvilluar nga nutricionistë profesionistë, dhe të cilët, nëse jo ata, duhet të dinë më mirë se çfarë, kur dhe në cilat doza për të ngrënë në mënyrë që të humbin peshë.

Çfarë duhet të hani për të humbur peshë

ushqime dhe fruta proteina në dietën gjashtë petale

Sistemi i dobësimit të Anna Johansson, si një lule magjike me shtatë ngjyra, u jep dëshira. Mjafton të thuash me vete: "Unë dua të humbas peshë shpejt" dhe dieta e kamomilit do të ndihmojë me këtë. Pra, lulja shumëngjyrëshe është gati, është koha të grumbullojmë ushqim për një javë. Për 6 ditë do t'ju duhet:

 • peshq të çdo lloji;
 • perime (ndonjë, por jo niseshte);
 • gjoks pule;
 • krunde, drithëra, fara të papërpunuara;
 • qumësht me pak yndyrë;
 • frutat (përveç bananeve, rrushit).

Por është e rëndësishme të mbani mend: sasia e lejuar e ushqimit në ditë nuk është e pakufizuar. Në ditët e proteinave, pesha e peshkut, gjizës, pulës nuk duhet të kalojë gjysmën e kilogramit. Shtë e lejueshme të hani fruta dhe perime brenda një kilogram e gjysmë. Drithërat - 200 gram produkt të thatë.

Në të njëjtën kohë, produktet e lejuara mund të kriposen pak, dhe sheqeri duhet të braktiset plotësisht. Shumë janë të interesuar në pyetjen nëse mjalti mund të jetë në një dietë me petale. Nuk ka përgjigje të prerë për pyetjen. Edhe pse ky produkt nuk përmendet në menu, ju mund të përballoni sasi të vogla të mjaltit për çaj, veçanërisht pasi është i pasur me shumë mikroelemente të dobishëm. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të mos harroni se mund të pini shumë ujë (2 litra në ditë). Çaji jeshil dhe një herë në ditë kafeja janë gjithashtu të pranueshme.

Shtë e lejueshme të "përmirësojmë" ditët e gjizës me kefir me yndyrë të ulët dhe ato bimore - me një dozë të vogël vaji (më mirë se vaji i ullirit). Por nuk duhet të mendoni se me çfarë ta zëvendësoni peshkun, pasi ai përmban elemente unikë që janë të rëndësishëm për humbjen efektive të peshës. Peshku, si pula, duhet të zihet, të zihet ose të piqet pa vaj. Ju gjithashtu duhet të harroni skuqjen gjatë dietës. Abuzimi me erëza nuk do të ndikojë në mënyrën më të mirë në efektivitetin e dietës - ato provokojnë oreks, mbajnë lëngjet e tepërta në trup (edemë). Ajo që është vërtet e mirëpritur janë aktivitetet sportive. Humbja e peshës në një dietë me 6 petale do të jetë edhe më e lehtë nëse merreni me sporte në natyrë ecje, vrapim, not, forcë ose ushtrime kardio.

Produktet e ndaluara:

 • bukë;
 • sheqer;
 • embelsira;
 • gjalpë;
 • erëzat dhe përmirësuesit e aromës.

Sa petale ka në një kamomil?

gjashtë menu dietë me petale

Sistemi klasik i humbjes së peshës së Anna Johansson parashikon një kohëzgjatje prej 6 ditësh. Por, duke pasur parasysh që sistemi skandinav është mjaft i ekuilibruar, gjithmonë mund të krijoni kamomilin tuaj për të marrë, për shembull, një dietë me 10 petale ose të shkurtoni kohëzgjatjen e saj - atëherë merrni, të themi, një dietë me 5 petale.

Por nëse ka një dëshirë për të ndryshuar kohëzgjatjen e "Petal", rekomandohet të bëni 2 raunde të programit - dy herë për 6 ditë. Dita e 7-të e dietës (e ndërmjetme) mund të ketë dy opsione: një ditë agjërimi ose një ditë ushqimi të rregullt.

Në variantin e parë, para se të hyni në rrethin e dytë, mund të "shkarkoni" në ujë mineral pa gaz. Gjithashtu, dita e "ujit" mund të përfundojë pas "Petalit". Pastaj ju merrni një dietë me 7 petale.

