Dieta për diabetin. Dietë për një javë

E ëmbla nuk lejohet më. Absolutisht. Por prisni, pse?fruta për një dietë me diabetNëse një person diagnostikohet me diabet, kjo nuk do të thotë që ai do të duhet të ulet në një dietë të rreptë dhe pa shije për pjesën tjetër të jetës së tij. Për më tepër, cilësia e jetës me një diagnozë të tillë mund edhe të rritet - do të ketë motivim për të ngrënë mirë dhe për të luajtur sporte. Dhe gjithashtu do të duhet të mësoni të numëroni mirë në mënyrë që të merrni në mënyrë korrekte insulinë, nëse është e nevojshme. Çfarë tjetër të presësh nga një dietë diabetike, dhe pse nuk është aq e frikshme, lexoni materialin tonë.

Informacion i pergjithshem

Diabeti mellitus është një grup sëmundjesh për të cilat është karakteristikë një rritje e vazhdueshme e sheqerit në gjak. Këto sëmundje çojnë në zhvillimin e komplikimeve të rënda, kryesisht vaskulare: sëmundje koronare të zemrës, infarkt miokardi, goditje në tru, si dhe dështim të veshkave dhe madje gangrenë. Diabeti është i zakonshëm tek gratë shtatzëna dhe referohet si diabet gestacional. Por një dietë nuk është e përshkruar, pasi zakonisht zhduket pas lindjes.

Njerëzit që hanë shumë sheqer kanë më shumë të ngjarë të shëndoshen. Kjo lehtësohet nga ritmi modern i jetës dhe veçoritë e punës - mënyra për të punuar ndërsa rri ulur në makinë, dhe vetë puna është punë e ulur, e zyrës. Mungesa e aktivitetit fizik kontribuon në zhvillimin e pasivitetit fizik. Natyrisht, pesha e trupit fillon të rritet. Zhvillohen çrregullime metabolike.

Pse keni nevojë për një dietë për diabetin

Një person me diabet përshkruhet një dietë specifike. Shumë njerëz gabimisht besojnë se duhet të heqin dorë nga ëmbëlsirat. Në fakt, në dietën e një personi me diabet mellitus, gjysma e dietës duhet të merret nga karbohidratet, por karbohidratet janë "të padëmshme". Duhet të mbahet mend - të ashtuquajturat karbohidrate "të shpejta" - sheqeri, donuts, simite, bagels, bukë e bardhë shkaktojnë një rritje maksimale të sheqerit në gjak të njeriut dhe për këtë arsye nuk janë të rekomanduara për pacientët me diabet.

Shumica e njerëzve me diabet do ta kenë më të lehtë të kontrollojnë nivelet e glukozës në gjak nëse mund të humbin peshë. Dieta duhet të shërbejë për dy qëllime: normalizimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe uljen e marrjes së kalorive. Nuk ka rekomandime universale për njerëzit me diabet të tipit 1 dhe të tipit 2, pasi ekziston rreziku që një person të kalojë nga një gjendje hiperglicemie në hipoglikemi (një nivel shumë i ulët i glukozës në gjak), dhe kjo është e mbushur me komplikime serioze deri në zhvillimi i komës.

Karakteristikat e dietës për diabetikët

Nëse flasim për ushqyerjen e një pacienti me diabet mellitus të tipit 2, është interesante të fillojmë me një histori rreth vodkës. Vodka është një produkt shumë kalorik. Një gram përmban afërsisht 7 kilokalori, një gram yndyrë përmban 9 kilokalori. Nëse krahasohemi me proteina dhe karbohidrate, ka rreth dy deri tre herë më pak kilokalori.

Shumë njerëz besojnë se vodka ul nivelet e sheqerit në gjak. Kështu që vërtet është, por në një mënyrë patologjike, anormale, të dëmshme. Nivelet e sheqerit në gjak bien, por oreksi rritet menjëherë. Një person dëshiron të pijë një vodka, dhe pasi të ketë kafshuar, ai i shtoi më shumë kalori vetes.

Kalori: sa më e fortë të jetë pija, aq më shumë kalori është. Një shishe verë ka rreth tre herë më pak kalori sesa vodka, birra - madje edhe më pak.

