Dietat e proteinave për humbje peshe: të mirat dhe të këqijat

Dieta proteinike është një nga sistemet ushqimore më të njohura, sepse ju lejon të hiqni kilogramët e tepërt pa u ndjerë të uritur. Le të hedhim një vështrim më të afërt në dietën e proteinave për humbje peshe. Të këqijat, të mirat, menutë dhe komentet.

Karakteristikat e dietës proteinike

ushqime proteinike për humbje peshe

Si duhet të hani për të humbur peshë? Gjatë kësaj diete, baza e të ushqyerit është proteina. Është e nevojshme të konsumohen nga 1, 2 deri në 1, 6 g proteina në ditë. Dhe sasia e yndyrave dhe karbohidrateve duhet të reduktohet. Ushqimi duhet të jetë i pjesshëm. Madhësia e shërbimit nuk duhet të kalojë 200 g.

Ju mund të ndiqni dietën për 21 ditë. Sidoqoftë, periudha optimale për dietën është katërmbëdhjetë ditë. Nëse dy javë janë të vështira, mund të filloni me tre ose pesë ditë. Është e rëndësishme të kujdeseni për shëndetin tuaj. Nëse nuk ndiheni mirë, duhet të ndaloni dietën.

Si të hani gjatë një diete proteinike për humbje peshe? Menuja është e lehtë për t'u bërë. Theksi duhet të jetë në produktet proteinike: mishi, peshku, produktet e qumështit, vezët. Drithërat mund të konsumohen vetëm në mëngjes. Lejohen edhe perimet dhe frutat, por në sasi të vogla. Këshillohet që të hiqni dorë nga kripa. Është më mirë të shtoni erëza, barishte të ndryshme në ushqim. Tre orë para gjumit, duhet të ndaloni së ngrëni.

Nuk mund të hani perime me niseshte, fruta të ëmbla, alkool, makarona, ushqime të ëmbla dhe niseshte, pije të gazuara. Buka mund të hahet disa herë në javë në një copë. Është më mirë të zgjidhni drithëra të plota ose thekër.

Menuja mund të ndërtohet si kjo:

  • në mëngjes: vezë të fërguara me djathë, çaj jeshil; ose bollgur në ujë; ose syrniki, çaj kamomil;
  • rostiçeri: mollë; ose sallatë perimesh; ose kos;
  • dreka: viçi i zier me brokoli; ose peshk i zier, sallatë me perime të freskëta; ose zierje pule dhe perimesh;
  • rostiçeri pasdite: kefir; ose dolli me djathë; ose smoothie frutash dhe perimesh;
  • darkë: tavë peshku, kefir; ose lepur në salcë kosi; ose ushqim deti të zier me perime.

Menuja është shumë e kënaqshme.

Avantazhet dhe disavantazhet e dietës

Çdo sistem energjetik ka avantazhet dhe disavantazhet e veta. Pra, dieta proteinike për humbje peshe: të mirat dhe të këqijat.

Avantazhi i padyshimtë është mungesa e urisë. Përveç kësaj, pesha e trupit zvogëlohet me shpejtësi dhe trupi merr energji nga yndyra, jo nga muskujt. Një tjetër avantazh i dietës është forcimi i sistemit imunitar, pasi proteinat rrisin qëndrueshmërinë e trupit. Përveç kësaj, menyja është mjaft e larmishme dhe ju lejon të zgjidhni receta të ndryshme për pjatat sipas shijes tuaj. Kjo do të thotë se do të jetë e vështirë të prishësh dietën.

Megjithatë, dieta ka edhe anët e saj negative. Para së gjithash, ekziston rreziku i mpiksjes së gjakut, pasi rritet densiteti i gjakut. Për më tepër, një rënie në aftësitë mendore është e mundur për shkak të një ulje të sasisë së karbohidrateve në dietë. Dieta ka kundërindikacione, që do të thotë se jo të gjithë mund ta ndjekin atë. Një sistem i tillë ushqimor nuk është i përshtatshëm për ata që kanë probleme me veshkat, mëlçinë, si dhe diabetin, një nivel të rritur të koagulimit të gjakut.

Por në përgjithësi, vlerësimet për dietën janë pozitive. Me të vërtetë ndihmon për të humbur peshë dhe në të njëjtën kohë ndjenja e urisë nuk shqetëson. Një sistem i tillë ushqimor është i përshtatshëm për ata që janë indiferentë ndaj ëmbëlsirave dhe i duan pjatat e mishit dhe peshkut. Në këtë rast, dieta do të jetë e lehtë.