Dieta japoneze për humbje peshe për 14 ditë: menu për çdo ditë, tryezë

Dietë japoneze për humbje peshe

Dieta japoneze për 14 ditë është një nga skemat më të njohura të humbjes së peshës të zhvilluar nga specialistët e klinikës japoneze "Yaeks". Ai përmban një listë të veçantë të produkteve, ka një menu të thjeshtë dhe një metodologji efektive që është e lehtë të ndiqet në shtëpi.

Një dietë e rreptë ditore kërkon që të përmbushen disa kushte: ushqimi i disiplinuar, shmangia e ushqimeve të ndaluara dhe pirja e shumë lëngjeve në baza të rregullta.

Tabela e përfunduar mund të printohet dhe varet në mur.

Dieta japoneze zgjat 14 ditë. Kërkesa për dietën japoneze shpjegohet me rezultatet e shpejta dhe efektin e qëndrueshëm dhe afatgjatë: në 2 javë, me qasjen e duhur, mund të heqësh qafe 5 ose më shumë kilogramë peshë të tepërt.

Çfarë është dieta japoneze?

 • Kohëzgjatja e dietës:14 ditë;
 • Specifikimi:dietë e rreptë e proteinave me kalori të ulët,
 • Kostoja e përafërt e dietës:buxheti;
 • Rezultatet e dietës japoneze:humbje peshe me 5-8 kg;
 • Frekuenca e rekomanduar:jo më shumë se 2 herë në vit;
 • Avantazhi kryesor i dietës:ruajtja e rezultatit për një kohë të gjatë (në varësi të daljes së saktë nga dieta).

Dieta japoneze për 14 ditë: çfarë të presësh?

Mos prisni një larmi të veçantë të menusë - të gjitha ushqimet e lejuara në dietën japoneze për 14 ditë janë të njohura për shumë njerëz. Ky është një avantazh i padyshimtë, pasi rreziku i reaksioneve alergjike ndaj ushqimeve ekzotike është minimal, dhe ushqimi i rekomanduar për ushqim mund të blihet në çdo, madje edhe në supermarketin më të vogël.

Nuk dihet saktësisht pse kjo dietë për humbje peshe u quajt japoneze. Sipas një versioni, ai u zhvillua në një klinikë të caktuar në Tokio, sipas një tjetri, emri u frymëzua nga një dietë e thjeshtë, e thjeshtë dhe e qartë, pas së cilës jep një efekt frymëzues (i ngjashëm me mënyrën japoneze, apo jo? Ndiqni rregullat , provoni më të mirën tuaj dhe do të merrni një shpërblim) . . .

Për më tepër, dieta japoneze 14-ditore, e cila është përhapur në mesin e atyre që humbin peshë në të gjithë botën, dallohet nga moderimi si në përbërjen ashtu edhe në përmbajtjen kalorike të ushqimeve të rekomanduara, dhe kjo gjithashtu e lidh atë me tradicionalen Dietë japoneze.

Nutricionistja Naomi Moriyama nga Japonia beson se sekreti i rinisë dhe jetëgjatësisë së bashkatdhetarëve të saj qëndron në madhësinë e pjesëve të vogla dhe një dietë që përmban një sasi të vogël karbohidratesh.

Rregullat e dietës japoneze

Sidoqoftë, moderimi, për fat të keq, është i pazakontë për shumë banorë të vendit tonë, dhe zvogëlimi i sasisë së kalorive mund të bëhet një problem i vërtetë. Për më tepër, dieta japoneze për humbjen e peshës nënkupton kufizime vërtet të ashpra.

Proteina

Për më tepër, përbërësi kryesor që furnizon trupin me energji në dietën japoneze është proteina e marrë nga vezët e pulës, shpendët, mishi i ligët, peshku dhe produktet e qumështit. Karbohidratet mund të merren nga disa prej perimeve të lejuara, yndyrna nga vajrat vegjetale që lejohen për gatim dhe salcë sallate, si dhe ato që gjenden në mish dhe peshk.

Celulozë

Perimet dhe frutat janë të pasura me fibra, sasia e të cilave në disa ditë të dietës japoneze nuk është e rregulluar veçanërisht, kështu që trakti tretës do të jetë në gjendje të përballojë plotësisht punën e tij.