Duke folur në mënyrë rigoroze, një pacient me diabet duhet së pari të minimizojë konsumin e alkoolit.

Karbohidratet janë dy llojesh: lehtësisht të tretshëm (të shpejtë) dhe të ashtuquajturat të ngadalta. Tretshëm ngadalë përfshin drithërat, makaronat, patatet. Dieta e Dibikës duhet të përmbajë karbohidrate. Nëse merrni një pjatë dhe e ndani në katër pjesë, rreth gjysma duhet të jetë karbohidrate, një e katërta e yndyrnave dhe një e katërta e proteinave.

Yndyrnat shtazore janë jashtëzakonisht të rrezikshme. Prandaj, është më e dobishme t'i jepet përparësi peshkut mbi mishin. Nëse hani mish pule, atëherë natyrshëm, lëkurojeni atë dhe hiqni dhjamin. Nëse flasim për viçin, mishin e derrit, duhet të zvogëloni marrjen e kalorive dhe vëllimin e konsumit të vetë këtyre yndyrnave. Peshku dhe mishi janë gjithashtu burime të shkëlqyera të proteinave. Sidoqoftë, nuk duhet të përqendroheni vetëm tek ata - ushqimet bimore si soja dhe gruri gjithashtu kanë shumë proteina, ndonjëherë edhe më shumë sesa burimet e kafshëve.

E rëndësishme! Ushqimi duhet të matet, i moderuar, pesë deri në gjashtë herë në ditë, pak, një herë në tre orë, i plotë, por në asnjë rast tre herë në ditë.

Rekomandohet gjithashtu t'i kushtoni kohë vakteve kryesore - mëngjesit dhe drekës për të paktën 30 minuta. Nëse ai ha shumë shpejt, një sasi e tepërt e insulinës hyn në qarkullimin e gjakut dhe pasi që ka shumë, ai ka nevojë për më shumë ushqim. Dhe, pa e vërejtur, personi ha më shumë. Prandaj, është e rëndësishme të hani pa shpërqendrim, të mos nxitoni.

Ju mund të keni dëgjuar diçka për dietat e numëruara për njerëzit me diabet. Ne gjithashtu dëgjuam dhe vendosëm të ftojmë një ekspert, profesor, shef i departamentit të endokrinologjisë.

"Në një kohë, tabelat diabetike, të ashtuquajturat dieta të numëruara, janë përdorur në mënyrë aktive. Që atëherë, dietologjia dhe e gjithë shkenca në përgjithësi kanë bërë përparime të mëdha përpara. Prandaj, tabela diabetike numër 9 është një koncept i vjetëruar, nuk përdoret më ".

Dallimet në të ushqyerit për diabetin tip 1 dhe 2

Shtë e rëndësishme për të gjithë njerëzit me diabet, pavarësisht nga mosha, të hanë ushqime të shëndetshme, ashtu si njerëzit pa diabet. Dieta duhet të përmbajë ushqime të pasura me fibra: fruta, perime, bishtajore dhe drithëra.

Një person me diabet nuk ka nevojë të marrë insulinë aq herë sa ha. Për shembull, një pacient me diabet mellitus të tipit 2 në terapi me pilula nuk ka nevojë për insulinë - edhe nëse është e nevojshme, hani gjashtë herë në ditë, në pjesë të vogla.

Por nëse një person merr insulinë, atëherë duhet të bëhet vetëm para vakteve kryesore. Nuk ka nevojë për tre vakte të vogla.

Cili është indeksi glikemik

Kaloritë janë energji që mund të merret nga ushqimi. Në dyqan, në paketimin e çdo produkti ushqimor, tregohet numri i kilokalorive në njëqind gram të produktit, sasia e proteinave, yndyrnave, karbohidrateve.

Por produktet janë të ndryshme, ato kanë një indeks tjetër glicemik - shkalla e thithjes së karbohidrateve në trup. Indeksi renditet në një shkallë nga zero në njëqind. Ka ushqime që ngadalë rrisin nivelet e sheqerit dhe ka ushqime që shpejt, dhe kjo nuk varet nga përmbajtja e kalorive. Sa më i lartë indeksi, aq më shumë rritet niveli i sheqerit pas konsumimit të produktit.

