Si të hiqni stomakun pa mbajtur dietë - mund të humbni peshë!

grua me pesha dhe humbje peshe pa dieta

Në temën se si të hiqni anët, të rregulloni stomakun dhe të bëheni pronar i kubeve të lakmuara të shtypit, janë shkruar shumë botime dhe literaturë, nga kopertina e të cilave ju shikon një atlet pretencioz. Kudo autorët sigurojnë se është e lehtë dhe e shpejtë për të arritur rezultatin, megjithatë, kjo nuk është gjithmonë kështu. Dhe kështu, merrni parasysh pozicionet kryesore të punës me veten në mënyrë që të humbni peshë.

Rregullat bazë se si të humbni peshë pa mbajtur dietë?

Për të humbur peshë urgjentisht dhe shpejt, për t'i sjellë anët në gjendje të përsosur, për të hequr depozitat e bezdisshme të yndyrës në bark, duhet të balanconi dietën tuaj (jo dieta dobësuese), ta bëni zakon të pini më shumë ujë, të hiqni dorë nga zakonet e këqija dhe , sigurisht, stërvitje. Ju duhet të hani shpesh dhe në pjesë të vogla, të paktën 5 herë në ditë, dhe më e rëndësishmja, në intervale të rregullta. Dhe së fundi, gjëja më e rëndësishme në çdo ndërmarrje është dëshira.

Vëmë re menjëherë se vetëm agjërimi dhe dietat e zakonshme nuk do të jenë në gjendje të çojnë në heqjen e stomakut dhe humbjen e peshës siç duhet, thjesht mos harroni për realitetin e qëllimit, mos vendosni një afat - një javë, siç padyshim do të jeni. i zhgënjyer.

Sigurisht, trajnimi me një trajner personal është më efektiv dhe tashmë është e mundur të humbni peshë pasi të keni kaluar javën e parë të stërvitjes, pasi trajneri ndërton një stërvitje për një person specifik, duke marrë parasysh nevojat dhe aftësitë e tij trupore. Le të themi menjëherë se bollëku i ushtrimeve që synojnë sjelljen e stomakut në formë, ato janë të ndryshme nga ushtrimet standarde në palestër.

Ky grup ushtrimesh duhet të synojë drejtpërdrejt arritjen e qëllimit të humbjes së peshës, heqjes së stomakut dhe do të jetë më shumë si palestër sesa ushtrimet e zakonshme me shtangë. Dhe për ushtrime të tilla, si rregull, nuk ka kufizime.

Pesë hapa drejt suksesit

Pra, le të flasim për 5 hapat kryesorë që do t'ju lejojnë të hiqni anët dhe të humbni peshë pas javës së parë dhe pa dieta rraskapitëse.

duke peshuar duke humbur peshë pa mbajtur dietë

Input si një stimulues i metabolizmit

Pra, hapi i parë që duhet të bëni, edhe nëse nuk keni kohë apo mundësi për të shkuar në palestër apo për të ndjekur rregullat e dietës, hapi i parë për të humbur peshë është rritja e ndjeshme e sasisë së ujit të konsumuar.

Kur uji hyn në trup, ai fillon të përshpejtojë procese të ndryshme, siç është metabolizmi, i cili kontribuon në djegien e yndyrës. Problemi kryesor i shumicës së humbjes së peshës që shkojnë në dietë harrojnë ujin. Duhet mbajtur mend se uji është lënda ushqyese që fillon proceset e trupit, prandaj gjëja e parë që duhet të bëni është të filloni të pini shumë ujë!

Kjo do t'ju sjellë shumë më afër heqjes së anëve dhe stomakut. Marrja e ujit në vetvete nuk do të ulë peshën trupore, por në kombinim me përbërës të tjerë do të jetë një element i domosdoshëm dhe bazë.

Ushqimi i duhur dhe ushqimi i shëndetshëm

Hapi i dytë drejt qëllimit tuaj është të filloni të hani siç duhet dhe të hani mirë. Uria, e cila është aq e zakonshme tek ata që humbin peshë, shkakton shumë stres në trup dhe pasojat e këtij stresi janë shtimi në peshë.

