Dieta hipoalergjike: lista e ushqimeve të lejuara

Alergjia ndaj ushqimit është një fenomen mjaft i zakonshëm në botën moderne. Shfaqet me ënjtje të mukozave, skuqje në lëkurë, urtikarie, ënjtje të lëkurës. Për më tepër, gjendja e përgjithshme e një personi përkeqësohet pas kontaktit me një substancë alergjen. Një dietë hipoallergjike do të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit normal dhe të mos provokojë sulme alergjike, e cila është gjithashtu efektive në luftën kundër peshës së tepërt, nëse ka.

Dieta hipoalergjike: bazat e të ushqyerit

Mjeku rekomandon fruta për dietë hipoallergjike

Në fëmijëri, alergjitë shfaqen më shpesh në ushqime të tilla si vezët e pulës (e verdha), qumështi i plotë i lopës, arrat, kikirikët, peshku dhe prodhimet e detit, si dhe gruri (më saktë, gluteni i përfshirë në të). Në moshën e rritur, alergjitë ushqimore janë më të zakonshme tek kikirikët, ushqimet e detit, çokollata dhe mjalti. Nëse keni një alergji ushqimore, duhet të studioni me kujdes përbërjen e pjatave dhe të rregulloni menunë tuaj. Është veçanërisht e rëndësishme të rishikoni menunë tuaj nëse ndodh një episod alergjie, shfaqen skuqje, ënjtje ose shenja të tjera. Shpesh vetëm duke ndryshuar dietën tuaj mund të përmirësoni ndjeshëm shëndetin.

Detyra kryesore me të cilën përballet një dietë hipoallergjike për alergjitë ushqimore është vendosja e shpejtë e punës produktive të stomakut dhe normalizimi i mikroflorës së zorrëve. Në këtë proces mund të kontribuojnë supat me krem të trashë me perime dhe supat e lëngshme të qumështit, si dhe një shumëllojshmëri puresh perimesh. Por supat e përgatitura në bazë të lëngjeve të koncentruara të peshkut dhe mishit nuk duhet të konsumohen gjatë dietës.

Të ushqyerit me një dietë hipoallergjike rekomandohet pesë herë në ditë. Kjo do të thotë që e gjithë sasia e ushqimit duhet të ndahet në tre vakte kryesore dhe dy ushqime të ndërmjetme. Shumica e njerëzve nuk përjetojnë ndonjë shqetësim me këtë mënyrë të të ngrënit, si për shembull me një dietë të rreptë.

Një dietë hipoallergjike ndihmon trupin të rikuperohet më shpejt nga stresi që i ka shkaktuar një sulm alergjik. Është shumë e rëndësishme të mos ndaloni dietën, edhe nëse shenjat e jashtme të alergjive janë zhdukur, në mënyrë që trupi të rikuperohet dhe të përballet me alergjenin.

Rekomandohet të ndiqni një dietë dhe të konsumoni produkte kryesisht hipoallergjike për një kohë të gjatë. Një ushqyerje e tillë mund të zgjasë nga 2-3 javë deri në 4-6 muaj. Çdo rast serioz i alergjive ushqimore kërkon shqyrtimin e një mjeku i cili do të japë rekomandime të sakta se çfarë duhet të hani dhe çfarë të shmangni.

Dietë hipoallergjike: ushqime që janë të ndaluara për t'u ngrënë

Qëllimi kryesor i dietës është të detoksifikojë trupin dhe më pas të përmirësojë funksionimin e traktit tretës. Zgjedhja e produkteve duhet të bëhet duke marrë parasysh ndarjen e tyre në tre grupe kryesore: hipoalergjike, mesatarisht alergjike dhe shumë alergjike. Duhet të përdoret ekskluzivisht hipoalergjik, dhe mesatarisht alergjik duhet të jetë i kufizuar në sasi. Sa i përket ushqimeve me shumë alergji, ato, natyrisht, duhet të përjashtohen plotësisht nga menyja. Një dietë hipoallergjike, produktet në menunë e së cilës lejohen, tolerohet mirë dhe ngop mjaftueshëm trupin me të gjitha vitaminat e nevojshme.

Pra, për kohëzgjatjen e dietës, duhet të përjashtoni nga menyja produktet që mbartin një kërcënim alergjik. Kjo perfshin:

 • havjar i çdo peshku;
 • salcice - të ziera, të tymosura, të thara;
 • çdo djathë i fortë;
 • mish i tymosur;
 • mjaltë;
 • fruta dhe perime me ngjyra të ndezura (e kuqe, portokalli, e verdhë, e kuqe);
 • çdo ruajtje;
 • agrume.