Në opsionin e dytë, nëse ekziston dëshira për të vazhduar humbjen e peshës dhe qarqet e reja të ushqimit "lule" janë përpara, bëni një "pushim" në ditën e 7-të. Hani si para një diete, por kufizoni kripën, sheqerin, yndyrën dhe mos hidhni pasta. Në këtë version, ju gjithashtu mund të bëni me një humbje peshe javore dhe përsëri merrni dietën "Shtatë Petale", dita e fundit e së cilës do të shërbejë si përgatitje për kalimin në një dietë të rregullt.

Skema e "zgjerimit" të kamomilit dietik:

 • Dita 7 - kalimtare;
 • Dita 8 - peshk;
 • Dita 9 - perime;
 • Dita 10 - pule;
 • Dita 11 - drithëra;
 • Dita 12 - gjizë;
 • Dita 13 - me shije frutash.

Për kë shërben dieta suedeze? Pro dhe kundra

vizualizimi i humbjes së peshës në një dietë me gjashtë petale

Së pariSistemi i humbjes së peshës nga Anna Johansson është unik në atë që, duke marrë si bazë zhvillimin e një nutricioniste nga Suedia, është e lehtë të krijoni tuajin, duke përcaktuar kohëzgjatjen e tij siç dëshironi. Kështu mund të krijohet Dieta 8 Petale - efektive dhe ushqyese.

E dyta"Petal" nuk shoqërohet me një ndjenjë urie, pasi alternimi proteina-karbohidrate ju lejon të ngopni trupin pa tejkaluar kufirin e përmbajtjes së lejuar të kalorive.

E treta. Kamomili është një zgjedhje e shkëlqyeshme për ata që duan të humbin peshë shpejt. Për shumë, faktori përcaktues kur zgjedhin një dietë është përgjigjja e pyetjes se sa mund të humbni në një ose në një tjetër sistem ushqyes. Programi suedez është unik në këtë drejtim: çdo ditë kalon nga gjysmë kilogrami në 800 gramë. Dhe rezultati pas disa xhirove është 10 kg ose më shumë.

Gjashtë plus të "Gjashtë petals"

 1. Ushqimi proteina-karbohidrate ka një efekt të dobishëm në punën e zorrëve dhe traktit gastrointestinal, shkakton eliminimin e toksinave nga trupi.
 2. Efekt i shpejtë në një kohë të shkurtër.
 3. Nuk ka uri.
 4. Shumëllojshmëria e menusë.
 5. Nuk kërkon përgatitje shtesë të enëve komplekse.
 6. Siguria shëndetësore.

Gjashtë kundër të dietës

 1. Nëse nuk bëni sport gjatë dietës, në fund të saj mund të gjeni muskuj të butë dhe lëkurë të varur.
 2. Ditët e proteinave mund të shoqërohen nga një ndjenjë dobësie (e shkaktuar nga mungesa e karbohidrateve).
 3. Sipas mjekëve, humbja e peshës pa dëmtuar shëndetin nuk është më shumë se 150 gram në ditë. Sistemi suedez parashikon humbje më të shpejtë të peshës.
 4. Ndalohet për sëmundjet e sistemit kardiovaskular, tretës dhe endokrin, sëmundjeve të veshkave, diabetit.
 5. Kundërindikuar gjatë shtatëzënësisë dhe laktacionit.
 6. Isshtë e pamundur me imunitet të dobësuar, infeksione akute të frymëmarrjes, pas operacioneve.

Gjithçka rreth menusë dietike "petal"

menunë e çdo ditë në një dietë me gjashtë petale

Menuja shembullore e ushqimit dietik e zhvilluar në Suedi nuk ndryshon nga sistemet e tjera të humbjes së peshës. Shtë e rëndësishme t'i përmbaheni rregullave themelore të përgjithshme duke ulur marrjen e kalorive dhe duke rritur numrin e xhaulëve që digjni. Sa mund të hidhni jashtë duke iu përmbajtur këtij sistemi është një pyetje individuale dhe varet nga karakteristikat e organizmit. Por fakti që do të jetë e mundur të humbasësh peshë në një dietë të tillë mjaft shpejt, dhe rezultati do të vërehet menjëherë, është një fakt.

