20 recetat më të mira për gojëmjaltë me fruta dhe perime për humbje peshe

Smoothies me perime dhe fruta janë një depo e vërtetë vitaminash dhe elementësh gjurmë të dobishëm. Si përbërës kryesorë në recetat e smoothie-ve, përdoren manaferrat, frutat dhe perimet. Pijes së trashë i shtohen edhe akull, kos, mjaltë, arra, barishte dhe fara.

Një lloj kokteji hibrid përmban fibra të grimcuara, të cilat kontribuojnë në përthithjen e lehtë të tij, eliminimin e toksinave dhe ruajtjen e shëndetit të zorrëve.

Smoothie të shijshme dhe të shëndetshme për humbje peshe

TOP 10 smoothie frutash për humbje peshe

Ne ju ofrojmë një përzgjedhje smoothie të ndryshme frutash që do t'ju ndihmojnë të humbni peshë, të ngarkoni trupin tuaj me vitamina dhe t'ju japin një ndjenjë të ngopjes. Përveç kësaj, smoothie-t janë një mundësi e shkëlqyer për një rostiçeri të shëndetshme.

1. Smoothie me mollë me portokall, banane dhe boronicë

Përbërësit për 1 porcion:

 • banane - 1 copë e madhe;
 • mollë - 2 copë;
 • portokalli - 1/2 copë;
 • boronicat - 50 g.

Para se të përgatisni drejtpërdrejt një smoothie për humbje peshe, të gjitha frutat duhet të vendosen në frigorifer në mënyrë që pija të jetë e freskët. Mollët e qëruara dhe me fara duhet të priten në copa të vogla. Bananet mund të priten në unaza. Hiqni filmin e bardhë nga portokallet dhe hiqni gropat. Shpëlajini dhe thani boronicat. Përziejini të gjitha frutat dhe manaferrat në një blender me shpejtësi maksimale. Hidh smoothie frutash në një gotë ose gotë, ju mund ta dekoroni me boronicë. Rezultati është 1 shërbim.

Përfitimi:ndihmon në largimin e lëngjeve të tepërta nga trupi, përmirëson funksionin e tretjes, nxit humbjen e peshës, tonifikon.

Kalori:53 kcal për 100 g produkt.

2. Smoothie me limon, pjepër, nenexhik dhe lime

Përbërësit për 2 porcione:

 • tul pjepri - 250 g;
 • gëlqere - 1/4 pjesë;
 • limon - 1/2 pjesë;
 • mjaltë - 5 g;
 • nenexhik - 2 degë;
 • kube akulli.

Pjepri dhe agrumet duhet të lahen me ujë të freskët, të lirohet pjepri nga farat, të pritet pulpa në copa të vogla. Ftoheni paraprakisht frutat e pjekura në frigorifer. Hiqni farat nga gëlqereja dhe limoni, qëroni pulpën nga filmat e bardhë. Vendosni të gjitha produktet në një tas blender, shtoni mjaltë. Shkundni ujin e mbetur nga gjethet e lara të nenexhikut, shtoni në pjesën tjetër të produkteve. Rrihni me fuqi të plotë derisa të përftohet një masë homogjene me gëzof. Derdhni pijen në gota, shtoni akull, përdorni limon dhe nenexhik si dekor. Përbërësit e listuar bëjnë 2 porcione.

Përfitimi:forcon sistemin kardiovaskular, ka një efekt rinovues në trup, përmirëson disponimin.

Kalori:35 kcal për 100 g produkt.

3. Smoothie me banane dhe portokall të kuq

Përbërësit për 1 porcion:

 • portokall të kuq - 2 copë;
 • banane - 1 copë;
 • lëng portokalli - 50 ml;
 • ëmbëlsues ose mjaltë - për shije.