Cila është një njësi e bukës

Njësitë e bukës janë një parametër i zhvilluar nga endokrinologët gjermanë për pacientët me diabet të tipit 1. Ne po flasim për sasinë e karbohidrateve, e cila afërsisht korrespondon me 12. 5 gram bukë. Secili pacient llogarit numrin e përafërt të njësive të grurit për vete, sa i nevojiten. Nëse një person peshon 100 kilogramë, dhe tjetri 60, atëherë ata kanë nevojë për një numër tjetër të njësive të bukës. Por në këtë rast po flasim për karbohidratet, sa karbohidrate duhet të hani.

Numri i përafërt i kërkuar i njësive të grurit është individual. Varet nga sa peshon një person, merret me sport, ose ndoshta planifikon një udhëtim të gjatë ose një udhëtim në klub. Në këtë rast, një llogaritje e thjeshtë e XE nuk do të ndihmojë. Shtë e nevojshme të kuptohet si madhësia e pjesëve dhe përbërja e produkteve - për këtë ekziston një shkollë për pacientët me diabet.

Sipas të dhënave të siguruara nga eksperti ynë: "Njësitë e bukës janë një koncept i përafërt. Ne e kuptojmë se sasia e karbohidrateve për pacientët me diabet mellitus duhet të jetë afërsisht 50-55% e sasisë së ushqimit. Prandaj, llogaritja është një gjë mjaft e thjeshtë, por gjithsesi kërkon një lloj trajnimi ".

Tabelat e produkteve

Produktet e lejuara

Me diabet mellitus, ëmbëlsirat mund të zëvendësohen vetëm me ëmbëlsira - ëmbëlsues, fruta. Për shembull, mund të hani dy ose tre pjeshkë, dy portokalle ose tre mollë. Ose mund të hani diçka të bërë me ëmbëlsues. Fakti është se ushqimet për njerëzit me diabet, përfshirë ushqimet e ëmbla, ndryshojnë, në fakt, në vetëm një gjë - ato janë më të shtrenjta.

Menuja duhet të përmbajë karbohidrate të shëndetshme, ushqime të pasura me fibra, peshk dhe yndyrna "të mira". Gjatë tretjes, karbohidratet komplekse dhe disakaridet në zorrë ndahen në ato më të thjeshta. Në veçanti, sheqeri ndahet në glukozë dhe fruktozë, pas së cilës glukoza absorbohet nga zorrët në gjak. Shmangni ushqimet dhe pijet me shumë yndyrë, sheqer dhe kripë.

Ushqimet e pasura me yndyrna të shëndetshme mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit. Këto përfshijnë: avokado, arra, vajra ulliri dhe kikiriku. Mos harroni se, si të gjitha yndyrnat, ato kanë shumë kalori. Shtë e rëndësishme që dieta e një diabeti të ketë shumë fibra. Fibrat ngadalësojnë tretjen e trupit, çlirimin dhe thithjen e glukozës. Perimet, pemët, arrat, kërpudhat dhe drithërat janë të pasura me fibra.

Zgjidhni peshk mbi mish. Hani atë të paktën dy herë në javë.

Ushqime të ndaluara

Nëse është e mundur, eliminoni karbohidratet dhe alkoolin lehtësisht të tretshëm. Karbohidratet e tilla nënkuptojnë një rritje të shpejtë të sheqerit në gjak, dhe nëse një person është në insulinë dhe shpejt përpiqet të zvogëlojë këtë kërcim, ndryshimet e papritura në nivelet e sheqerit janë të rrezikshme për trupin për shkak të rrezikut të zhvillimit të patologjisë akute kardiovaskulare.

Diabeti rrit rrezikun e sëmundjes së zemrës dhe goditjes në tru, duke përshpejtuar zhvillimin e aterosklerozës.

