Smoothies për humbje peshe dhe pastrim të trupit

Duke përfshirë smoothie-t në dietën tuaj, ju jo vetëm që mund ta bëni menunë të larmishme dhe të shëndetshme, me ndihmën e kësaj pije mund të pastroni butësisht trupin dhe të humbni peshë pa u lodhur me dieta. Kjo metodë e humbjes së peshës përdoret nga shumë gra në mbarë botën, pije të tilla janë veçanërisht të njohura në mesin e njerëzve që udhëheqin një mënyrë jetese aktive. Cilat janë smoothie-t më të shëndetshëm? Si të gatuaj dhe kur është koha më e mirë për të konsumuar?

Efekti i smoothies për humbje peshe dhe pastrim të trupit

Për të pasur flokë dhe lëkurë të bukur, shëndet të shkëlqyer, është e rëndësishme të pastroni trupin nga toksinat e grumbulluara në kohën e duhur. Për të pastruar dhe përmirësuar gjendjen e përgjithshme të trupit, në asnjë rast nuk duhet të blini miks smoothie që ofrohen në supermarkete. Në këtë rast, jo vetëm që nuk bëhet fjalë për pastrim, por, përkundrazi, është e mundur të shkaktohet edhe më shumë dëm, pasi përzierjet e tilla janë plot me aditivë kimikë. Smoothies për humbje peshe dhe pastrim të trupit duhet të bëhen ekskluzivisht nga produkte natyrale, në mënyrë ideale nga ato të mbledhura së fundmi.

E rëndësishme!Kur blini perime dhe fruta, mbani mend se shumica e pesticideve janë në lëvozhgë. Për këtë arsye, para përgatitjes së pijes, përbërësit duhet të pastrohen mirë nga shtresa e sipërme.

Koktejet për humbje peshe duhet të bëhen nga perime dhe fruta me kalori të ulët, duke shtuar produkte qumështi të fermentuar me një përmbajtje minimale yndyre (kefir, kos). Nëse përbërja përfshin një avokado ose një banane, atëherë është më mirë ta sillni atë në një gjendje më të lëngshme me ujë, dhe jo me kos. Rezultati është një koktej i shëndetshëm, ushqyes, me pak kalori, me një përmbajtje të lartë të fibrave dhe vitaminave. Fibrat përshpejtojnë metabolizmin, normalizojnë tretjen dhe lëvizshmërinë e zorrëve, si rezultat, puna e të gjithë organizmit përmirësohet dhe pesha e tepërt zhduket gradualisht. Është e lehtë për të rritur efektivitetin e pijeve duke shtuar erëza që djegin depozitat e yndyrës dhe përshpejtojnë proceset metabolike. Këto janë shafrani i Indisë, paprika, speci i kuq, kanella, pluhuri i rrënjës së xhenxhefilit.

smoothie jeshile për humbje peshe

Pra, për shkak të asaj që arrihet efekti i humbjes së peshës nga një smoothie:

 • perimet dhe frutat janë burimet më të vlefshme të makro- dhe mikroelementeve të dobishme, vitaminave;
 • për shkak të bluarjes së kujdesshme, produktet absorbohen mirë dhe shpejt nga trupi;
 • të gjitha pijet janë me kalori të ulët;
 • koktejet (dhe një ngjyrë jeshile e veçantë) ndihmojnë në pastrimin e trupit nga toksinat;
 • Smoothies mund të jenë një zëvendësim i plotë për mëngjes, çaj pasdite ose darkë.

Pesha zvogëlohet gradualisht duke përshpejtuar metabolizmin, detoksifikimin e përgjithshëm të trupit, rritjen e vetive mbrojtëse të imunitetit, normalizimin e proceseve të tretjes, ngopjen e trupit me vitamina dhe mikroelemente thelbësore.

Kur të pini një koktej

Ka njerëz që i pëlqejnë aq shumë smoothi-et, saqë vendosin të kalojnë tërësisht në këtë lloj ushqimi. Kjo nuk është normë, pasi mund të çojë në pasoja të caktuara. Shmangia e ushqimeve të ngurta për një periudhë të gjatë nuk ia vlen. Ushqimi i ngurtë është thelbësor për dhëmbë dhe mishra të shëndetshëm.

E rëndësishme!Nëse abuzohet me smoothies, smalti i dhëmbëve mund të shembet gradualisht, tretja mund të shqetësohet. Duhet ta mbani mend këtë dhe mos u përpiqni të zëvendësoni të gjitha produktet ushqimore me kokteje.

Por kalimi i një dite agjërimi një herë në javë vetëm me smoothie është një zgjidhje e shkëlqyer racionale. Në këtë rast, dieta do të dalë e ekuilibruar dhe kilogramët e tepërt do të largohen pa stres dhe çdo dëm tjetër për shëndetin.

Kur është koha më e mirë për të pirë një koktej? Nëse pini një smoothie pas një stërvitjeje në mëngjes, atëherë trupi me siguri do të "thojë faleminderit". Në mëngjes, një koktej i tillë mund të jetë një zëvendësim i plotë për mëngjesin, të tonifikojë dhe të gjallërojë në mënyrë të përkryer, veçanërisht nëse përbërja përfshin tërshërë, avokado, gjizë ose një banane. Këto produkte nuk janë vetëm të shëndetshme, por edhe ushqyese, do t'ju mbajnë të ndiheni të ngopur deri në drekë. Ju mund të pini smoothie për darkë për humbje peshe dhe mirëqenie të shkëlqyer pas gjumit.