Një argument tjetër në favor të "Petest" është se menyja e dietës nuk ka nevojë të mendohet paraprakisht, nuk ka nevojë të përgatitni pjata të pazakonta, së pari duke kërkuar përbërës për to. Gjithçka është shumë më e thjeshtë. Duhet të mbani mend vetëm gjashtë fjalë: peshk, perime, mish pule, drithëra, gjizë dhe fruta. Nuk është e vështirë t'i marrësh këto produkte në gjerësitë tona gjeografike, dhe në çfarë forme t'i përdorësh ato varet nga ti. Të paktën disa këshilla dhe rekomandime janë dhënë nga nutricionisti.

 • Menyja e ditës së peshkut. "Petali" i parë i dietës, siç e dimë tashmë, është peshku. Dhe kjo do të thotë që menuja për ditën e parë duhet të përbëhet prej saj. Varietetet mund të jenë shumë të ndryshme. Metoda e gatimit: e zier, e gatuar në avull, e zier ose e pjekur. Shtë gjithashtu e lejuar të gatuaj supë peshku, supë (por, natyrisht, pa patate dhe perime të tjera të përzemërta). Ndërsa gatuani, mund të shtoni pak kripë dhe barëra për të përmirësuar shijen. Por në total, nuk këshillohet të hani më shumë se gjysmë kilogram të produktit në ditë. Shtë e domosdoshme të përdoret uji nga lëngu, lejohet çaji, mundësisht jeshil.
 • Menuja e ditës së perimeve. Menuja e ditës së dytë të luleve dietë përbëhet nga perime të papërpunuara ose pas trajtimit të nxehtësisë. Shtë e lejuar të ziejmë perimet, të zihen, të ziejnë, të piqen. Shmangni varietetet me niseshte dhe ushqimet e konservuara. Përndryshe, ju mund të plotësoni menunë me lëngje të freskëta të shtrydhura të perimeve. Në këtë ditë, sasia e ngrënë nuk duhet të kalojë një kilogram e gjysmë.
 • Menuja e ditës së pulës. Pra, dieta zgjat 3 ditë. 4 petale kanë mbetur në lulen tonë shumëngjyrëshe. Kjo do të thotë që sot dieta përbëhet nga gjoks pule pa lëkurë. Mund të zihet, piqet ose gatuhet në avull. Pesha e filetës (pjesa ditore) nuk duhet të kalojë gjysmën e kilogramit. Kjo është mjaft e mjaftueshme për të rimbushur rezervat e proteinave të trupit, për të hequr qafe ndjenjën e urisë. Ju mund ta sezoni ushqimin tuaj me kripë (mjaft) dhe barishte. Përndryshe, është e mundur të gatuani supë pule, por vetëm pa perime (maksimumi është të shtoni disa degëza të bimëve).
 • Menyja e ditës së drithërave. Humbje peshe 4 ditore - dietë mono me drithëra. 3 petale nga gjashtë kanë mbetur në lulen magjike. Shkallët deri në këtë kohë tregojnë linja të rëndësishme plumbash. Dhe në mënyrë që procesi i humbjes së peshës të vazhdojë, dhe rezultatet janë të kënaqshme, ne duhet të vazhdojmë. Një dietë drithërash mund të përbëhet nga drithërat, si në një dietë hikërror, grurë të mbirë, fara të papërpunuara, arra, krunde, bukë me drithëra. Por sipas këshillave të dietologëve, është më mirë të zgjidhni orizin e egër, bollgur, grek. Rreth një gotë drithëra (në formë të thatë) lejohet në ditë, në gram është rreth 200-300. Metoda e përgatitjes së enëve me drithëra është gatimi. Një sasi e vogël kripe dhe barëra lejohen si erëza. Mund ta plotësoni menunë me kvas.
 • Menuja e ditës së gjizës. Dita 5 e ushqimit dietik, e zhvilluar nga Anna Johansson, parashikon përdorimin e gjizës. Por pjesët e produktit, si dhe përmbajtja e tij e yndyrës, janë të kufizuara: jo më shumë se gjysmë kilogram dhe me një përqindje yndyre që nuk e kalon shenjën 9. Por do të jetë më mirë nëse hani djathë plotësisht pa yndyrë. Mbi të gjitha, menuja e kësaj dite është një dietë proteine, jo një mono-dietë e dhjamosur. 0% qumësht dhe pije të fermentuara do të ndihmojnë në hollimin e racionit të gjizës.
 • Menuja e ditës së frutave. Dieta po mbaron. Lulja magjike tashmë ka lëshuar pesë petale, që do të thotë se ka ardhur dita e 6-të e humbjes së peshës. Alsoshtë gjithashtu e fundit, përveç nëse, sigurisht, lulja juaj ka shtatë petale ose edhe më shumë. Por sido që të jetë vendimi - për të vazhduar ose për të përfunduar humbjen e peshës, menuja e ditës së gjashtë është e pandryshuar - fruta.
  Në këtë ditë, ju mund të përkëdhelni veten me mollë, grejpfrutë, qershi dhe dhurata të tjera të kopshtit të ëmbël dhe të thartë. Por është më mirë të ruash bananet dhe rrushin. Nëse me të vërtetë ju kanë marrë malli për ëmbëlsirat, atëherë këshillohet që të konsumoni më shumë fruta me shumë kalori deri në 12 orë. Për tërë ditën, nuk mund të hani më shumë se një kilogram e gjysmë fruta të papërpunuara ose të pjekura. Foodies më në fund mund të përkëdhel veten me sallata frutash të veshura me vanilje (jo sheqer), kanellë, kardamom, lëng limoni dhe gjallëri agrumesh.