Pije

Kafeja dhe çaji jeshil fuqizojnë dhe përmbajnë antioksidantë të shëndetshëm (prandaj, është më mirë të respektoni çajin dhe kafenë me cilësi të lartë, natyrale, pa aditivë artificialë).

Në çdo dietë, një regjim i pirjes është shumë i rëndësishëm, dhe japonezët nuk bëjnë përjashtim. Pini shumë ujë të pastër dhe pa gaz të temperaturës së dhomës gjatë gjithë ditës për të ndihmuar njëkohësisht stomakun të ndihet i ngopur dhe për të shpejtuar eliminimin e proteinave të përpunuara të kafshëve nga trupi.

Dieta japoneze për 14 ditë: parimi i humbjes së peshës

Thelbi i dietës japoneze shprehet me pak fjalë: kalori të ulët, proteina, sasi minimale e kripës. Prandaj, falë këtyre tre bazave kryesore, fillon procesi i humbjes së peshës:

 • Proteina është në gjendje të rrisë prodhimin e nxehtësisë, e cila përshpejton metabolizmin, i cili nxit humbjen e peshës;
 • Për shkak të kufizimit të kripës në dietë, lëngu i tepërt hiqet nga indet, edema eliminohet, presioni normalizohet;
 • Trupi merr një sasi të vogël të kalorive. Prandaj, ai duhet të aktivizojë rezervat e tij;
 • Trupi harxhon shumë energji në asimilimin e produkteve të proteinave, që nënkupton djegien e yndyrës.

Dieta është e përshtatshme për njerëzit e çdo kategorie peshe. Nëse keni nevojë të humbni 3-4 kg, do të jetë e mjaftueshme të ndiqni një dietë për 7 ditë. Nëse keni nevojë të humbni peshë nga 5 kg ose më shumë, atëherë do t'ju duhet t'i përmbaheni dietës japoneze për 14 ditë.

Në mungesë të kundërindikacioneve dhe shëndetit të shkëlqyeshëm, mund ta zgjasni për një muaj, pasi, përveç proteinave, ai ende përmban yndyrna (vaj vegjetal) dhe karbohidrate (oriz).

Sallatë diete japoneze

Dieta japoneze për 14 ditë, pika të rëndësishme

Dieta më efektive për humbje të shpejtë të peshës është dieta japoneze. VetëmDieta e Dukanit, por ato kanë një ndryshim në kohëzgjatje: nëse japonishtja zgjat vetëm dy javë, atëherëDieta e Dukanitdo të zvarritet për muaj kur të përfundojnë të gjitha fazat e tij.

Dieta japoneze për 14 ditë: parimet kryesore të të ushqyerit dietik

Dieta japoneze u zhvillua rreth 16 vjet më parë, gjatë së cilës shumë njerëz që duan të humbin peshë e kanë vlerësuar efektivitetin e saj. Dieta "japoneze" nënkupton një dietë pa kripë me një reduktim të ndjeshëm të karbohidrateve.

Një tipar karakteristik i dietës është tre vakte në ditë dhe shumë lëngje. Kjo dietë është e përshtatshme për njerëzit midis moshës 18 dhe 40 vjeç dhe nuk ka gjini, domethënë, dieta është e përshtatshme si për burrat ashtu edhe për gratë.

"Japanese" bazohet në zvogëlimin e marrjes ditore të kalorive dhe shmangien e karbohidrateve, veçanërisht ato të shpejta. Ushqimi dietik nënkupton shmangien e kripës, ushqimeve të yndyrshme, të tymosura. Produkte të tilla si alkooli, lëngjet, sode dhe çdo lloj ushqimi i shpejtë gjithashtu janë kundërindikuar gjatë dietës.

Respektimi i rreptë i këtyre këshillave çon në një përshpejtim të metabolizmit, si rezultat i të cilit yndyra e tepërt e trupit digjet dhe shndërrohet në energji. Dieta japoneze i përket klasës së dietave proteinike. Vezët e pulës, lepuri dhe mishi i pulës, peshku dhe disa produkte të qumështit merren si bazë e të ushqyerit.

