Dieta Maggi: opsione për vezë dhe gjizë, menu 4 javë dhe receta

Nuk është sekret që bota drejtohet nga njerëz të suksesshëm, suksesi i të cilëve arrihet përmes humbjeve, akumulimit të përvojës jetësore dhe, natyrisht, fitoreve. Një trup i bukur nuk është gjenetikë, është një garanci e fitores mbi veten dhe përtacinë tuaj. Mos lejoni që yndyra të fitojë! Dieta Maggi do të jetë një ndihmëse për ju. Sigurisht, nuk keni pse të helmoheni me lëngje supash, por mund të mësoni më shumë duke lexuar këtë artikull. Të interesuar? Lexo.

mollë për dietën maggi

Kuptimi i dietës

Siç e dini, për procesin e humbjes së peshës, është e rëndësishme që energjia nga sasia e ushqimit të konsumuar të jetë më pak energji për të kompensuar kostot e tretjes së tyre - atëherë efekti i dëshiruar do të vijë. Mund të arrihet më lehtë dhe më shpejt duke rritur dozën e ushqimeve proteinike duke zvogëluar karbohidratet. Ky është thelbi i dietës Maggi, është plotësisht pa karbohidrate. Le të shohim nga afër rregullat themelore.

Rregullat dhe rekomandimet e përgjithshme:

 • Kursi është krijuar për katër javë.
 • Ushqimet me karbohidrate janë kundërindikuar, por ushqimet neutrale janë mjaft në përputhje me ushqimet proteinike. Plus, nuk ka kufizime në pjesë.
 • Ju duhet të hani tri herë në ditë, pa prishur renditjen e vakteve.
 • Eliminoni ushqimin e pjekur, vlim dhe avull.
 • Pini një gotë ujë në mëngjes para mëngjesit për të filluar trupin tuaj. Mos harroni të merrni të paktën dy litra lëng çdo ditë.
 • Për një rezultat efektiv, përveç kompleksit, angazhohuni edhe në ushtrime fizike.
 • Dieta duhet të përsëritet vetëm pas një viti.
 • Vitaminat dhe shtesat e tjera nuk janë të nevojshme.
 • Shmangni ndezjen e cigareve.
 • Ndiqni regjimin dietik pa diskutim, pa devijuar nga menuja dhe produktet e specifikuara.
 • Lejohet të përjashtojë një produkt të caktuar nga dieta në rast të mos gatishmërisë për ta përdorur atë, një reaksion alergjik.
 • Me një ndjenjë të fortë të madhe urie, snacking në një nga perimet nuk është e ndaluar.
 • Peshoni veten një herë në ditë në të njëjtën kohë.
 • Në rast të mosrespektimit të rregullave, dieta do të duhet të riorganizohet.
 • Mos harroni të flini mirë.

Produktet e konsumit

Le të flasim për ushqimin e lejuar, dhe të nxjerrim në pah listën e asaj që mund të hani.

 • Dieta bazohet në tre produkte: mish (përveç qengjit), gjizë dhe një vezë.
 • Vendin e dytë e merr grejpfruti.
 • Djathë, djathë feta me një përqindje të ulët yndyre (jo më shumë se shtatëmbëdhjetë përqind).
 • Lejohen erëza natyrore, erëza, si dhe qepë dhe hudhër.
 • Ujë me gaz jo-ushqyes (mineral).
 • Çdo frut, përveç frutave me shumë kalori. Në fillim, ka një frutë, dhe pastaj një tjetër nuk lejohet, por një sallatë frutash nuk është e ndaluar.
 • Pulë pa lëkurë.
 • Nje peshk.
 • Perime. Pothuajse gjithçka përveç patateve.
 • Çaj, kafe pa sheqer dhe qumësht.

Ushqime të ndaluara

Nga ana tjetër, përjashtoni sa më poshtë nga menuja:

 • Drithërat (misër, oriz, miell dhe drithëra të tjerë, bishtajore).
 • Pije alkolike.
 • Qumësht
 • Fruta të ëmbla me kalori.
 • Mish deleje.
 • Patatet.
 • Bujon.
 • Majonezë.
 • Delikatesat dhe mielli.
 • Ushqim i yndyrshem.
 • Sheqeri dhe pijet e ëmbëlsuara me të (çaj, kafe).
vezë dhe grejpfrut për dietën maggi

Për një proces kaq të vështirë të humbjes së peshës, ka kundërindikacione që nuk mund të injorohen:

 • Alergji ushqimore.
 • Periudha e laktacionit.
 • Shtatzënia.
 • Gastriti dhe çrregullime të tjera të sistemit të tretjes.
 • Kolesterol i larte.
 • Sëmundjet kardiovaskulare.