Kjo ndodh kur ka një hendek të madh prej më shumë se 6 orësh ndërmjet vakteve, si dhe kur ushqimi refuzohet gjatë gjithë ditës.

Episode të tilla kaotike të agjërimit nuk do të çojnë në rezultatin e dëshiruar. Nëse trupi pas një vakti të bollshëm është i kufizuar ashpër për një kohë të gjatë, atëherë në të ardhmen e afërt trupi aktivizon funksionet mbrojtëse dhe në vaktin tjetër do të ruajë kalori para agjërimit të ardhshëm, për shembull, nëse kufizoheni në të ngrënit pas 6 orë, trupi do të përpiqet të mbushë shumë orë me kalori të depozituara (yndyra) të agjërimit.

  1. Në këtë fazë, është e rëndësishme të ndërtoni një sistem të duhur ushqimor, të hani normalisht gjatë ditës, duke përfshirë edhe pas orës 18: 00.
  2. Për të humbur peshë duhet të përpiqeni të ruani sheqerin në gjak në të njëjtin nivel gjatë ditës, të mos konsumoni sasi të mëdha ëmbëlsirash dhe është më mirë të braktisni plotësisht ëmbëlsirat dhe biskotat. Gjithashtu, nuk mund të shkoni në ekstreme dhe të lejoni urinë e fortë. Ju duhet të hani shpesh dhe në pjesë të vogla, të paktën 5 herë në ditë, dhe më e rëndësishmja, në intervale të rregullta.
  3. Ushqimi duhet përtypur mirë, hani ngadalë, është e nevojshme që të konsumoni sa më pak ushqim para fillimit të ndjesisë. Nëse ndiqni këto rregulla të thjeshta pa dieta dhe uri, mund të arrini një humbje peshe prej 1-2 kilogramësh në javën e parë, por nuk duhet të dëshpëroheni dhe të lini atë që keni filluar pas një jave.
  4. Ju duhet të bini në dashuri me dy koncepte të lidhura - reduktimin e kalorive dhe kardio. Gjithashtu, mos harroni se qëllimi ynë është transformimi sa më i shpejtë. Konsideroni të dyja këto teza, dhe më pas një grup ushtrimesh.
  5. Gjatë gjithë kohës së stërvitjes intensive, është e nevojshme të zvogëlohet sasia e kalorive dhe karbohidrateve të konsumuara. Është e pamundur të humbësh peshë duke konsumuar 3-4 mijë kalori dhe një makinë karbohidrate në ditë. Si ta bëni këtë për një laik të thjeshtë është shumë e thjeshtë, ndaloni së ngrëni ushqime shumë të yndyrshme dhe të skuqura (kancerogjenët çlirohen gjatë skuqjes), si dhe ushqime të shpejta dhe ëmbëlsira (jo vetëm sheqer, por çokollata që përmbajnë kakao, arra dhe yndyrna qumështi) .
  6. Kushtojini vëmendje të veçantë karbohidrateve të ngadalta, domethënë hikërrorit, orizit, drithërave, si bollgur ose krunde, ato duhet të jenë rreth 30-35% në dietën totale. Në parim, ky është rregulli më i rëndësishëm në bisedën për të ushqyerit.

Një element i rëndësishëm për të hequr qafe peshën e tepërt janë fibrat. Gjendet në shumë produkte që ndodhen në raftet në distancë në këmbë, në veçanti, bishtajoret, drithërat, arrat dhe mos harroni bukën me krunde dhe tërshërën. Fibrat nuk duhet të nënvlerësohen, ato në vetvete janë në gjendje të përmirësojnë funksionimin e trupit dhe në kombinim me stërvitjen fizike, së shpejti do të jeni në gjendje të hiqni qafe disa kilogramë pa dieta dhe gjithashtu të siguroheni që anët e mëparshme janë zvogëluar në madhësi.

Një produkt si fibra ndihmon për të humbur peshë edhe në javën e parë, sepse shkakton ndjenjën e ngopjes (ngopjes) dhe në të njëjtën kohë ndihmon në pastrimin e zorrëve. Fibra kontribuon në mënyrë efektive në procesin e asimilimit të produkteve.