Nga karbohidratet, lejohet të konsumoni vetëm disa perime në sasi të vogla. Një parakusht është normalizimi i bilancit të ujit, përveç faktit që ata që humbin peshë duhet të pinë të paktën 2 litra ujë të pastër, është gjithashtu e nevojshme të përfshini çaj jeshil, kafe ose çikore në menu.

Parimet themelore të ushqyerjes së duhur:

 • Zgjedhja individuale e dietës japoneze:për 7 dhe 14 ditë. Me një sasi të vogël të peshës së tepërt, është e mjaftueshme t'i përmbaheni dietës për 7 ditë. Nëse jeni mbipeshë, është më mirë të ndiqni dietën japoneze për 14 ditë, rishikimet tregojnë se në rastin e parë, humbja e peshës është rreth 6 kilogramë, në të dytën - deri në 10 kilogramë;
 • Respektimi i rreptë i dietës:produktet e ofruara nuk mund të zëvendësohen me ato alternative. Ju mund të përdorni vetëm lëng domate në vend të një domate, lakër të bardhë në vend të spinaqit;
 • E rreptë pa sheqer:nën një ndalim kategorik, të gjitha karbohidratet e rafinuara, ushqimet e ëmbla, pastat dhe produktet e miellit, mjaltë;
 • Kërkohet një hyrje dhe dalje graduale nga dieta japoneze.Rezultatet janë më pak të dukshme tek ata që kalojnë në këtë dietë nga një dietë tjetër. Dhe ato janë qartë të dukshme nëse vaktet paraprake nuk ishin dietike. Me një dietë të plotë në prag të "gruas japoneze", duhet të organizoni një ditë agjërimi (kefir ose mollë) ose të paktën të bëni një darkë të lehtë (pak oriz kafe të zier me një sallatë me perime të freskëta). Kur dilni, duhet të prezantoni produktet e përditshme gradualisht, rreth 1 në javë;
 • Mungesa e detyrueshme e kripës:dieta japoneze pa kripë ka për qëllim heqjen e lëngjeve të tepërta nga trupi, për shkak të së cilës humbet deri në 30% të peshës së tepërt;
 • Ndalimi i tejkalimit të afateve.Categshtë kategorikisht e pamundur të vazhdosh ushqimin dietik për më shumë se 14 ditë për shkak të rrezikut për trupin;
 • Kërkohet vëllim adekuat i lëngut:gjatë ditës, duhet të pini 2 litra ujë të gazuar. Çaji (mund të pini jeshil) dhe kafeja nuk përfshihen në këtë vëllim;
 • Respektimi i rreptë i sekuencës:dieta japoneze, menyja e së cilës u zhvillua me qëllim humbjen graduale të peshës dhe ruajtjen afatgjatë të rezultatit, nuk toleron ndryshimet në dietën e propozuar. Shtë e pamundur të riorganizoni vendet e ditëve dhe menunë e mëngjesit, drekës, darkës.

Avantazhet dhe disavantazhet e dietës japoneze 14 ditore

Të mirat e dietës japoneze:

 • Redukton rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare (gjithashtu për shkak të një rënie të kripës në dietë);
 • Rezultate të qëndrueshme me mënyrën e duhur për të dalë nga dieta (d. m. th. , nuk do të rifitoni kilogramët e humbur);
 • Disponueshmëria e produkteve të përshkruara në meny - jo ekzotike;
 • Marrja minimale e kripës zvogëlon ënjtjen;
 • Produktet e proteinave nuk do të lejojnë që lëkura të shtrihet dhe të ulet pas humbjes së peshës;
 • Ju mund të përdorni metoda të ndryshme të gatimit të enëve: jo vetëm në avull, zierje ose zierje - ato madje mund të skuqen, duke mos përjashtuar vajin vegjetal nga dieta;
 • Ushqimi bimor rimbush trupin me vitaminat dhe mikroelementet e nevojshëm;
 • Humbje e konsiderueshme në peshë.

