Si të merrni farat e lirit ose miellin e farave të lirit për humbje peshe

Ndikimi pozitiv i lirit në të gjitha sistemet e trupit është i njohur për shumë njerëz sot, dhe këshillat se si të merrni farat e lirit për humbje peshe dhe pastrimin e duhur të detoksit do të përmirësojnë figurën tuaj dhe do të ruajnë shëndetin tuaj. Përdorimi i duhur i farave të lirit në ushqim do të ofrojë një mundësi për të pasuruar trupin me shumë elementë të dobishëm dhe për të eliminuar disa kilogramë të tepërt.

Karakteristikat unike të farave të lirit

Përfitimet për njerëzit nga këto fara të vogla me pamje të thjeshtë me ngjyrë të artë ose kafe qëndrojnë në përbërjen e tyre. Dhe për të kuptuar se si të përdorni farat më efektive të lirit ose miellin prej tyre për humbje peshe, duhet të studioni substancat që janë në përbërje.

farat e lirit për humbje peshe

Liri i bardhë përmban acide yndyrore omega-3, të cilat fillimisht u përdorën për të përmirësuar shëndetin e kafshëve. Megjithatë, për shkak të përbërjes së pasur dhe pranisë së fibrave dietike në to, farat e lirit janë përdorur edhe nga njerëzit për të trajtuar dhe parandaluar fenomene të tilla të pakëndshme si kapsllëku, inflamacionet dhe manifestimet e osteoporozës. Liri për humbje peshe ju lejon të ndryshoni figurën tuaj për mirë tashmë në 1 javë, por rezultatet më të mira vërehen me përdorimin e tij të rregullt në ushqim.

Sekretet dhe tiparet e përbërjes

Substancat e veçanta bioaktive janë në përbërjen e farave të lirit, ato ofrojnë një shkallë të lartë të dobisë së farave për shëndetin:

 • celulozë;
 • acide yndyrore të pangopura - omega-3, omega-6, omega-9;
 • proteina lehtësisht e tretshme;
 • vitamina (C, E, A, F), grupi B;
 • minerale dhe elementë gjurmë - fosfor, squfur, natrium, kalcium;
 • hormonet bimore;
 • polisaharide lehtësisht të tretshëm;
 • lecitinë.

Të gjithë përbërësit e paraqitur janë në një formë lehtësisht të tretshme, gjë që përcakton depërtimin e tyre të shpejtë në qeliza dhe ushqimin aktiv të qelizave të trupit.

Të pazakonta dhe të pa kuptuara plotësisht janë lignanet. Liri i përmban ato në sasi të konsiderueshme. Linjanet kanë një efekt antioksidant, duke ndaluar plakjen. Neutralizimi i radikaleve të lira me lignan siguron ruajtjen e elasticitetit të lëkurës, stabilizimin e proceseve lipidike dhe parandalon akumulimin e qelizave yndyrore. Domethënë, fara e lirit ndikon vërtet në rënien në peshë për shkak të djegies së yndyrës!

vaj liri për humbje peshe

Dhe ka shumë acide yndyrore të famshme omega-3 në këto mikrofara - 2 herë më shumë se në peshqit me vaj deti. Por prej kohësh është vërtetuar se acidet yndyrore omega-3 nuk janë më pak efektive në luftën kundër peshës së tepërt sesa pikolinati i kromit!

Ndikimi në trup

Karakteristikat e dobishme për humbje peshe kur liri përfshihet në dietën e përditshme janë mjaft të shumta:

 • efekt i lehtë laksativ në traktin gastrointestinal;
 • stabilizimi i tretjes;
 • përmirësimi i proceseve metabolike;
 • rritja e shtresës mukoze të organeve të brendshme;
 • një rënie në shkallën e përthithjes së yndyrave në zorrë, gjë që zvogëlon shkallën e shtimit të peshës;
 • për të pastruar trupin nga toksinat.