Përveç kësaj, është e ndaluar të hani një shumëllojshmëri të ëmbëlsirave, ëmbëlsirave, kakaos, çokollatës dhe të pini alkool. Edhe arrat janë të ndaluara të konsumohen, pasi janë ndër ushqimet më alergjike. Kjo u konfirmua nga ekspertë të Universitetit të Portos (Portugali). Simptomat e një alergjie ndaj arrave janë zakonisht mjaft të rënda, dhe anafilaksia ka shumë gjasa të zhvillohet, e cila, nëse nuk trajtohet, shpesh është fatale.

Ushqimet që janë ndër ato mesatarisht alergjike duhet të përdoren me kujdes në sasi të kufizuar dhe vetëm pas konsultimit me mjekun. Këto produkte përfshijnë:

 • miell misri dhe produkte të prodhuara prej tij;
 • boronicat dhe boronicat;
 • kokrra gruri dhe qull prej tij;
 • bishtajore;
 • mish me yndyrë;
 • peshk i yndyrshëm;
 • banane, të freskëta dhe të thata;
 • kajsi dhe pjeshkë.

Frutat dhe çaji i zi, si dhe zierjet bimore, duhet të përdoren me kujdes.

Çfarë lejohet të hani në një dietë hipoallergjike?

produktet e qumështit për një dietë hipoallergjike

Përdorimi i produkteve të lejuara ndihmon në eliminimin e të gjitha manifestimeve të alergjive sa më shpejt të jetë e mundur. Këto produkte përfshijnë:

 • kos shtëpiak i bërë nga qumështi i freskët pa asnjë aditiv;
 • kefir me yndyrë të mesme;
 • qershi të ëmbla të varieteteve të lehta, dardha;
 • gjizë me çdo përmbajtje yndyre;
 • hikërror;
 • bollgur;
 • oriz;
 • peshk pa dhjamë dhe mish pa dhjamë;
 • bollgur;
 • elb margaritar;
 • ndonjë frut të thatë.

Lejohet edhe ngrënia e perimeve jeshile, përkatësisht kastravecave, kungujve, specave, mollëve të verdha të lehta ose jeshile, brumërave me pak yndyrë të përgatitura pa maja, biskotave dhe drithërave me qumësht, si dhe lulelakrës, e cila është e pasur me fibra, e cila është shumë. e mire per shendetin. Sipas hulumtimit nga Departamenti i Inxhinierisë Ushqimore, Fakulteti i Inxhinierisë, Universiteti Ege në Izmir (Turqi), fibrat ushqejnë bakteret e shëndetshme në zorrët, duke ndihmuar kështu në reduktimin e inflamacionit në zorrë dhe normalizimin e tretjes.

Si pjesë e një diete hipoallergjike, është mjaft e mundur të ndiqni një dietë kefir ose hikërror për humbje peshe, si dhe dietat me proteina, vetëm vezët dhe mishi i shpendëve duhet të zëvendësohen me viç dhe gjizë. Rekomandimet më të sakta në lidhje me dietën, një listë e ushqimeve të lejuara dhe të ndaluara duhet të jepen nga një mjek, përkatësisht një alergolog.

Shembull i menysë së dietës hipoallergjike: humbni peshë

Në përgjithësi, menyja e kësaj diete përbëhet nga receta të thjeshta për përgatitjen e vakteve të shëndetshme. Metodat kryesore të gatimit janë pjekja në furrë ose mikrovalë, zierja dhe zierja në avull. Menuja mund të duket si kjo:

 • për mëngjes, hani qull hikërror, i cili gatuhet në ujë dhe kalohet me 1/2 lugë çaji gjalpë, tavë me gjizë, çaj me ose pa sheqer (për shije);
 • si rostiçeri e parë, janë të përshtatshme dy mollë të pjekura në furrë;
 • për drekë, një opsion i shkëlqyeshëm do të ishte supa me pure perimesh me karota, lulelakër dhe patate, qofte viçi të zier në avull, uzvar;
 • për një rostiçeri të dytë, rezervoni kos natyral dhe një banane;
 • ju mund të hani darkë me qull, për shembull, meli, një pjesë me zierje me perime dhe një omëletë proteine me avull me çaj.

Nëse papritur uria nuk ju lë të flini, mund të ulni një mollë tjetër të pjekur. Fibra shtesë nuk do të dëmtojë, ajo do të veprojë si një prebiotik dhe do të ndihmojë bakteret e dobishme në zorrë të shumohen në mënyrë aktive. Kjo është vërtetuar nga kërkimet e Grupit Nutrition and Nutrigenomics, Departamenti i Cilësisë dhe Ushqyerjes, Qendra për Kërkim dhe Inovacion, Fondazione Edmund Mach, San Michele all'Adige, Trento (Itali).

Menyja e mësipërme mund të përdoret për të normalizuar gjendjen pas një episodi alergjie nga të rriturit dhe fëmijët. Përveç kësaj, është i përshtatshëm për gratë shtatzëna dhe laktuese dhe të moshuarit.