Disavantazhet e dietës japoneze:

 • Tre vakte në ditë pa ushqime nuk korrespondojnë me parimet e humbjes së shëndetshme të peshës, kur vaktet janë të pjesshme, deri në 5-6 herë në ditë;
 • Ka shumë kundërindikacione;
 • Frekuenca e aplikimit të dietës është vetëm 1 herë në 6 muaj;
 • Përmbajtja e vogël mesatare kalorike ditore e dietës është vetëm 800 kcal, e cila nuk është e mjaftueshme për ata që janë mësuar me aktivitet fizik dhe mendor;
 • Dehidratimi i trupit është i mundur;
 • Çdo mëngjes duhet të filloni me një filxhan kafe të zezë me stomakun bosh, të cilin jo çdo zemër dhe stomak mund ta përballojë;
 • Mënyra e gabuar nga dieta është e mbushur me shtim të shpejtë në peshë;
 • Dieta nuk është plotësisht e ekuilibruar, pasi ekziston një mbizotërim i rëndësishëm në drejtim të proteinave në dëm të karbohidrateve dhe yndyrave;
 • Për shkak të një diete të tillë, deri në fund të dietës, shumë fillojnë të ndjehen të trullosur, vërehet një ulje e performancës, përgjumje dhe dobësi.

Një numër i vogël ditor i vakteve (vetëm 3 në vend të 5-6 ushqimeve të shëndetshme) dhe mungesa e ushqimeve mund të rezultojë të mos jetë e lehtë në dietën japoneze, përgatituni për këtë. Rekomandohet të hani darkë të paktën 2 orë para gjumit dhe të filloni mëngjesin me një gotë ujë - kjo stimulon metabolizmin dhe ju lejon të duroni më mirë mungesën e mëngjesit.

Dietë japoneze për humbje peshe

Lista e produkteve kryesore për dietën japoneze për 14 ditë

 • Vezë të freskëta pule - 2 duzina;
 • Fileto pule - 1 kg . ;
 • Karrota të freskëta - 2-3 kg . ;
 • Lëng domate - 1 l . ;
 • Fasule kafeje cilësore ose kafe të bluar - 1 pako;
 • Lakër e bardhë - 2 pirunë me madhësi të mesme;
 • Fruta (përveç bananeve dhe rrushit) - 1 kg. total;
 • Limonët e zgjedhur - 2 copë ; ;
 • Fileto e peshkut të detit - 2 kg . ;
 • Kungull i njomë, patëllxhan - 1 kg. total;
 • Kefir - 1 l. (blini të freskëta, mos i ruani për përdorim në të ardhmen! );
 • Viçi i ligët, tul - 1 kg . ;
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër - 500 ml. ;
 • Çaji juaj i preferuar jeshil (pa aditivë ose shije) - 1 pako.

Lista e ushqimeve të ndaluara në dietën japoneze

Në dietën japoneze, nuk duhet të hani ushqime të tilla si:

 • Alkooli dhe çdo ujë i gazuar;
 • Produkte të pjekura me miell të bardhë;
 • Ushqim i përshtatshëm dhe ushqim i shpejtë;
 • Ëmbëltore;
 • Kripë;
 • mish yndyror dhe peshk;
 • Banane, rrush, hurmë;
 • Sheqer;
 • Perime me niseshte;
 • Salcat, erëzat dhe erëzat e tjera;
 • Mjaltë

Dieta japoneze 14-ditore pa kripë: Lista e ushqimeve të lejuara

Enët e përbëra nga peshku ose mishi i kafshëve, me një pjatë me perime, janë mjaft të njohura dhe shumë njerëz i hanë ato çdo ditë. Psychshtë psikologjikisht e vështirë për njerëzit të heqin dorë nga erëzat, veçanërisht kripa, dhe ëmbëlsirat e ndryshme në formën e produkteve të pjekura, ëmbëlsirave dhe ëmbëlsirave.

Të detyrosh veten të harrosh ëmbëlsirat dhe ushqimet për një ose dy javë është një problem. Do të ishte e trajnueshme, para se të filloni një dietë, shumë duhet të pastrojnë trupin e tyre dhe të kalojnë përkohësisht në ushqimin e duhur pa kripë.