Menu e detajuar

Mbi të, ne studiuam rregullat kryesore të dietës: në cilën sasi dhe formë mund të konsumohet monoprodukti i lejuar. Por të hash vetëm peshk të pjekur ose gjoks pule të zier, e kupton, është e mërzitshme. Në mbrëmje, në një mono-vakt të tillë, oreksi mund të zhduket, dhe pasi të jetë një produkt i preferuar në vetëm 24 orë, ai mund të bëhet i urryer. Por jo më kot dieta e kamomilit krahasohet me një lojë të varur. Kjo vlen edhe për ushqyerjen. Nuk me beson? Pastaj studioni menunë e hollësishme - recetat origjinale e shndërrojnë mono-dietën në ushqim të vërtetë të restorantit.

Petal 1

 1. Mëngjesi: peshk i zier me erëza dhe kripë.
 2. Snack 1: peshk i pjekur me barëra dhe kripë në lëngun e vet.
 3. Dreka: supë peshku pa perime.
 4. Snack 2: peshk në avull me erëza.
 5. Darka: peshk i zier në ujë të kripur.
 6. Pini çaj jeshil, supë peshku.

Petal 2

 1. Mëngjesi: karota të grira.
 2. Snack 1: Patate xhakete.
 3. Dreka: perime, të zier me kripë.
 4. Snack 2: perime me avull.
 5. Darka: sallatë me perime të papërpunuara.
 6. Pini çaj jeshil, lëngje perimesh.

Petal 3

 1. Mëngjesi: fileto pule e zier.
 2. Snack 1: gjoks pule i pjekur në petë me barishte.
 3. Dreka: supë pule pa perime me barishte.
 4. Snack 2: Pule pa lëkurë në skarë.
 5. Darka: pule e zier.
 6. Pini çaj jeshil, supë.

Petal 4

 1. Mëngjesi: grurë i mbirë i mbirë.
 2. Snack 1: hikërror me barishte.
 3. Dreka: oriz i egër i zier.
 4. Snack 2: bollgur i zier me arra dhe fara.
 5. Darka: hikërror me barishte.
 6. Pini çaj bimor, kvas natyral.

Petal 5

 1. Mëngjesi: gjizë i stinës me një lugë kos (natyral).
 2. Snack 1: gjizë me pak qumësht.
 3. Dreka: gjizë me pak yndyrë.
 4. Snack 2: një përzierje e gjizës dhe qumështit.
 5. Darka: gjizë me pak yndyrë.
 6. Pini çaj jeshil, një gotë qumësht.

Petal 6

 1. Mëngjesi: mollët.
 2. Snack 1: grejpfrut.
 3. Dreka: portokall.
 4. Snack 2: ananasi dhe kivi.
 5. Darka: mollë e thartë.
 6. Pini çaj bimor, lëngje frutash.