Bananet e qëruara duhet të ndahen në disa pjesë. Qëroni portokallet dhe pritini në rrathë, hiqni gropat me thikë ose pirun. Rrihni frutat në blender, shtoni lëngun e portokallit, rrihni të gjithë përbërësit për dy minuta. Hidheni smoothie-n e përfunduar të frutave në një gotë; mund të përdorni një unazë portokalli për dekorim. Përbërësit e listuar bëjnë 1 porcion.

Përfitimi:ndihmon për të kapërcyer depresionin, normalizon nivelin e sheqerit në gjak, mbron nga sëmundjet e mëlçisë.

Kalori:51 kcal për 100 g produkt (me përjashtim të mjaltit ose ëmbëlsuesit).

4. Smoothie jeshile me mjaltë dhe kivi

Përbërësit për 1 porcion:

 • kivi - 1 copë;
 • limon - për shije;
 • nenexhik - 10 g;
 • majdanoz - 10 g;
 • ujë - 100 ml;
 • mjaltë - për shije.

Është e nevojshme të lani nenexhikun dhe majdanozin, të pastroni kërcellet nga gjethet. Qëroni dhe prisni kivin në copa. Pritini limonin në feta. Vendosni kivi, barishtet, disa feta limoni në një enë blender, derdhni në ujë dhe shtoni mjaltë. Rrihni derisa të jetë e qetë. Hidheni smoothie-n për dobësim në një gotë. Sasia e listuar e produkteve është e mjaftueshme për të përgatitur 1 racion smoothie frutash.

Përfitimi:do të ndihmojë në përmirësimin e metabolizmit dhe përshpejtimin e procesit të humbjes së peshës, veçanërisht nëse një dietë e shëndetshme plotësohet me aktivitet fizik.

Kalori:23 kcal për 100 g produkt (me përjashtim të mjaltit ose ëmbëlsuesit).

5. Smoothie me boronicë

Përbërësit për 3 porcione:

 • shurup boronicë - 200 ml;
 • lëng molle - 200 ml;
 • banane - 1 copë;
 • kos pa sheqer - 100 ml;
 • kanellë e bluar - për shije.

Për të përgatitur pijen, hidhni lëngun e mollës dhe shurupin e boronicës së kuqe në një blender. Qëroni bananet dhe i prisni në copa, i shtoni në tas. Përziejini të gjithë përbërësit derisa të bëhen pure. Hidhni kosin në masën që rezulton, hidhni erëzën dhe rrihni përsëri. Shërbejini smoothies në gota të mëdha, zbukurojeni sipas dëshirës. Rezultati është 3 racione.

Përfitimi:përmban një sasi të madhe të substancave të dobishme, nuk shkakton rëndim në stomak, rregullon aktivitetin e sistemit hormonal.

Kalori:49 kcal për 100 g produkt.

6. Smoothie me manaferra me dorëzonjë

Përbërësit për 4 porcione:

 • qumësht - 500 ml;
 • dorëzonjë - 300 g;
 • nektarinë - 3 copë;
 • ëmbëlsues ose mjaltë për shije.

Manaferrat e dorëzonjës duhet të zgjidhen, të lahen në ujë të rrjedhshëm, të thahen plotësisht. Nektarinat e lara dhe të thara duhet të qërohen. Pasi të keni hequr farat, mishin e prisni në copa. Në një enë blender vendosni dorëzonjën, nektarinat dhe ëmbëlsuesin dhe më pas hidhni qumështin e ftohur më parë në frigorifer. Përziejini të gjithë përbërësit derisa të jenë të qetë për 2 minuta. Hidheni smoothie-n e përfunduar për humbje peshe në gota, dilni nga produktet - 4 racione.

Përfitimi:normalizon metabolizmin, ka një efekt tonik, lehtëson lodhjen.

Kalori:50 kcal për 100 g produkt.

7. Smoothie me pjeshkë dhe jasemini

Përbërësit për 2 porcione:

 • jasemini - 15 g;
 • ujë - 70 ml;
 • kefir - 200 ml;
 • banane - ½ pjesë;
 • pjeshkë ose nektarinë - ½ pjesë;
 • mjaltë - 10 g.