Me diabet, ju duhet të kufizoni:

 • Yndyra e ngopur (NSF). Hani më pak yndyrna shtazore dhe shmangni produktet e qumështit me yndyrë. Pjesa më e madhe e NF gjendet në gjalpë, viçi yndyror, salcice, salcice dhe disa lloje vaji - kokosi dhe palma;
 • Yndyrnat trans. Ato formohen kur industria ushqimore i kthen vajrat e lëngshëm në yndyrna të ngurta, siç bëhet margarina. Shumica e tyre gjenden në ushqime të shpejta, ëmbëlsira, ëmbëlsira, pasta. Bestshtë më mirë të mos konsumoni fare yndyrna trans, pavarësisht nëse keni diabet apo jo;
 • Kolesteroli. Më e mira nga të gjitha - jo më shumë se 200 mg kolesterol në ditë. Rreth kaq shumë përmban në një vezë pule;
 • Kripë. Në mënyrë optimale, jo më shumë se 2, 300 mg natrium në ditë do të jetë. Kjo është rreth një lugë çaji kripë, 6 gram;
 • Përndryshe, nuk ka kufizime të veçanta për marrjen e produkteve. Ju gjithashtu mund të gatuani vetë më shpesh. Kështu që ju do të dini saktësisht se çfarë përmbajtje kalorish ka pjata, sa proteina, yndyrë, karbohidrate përmban.

Zëvendësuesit e sheqerit

Ato janë të ndryshme, sintetike dhe natyrore. Këto substanca praktikisht nuk përmbajnë kalori, por ndonjëherë janë qindra herë më të ëmbla se sheqeri. Ka pasur shumë studime që nuk kanë provuar dëmin e tyre.

Prandaj, ëmbëlsuesit mund të përdoren me moderim. Lista e ëmbëlsuesve të aprovuar nga FDA përfshin sakarinë, neotame, acesulfam, aspartam, sukraloz, avantam, stevia dhe lo-han-go.

Nuk ia vlen t'i përdorni ato me tepri. Katër deri në pesë tableta në ditë.

E rëndësishme! Shumë njerëz gabimisht mendojnë se mjalti mund të zëvendësohet me sheqerin. Mjalti përmban një sasi të madhe kalorish dhe është një karbohidrate lehtësisht e tretshme. Duhet të kufizohet sa më shumë që të jetë e mundur. , Shtë, sigurisht, shumë e dobishme, por njerëzit me diabet duhet ta shmangin atë.

Rregullat e përpilimit të menysë

Me 1 tip

Gjëja më e rëndësishme për njerëzit me diabet tip 1 është të marrin të gjithë lëndët ushqyese thelbësore në të njëjtën sasi si njerëzit e shëndetshëm. Nëse nuk ka tendencë për të qenë mbipeshë, atëherë për sa i përket përmbajtjes së kalorive, dieta nuk duhet të ndryshojë nga norma. Vitalshtë me rëndësi jetësore që njerëzit me CD-1 të dinë saktësisht sa karbohidrate hanë.

Mesatarisht, një njësi e insulinës ju ndihmon të thithni 15 gram karbohidrate. Kjo është një e përbashkët dhe është e rëndësishme që çdo person me diabet të tipit 1 të dijë raportin e tij individual të insulinës ndaj karbohidrateve. Raporti mund të ndryshojë në varësi të sa kohë personi ka pasur diabet, peshë dhe nivelin e aktivitetit fizik.

Dozimi i insulinës rregullohet për nivelet e glukozës në gjak para vaktit. Nëse sheqeri juaj në gjak është mbi nivelin e synuar, njësitë shtesë të insulinës shtohen për ta ulur atë.

Plani i vaktit duhet të përfshijë proteina të shëndetshme, yndyrna dhe sasi të vogla të karbohidrateve komplekse, me një indeks të ulët glicemik. Bestshtë më mirë nëse proteinat dhe yndyrnat vijnë nga burime bimore. Sipas shumicës së rekomandimeve të huaja për diabetin, dieta përfaqësohet më saktë dhe plotësisht në planin ushqimor mesdhetar.