Smoothies gjatë natës për humbje peshe janë gjithashtu një opsion i shkëlqyeshëm për shkak të përmbajtjes së tyre të ulët kalori. Shpesh vonë në mbrëmje rekomandohet të mos hani asgjë, por mund të pini një koktej të shëndetshëm pastrimi. Sidoqoftë, duhet të analizoni me kujdes përbërjen në mënyrë që të mos ketë përbërës gjallërues dhe diuretikë (kastravec, majdanoz). Përkundrazi, është e nevojshme të sigurohet një kohë e këndshme gjumi duke shtuar për shembull një lugë mjaltë në përzierje.

Shënim!Nëse një smoothie zëvendëson mëngjesin ose darkën, atëherë duhet ta pini ose ta hani me lugë ngadalë, ngadalë, duke zgjatur kënaqësinë. Kështu që do të rezultojë të ngopet më shpejt, të kënaqë ndjenjën e urisë dhe për rrjedhojë të parandalojë stresin.

Receta të shijshme për humbje peshe në shtëpi në një blender

Smoothie frutash për humbje peshe

Si të bëni smoothie në shtëpi për humbje peshe? Përgatitja është mjaft e thjeshtë dhe universale për të gjitha recetat. Të gjithë përbërësit përzihen në një blender për 1-2 minuta. Blender mund të jetë me kapak ose zhytës. Në rastin e fundit, ju duhet të zgjidhni enët me mure të larta.

E rëndësishme!Nëse për smoothie janë zgjedhur produkte me kocka të mëdha, atëherë ato duhet të hiqen në mënyrë që pija të dalë homogjene dhe e shijshme.

Selino bën një pije të shijshme dhe të shëndetshme, është e domosdoshme për humbje peshe. Humbja e peshës në këtë rast ndodh për shkak të aktivizimit të proceseve metabolike.

do të duhej:

 • 2-3 kërcell selino;
 • 1 filxhan majdanoz i grirë;
 • 0, 5 lugë çaji vaj ulliri;
 • 200 ml kefir pa yndyrë.

Vaji shtohet këtu jo për shije, ai nxit thithjen e vitaminave A dhe E, të cilat janë të bollshme në zarzavate. Meqenëse këto vitamina janë të tretshme në yndyrë, ato thjesht nuk mund të përthithen pa yndyrë. Ky rregull vlen edhe për karotat, të cilat janë të pasura me vitaminë A.

Smoothies me grejpfrut do të tonifikohen në mënyrë të përkryer, do të japin një ndjenjë gjallërie dhe humor të mirë. Të gjitha agrumet janë natyralisht antidepresantë. Duhet të përzieni në një blender gjysmë grejpfrut, një portokall, 1 gotë kos natyral me pak yndyrë dhe pija mrekullibërëse është gati.

Ju gjithashtu mund të kombinoni kivi, kastravec, mollë, luleshtrydhe dhe të merrni recetat tuaja shtëpiake. Në rastin e zgjedhjes së frutave me shumë tul, duhet të shtoni një fruta ose perime me përmbajtje të lartë uji. Në këtë mënyrë ju merrni gjithmonë konsistencën më të mirë.

Receta për pastrimin e trupit në një blender

Nëse duhet të humbni peshë më shpejt në smoothie, atëherë patjetër duhet t'i kushtoni vëmendje recetave për pastrimin e trupit. Këto përfshijnë një koktej me tërshërë.

smoothie frutash me tërshërë për humbje peshe

do të duhej:

 • 3 art. l. bollgur;
 • 0, 5 gota qumësht me pak yndyrë;
 • 0, 5 gota kos natyral pa sheqer;
 • 1 banane;
 • 1 lugëmjaltë;
 • kanellë për shije.

Bollguri paraprak duhet të derdhet me ujë të valë dhe të injektohet për 5 minuta. Vendosni thekonet e fryra dhe përbërësit e tjerë në enën e blenderit, rrihni derisa të jenë të lëmuara. Një pije me tërshërë ka një efekt mbështjellës, anti-inflamator, ndihmon traktin gastrointestinal të funksionojë në mënyrë më efikase dhe përshpejton procesin e tretjes.

Shënim!Perimet dhe frutat jeshile kanë një efekt shërues në trupin tonë. Pothuajse të gjitha përmbajnë pak kalori, ndërsa janë shumë të pasura me vitamina dhe minerale. Smoothie jeshile (smoothie jeshile) pastron në mënyrë perfekte trupin, e rekomanduar për detoksifikimin.

Një tjetër opsion efektiv për pastrimin e trupit është një smoothie me avokado dhe kastravec. Ky është një koktej freskues energjie. Recetë e shkëlqyer për smoothie për mëngjes për humbje peshe. Për shkak të avokados, së shpejti vjen një ndjenjë e ngopjes, kështu që pija mund të konsiderohet si një alternativë për të ngrënë.

Një tjetër recetë e njohur është një smoothie me brokoli, mollë dhe gëlqere. Është e pamundur të mbivlerësohet dobia e brokolit. Kjo lakër ka shumë proteina, gjë që e bën të domosdoshme për vegjetarianët. Brokoli është një produkt dietik i shkëlqyer që largon kripërat e metaleve të rënda nga trupi. E kombinuar me një mollë dhe një limon, ju merrni një pije shumë interesante që mund ta pini në mbrëmje.

Recetat për kokteje të shëndetshme nuk janë të kufizuara në opsionet e propozuara. Ju mund të studioni tiparet e përbërjes, efektet e të gjitha perimeve dhe frutave, dhe më pas të zgjidhni në mënyrë të pavarur kombinime dhe të dilni me receta të reja. Plus, shpesh vetë trupi tregon atë që i nevojitet sot. Në fund të fundit, shpesh vetë dora arrin për perime të caktuara. Mos i injoroni këto këshilla!