Fillimisht, duhet të krijoni çaj jasemini duke përdorur sasinë e caktuar të ujit për 10 minuta. Qëroni bananet, prerë në feta. Lani pjeshkët, hiqni lëkurën, hiqni gropat. Vendosni frutat, çajin dhe kefirin në një enë blender, rrihni të gjithë përbërësit derisa të jenë të lëmuara. Mjalti duhet të shtohet si ëmbëlsues, pas së cilës është e nevojshme të rrahni gjithçka përsëri. Smoothies për humbje peshe preferohet të shërbehen në gota, dekorojini sipas shijes tuaj. Sasia e treguar e përbërësve është e mjaftueshme për të përgatitur 2 porcione.

Përfitimi:përmirëson tretjen, forcon sistemin imunitar, tonifikon jo më keq se kafeja natyrale dhe nuk rrit presionin e gjakut.

Kalori:52 kcal për 100 g produkt.

8. Smoothie me kumbulla të thata dhe ananas

Përbërësit për 1 porcion:

 • kumbulla të thata - 2 copë;
 • ananasi - 230 g.

Kumbullat e thata duhet të derdhen me ujë të ngrohtë dhe të lihen në frigorifer gjatë natës. Nëse nuk është e mundur të përgatitet përbërësi paraprakisht, manaferrat e thata duhet të priten në disa pjesë, të vendosen në një tas të vogël dhe të derdhen me ujë të valë. Do të duhen rreth 15 minuta për t'i ngopur me lagështi.

Një pjesë e prerë nga ananas duhet qëruar dhe një pjesë e fortë nga mesi, mishi duhet të pritet në feta. Transferoni kumbullat e thata dhe ananasin në një enë blender. Masa homogjene e grimcuar duhet të derdhet në një gotë; kur ta shërbeni, mund ta dekoroni me copa frutash ose manaferrash. Nga përbërësit përbërës fitohet 1 porcion pije.

Përfitimi:ka veti anti-inflamatore, ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit ujë-kripë, ul presionin e gjakut.

Kalori:62 kcal për 100 g produkt.

9. Smoothies me kumbulla qershie, kumbulla dhe kos

Përbërësit për 2 porcione:

 • kumbulla të mëdha - 6 copë;
 • kumbulla qershie - 6 copë;
 • kos natyral - 300 ml;
 • kanellë të bluar - 1 majë.

Frutat duhet të lahen, të priten në gjysmë dhe të nxirren gropat. Hidhni kosin në një tas blenderi, shtoni pjesët e frutave dhe erëzat. Përziejini përbërësit derisa të përzihen plotësisht. Smoothie-t e frutave, nëse dëshironi, mund të kalohen përmes një sitë të imët dhe të hidhen në gota. Copat e kumbullës së qershisë mund të përdoren si dekor. Rendimenti nga sasia e treguar e produkteve është 2 gota. Ky është një smoothie i shkëlqyeshëm për humbje peshe, i lehtë dhe ushqyes.

Përfitimi:përmirëson tretjen, forcon enët e gjakut, ka një efekt imunostimulues dhe tonik në trup.

Kalori:52 kcal për 100 g produkt.

10. Smoothie me rrush dhe mollë me Physalis

Përbërësit për 1 porcion:

 • mollë - 1 copë;
 • Manaferrat Physalis - 5 copë;
 • rrush jeshil (pa fara) - 100 g.

Mollët duhet të qërohen, të hiqen thelbi dhe të priten në copa të vogla. Rrushi, i larë në ujë të rrjedhshëm, i ndarë nga degëzat. Hapni physalis dhe grisni manaferrat. Vendosni mollën, rrushin dhe manaferrat e smeraldit në një blender dhe bluajini derisa të jenë të lëmuara. Hidheni në një gotë transparente, dekorojeni me fizalis të hapur. Nga përbërësit e përgatitur do të merrni 1 porcion të një smoothie frutash me lëng dhe të shijshëm.

Përfitimi:Ndihmon në përmirësimin e tretjes dhe heqjen e kilogramëve të tepërt.