Me tipin 2

Në këtë kohë, nuk ka asnjë provë përfundimtare për përfitimet e një plani specifik të vaktit për njerëzit me diabet të tipit 1 dhe të tipit 2. Pavarësisht nëse keni diabet, dieta juaj duhet të jetë gjithmonë e pasur me perime jo-amidonale, drithëra të plota dhe ushqime të përpunuara minimalisht. Por kjo nuk do të thotë që ju duhet të hani gjithçka të gjallë. Ju duhet të kufizoni ushqimet me sheqer falas, drithëra të përpunuar dhe mish të përpunuar. Ndonjëherë një mjek mund të rekomandojë një dietë me pak karbohidrate për njerëzit me diabet të tipit 2 - është më mirë të mos kaloni vetëm në të, por të konsultoheni me një dietolog.

Dieta në secilin rast zgjidhet individualisht dhe nënkupton marrjen parasysh të gjendjes së përgjithshme të shëndetit, preferencave ushqimore dhe karakteristikave individuale të një personi.

E rëndësishme! Nëse njerëzit me diabet të tipit 2 kanë qenë në dietë për një kohë të gjatë, ata mund të kenë nevojë të konsultohen me herë pas here me një dietolog për të mbajtur të azhurnuar planin e vaktit.

Ndryshe nga stili, plani i vaktit është një udhëzues specifik që i ndihmon njerëzit të planifikojnë kur, çfarë dhe sa për të ngrënë çdo ditë bazuar në rekomandimet e stilit të zgjedhur.

Metoda Diabetik Pllaka është përdorur gjerësisht si një udhëzues bazë ushqyese dhe ofron një qasje vizuale, vizuale për menaxhimin e kalorive.

Metoda e Dietës Dietale Diet

Të dini se sa karbohidrate keni ngrënë do ta bëjë shumë më të lehtë llogaritjen e dozës së saktë të insulinës. Si dhe çfarë të llogaritni saktë në përputhje me dietën, gjithmonë do të mësoheni në një shkollë diabetike.

Shembuj të menusë për javën

Ekziston një truk kur bëni një menu dhe kur shërbeni një pjesë të ushqimit. Të njëjtën sasi ushqimi mund ta vendosni në një pjatë të madhe dhe në një të vogël. Në një të vogël duket se ka shumë, por në një të madhe nuk mjafton, por numri do të jetë i njëjtë. Ju vetëm duhet të hani nga pjata të vogla.

Këtu është menuja, është krijuar për rreth 2000-2500 kalori. Në varësi të peshës dhe karakteristikave të tjera individuale, mund t'ju duhet një numër i ndryshëm i kalorive.

Dita 1

 • Mëngjesi: vezë e zier, gjysmë avokado, një fetë bukë, një portokall.
 • Dreka: fasule me spinaq dhe domate, djathë.
 • Darka: makarona drithëra me salcë domate dhe gjel deti.

Dita 2

 • Mëngjesi: bollgur me manaferrat dhe arrat.
 • Dreka: sallatë me spinaq, gjoks pule, karota dhe avokado; Luleshtrydhe.
 • Darka: kuskus gruri i zier, kungull i njomë i skuqur, kastravec dhe sallatë domate me borzilok të freskët.

Dita 3

 • Mëngjesi: omëletë perimesh me barishte, kërpudha, piper zile dhe avokado; fasule, boronica.
 • Dreka: sanduiç me bukë me kokërr të plotë me kos grek të pa aromë, mustardë dhe ton; karrota e integruar, kastraveci, molla.
 • Darka: një përzierje fasulesh dhe misri, gjoks pule, shparguj, një e katërta e ananasit.

Dita 4

 • Mëngjesi: bukë e thekur me bukë me djathë dhe spinaq.
 • Dreka: lakër e zier me pulë, luleshtrydhe, banane.
 • Darka: sallatë me domate, tranguj, bimë dhe djathë.

Dita 5

 • Mëngjesi: drithëra për mëngjes, boronica, një gotë qumësht bajame.
 • Dreka: sallatë me spinaq, domate, djathë të fortë, vezë, me salcë kosi; rrush, fara kungulli.
 • Darka: salmon i pjekur me patate dhe shparguj.