Ushtrime në shtëpi dhe në palestër

Hapi tjetër, i cili do t'ju lejojë të hiqni rezervuarin dhe të humbni peshë tashmë në javën e parë, është trajnimi special. Elementi kryesor kyç është sporti, domethënë pa aktivitet fizik është pothuajse e pamundur të humbësh peshë, pavarësisht nga ato që premtojnë nutricionistët dhe kompanitë farmaceutike. Me ushqim, trupi merr kalori dhe kur luani sport, këto kalori lirohen, duke stimuluar trupin të djegë rezerva shtesë të kalorive, domethënë yndyrë.

Problemi është se kur një person fillon të fillojë procesin e humbjes së peshës, trupi mund të djegë muskujt së bashku me yndyrën, pasi muskujt janë një ind më i lehtë për t'u ndarë. Rrjedhimisht, me agjërim të zgjatur, largohen jo vetëm anët dhe stomaku, por edhe masa muskulore dhe kjo, si rrjedhojë, nuk do të çojë në një trup të bukur.

Me një ushtrim fizik sistematik, trupi do të ketë nevojë për muskuj, dhe, për këtë arsye, yndyra do të bëhet rezerva kryesore e energjisë.

Rregullat themelore:

  1. Stërvituni rregullisht. Preferohet 3 herë në javë. Duhet të kuptojmë se jemi të angazhuar në një grup muskujsh shumë kokëfortë (në veçanti, shtypi), i cili duhet të pushtohet nga uria.
  2. Është e rëndësishme që dhjami të digjet në mënyrë më efikase me ngarkesa intensive dhe jo me fuqi, nëse përdorni 9-13 përsëritje në afrim, atëherë hipertrofia maksimizohet, kjo rrit masën e muskujve, por më shumë se 12 përsëritje zhvillon qëndrueshmëri anaerobe, dhjami digjet, muskujt. janë forcuar (që ne dhe kishim nevojë).
  3. Të gjithë kubet tanë të preferuar ndahen në bark të sipërm dhe të poshtëm. Është e nevojshme të bëhen të paktën dy grupe ushtrimesh në mënyrë që të përfshihen të dyja këto blloqe muskulore.
  4. Pushoni. Pushimi mes seteve ndikon edhe në procesin e heqjes së kilogramëve. Është vërtetuar shkencërisht se pushimi nga 30 deri në 60 sekonda nxit prodhimin e hormoneve të nevojshme për rritjen.

Këto rregulla nuk mund të premtojnë heqjen e anëve dhe stomakut brenda një jave, nëse është objektivisht e pamundur të thuhet.

Në sport dhe stërvitje, ekzistojnë rregulla të veçanta të veçanta sipas të cilave duhet të kryhet trajnimi me qëllim të humbjes së peshës. Një mendim kaq i përhapur: sa më intensiv të jetë trajnimi, aq më shpejt do të jetë e mundur të hiqni stomakun dhe anët nuk është gjithmonë i vërtetë. Ekzistojnë rregulla të veçanta sipas të cilave duhet të kryhet trajnimi, kohëzgjatja e trajnimit, një numër i caktuar i qasjeve dhe peshave të punës, të cilat zgjidhen individualisht. Efektiviteti i dietave është i kotë nëse abuzohet me ushtrimet.

Normalizimi i gjumit

Një moment i papritur për shumëkënd. Për shumicën e njerëzve modernë, problemi kryesor në rrugën për të humbur peshë pa dieta nuk është koha e mjaftueshme për të fjetur.

Mungesa e gjumit për trupin, e mbështetur nga stërvitje intensive, një ulje e numrit të kalorive çon në stres të rëndë për trupin, i cili thjesht nuk është në gjendje të funksionojë plotësisht në këtë ritëm. Mungesa e gjumit pengon rrjedhën e proceseve të rëndësishme biologjike dhe do të stimulojë shtimin e peshës në lidhje me një ngadalësim të rritjes së masës muskulore.

Sendet dhe zakonet

Disa gjëra dhe zakone të përditshme nuk ju ndihmojnë, por përkundrazi ju dëmtojnë në luftën kundër kilogramëve të tepërt.