Kalori:42 kcal për 100 g produkt.

TOP 10 recetat e smoothie-ve me perime

Në dimër, kur nuk ka një shumëllojshmëri të gjerë të frutave, përfshini smoothie me perime në meny. Ato nuk janë më pak ushqyese dhe të shëndetshme.

1. Smoothie me brokoli

Përbërësit për 1 porcion:

 • brokoli - 50 g;
 • kivi - 2 copë;
 • çaj jeshil - ½ filxhan;
 • farat e lirit - ½ lugë

Çaji jeshil i zier duhet të futet për 10 minuta në temperaturën e dhomës, pastaj duhet të lihet në frigorifer të ftohet. Brokoli mund të përdoret i freskët ose i ngrirë për të bërë smoothie. Brokoli duhet të zbërthehet në tufë lulesh, dhe kivi duhet të qërohet. Copat e copëtuara të lulëzimit të kivit dhe brokolit duhet të copëtohen në një blender.

Kullojeni çajin jeshil përmes një sitë dhe hidheni në tasin me pjesën tjetër të përbërësve. Kokteji i përfunduar mund të hidhet në një gotë dhe të spërkatet me fara liri. Sasia e treguar e produkteve është e mjaftueshme për të përgatitur 1 racion smoothie.

Përfitimi:plotëson mungesën e mineraleve dhe vitaminave në organizëm, plotëson urinë pas ushtrimeve në palestër, pastron zorrët nga toksinat.

Kalori:31 kcal për 100 g produkt.

2. Pini nga karotat dhe panxhari

Përbërësit për 2 porcione:

 • panxhar - ½ pjesë;
 • karota - 2 copë;
 • lëng molle - 100 ml.

Hidhni lëngun e mollës në enën e blenderit. Qëroni perimet, i prisni në copa të vogla, i shtoni në tas. Një ëmbëlsues nuk kërkohet nëse merrni fillimisht perime të shijshme dhe të ëmbla. Pas bluarjes së plotë të të gjithë përbërësve, pija mund të hidhet në gota. Sasia e dhënë e produkteve është e mjaftueshme për të përgatitur dy racione të gjellës.

Përfitimi:ndihmon për të hequr qafe pagjumësinë dhe stresin, pastron trupin nga toksinat, përmirëson çehre.

Kalori:38 kcal për 100 g produkt.

3. Smoothie me domate dhe piper të ëmbël

Përbërësit për 1 porcion:

 • domate - 5 copë;
 • piper i ëmbël - 1 copë;
 • lëng limoni - 10 ml;
 • vaj ulliri - 10 ml;
 • erëza, rozmarinë, kopër - për shije.

Zarzavatet dhe perimet duhet të lahen tërësisht nën ujë të rrjedhshëm. Për të qëruar domatet, ato duhet të zhyten në një enë me ujë të valë për 5 minuta. Pulpa e piperit, e ndarë nga farat dhe ndarjet, duhet të pritet në copa të vogla. Vendosni perimet e grira në enën e blenderit, nëse dëshironi, shtoni kopër të grirë dhe rozmarinë. Më pas duhet të derdhni përbërësit e mbetur - lëngun e agrumeve, vajin e ullirit, piper dhe kripë për shije. 1 porcion i smoothie-t dobësues që rezulton mund të hidhet në një gotë. Uji mineral dhe kubat e akullit janë të përshtatshme për hollimin e një pije të trashë.

Përfitimi:pastron trupin nga toksinat, ka një vlerë të ulët energjetike, ndërsa ngopet në mënyrë perfekte.

Kalori:35 kcal për 100 g produkt.

4. Smoothie me spinaq dhe lakër kineze

Përbërësit për 2 porcione:

 • lakër kineze - 150 g;
 • spinaq - 100 g;
 • banane - 1 copë;
 • kivi - 1 copë;
 • ujë mineral, mundësisht jo i gazuar - 200 ml;
 • lëng limoni - 1 lugë gjelle. l. ;
 • farat e lirit - 1 majë;
 • mjaltë - 5 g.