Liri për humbje peshe përdoret gjerësisht nga nutricionistët, për shkak të cilësive të sipërpërmendura për të shkatërruar qelizat dhjamore dhe për të përshpejtuar metabolizmin. kupërmbajtja kalorike e produktit është 202 kcal për 100 g fara. Raporti BJU - 18, 3 g / 3, 7 g / 29, 8 g,ajo që është e rëndësishme në përgatitjen e një diete me ushqimin e duhur. Sidoqoftë, një pyetje e tillë si përfitimet dhe dëmet e përdorimit të lirit duhet të studiohet përpara se ta përfshini atë në dietë.

Kujt mund t'i kundërindikohet liri

Në disa situata, marrja e një ilaçi bimor është kundërindikuar:

 • me sëmundje të zorrëve. Kjo shpjegohet me efektin laksativ të farave, të cilat mund të shkaktojnë acarim të tepruar të mureve të traktit gastrointestinal;
 • endometrioza dhe ndërprerjet hormonale, kur veprimi i estrogjenit rritet;
 • periudha e laktacionit dhe shtatzënia.

Para se të përdorni farat e lirit për humbje peshe, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Bazuar në analizën e sëmundjeve ekzistuese, vetëm një mjek mund të zgjedhë dozën optimale të këtij ilaçi bimor, unik në vetitë e tij pozitive.

Zgjedhja e lirit të duhur

Mund të hani jo vetëm fara, por edhe miell fara liri dhe thjesht fara të bluara. Shija e produkteve të tilla është e këndshme arrë, aroma duhet të jetë e lehtë, pa hidhërim dhe erëra të huaja. Dhe farat janë në shitje dhe të bardha dhe kafe, si chia, ju kujtohet? Ato të bardha janë më të buta, jo aq të forta.

E gjithë gama e vetive të dobishme mund të ndihet vetëm me një kusht - kur blini një produkt cilësor. Fakti është sesasia e madhe e yndyrës në fara e bën ruajtjen e tyre një proces ku ka rregulla të veçanta.Dhe nëse prodhuesi ose shitësi nuk i përmbahet rregullave të ruajtjes, atëherë farat fitojnë një shije të hidhur. Dhe mund të harroni plotësisht përfitimet e përdorimit të një produkti të tillë -Ndalohet rreptësisht ngrënia e farave të lirit (miellit) të prishura!

Përfitimet e farave të lirit për humbje peshe

Mund të blini edhe të veçanta për mbirje, atëherë përfitimet e farave të tilla rriten, sepse këto janë tashmë mikrogjelbërime.

Ne humbim peshë në mënyrë korrekte dhe të shijshme

Fara e lirit ka karakteristikat e veta të përdorimit në ushqim. Kur përfshihet në menu në forma të ndryshme (si aditivë në pjatën kryesore, në formën e drithërave dhe smoothies), sigurohet aktiviteti i lëvizshmërisë së zorrëve dhe zvogëlohet gjasat e akumulimit të toksinave në trup. Recetat për humbje peshe janë të ndryshme dhe shumë efektive, por për të humbur peshë shpejt, duhet t'i përmbaheni parimeve të PP dhe të shtoni aktivitet fizik.

Për përthithje më të mirë të farave, rekomandohet ngrënia e tyre në formë bluarje. Kjo është për shkak të pranisë së një guaskë të dendur në fara, e cila jo gjithmonë tretet shpejt dhe ndërhyn në thithjen e substancave aktive.

Duke vendosur të përdorni çdo formë të farës së lirit për shërim dhe humbje peshe, mund të përdorni çdo metodë të njohur.

Aplikimi në formën e tij më të pastër

Mënyra më e shpejtë dhe më e lehtë është të hani farat në formën e tyre natyrale. Për të kuptuar se si të përdorni farat e lirit ose farat e lirit për humbje peshe brenda, do t'ju duhet të studioni rekomandimet e mëposhtme:

 1. duhet të përdorni brenda një lugë çaji fara përpara se të hani;
 2. menjëherë pas kësaj, është më mirë të pini shumë ujë: fara do të fryhet më shpejt.
 3. kursi minimal është 10 ditë. Pas një pushimi kryhet për dy deri në tre javë, pastaj marrja e farave përsëritet.

Mund të përdoren fara të plota, por më së miri merret në formën e miellit. Marrja e farave të lirit ose miellit të lirit për humbje peshe dhe për pastrimin e trupit është e dobishme për pothuajse të gjithë.