Produktet e lejuara për humbjen e peshës në "japonezët":

 • Rusks bukë të errët;
 • Kefir ose kos, mundësisht natyral i bërë në shtëpi;
 • Këshillohet që të përdorni lëng domate të bërë në shtëpi ose të blerë me tul. Lëngu i paketuar i zakonshëm përmban kripë, e cila është e ndaluar;
 • Djathë i fortë, me pak yndyrë;
 • Kafe natyrale;
 • Peshk me ujë të kripur, viçi, pulë, i zier ose i gatuar në avull;
 • Vezë pule ose trembem, të papërpunuara ose të ziera (të ziera fort);
 • Kungull i njomë, patëllxhan, rrënjë majdanozi të skuqur në vaj;
 • Fruta të ëmbëlsuara, më shpesh mollë, dardha, agrume;
 • Çaj jeshil pa aditivë ose shije;
 • Ujë mineral ose i pastruar pa gaz;
 • Limon, lëngu i të cilit mund të shtohet në pjata për të përmirësuar shijen;
 • Vaj perimesh - vaj ulliri ose luledielli të parafinuar;
 • Frutat: qershi, mollë, kivi, agrume, dardha, kumbulla;
 • Perime të freskëta: lakër dhe karota, të papërpunuara dhe të ziera. Mund ta hani të plotë, në copa ose të copëtuara ose të grira.

Ushqimet dhe erëzat që nuk përfshihen në këtë listë konsiderohen të ndaluara. Frutat si rrushi dhe banania janë gjithashtu të ndaluara.

Nga pijet, limonadat, lëngjet, soda, alkooli i çdo fuqie janë të ndaluara. Një tabu kategorike për salcat, erëzat, marinadat e ndryshme.

Dieta japoneze për 14 ditë: menu

Dieta japoneze ka një menu 14-ditore për çdo ditë dhe skema aktualisht është e popullarizuar. Ajo tërheq njerëzit me lirëësinë e saj të ulët, ndërsa kohëzgjatja e dietës është vetëm 2 javë.

Një rezultat i dukshëm pas skadimit të periudhës, i cili vazhdon pas përfundimit të saktë të dietës. Mjerisht, për të kapërcyer dietën dy javore, do të duhet të jeni të durueshëm, por do t’ia vlejë.

Dietë japoneze për 1 ditë

 • Mëngjesi:kafe pa sheqer dhe qumësht.
 • Darka:2 vezë të ziera, lakër të zier me vaj vegjetal dhe një gotë lëng domate.
 • Darka:200 g peshk të zier ose të skuqur.

Dita 2 e dietës japoneze

 • Mëngjesi:një fetë bukë thekre dhe kafe pa sheqer.
 • Darka:200 g peshk të zier ose të skuqur me lakër të zier dhe vaj perimesh.
 • Darka:100 g viçi të zier dhe një gotë kefir.

Dita 3 e dietës japoneze

 • Mëngjesi:një fetë bukë thekre, të tharë në thotë dolli, ose biskotë pa maja pa aditivë, kafe pa sheqer.
 • Darka:kungull i njomë ose patëllxhan, i skuqur në vaj perimesh, në çdo sasi.
 • Darka:200 g viçi të zier pa kripë, lakër të papërpunuar në vaj vegjetal dhe 2 vezë të ziera.

Dita 4 e dietës japoneze

 • Mëngjesi:një karotë e vogël e freskët me lëngun e një limoni.
 • Darka:200 g peshk të zier ose të skuqur dhe një gotë lëng domate.
 • Darka:200 g të çdo fruti.

Dita 5 dieta japoneze

 • Mëngjesi:një karotë e vogël e freskët me lëngun e një limoni.
 • Darka:peshk të zier dhe një gotë lëng domate.
 • Darka:200 g të çdo fruti.

Dietë japoneze për 6 ditë

 • Mëngjesi:kafe pa sheqer.
 • Darka:pulë e zier e pakripur 500 g me sallatë lakër të freskët dhe karrota në vaj perimesh.
 • Darka:karrota të vogla të freskëta dhe 2 vezë të ziera.