Dita 6

 • Mëngjesi: një gotë kos grek me pak yndyrë, pure luleshtrydhe-banane.
 • Dreka: oriz kafe me fasule, djathë me pak yndyrë, avokado, lakër dhe sallatë kastravec.
 • Darka: viçi i ligët me patate dhe brokoli, luleshtrydhe.

Dita 7

 • Mëngjesi: qull elb margaritar në qumësht me pak yndyrë.
 • Dreka: bukë me drithëra, kastravec, domate, barishte dhe sallatë djathi.
 • Darka: karkaleca deti, bizele jeshile, panxhar të zier me vaj ulliri, grejpfrut.

Ky është një plan i përafërt i vaktit, por jep një ide të përgjithshme të përbërjes së një diete diabetike dhe mund të sigurojë drejtim në kërkimin tuaj për receta.

Mitet e të ushqyerit me diabet

Miti më i madh është se diabeti shkaktohet nga fakti që njerëzit hanë sheqer. Quhet sheqer jo sepse njerëzit hanë sheqer, por sepse diabeti rrit sheqerin. Dhe nivelet e sheqerit rriten për një larmi arsyesh. Mollët dhe buka gjithashtu mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak, megjithëse duken të padëmshme. Ka shumë karbohidrate, dhe ato gjenden jo vetëm në sheqer.

Ekziston një teori e origjinës virale të diabetit të tipit 1: është e mundur që virusi Coxsackie, virusi i gripit, virusi i rubeolës dhe disa viruse të tjerë të shkaktojnë diabet mellitus të tipit 1. Kjo është, pas sëmundjes, formohen antitrupa, të cilët gabimisht fillojnë të sulmojnë qelizat beta të pankreasit. Pavarësisht nëse është kështu apo jo, duhet të provohet, por, për fat të keq, sëmundja shfaqet dhe zhvillohet.

Një mit tjetër është se ju mund të merrni diabet të tipit 1 dhe ai shndërrohet në diabet tip 2. Kjo nuk do të ndodhë kurrë, këto janë sëmundje krejtësisht të ndryshme që kanë fillimin e njëjtë të sëmundjes së quajtur "diabet mellitus".

Nuk ka shërim për diabetin. Ndër trajtimet joefektive dhe të dobishme për diabetin, ekzistojnë: zhytja në akull, tërheqja e terapisë me insulinë, ushtrime të pafundme dhe shtesa ushqimore. E gjithë kjo përkeqëson prognozën e sëmundjes dhe rrit rrezikun e komplikimeve. Merrni trajtim nga mjekët e vërtetë. Lloji i dytë mund të parandalohet, por nuk ka shërim.

Ushqime të gatshme për diabetikët (shërbime të lindjes) Nëse keni diabet, lexoni me kujdes etiketat e të gjitha produkteve dhe krahasoni ato me produkte të tjera të ngjashme, kërkoni ekuilibrin më të mirë të karbohidrateve, yndyrnave, proteinave dhe fibrave, si dhe sasinë optimale të kalorive .

Fruktoza shpesh gjendet në produktet "për diabetikët". Pirja e tij nuk do të rrisë nivelet e glukozës në gjak - sepse nuk do ta merrni fare.

Përfundim

Të gjithë njerëzit e diagnostikuar me prediabet ose diabet mellitus duhet të ndjekin këshillat dietike të një profesionist të kujdesit shëndetësor. Ushqimi për diabetin e sheqerit duhet të zhvillohet individualisht, ai mund të rregullohet nga një nutricionist, në përputhje me ndryshimet në rrjedhën e sëmundjes, ose kur shfaqen sëmundje shoqëruese. Shtë e rëndësishme që dieta të jetë në përputhje me planin e përgjithshëm të trajtimit dhe duhet të merren parasysh historiku dhe ilaçet që personi po merr. Jo të gjithë njerëzit e trashë kanë diabet. Sidoqoftë, ata kanë një rrezik më të lartë të zhvillimit të diabetit në të ardhmen. Bestshtë më mirë jo vetëm të ndiqni një dietë diabeti, por edhe të filloni të luani sporte, të lini duhanin dhe të kufizoni alkoolin.