Dieta sipas grupit të gjakut: përshkrim i hollësishëm

Midis shumë planeve dietë për humbje peshe, dieta e llojit të gjakut bie në sy. Ajo supozon se sjellja e preferuar e të ngrënit është individuale dhe varet nga proceset biokimike në gjak. Kjo është, një grup i përshtatshëm i produkteve për pronarët e grupit të parë mund të dëmtojë njerëzit nga i treti, dhe anasjelltas.

pjatë diete për një grup specifik të gjakut

Dieta u zhvillua nga dietologët amerikanë, babai dhe djali i D'Adamo. Ata zhvilluan një teori në lidhje me ndikimin evolucionar të jetesës së njerëzve në proceset biokimike në trup, si rezultat i së cilës u formuan grupe të ndryshme të gjakut.

Parimet e përgjithshme

Dietologët e D'Adamo kanë zhvilluar katër plane të hollësishme të menusë - një për secilin grup të gjakut. Babai, James D'Adamo, filloi kërkimet dhe i biri, Peter D'Adamo, i përfundoi ato. Rezultati është një teori e menduar mirë, teza kryesore e së cilës është se ndryshimi kryesor midis njerëzve qëndron në grupin e tyre të gjakut. Thelbi i këtyre ndryshimeve është në një lidhje të ndryshme me lecitinat, substancat qelizore që gjenden në të gjitha indet e trupit. Shtë një material ndërtimi dhe një bazë që vjen me ushqimin dhe ndryshon në varësi të llojit të ushqimit.

Në vitin 2014, shkencëtarët Kanadezë kryen studime në shkallë të gjerë që treguan joefektivitetin e dietës.

Parimet ushqyese të zhvilluara nga D'Adamo bazohen në zgjedhjen e pikërisht atyre lecitinave që kërkohen nga trupi në varësi të grupit të gjakut. Mjekësia dhe shkenca janë skeptike për këtë teknikë, por ajo nuk e humb popullaritetin. Në të cilën autorët prezantuan hulumtimet dhe rekomandimet e tyre, Eat Right 4 Type juaj ka kryesuar listat më të shitura që nga dalja e tij në 1997, domethënë për 20 vjet. Pacientët që kanë probleme me peshën priren në klinikën D'Adamo. Këtu ata i nënshtrohen një trajtimi kompleks - një dietë e kombinuar me marrjen e vitaminave, procedurave relaksuese dhe trajnimeve psikologjike. Dieta e grupit të gjakut tërheq njerëz të famshëm, modele, aktore dhe prezantuese televizive që lënë përshtypje të mira.

Sigurimi kryesor i një diete për humbjen e peshës është të vazhdohet me ushqimin nga ajo që bënë paraardhësit e largët. Gjuetarët duhet të hanë më shumë mish, fermerët - perime. Menuja është menduar në detaje; tregohen ushqime të rekomanduara, të padëshirueshme dhe të ndaluara.

Grupi i parë i gjakut

Pronarët e grupit të parë të gjakut përfshijnë 33% të njerëzve. Sipas D'Adamo dhe paraardhësit e tij, ata janë pasardhës të gjuetarëve, udhëheqësve dhe gjuetarëve. Dieta e tyre duhet të përmbajë domosdoshmërisht:

 • mish, dhe mundësisht të kuqe, mundësisht viçi dhe qengji;
 • rropulli: mëlçia dhe veshkat;
 • peshk deti me vaj: salmon, sardele, shojzë;
 • peshqit e lumit: bli, pike, purtekë;
 • ushqim deti: midhje, goca deti;
 • nga perimet, manaferrat dhe frutat - brokoli, marule, fiq, kumbulla të thata.

Kohë pas kohe, shtoni në menu algat e detit, drithërat e mbirë, vajin e ullirit. Rregulli kryesor është që të sigurojë trupin me një sasi të mjaftueshme të proteinave dhe elementëve gjurmë që ndihmojnë në asimilimin e tij. Si pije, duhet të zgjidhni çaj me nenexhik dhe supë me trëndafila.

mishi është baza e dietës së grupit të parë të gjakut

"Gjahtarët" nga grupi i parë i gjakut kanë tendencë për të fituar peshë shpejt për shkak të një metabolizmi të ngadaltë, i cili përkeqësohet nga abuzimi i ushqimit jo të rekomanduar. D'Adamo klasifikon produktet e glutenit si të tilla, veçanërisht produkte të pjekura, qumësht, gjizë, kos, kefir. Prania e misrit, fasuleve, thjerrëzave, lulelakrës në menu ka një efekt negativ.

Njerëzit në këtë grup duhet të shmangin sasitë e tepërta të kripës, lëngjeve të mollëve. Në përgjithësi, autorët e dietës besojnë se "gjuetarët" dallohen nga tretja e mirë dhe shëndeti i mirë. Por në të njëjtën kohë, ata duhet t'i përmbahen një linje konservatore në sjelljen e të ngrënit dhe të jenë të kujdesshëm kur provojnë gjëra të reja. Ushtrimet e fuqishme janë çelësi i shëndetit dhe mirëqenies për këtë kategori.