Dietë japoneze 7 ditore

 • Mëngjesi:çaj jeshil.
 • Darka:200 g viçi të gatuar pa kripë.
 • Darka:200 g fruta ose 200 g peshk të zier ose të skuqur ose 2 vezë me karota të freskëta në vaj vegjetal ose viçi të zier dhe 1 gotë kefir.

Dietë japoneze për 8 ditë

 • Mëngjesi:kafe pa sheqer.
 • Darka:500 g pulë të zier pa kripë dhe një sallatë me karota dhe lakër në vaj perimesh.
 • Darka:karrota të vogla të freskëta me vaj perimesh dhe 2 vezë të ziera.

Dita 9 Dieta japoneze

 • Mëngjesi:karrota e mesme me lëng limoni.
 • Darka:200 g peshk të zier ose të skuqur dhe një gotë lëng domate.
 • Darka:200 g të çdo fruti.

Dietë japoneze për 10 ditë

 • Mëngjesi:kafe pa sheqer.
 • Darka:50 g djathë, 3 karota të vogla në vaj vegjetal dhe 1 vezë të zier.
 • Darka:200 g të çdo fruti.

Dietë japoneze për 11 ditë

 • Mëngjesi:kafe pa sheqer dhe një fetë bukë thekre.
 • Darka:kungull i njomë ose patëllxhan, i skuqur në vaj perimesh, në çdo sasi.
 • Darka:200 g viçi të zier pa kripë, 2 vezë të ziera dhe lakër të freskët në vaj perimesh.

Dietë japoneze 12 ditore

 • Mëngjesi:kafe pa sheqer dhe një fetë bukë thekre.
 • Darka:200 g peshk të zier ose të skuqur me lakër të freskët në vaj perimesh.
 • Darka:100 g viçi të zier pa kripë dhe një gotë kefir.

Dietë japoneze për 13 ditë

 • Mëngjesi:kafe pa sheqer.
 • Darka:2 vezë të ziera, lakër të zier në vaj perimesh dhe një gotë lëng domate.
 • Darka:200 g peshk të zier ose të skuqur në vaj perimesh.

Dietë japoneze për 14 ditë

 • Mëngjesi:kafe pa sheqer.
 • Darka:peshk i zier ose i skuqur 200 g, lakër e freskët me vaj ulliri.
 • Darka:200 g viçi të zier, një gotë kefir.

Largimi nga dieta japoneze

Java e parë e daljes nga dieta japoneze është një periudhë shumë vendimtare. Në këtë kohë, trupi vazhdon të humbasë peshë dhe të përshtatet me kushtet e reja, kështu që është e rëndësishme të mos hidheni në ushqim, por ngadalë të futni ushqime të njohura në dietë. Ato duhet të jenë ekskluzivisht të natyrshme.

Në mënyrë që rezultati i arritur të fitojë një bazë, ju duhet të lini dietën gradualisht. Periudha e daljes duhet të jetë dy herë më e gjatë.

Pra, periudha e daljes nga dieta japoneze 14 -ditore duhet të zgjasë të paktën 28 ditë - domethënë 4 javë:

 • Hani në mënyrë të pjesshme (5-6 herë në ditë);
 • Për mëngjes hani qull të gatuar në ujë (hikërror, bollgur, oriz) dhe omleta. Shërbimi juaj duhet të jetë rreth 200 g;
 • Zëvendësoni një darkë me fruta me një vakt të plotë të perimeve dhe proteinave (për shembull, 200 g zierje perimesh dhe kotele pule të avulluar);
 • Kripa duhet t'i shtohet ushqimit gradualisht: në fillim të daljes, konsumoni jo më shumë se 5 g kripë në ditë;
 • Mos e zvogëloni sasinë e ushqimeve proteinike;
 • Gjatë ditës, ju duhet të bëni 2-3 ushqime nga produktet dhe frutat e qumështit të fermentuar;
 • Në javën e parë, gradualisht rrisni pjesët e konsumuara të pjatave të mishit dhe peshkut - me 50 g, perimet - me 100 g.