Dalja nga dieta

Pavarësisht se sa e lehtë është dieta, ia vlen të përqendroheni në daljen nga ajo si duhet. Kthehuni gradualisht në sistemin tuaj të zakonshëm të ushqimit, duke përjashtuar ushqimet me yndyrë dhe me shumë kalori për tre-katër muajt e ardhshëm. Dhe mos hiqni dorë nga sportet për të mbajtur arritjet tuaja. Vazhdoni të peshoni veten për të kontrolluar peshën tuaj trupore.

rezultatet

Për të motivuar më në fund veten, lexoni listën e rezultateve të pritura:

 • Çdo ditë humbin 1. 2 kg kilogramë të urryer.
 • Humbja e peshës nga 10 në 28 kilogramë gjatë kalimit të kompleksit të plotë, në varësi të gjendjes së figurës në fazën fillestare.
 • Reduktimi i stomakut në madhësi.
 • Shkatërrimi i shtresës së dhjamit nënlëkuror.
Margaret Thatcher dhe Ushqimet Dietë Maggi

Opsionet e dietës Maggi

Ekzistojnë dy variacione të dietës: vezë dhe gjizë. Shembulli klasik është dieta me vezë, e cila është më e zakonshmja. Një tjetër gjë është që jo çdo person do të durojë një provë të tillë. Një version më i lehtë dhe gjizë vjen në ndihmë. Përveç kësaj, gjiza konsiderohet një ushqim më i lehtë për tu tretur. Parimi i regjimit të gjizës është identik me atë të vezës, vetëm djathi i gjizës vepron si produkti kryesor. Mund ta hani në një vëllim që nuk e kalon një vezë, dy lugë gjelle janë të mjaftueshme.

Duhet thënë për një disavantazh të këtij opsioni - nuk është i përshtatshëm për njerëzit me një ekuilibër acid-bazë të prishur.

Menuja katër javë për opsionin e vezës

Rradha erdhi për të prezantuar dietën e bujshme të dietës së famshme Maggi.

Mëngjesi, si vakti i parë, do të jetë i njëjtë gjatë gjithë muajit: disa vezë dhe gjysmë agrumesh.

Java e parë

Gjatë gjithë javës në mëngjes hamë mish, duke alternuar me mish pule dhe peshk, si dhe çdo frut jo-ushqyes. Si mishi i plotë ashtu edhe mishi i grirë do të bëjnë. Gradualisht mund të shtoni perime të ziera dhe të freskëta (kunguj të njomë, domate, tranguj) në drekë. Veza dhe sallata nuk janë të ndaluara për darkë.

Vendosni provizione për 7 ditë.

Java e dytë

 • E hënë, e martë, e mërkurë: për drekë hamë mish, për darkë agrume dhe disa vezë.
 • E enjte: drekë disa vezë, Tofu, perime. Lëreni festën e mbrëmjes të pandryshuar.
 • E premte: drekë - peshk në një kazan të dyfishtë. Darka mbetet e pandryshuar.
 • E shtuna: drekë - domate, portokall, plus mish në një kazan të dyfishtë. Për darkë, një përzierje frutash e stinës me ekstrakt shege.
 • E diela: drekë - pulë, dhe në mbrëmje, hani perime të ziera, agrume.

Java e tretë

 • E hënë, e mërkurë, e shtunë, e diel: Frutat e frutave.
 • E martë: Perimet e gatuara në një kazan të dyfishtë, tenxhere e ngadaltë.
 • E enjte: Peshku në një kazan të dyfishtë me perime, sallatë.
 • E premte: Mishi me perime.

Java e katërt

 • E hënë: një e katërta e pulës, tre domate, katër tranguj, ton i konservuar pa salcë gjalpi, agrume.
 • E martë: dyqind gr. mish, katër tranguj, dy domate, një mollë, agrume.
 • E mërkurë: Art. një lugë gjizë, djathë feta, disa domate dhe tranguj, agrume.
 • E enjte: gjysmë pule, domate - 3 copë, kastravec, portokall.
 • E premte: dy vezë të ziera butë, barishte, tre domate, grejpfrut.
 • E shtunë, e diel: 2 copë sternum i zogjve të zier, njëqind e pesëdhjetë gramë gjizë, kos, dy tranguj dhe të njëjtën sasi domatesh.

Nëse ju pëlqen djathi i gjizës, mund të organizoni edhe një ditë agjërimi në gjizë!