Ju duhet të hiqni qafe atë që ju pengon të humbni peshë.

Një shtrydhëse frutash e perimesh është artikulli që ju pengon t'i thoni lamtumirë atyre kilogramëve të tepërt, edhe nëse jeni adhurues i dietave. Meqenëse kur shtrydhni lëngun, nuk merrni asgjë më shumë se ujë të ëmbël. Domethënë çdo gjë që përmban ndonjë frut që na pengon të përmirësohemi, e lini në shtrydhëse frutash e perimesh. Prandaj, ju merrni lëng me një nivel të lartë të hemoglobinës, i cili stimulon oreksin.

Në çfarë situate është më mirë dhe më e dobishme të përdorni një blender që lë përmbajtjen e frutave, vetëm në formë të grimcuar. Edhe kur ndiqni një dietë, dietologët këshillojnë të hani fruta, por kjo nuk do të thotë se është i rëndësishëm vetëm lëngu, indet (fibrat e frutave) janë të rëndësishme për dieta të tilla.

Artikulli numër dy është ky TV. Së pari, duke parë TV, ne nuk lëvizim dhe nuk shpenzojmë kalori. Së dyti, vëmendja jonë tërhiqet nga ajo që është në këtë kuti, dhe, për këtë arsye, ne hedhim në mënyrë të pakontrolluar gjithçka që na vjen në dorë nga tavolina në gojë.

Artikulli numër tre është vazo (pjata të thella). Sepse në pjata të tilla, si rregull, vendosin biskota, ëmbëlsira dhe ëmbëlsira e ëmbëlsira të tjera që janë në tryezë ose në një vend tjetër të dukshëm. Ata gënjejnë bukur dhe në mënyrë periodike bien në sy. Për shkak të kësaj, ne hamë automatikisht shumë më tepër sesa nëse këto produkte do të ishin në rafte.

Një pamje tërheqëse, një spektakël estetik i një vazo me ëmbëlsira ndikon psikologjikisht në nënndërgjegjeshëm dhe tërheq në përdorimin e ëmbëlsirave. Së dyti, ky është fakti që një sasi shumë më e madhe ushqimi mund të futet në pjata më të thella sesa në pjata. Meqenëse shumica e njerëzve të zakonshëm nuk e peshojnë ushqimin që hanë, pjatat e thella provokojnë një rritje të porcionit, duke rritur kështu përmbajtjen e kalorive, dhe kjo definitivisht nuk do të ndihmojë në heqjen e anëve ose stomakut shtesë.

Në fund të fundit, edhe nëse nuk i drejtoheni përdorimit të dietave, atëherë edhe në këtë rast nuk duhet të rrisni përmbajtjen kalorike të dietës. Ju rekomandojmë fuqimisht që të hiqni enët e thella në dollap dhe të përdorni pjatat më të sheshta dhe të mbani ëmbëlsirat në raftet e kuzhinës.

Prodhimi

Dhe së fundi, gjëja më e rëndësishme në çdo ndërmarrje është dëshira për të arritur qëllimin, puna e kontrolluar dhe e zellshme për veten tuaj dhe patjetër do të keni sukses të hiqni stomakun, anët dhe depozitat e tjera të padëshiruara, gjëja kryesore është ta uroni këtë çdo ditë. Nuk është e nevojshme të përdorni dieta, është e rëndësishme thjesht të rregulloni sasinë e ushqimit dhe sasinë e konsumit të tij, dhe gjithashtu mos harroni për ushtrimet fizike, qoftë në shtëpi apo në dhomën e fitnesit, të paktën 3 herë. nje jave.

Vlen gjithashtu të thuhet se për të arritur rezultate në kohën më të shkurtër të mundshme, të themi, në javën e parë për stimulim të mëtejshëm, nuk do të jetë e tepërt të shkoni në një masazh dhe një sauna, kjo do të ndihmojë në çlirimin e poreve të trupit nga të dëmshmet. kripërat dhe e stimulojnë atë për një rrugë të mëtejshme drejt një stili jetese të shëndetshëm.