Është e nevojshme të hiqni gjethet e ndenjura nga lakra e Pekinit dhe ta shpëlani atë, ta copëtoni imët. E lani me ujë të rrjedhshëm, thajeni spinaqin në një peshqir dhe më pas e prisni në copa të vogla me dorë. Pija mund të përdoret jo vetëm me gjethe, por edhe me kërcell të hollë. Lakra dhe spinaqi duhet të hidhen në një enë me një të katërtën e ujit, duke shtuar gradualisht pjesën tjetër për të marrë një përzierje homogjene. Kivit dhe bananet e qëruara duhet të priten dhe të shtohen në masën e gjelbër.

Smoothies për dobësim do të dalin më të freskët dhe më të pasur nëse vendosni fillimisht një banane në frigorifer. Pasi të keni shtuar lëngun e limonit, mjaltin dhe farat e lirit, rrihni sërish të gjithë përbërësit. Pija mund të shërbehet në një gotë transparente, farat e susamit janë të përshtatshme për dekorim. Nga numri i treguar i përbërësve, do të merren 2 porcione.

Përfitimi:Përmbajtja e lartë e fibrave në këtë smoothie me perime do të ndihmojë në detoksifikimin e trupit tuaj, dhe gjithashtu përmban minerale dhe vitamina të rëndësishme.

Kalori:48 kcal për 100 g produkt.

5. Pije hithre

Përbërësit për 2 porcione:

 • hithra - 1 tufë;
 • karota - 2 copë;
 • portokalli - 1/2 pjesë;
 • ujë mineral pa gaz - 100 ml;
 • nenexhik - 1 degëz;
 • kube akulli.

Për të hequr qafe ashpërsinë e hithrës, gjethet e saj duhet të lahen me ujë të vluar, më pas të shpëlahen me ujë të ftohtë dhe të fshihen me një pecetë. Karotat e lara duhet të qërohen dhe priten. Copat e karotave, gjethet e hithrës, si dhe fetat e agrumeve dhe nenexhiku duhet të vendosen në një tas blenderi dhe të shtoni ujë. Masa homogjene që rezulton duhet të ftohet me akull dhe të shtypet përsëri, më pas të derdhet në një gotë. Nga sasia e specifikuar e produkteve, fitohen 2 porcione smoothie për humbje peshe. Mund ta dekoroni pjatën me farat e susamit dhe farat e lirit.

Përfitimi:Smoothie me pak kalori ndihmon në ruajtjen e shëndetit të kockave dhe indit lidhor.

Kalori:35 kcal për 100 g produkt.

6. Smoothie me hudhër të egër

Përbërësit për 2 porcione:

 • hudhër e egër - 1 tufë;
 • kastravec - 1 copë;
 • kos - 200 ml;
 • arra - 2 copë;
 • lëng limoni - 1 lugë gjelle. l. ;
 • kripë - për shije.

Shpëlajeni hudhrën e egër me ujë të rrjedhshëm, hiqni pikat me një peshqir letre dhe më pas ndajeni në copa të vogla me duar. Kastraveci duhet të pritet në rrathë. Kokrrat e arrave mund të grimcohen në një mulli kafeje. Hidhni kosin në tasin e blenderit, shtoni kastravecin, arrat dhe hudhrën e egër. Masën e rrahur mund ta kriposni dhe shtoni lëng limoni dhe më pas përzieni përsëri. Shërbejeni koktejin e përfunduar në gota për servirje. Sasia e mësipërme e përbërësve bën 2 porcione të një smoothie perimesh.

Përfitimi:ka veti tonike, pastruese dhe antimikrobike.

Kalori:59 kcal për 100 g produkt.

7. Smoothie me kastravec dhe majdanoz

Përbërësit për 1 porcion:

 • majdanoz - 1 tufë;
 • kastravec - 2 copë;
 • gjethe marule - opsionale;
 • piper djegës i bluar dhe koriandër - nga një majë secila.

