Si të humbni peshë në hikërror: menuja e dietës së hikërrorit, të mirat dhe të këqijat

Shumë janë të interesuar se si të humbasin peshë në hikërror. Hikërrori është i përzemërt dhe i shëndetshëm, kështu që një dietë kaq e shkurtër nuk ka gjasa të dëmtojë trupin.

Thelbi i dietës së hikërrorit

Dieta me hikërror i referohet mono-dietave strikte, por "jo të uritur". Meqenëse qulli është i kënaqshëm, nuk do t'ju duhet të vuani nga një ndjenjë e dhimbshme në stomak. Megjithatë, jo të gjithë do të mund të hanë vetëm hikërror gjatë gjithë javës, megjithëse konsiderohet një produkt jashtëzakonisht i shëndetshëm.

hikërror për humbje peshe

Drithërat përmbajnë shumë vitamina, fibra, proteina dhe aminoacide. Përmbajtja kalorike e qullës së gatshme në ujë nuk është më shumë se 90 kcal.

Por megjithatë, nuk duhet të abuzoni me produktin ushqimor. Nutricionistët pohojnë se kjo dietë e pabalancuar nuk mund të plotësojë nevojën e përditshme të trupit për lëndë ushqyese. Por nëse keni vërtet nevojë për të, mund të bëhet çdo gjashtë muaj.

Rregullat dhe parimet e të ushqyerit

Si rregull, gjatë dietës me hikërror, rekomandohet të pini kefir. Ky produkt qumështi i fermentuar është një burim i shkëlqyer i proteinave dhe vitaminave A dhe B. Përveç kësaj, ai ruan mikroflora normale të zorrëve dhe ndihmon në pastrimin e butë të traktit gastrointestinal. Prandaj, kombinimi i hikërrorit me kefir konsiderohet shumë i suksesshëm.

hikërror me kefir për humbje peshe

Sidoqoftë, duhet të mbani mend se kefiri duhet të bëhet të paktën 24 dhe jo më shumë se 72 orë më parë. Përndryshe, në rastin e parë mund të shkaktojë dispepsi dhe fryrje, në të dytin mund të provokojë kapsllëk. Produkti i qumështit të fermentuar duhet të jetë i skremuar ose maksimumi 1% yndyrë.

Rregullat themelore:

 • të gjitha erëzat dhe salcat janë të ndaluara;
 • lejohet të pini deri në 5 gota kefir në ditë;
 • pini të paktën 1, 5 litra lëngje në ditë;
 • para se të shkoni në shtrat është më mirë të mos hani, thjesht pini pak kos;
 • në përkeqësimin më të vogël të mirëqenies, është më mirë të ndaloni dietën.

Nuk ka nevojë të vendosni një objektiv për të humbur peshë brenda një jave dhe për të humbur menjëherë një duzinë paund. Humbja e papritur e peshës mund të çojë në strija, dhe rezultati është shumë i vështirë për t'u ruajtur.

Dhe për të parandaluar mungesën e vitaminave dhe mineraleve, është e nevojshme të merrni suplemente dietike.

Të mirat dhe të këqijat e kësaj metode të humbjes së peshës

matja e belit në një dietë me hikërror

Ndër avantazhet, veçoritë e mëposhtme mund të dallohen:

 • plan diete buxhetore. Drithërat janë të lira, ndërsa mund të qëndrojnë në frigorifer për një kohë të gjatë dhe të mos përkeqësohen, duke ruajtur të gjithë shijen e tyre;
 • lehtësinë e përdorimit. Nuk ka nevojë të kërkoni produkte të veçanta, të vështira për t'u arritur dhe të shpenzoni kohë për përpunimin e tyre, mjafton të zieni në avull sasinë e duhur të qullit çdo mbrëmje për ditën tjetër (kjo është mënyra e gatimit që ruan substancat më të dobishme) ;
 • pastrim i shkëlqyer i zorrëve për shkak të pranisë së fibrave;
 • mungesa e ndjenjës së urisë. Mund të hani qull derisa të ngopeni. Ka pak karbohidrate, dhe ato që dallohen nga një periudhë e gjatë asimilimi. Prandaj, mund të harroni gjëmimin në stomak nga uria.

Por një dietë e tillë e ngurtë nuk është pa të meta.

Midis tyre:

 • përkeqësimi i mirëqenies;
 • mungesa e vitaminave;
 • varësia e shpejtë dhe ndalimi i humbjes së peshës.

Tek njerëzit me sëmundje kronike, mund të fillojë një përkeqësim. Por edhe në mungesë të tyre, një mono-dietë është gjithmonë stresuese për trupin, ndaj duhet të mendoni mirë përpara se të filloni një eksperiment të tillë.