Menu e përafërt për daljen nga dieta japoneze për 2 javë

Dita 1-3 dalja nga dieta japoneze

 • Mëngjesi:omlet nga 2 vezë dhe 150 ml. qumësht (2. 5% yndyrë), 1 bukë, kafe e zezë.
 • Darka:200 g viçi të zier ose 200 g merluc të pjekur, 100 g perime të freskëta.
 • Darka:100 g gjizë (5% yndyrë) ose 250 ml. kefir (2. 5% yndyrë) dhe 1 mollë.

Dita 4-6 dalja nga dieta japoneze

 • Mëngjesi:200 g bollgur në ujë (pa sheqer dhe vaj).
 • Rostiçeri:1 portokall, 1 kivi.
 • Darka:200 g gjoks pule të pjekur, 100 g perime të freskëta (lakër, karrota, speca).
 • Darka:200 g karkaleca të ziera ose 150 g gjizë (7% yndyrë), 1 kastravec.

Dita 7-10 dalja nga dieta japoneze

 • Mëngjesi:200 g bollgur në ujë pa sheqer dhe gjalpë, 2 dolli (20 g secila).
 • Rostiçeri:1 çdo frut.
 • Darka:200 g supë perimesh, 100 g viçi të zier.
 • Rostiçeri:100 g kos natyral.
 • Darka:200 g gjoks pule të pjekur, 150 g çdo perime të ziera.

Dita 11-14 që del nga dieta japoneze

 • Mëngjesi:200 g çdo qull me arra, fruta të thata dhe mjaltë (jo më shumë se 1 lugë çaji), 2 dolli (20 g secila).
 • Rostiçeri:1 çdo frut, 100 g kos natyral ose gjizë (5% yndyrë).
 • Darka:200 g supë pule me yndyrë të ulët, 150 g gjoks pule të zier, 2 tranguj të freskët.
 • Rostiçeri:1 çdo frut ose 150 g kos natyral.
 • Darka:200 g midhje të ziera, 150 g zierje perimesh;
 • Rostiçeri:200 mlkefir (2. 5% yndyrë).

Receta të shijshme të dietës japoneze

Për ta bërë dietën sa më të lehtë, ju sugjerojmë të përdorni këto receta për pjata të thjeshta dhe të shijshme që do t'ju lejojnë t'i rezistoni kësaj maratone të humbjes së peshës deri në fund të hidhur. Mos harroni se kripa duhet të braktiset plotësisht.

peshk i pjekur në një dietë japoneze

Receta 1. Peshk i pjekur

Kjo pjatë është e përshtatshme për çdo dietë.

Përbërësit:

 • Fileto merluci - 300 g;
 • Kungull i njomë - 100 g . ;
 • Salcë soje - 50 ml.

Si të gatuajmë:

 • Pritini filetot në copa mjaft të mëdha;
 • Marinojeni në salcë për 3 orë;
 • Pritini kungull i njomë në feta. Lëreni për gjysmë ore, kullojeni lëngun;
 • Vendosni peshkun në mëngë, në krye të saj - kungull i njomë;
 • Hidh mbi marinadën e mbetur;
 • Lidheni mëngën, bëni disa shpime në të;
 • Piqni për gjysmë ore në një furrë të paravendosur në 180 ° C. Gati!
sallatë me lakër të zier në një dietë japoneze

Receta 2. Sallatë me lakër të zier

Kjo sallatë është një element kryesor në dietën japoneze.

Përbërësit:

 • Lakra e bardhë - 200 g;
 • Bizele jeshile të konservuara - 30 g;
 • Vaj perimesh - 30 ml . ;
 • Majdanoz - për shije;
 • Kopër për shije.

Si të gatuajmë:

 • Ziejini gjethet e lakrës derisa të jenë të buta (30 minuta);
 • Ftohini ato;
 • Pritini në shirita të vegjël;
 • Përzieni gjalpin, bizelet dhe barishtet e copëtuara. Gati!
Supë diete japoneze

Receta 3. Supë diete

Receta e supës është e përkryer për opsionet pa kripë ose oriz.

Përbërësit:

 • Fileto pollock - 300 g;
 • Ujë - 1. 5 l . ;
 • Vezë - 1 copë;
 • Qepë - 1 copë;
 • Lakër deti - 150 g;
 • Salcë soje - 50 ml . ;
 • Rajs - 100 g.