Mielli i gatshëm i farave të lirit është më efektiv. Liri i bluar tretet më shpejt, duke zbërthyer qelizat dhjamore. Pluhuri i farave të lirit shtohet në gatime të ndryshme: sallata, supa, drithëra, kokteje, smoothie, kos. Mund ta bluani lirin në një mulli kafeje ose blender. Vetëm mos harroni ta mbani në frigorifer!

Zierje dhe infuzione

Një mënyrë shumë interesante është krijimi i farave. Fakti është sefarat e lirit, kur piqen, sekretojnë mukozë, e cila është shumë e dobishme për normalizimin e punës së traktit tretës..

Kjo metodë është e lehtë për t'u përdorur dhe siguron në mënyrë efektive trupin me lëndë ushqyese dhe gjithashtu zbërthen yndyrën. Ju duhet të krijoni lirin për humbje peshe me një gotë ujë, i cili nxehet për 30 minuta. Zierja e ftohur merret tre herë në ditë. Periudha e pritjes është 10 ditë, një javë pushim dhe një përsëritje e kursit.

infuzion i farave të lirit për humbje peshe

Një infuzion i bërë nga farat e lirit ose mielli për humbje peshe bëhet duke hedhur 1 lugë gjelle lëndë të parë në një gotë me ujë të valë dhe duke e vendosur përzierjen në një termos. Nata po zihet. Në mëngjes filtrohet dhe aplikohet si zierje.

Pelteja e njohur mund të përgatitet me shtimin e kokrrave të lirit: një lugë kokrra shtohet në një pije të gatshme dhe jo të ftohur, më pas pelte nga farat injektohet dhe pihet si një rostiçeri e shijshme.

Liri në kefir

Eliminon në mënyrë të përsosur urinë dhe mund të bëhet një pjatë e pavarur e plotë e lirit me kefir. Në kefir ju duhet të shtoni fara ose miell, përzieni. Para se të pini, lëreni pijen të piqet.

Nga rruga, nëse keni planifikuar një ditë agjërimi, mund ta shpenzoni në kefir me fara liri - do të jetë e dobishme dhe jo e uritur. Ditë të tilla mund të praktikohen për 2 muaj. Pastaj ka një pushim.

Kefir dhe fara liri për humbje peshe

Kjo "dietë për ditën" mund të përsëritet rregullisht. Farat e lirit, të marra nga goja me kefir, nëse studioni rishikimet e atyre që kanë humbur peshë, tolerohen mirë, duke rritur peristaltikën dhe funksionin e zorrëve dhe duke eliminuar kapsllëkun. Një shkarkim i tillë është veçanërisht efektiv me një sasi të konsiderueshme paund shtesë.

Qull fara liri

Qull liri i shijshëm dhe ushqyes do të ndihmojë në pastrimin e trupit dhe kalimin në një mënyrë jetese të shëndetshme. Receta e tij është e thjeshtë: derdhni farat e bluara të lirit ose miellin e lirit me ujë të vluar, përzieni dhe lëreni të ziejë për 10 minuta. Më pas shtoni çdo produkt sipas shijes:

 • vajra të parafinuar;
 • perime dhe barishte të copëtuara;
 • çdo frut;
 • arra, fruta të thata, mjaltë;
 • kakao pluhur;
 • vanilinë, qumësht kokosi etj.
qull me fara liri për humbje peshe

Qull rekomandohet të merret në mëngjes, periudha e pritjes nuk është e kufizuar.

Mendimi i dietologut

Sipas ekspertëve, liri zgjidh në mënyrë të përsosur problemin e peshës së tepërt. Duke aktivizuar ndarjen e qelizave yndyrore, duke eliminuar ndjenjën e urisë, ky ilaç shëron trupin. Duke e pastruar atë nga toksinat, liri stabilizon punën e shumë sistemeve.

Përfshirja e rregullt e farave të lirit ose miellit në dietë u siguron indeve substancat e nevojshme, tolerohet mirë dhe rekomandohet si ushqim mbështetës dhe forcues.