Produkte të rekomanduara dhe të ndaluara

fruta të thata për dietë me hikërror

Nëse një hikërror nuk është i mjaftueshëm për ushqim, produktet e mëposhtme të lejuara mund të përfshihen në menu:

 • Frutat e thata. Mund të hahen ashtu ose të shtohen në qull. Lejohet të hahet jo më shumë se 5-6 kokrra të mëdha në ditë.
 • Kos pa sheqer. Mund të përdoret për të bërë hikërror ose thjesht për të pirë.
 • Qepë. Disa copa perimesh forcojnë sistemin imunitar dhe e bëjnë më të shijshëm qullën pa maja.
 • I dashur. Mund të përdoret për të ëmbëlsuar drithërat ose pijet.
 • Vaj ulliri. Në një sasi të vogël, lejohet përdorimi i tij për mbushjen e qullit me karburant.

Nëse është e vështirë t'i përmbaheni një diete kaq të kufizuar, mund ta diversifikoni dietën tuaj me disa fruta pa sheqer, perime me pak kalori dhe mish të zier pa yndyrë. Ky opsion është më i butë. Për 7 ditë në një dietë të tillë, mund të humbni të paktën 3 kg.

Është rreptësisht e ndaluar përfshirja e produkteve të mëposhtme në menu:

 • ëmbëlsirat;
 • arra;
 • erëza me erëza;
 • kripë dhe sheqer;
 • kifle.

Por nëse një person duhet të bëjë punë mendore, mund të mos ia vlen të heqësh dorë plotësisht nga kripa dhe sheqeri. Një porcion qull në ditë mund të kriposet pak. Dhe sheqeri lejohet të zëvendësohet me mjaltë natyral. Hikërrori largon nga trupi jo vetëm substancat toksike dhe toksinat, por edhe glukozën. Prandaj, të paktën një gotë ujë me një lugë çaji mjaltë duhet të pihet çdo ditë.

Menuja e detajuar për javën

hikërror jeshil për humbje peshe

Ka disa opsione diete:

 • dita e agjerimit. Opsioni më i mirë. Ju duhen vetëm 24 orë për të "ulur" mbi hikërror.
 • Tre ditë. Dietë relativisht e sigurt dhe efektive. Lejohet të hahet një hikërror dhe të pijë ujë.
 • Pesë ditore. Atëherë është më mirë të plotësoni dietën me fruta në mënyrë që të mos humbni fare forcën.
 • Shtatë ditore. Rezultati është mbresëlënës, megjithatë, është e vështirë të ndjekësh një dietë për një javë të tërë.

Ekzistojnë gjithashtu opsione për 10 dhe 14 ditë. Ato janë veçanërisht të njohura para fillimit të verës dhe pushimeve të ardhshme në det, por ato janë të përshtatshme vetëm për njerëzit me vullnet të konsiderueshëm.

Meqenëse lista e produkteve të lejuara është e vogël, nuk ka kuptim të pikturoni menunë për çdo ditë.

Skema klasike e energjisë duket si kjo:

 • 2 gota ujë në mëngjes;
 • gjysmë ore më vonë, një pjesë hikërror;
 • një gotë ujë pas 45 minutash;
 • përsëri një pjesë qull në një orë.

Mund të hani deri në 6 racione hikërror në ditë. Uji lejohet të zëvendësohet disa herë me çaj jeshil ose nenexhik pa sheqer.

Lista e pjatave në dietën shtatëditore duket si kjo:

 • hikërror në ujë;
 • kefir;
 • fruta pa sheqer;
 • disa fruta të thata;
 • pjesë të vogla të perimeve;
 • smoothie ose lëngje të freskëta;
 • pak pulë të zier.

Ju duhet të hani tri herë në ditë pa snack. Hikërrori është ushqimi kryesor. Si një pjatë shtesë, mund të hani një nga ato të propozuara në listë.

Një dietë me shtimin e proteinave është më e kursyer. Kilogramët mbi të largohen më ngadalë, por më të besueshëm, që atëherë ata nuk kthehen.

Një dietë e përafërt ditore duhet të duket kështu:

 • mëngjes - hikërror pa kripë (mund të shtoni mjaltë ose fruta të thata nëse dëshironi);
 • drekë - perime të pjekura (por jo patate) dhe një copë peshk ose mish pa dhjamë për një çift;
 • darkë - hikërror dhe kefir.

Ekziston një variant tjetër i kësaj diete.

Gjatë ditës mund të hani hikërror sa të dojë zemra dhe duhet të hani darkë me një nga pjatat e propozuara:

 • gjizë;
 • mish pule ose viçi i zier;
 • djathë i butë;
 • omëletë;
 • kefir.

Një menu më e larmishme ju lejon të hani më pak në mënyrë rigoroze dhe të mësoheni me përdorimin e vazhdueshëm të hikërrorit.