Si të gatuajmë:

 • Pritini qepën, marinojeni në salcë për 3 orë;
 • Ziejeni orizin derisa të jetë gatuar gjysmë, shtoni peshk, të prerë në copa, në të, gatuajeni derisa të zbutet;
 • Prisni alga deti, shtoni në supë;
 • Vendosni qepët turshi në të njëjtin vend, por pa marinadë;
 • Derdhni vezën e fërguar ngadalë në supë në një rrjedhë të hollë, duke e trazuar vazhdimisht;
 • Hiqeni menjëherë nga sobë;
 • Mund të shërbehet si e ftohtë ashtu edhe e nxehtë. Gati!

Dieta japoneze lejon tiganisjen e ushqimit si një mënyrë gatimi, por ne kemi zgjedhur këto receta, pasi avulli, zierja dhe zierjet do të kontribuojnë në humbje edhe më të shpejtë të peshës.

Darkë japoneze. Në mbrëmje, japonezët mund të hanë pjata të tilla si oriz me furikake (përzierje e tharë), alga deti, peshk i kuq, supë miso, sallatë, perime të ziera, çaj jeshil.

Dieta japoneze: kundërindikacione

Metoda japoneze është krijuar për njerëzit pa probleme shëndetësore. Në prani të sëmundjeve të rënda, është më mirë të braktisësh një dietë të ngurtë.

Dieta japoneze është kundërindikuar gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, si dhe tek njerëzit me sëmundje kronike të tilla si gastriti, ulçera e stomakut, sëmundjet e mëlçisë, sëmundjet e veshkave dhe çrregullimet kardiake. Rekomandohet të konsultoheni me një specialist para se të filloni një vakt dietik.

Kundërindikimet kryesore janë:

 • Proceset inflamatore;
 • Sëmundjet e traktit gastrointestinal (gastrit, ulçerë);
 • Laktacioni;
 • Dështimi i veshkave;
 • Kolecistiti;
 • Infeksionet virale;
 • Hepatiti;
 • Kolelithiasis;
 • Rritja e stresit emocional, mendor, fizik;
 • HIV dhe AIDS;
 • Hipertensionit;
 • Semundje kronike;
 • Nevralgji;
 • Diabeti;
 • Kulmi;
 • Mosha nën 18 vjeç dhe mbi 55 vjeç;
 • Obeziteti.

Dieta japoneze për humbje peshe rekomandohet për njerëzit e shëndetshëm për të korrigjuar formën e tyre dhe për të hequr qafe disa kilogramë shtesë. Njerëzit e trashë kërkojnë një ekzaminim të plotë nën mbikëqyrjen e një specialisti dhe një dietë të veçantë. Strictlyshtë rreptësisht e ndaluar ndjekja e dietave dhe kryerja e ndryshimeve rrënjësore në të ushqyerit më vete për njerëzit me obezitet. Pasojat e mundshme negative: çrregullime metabolike, një rritje e mprehtë e peshës trupore. Çdo dietë për pacientët e trashë përshkruhet vetëm nga mjeku që merr pjesë.

Nëse fillojnë të shfaqen efekte anësore si marramendje, takikardi, dhimbje stomaku, buzë të thata dhe lëkurë, kjo mund të tregojë dehidratim dhe funksionim të dëmtuar. Ju duhet të ndaloni dietën dhe sigurohuni që të vizitoni një mjek për të shmangur komplikimet.

A duhet të ndiqni dietën japoneze? Të gjithë do t'i përgjigjen kësaj pyetjeje në mënyrë të pavarur. Shqyrtimet e ashpra në internet mund t'ju shtyjnë në një vendim, por mos harroni për karakteristikat individuale të trupit. Njerëzit me sëmundje kronike duhet të trajtohen me kujdes.

Mos harroni gjatë një diete, ju duhet të dëgjoni me kujdes trupin tuaj.

Humbja e shpejtë e peshës dhe aftësia për të mbajtur peshën më pas kërkon një gamë të tërë masash që kërkojnë motivim, disiplinë të rreptë dhe respektim të vazhdueshëm të regjimit të duhur. Jini të hollë dhe të shëndetshëm!