Nëse programi juaj i humbjes së peshës është një dietë me 7 petale, menuja e ditës së fundit po shkarkohet në ujë ose një tranzicion i qetë në një dietë të rregullt.

Rregullat për daljen nga dieta me 6 petale

Në fakt, nuk ka shumë programe për humbjen e peshës, kohëzgjatja e të cilave lejohet të përcaktohet vetë. Dieta "lule" në versionin klasik zgjat saktësisht 6 ditë - kaq janë petalet në kamomilin e Anna Johansson. Por edhe ky nuk është një rregull kanonik.

Autori i sistemit ju lejon të vendosni në mënyrë të pavarur për sa kohë mund të uleni në ushqimin "lule".

Për shumë, kjo dietë është e preferuara e tyre - mund të ketë aq shumë petale sa dëshiron zemra juaj. Kushti i vetëm: para fillimit të raundit të dytë ose të tretë të humbjes së peshës, është e rëndësishme të mbani mend kundërindikacionet për "Gjashtë petale" dhe të konsultoheni me mjekun tuaj nëse mund të vazhdoni të humbni peshë. Nuk ka rëndësi se sa të tjerë janë në dietë - është e rëndësishme që kjo t'ju sjellë bukuri pa ju dëmtuar.

Por edhe ushqimi "lule" nuk mund të zgjasë përgjithmonë - petalet në kamomil herët a vonë do të mbarojnë . . . Dieta po mbaron: tre petale, dy, një . . . Jo më kamomil magjik, pa menu të pikturuar. Kjo ditë frikëson shumë pas një diete, sepse tani ju duhet të vendosni vetë se çfarë të hani.

Dhe dietologët përsërisin të njëjtën gjë në unison: vetëm mënyra e duhur për të dalë nga dieta do t'ju lejojë të konsolidoni rezultatin.

Opinionet e mjekëve për dietën "lule"

Shumica e atyre që kanë provuar efektivitetin e dietës me gjashtë petale lënë komente pozitive për këtë dhe rezultatet konfirmohen nga fotot e tyre para dhe pas humbjes së peshës. A doni të tregoni arritjet tuaja? Lini fotografi në komentet e artikullit! Lëreni përvojën tuaj të shërbejë si frymëzim për dikë. Në ndërkohë, le të zbulojmë se çfarë mendojnë mjekët për mono-dietën suedeze?

Mendimet e nutricionistëve për Gjashtë Petale, çuditërisht, nuk janë gjithmonë pozitive, megjithëse shumë burime pretendojnë se autori i këtij sistemi është një nutricionist profesionist. Për të filluar, duhet të theksohet se humbja e shpejtë e peshës është alarmante për mjekët. Mjekët janë të shqetësuar për linjat ditore të plumbave të premtuara nga mono-dieta. Nga pikëpamja e proceseve biokimike, 1 kilogram yndyrë nënlëkurore nuk mund të prishet as brenda një jave, për të mos përmendur 2 ditët e premtuara nga dieta. Nëse vërehet një rezultat i tillë, atëherë është e mundur vetëm për shkak të tharjes së masës muskulore dhe dehidrimit. Dhe sa më pak muskuj në trupin e njeriut, aq më ngadalë shuhet dhjami. Përveç kësaj, dietat mono shpesh shkaktojnë çrregullime metabolike, diarre ose kapsllëk.

Sidoqoftë, nëse ai vazhdon ose jo një dietë me gjashtë petale është në dorën e të gjithëve që të vendosin vetë duke lexuar komente për të. Ky sistem i humbjes së peshës, si shumica e të tjerëve, nuk është i aftë të dëmtojë një trup të shëndetshëm nëse i afroheni me mençuri. Sigurisht, rraskapitja nga uria për muaj të tërë, refuzimi nga një dietë e ekuilibruar e plotë, mungesa e elementëve gjurmë dhe vitaminave mund të shkaktojë sëmundje. Por një javë e të ushqyerit dietik nuk do të prishë punën e sistemeve. Për më tepër, edhe mjekët bien dakord: një javë vaktesh të veçanta është një pastrim i shkëlqyeshëm për trupin, dhe një program sportiv i menduar mirë do t'ju ndihmojë të ktheheni shpejt në formë, të grihni konturet e hijshme të trupit tuaj të ri të hollë.