Opsionet e lehta përdoren shpesh për një lloj stërvitjeje. Për herë të parë, ata provojnë një nga varietetet më të lehta të dietave, më pas kalojnë në një dietë të rregullt dhe herën e dytë ata "ulen" në një mono-dietë të rreptë, klasike.

Receta diete

Ka shumë mundësi për përgatitjen e enëve dietike nga hikërror.

hikërror për humbje peshe

Ja disa prej tyre:

 1. Lani drithërat, derdhni mbi të ujë të valë, mbylleni fort dhe lëreni deri në mëngjes. Është i përshtatshëm për ta bërë këtë në një termos me një qafë të gjerë.
 2. Derdhni drithërat e larë me ujë të ftohtë. Gatuani në zjarr të lartë derisa lëngu të jetë avulluar plotësisht. Më pas ziejini në zjarr të ulët për disa minuta.
 3. Përvëloni grilat me ujë të valë. Hidhni ujë të valuar, mbështilleni me një peshqir të ngrohtë dhe lëreni deri në mëngjes.
 4. Hidhni hikërror me kefir në një raport 1: 3. Vendoseni në një vend të ftohtë gjatë gjithë natës. Mos e lini pjatën në dhomë ose në kuzhinë, do të prishë shijen.

Një pjatë e përgatitur sipas njërës prej këtyre recetave do të jetë gati për konsum të nesërmen në mëngjes nëse bëhet në mbrëmje.

Një rrugëdalje nga dieta e hikërrorit

Nuk duhet të kaloni menjëherë në ushqimin e rregullt pas përfundimit të dietës. Trakti gastrointestinal nuk do të jetë gati për një ndryshim kaq drastik në dietë.

vezë e zier për dietë me hikërror

Prandaj, në ditët e para duhet të ndiqni rregulla të thjeshta:

 • Në mëngjes këshillohet të hani mëngjes me vezë të ziera, të pini çaj jeshil të ëmbëlsuar pak me mjaltë.
 • Ëmbëlsirat janë të ndaluara. Herë pas here, mund të hani një fetë çokollatë të zezë.
 • Ushqimi duhet të jetë i gatuar në avull ose i zier, asnjëherë i skuqur.
 • Mishi dhe peshku lejohen të hanë jo më shumë se 3 herë në javë.
 • Nuk duhet të hani para gjumit. Nëse jeni shumë të uritur, mund të hani një mollë të thartë ose të pini 200 ml kefir ose kos pa sheqer.

Produktet e njohura duhet të futen gradualisht. Dalja nga dieta zgjat rreth një javë e gjysmë. Gjatë kësaj periudhe, stomaku mësohet me dietën e zakonshme dhe funksionon pa ndërprerje.

Çfarë rezultatesh premton dieta?

Dieta është veçanërisht efektive për njerëzit që kanë më shumë se 6 kg peshë të tepërt. Me respektimin e kujdesshëm të të gjitha rregullave për një javë, mund të shpëtoni nga 5 deri në 12 kg. Por kur ka pak kile të tepërta, nuk ka gjasa që të largohen kaq lehtë.

duke peshuar gjatë dietës me hikërror

Çdo organizëm është individual, kështu që është e vështirë të jepen numra të saktë. Jo të gjithë mund të humbin peshë shpejt. Do të ishte mirë që kufizimet e ushqimit të kombinoheshin me aktivitet fizik të moderuar dhe trajtime bukurie. Nëse nuk ka fonde për të vizituar sallonet, mund të bëni masazh anticelulit ose mbështjellje për humbje peshe në shtëpi. Një qasje e integruar njihet si më efektive.

Nëse është e nevojshme, kursi i humbjes së peshës mund të përsëritet. Pushimi duhet të jetë i gjatë, të paktën një muaj, por më mirë - më shumë.

Kundërindikimet dhe efektet anësore

Çdo dietë për humbje peshe është absolutisht e kundërindikuar për nënat e ardhshme dhe gratë gjidhënëse, fëmijët, adoleshentët dhe njerëzit që janë të përfshirë në mënyrë aktive në sport dhe marrin ushtrime të forta fizike.

ngarkesat sportive gjatë dietës me hikërror

Dhe gjithashtu në listën e kundërindikacioneve mund të gjeni anemi, diabeti, hipotension. Individët me sistem imunitar të dobësuar dhe sëmundje të rënda kronike duhet gjithashtu të mendojnë me kujdes përpara se të kalojnë në këtë mënyrë të ushqyeri. Një dietë e rreptë do të dëmtojë vetëm njerëzit me probleme të tilla.

Nga efektet anësore vërehen shpesh:

 • përgjumje dhe letargji;
 • marramendje;
 • dhimbje koke;
 • një rënie e mprehtë e forcës;
 • ulje e performancës.

Nëse nuk ndiheni mirë për disa ditë, është më mirë të ndërprisni dietën dhe të mos e torturoni veten. Ka mënyra të tjera për të humbur peshë.