Receta

Për të diversifikuar menunë e pakët, u shpikën recetat e mëposhtme:

Rrotullat e vezëve

Rrahni 4 vezë me një lëvizje në një filxhan. Shtoni një majë kripë, kopër ose bimë të tjera. Pritini një karotë në kube të vogla, përzieni me përzierjen, derdhni disa lugë ujë. Shpërndani qëndrueshmërinë në mënyrë të barabartë në fletën e pjekjes, pasi e keni lyer më parë me vaj perimesh. Dy minuta janë të mjaftueshme për pjekje. Rrokulliset petulla që rezulton në një listë.

Sallata

 1. Hithra.Për dashamirët e së pazakontës. Pritini 250 gramë gjethe hithre në shirita, prisni 10 pupla të qepës së gjelbër, prerë një kastravec në unaza, derdhni gjithçka me salcë soje.
 2. Me spec të kuq.100 gHiqni farat nga speci i kuq i ëmbël, pije, prerë për së gjati, përzihet me selino dhe djathë të integruar. Sezoni me kripë deti.
 3. Lakër300 grlulelakër të copëtuar, hidhni mollë jeshile të copëtuar dhe karota. Mbulojeni me uthull molle.
 4. Fruta.Prisni dhe përzieni dy mollë, grejpfrut, mandarinë dhe kivi, spërkatni me uthull molle.
sallatë për dietën maggi

Akesmbëlsira

Ju duhet të përdorni gjizë të vërtetë me pak yndyrë pa palme dhe vaj kokosi. Përzieni atë me një vezë dhe një kripë. Rrokulliset në topa. Vendoseni në një fletë pjekje, të lyer me vaj ulliri. Piqni derisa të gatuhen.

Speca të mbushur

Le të imagjinojmë dy mundësi me lloje të ndryshme mbushjesh:

 1. Mbushni specat e zileve me gjizë të përzier me bimë dhe hudhër të grirë. Dekoroni me gjethe majdanozi.
 2. Mbushni specat e ziles me mish derri të grirë, kripë dhe piper, shtoni barëra. Piqem

Merluc me perime

Prisni qepën dhe hudhrën në kubikë, si dhe patëllxhanët dhe kungujt. Mbulojini me ujë dhe ziejini në një tenxhere me barishte dhe erëza. Pritini merlucin, hiqni farat, spërkatni me erëza, derdhni me lëng limoni. Shtoni fileto peshku në përzierjen e perimeve dhe ziejini të gjitha së bashku.

Qofte Pollock

Për mishin e grirë është e nevojshme të kaloni gjysmë kilogram pollock përmes një mulli të mishit. Prisni karrotat dhe qepët, përzieni me mish të grirë, kripë dhe piper. Rrotulloni topat me diametër rreth 8 cm. Vendosni topat në bazën e avullit dhe gatuajini për një orë.

Proshutë në salcë të ëmbël dhe të thartë

Këmbët e pulës - fshij 2 copë me marinadë (kokën e hudhrës, specit djegës, kripës). Lërini në frigorifer për 20 minuta. Ne pjekim deri në kafe të artë, e cila hiqet pa mëshirë pas gatishmërisë. Zhyt 4-5 tbsp në ujë të valë. lugë manaferra lingonberry, gatuajini në zjarr të ulët për 15 minuta. Derdhni proshutën me salcën që rezulton.

Tavë me gjizë me manaferrat e egër

Ne përziejmë 700 g gjizë me tre vezë, 4 lugë ujë, duke e kthyer qëndrueshmërinë në një masë gjizë. Hidheni atë në një enë pjekjeje. Shtresa manaferra, boronica, luleshtrydhe dhe mjedra sipër. Ne e dërgojmë atë në furrë, piqni në 140 gradë për rreth një orë, derisa të merret një kore e artë.

Tortë gjizë

Hidhni xhelatinë me ujë, këmbëngulni. Rrihni 0, 5 kg gjizë me një lugë çaji kripe në një mikser. Prisni frutat në copa (bukuroshe, dardhë) dhe përzieni me gjizë dhe xhelatinë. Vendoseni përzierjen në një tigan për tortë dhe lëreni të qëndrojë në frigorifer për 24 orë.

Toning pije në mëngjes

Prisni rrënjën e xhenxhefilit, limonit, gëlqeres, kastravecit në unaza. Mbushni dyshemenë me litra ujë të nxehtë. Ne insistojmë në frigorifer për një ditë, pimë mëngjesin tjetër.

Përparësitë kryesore janë se ky regjim është i përshtatshëm për njerëzit e të gjitha moshave. Përveç kësaj, ky është opsioni më ekonomik për të humbur peshë, pasi të gjitha produktet e mësipërme blihen lehtësisht në dyqan me çmime të volitshme. Mos harroni për kundërindikacionet!