Grupi i dytë i gjakut

Njerëzit e këtij grupi janë pasardhës të grumbulluesve dhe fermerëve. Dieta e tyre është rrënjësisht e ndryshme - mishi është shumë i dekurajuar, dhe të gjitha perimet dhe pemët duhet të jenë të pranishme në sasi të mëdha. "Zemplepashtsy" në tokë rreth 38% - ky është grupi më i shumtë.

Rekomandohen produktet e mëposhtëm që do të kenë një efekt pozitiv:

 • shumica e perimeve (përjashtimet janë renditur më poshtë);
 • drithëra dhe drithëra;
 • të gjithë vajrat bimorë;
 • fruta, sidomos fiq, limon, kumbulla, grejpfrut;
 • peshk dhe prodhime deti që duhet të zëvendësojnë mishin - merluc, troftë, sardele dhe skumbri.

Gratë dhe burrat me grupin e dytë të gjakut fitojnë peshë dhe humbin shëndetin nga çdo mish. Si mjet i fundit, mund të lejoni një copë të bardhë - por në asnjë rast nuk lejohet e kuqja. Produktet e qumështit dhe ushqimet me shumë gluten ndikohen negativisht. Shtë e nevojshme të zvogëlohet konsumi i fasuleve, patëllxhanëve, patateve, kërpudhave, domateve. Bananet, kokosit, mandarinat, papaja, pjeprat nuk rekomandohen nga frutat. Mos pini çaj të zi dhe lëng portokalli, pije të gazuara.

produkte për grupin e tretë të gjakut

Në varësi të parimeve të sakta të të ushqyerit, "fermerët" nuk kërcënohen me probleme të tretjes dhe peshë të tepërt. Por abuzimi me mishin, sipas D'Adamo, do të çojë në sulme në zemër dhe kancer.

Grupi i tretë i gjakut

20% e banorëve të planetit që janë me fat të lindin me grupin e tretë të gjakut janë omnivore nga përkufizimi i D'Adamo. Ky grup u shfaq më vonë se i pari dhe i dyti, gjatë migrimit dhe di të përshtatet me situatën. "Nomadët" e lashtë hëngrën atë që ishte në dorë për momentin dhe si rezultat i evolucionit, ata zhvilluan rezistencë ndaj efekteve të dëmshme të çdo ushqimi.

Menuja për këtë grup është e larmishme dhe e pasur me produkte të ndryshme. Duhet të përfshihen:

 • mishi dhe peshku si burime të proteinave, përveç kësaj, peshku yndyror i detit përmban një sasi të madhe të acideve yndyrore të vlefshme;
 • vezët;
 • produkte qumështi;
 • drithëra dhe drithëra;
 • perime dhe fruta.

Gurrat e hikërror dhe grurit nuk rekomandohen, nga perimet - misri dhe domatet, pjeprat dhe shalqinjtë. Efekti negativ do të jetë nga konsumi i mishit të derrit me yndyrë, mish pule, ushqim deti, ullinj. Alkooli është i dëmshëm për shëndetin.

perimet janë zgjidhja më e mirë për grupin e dytë të gjakut

Në përgjithësi, sistemi supozon se "nomadët" janë të prirur ndaj sëmundjeve autoimune. Themshtë e lehtë për ata të humbin peshë, dhe respektimi i parimeve të dietës do të forcojë shëndetin dhe për të përmirësuar metabolizmin.

Grupi i katërt i gjakut

Grupi më i ri dhe më i rrallë i gjakut, 10% e njerëzve i përkasin asaj. Si pjesë e dietës, pronarët e saj quhen "gjëegjëza" ose "banorë të qytetit". D'Adamo ka zhvilluar një dietë të papritur dhe origjinale për të që do ta ndihmojë atë të humbasë peshë dhe të mbetet e shëndetshme.

Biokimia e këtij grupi u formua vetëm një mijëvjeçar më parë dhe është rezultat i një procesi evolucionar.

Mjeku rekomandon:

 • soje dhe tofu;
 • peshk dhe havjar;
 • qumësht;
 • perime, fruta, manaferra;
 • oriz;
 • verë e kuqe e thatë.

Të gjitha këto produkte kanë efekte të ndryshme të dobishme në trup: ato përmirësojnë qarkullimin e gjakut, përshpejtojnë metabolizmin, forcojnë sistemin nervor, etj.

vera e kuqe është e mirë për njerëzit me grupin e katërt të gjakut

Necessaryshtë e nevojshme të hiqni çdo mish të kuq dhe rropulli nga menuja. Një sasi e madhe e proteinave dhe hekurit ndikon negativisht në shëndetin e "banorëve të qytetit". Nga perimet dhe drithërat, misri, hikërror, gruri, portokall, banane, guavas, kokosit nuk janë të rekomanduara.

Problemi kryesor në këtë kategori është predispozicioni ndaj sëmundjeve të sistemit nervor. Përveç kësaj, ekziston një rrezik i lartë i kancerit, sulmeve në zemër dhe problemeve me traktin gastrointestinal. Njerëzit e këtij grupi janë të prirur për ftohje dhe kanë një sistem të dobët imunitar, prandaj është e nevojshme të monitorohet marrja e mjaftueshme e vitaminave. Dieta dhe aktiviteti i moderuar fizik do të mbrojnë nga sëmundjet.