Kastravecat e lara duhet të priten në copa të vogla, majdanozi të shpëlahet mirë dhe të pritet. Hidhni përbërësit në një tas blender, shtoni koriandër dhe rrihni për 1 minutë, pas së cilës mund të shtoni gjethe marule në pije, copëtoni përsëri dhe derdhni në një gotë. Barishtet dhe speci i kuq i bluar janë të shkëlqyera për të dekoruar një koktej. Prodhimi i përbërësve përbërës është 1 gotë.

Përfitimi:Përbërja e smoothie-t me perime përfshin antioksidantë dhe vitamina, ndihmon në pastrimin e pijeve nga toksinat, përshpejton metabolizmin.

Kalori:17 kcal për 100 g produkt.

8. Smoothie me bizele dhe ullinj

Përbërësit për 1 porcion:

 • bizele të gjelbra (të freskëta, të konservuara ose të ngrira) - 50 g;
 • kastravec i freskët - 100 g;
 • ullinj jeshil - 10 copë;
 • lëng limoni - 6 lugë. l. ;
 • farat e lirit - një majë.

Kastravecat duhet të lahen me ujë të rrjedhshëm, të priten në copa të vogla. Bizelet e ngrira duhet të lihen për pesë minuta në temperaturën e dhomës, të konservuara dhe të freskëta mund të përdoren menjëherë. Kastravec, bizele dhe ullinj (pa gropë) duhet të vendosen në një enë blender dhe të shtohet lëng limoni, të rrahur për rreth 1 minutë. Më pas smoothie-i duhet të hidhet në një gotë. Unazat e kastravecit dhe ullinjtë mund të përdoren si dekor. Sasia e dhënë e produkteve llogaritet për 1 racion smoothie perimesh për humbje peshe.

Përfitimi:ruan shëndetin e muskujve dhe zemrës, ngadalëson plakjen e qelizave të trupit, lehtëson ënjtjen.

Kalori:47 kcal për 100 g produkt.

9. Smoothie me bathë mung

Përbërësit për 2 porcione:

 • bathë mung i mbirë - 40 g;
 • gjethe marule - 70 g;
 • kopër - 10 g;
 • majdanoz - 10 g;
 • banane - 260 g;
 • mjaltë - 5 g.

Marule, majdanoz dhe kopër duhet të lahen nën ujë të rrjedhshëm, të thahen me një peshqir. Në blender vendosim zarzavate, mungën e mbirë, fetat e bananeve të prera, mjaltin dhe ujin e pijshëm. Përzierja e grimcuar duhet të hidhet në gota. Rruga e daljes nga produktet janë 2 racione të një smoothie perimesh.

Përfitimi:neutralizon yndyrnat e tepërta, thith toksinat, forcon funksionin mbrojtës të trupit, rrit mprehtësinë e shikimit, stabilizon nivelet e kolesterolit në gjak.

Kalori:78 kcal për 100 g produkt.

10. Smoothies a la sallatë greke

Përbërësit për 2 porcione:

 • domate - 200 g;
 • tranguj të freskët - 200 g;
 • kopër - 2 degëza;
 • ullinj - 5 copë;
 • djathë feta - 70 g;
 • vaj ulliri - 1 lugë

Perimet duhet të lahen plotësisht nën ujë të rrjedhshëm, të priten në copa të vogla. Të copëtuara me zarzavate me thikë dhe feta domate, kastravecat duhet të transferohen në një enë blender, të shtoni djathë dhe vaj ulliri. E trazojmë për 1 minutë. Përzierja e përfunduar mund të derdhet në një gotë, të zbukuruar me rrathë kastravecash të freskëta dhe barishte. Sasia e listuar e produkteve bën 2 racione të një smoothie perimesh.

Përfitimi:ngop trupin me përbërës të dobishëm, ndihmon në rivendosjen e forcës pas ushtrimit fizik.

Kalori:64 kcal për 100 g produkt.