Si ta detyroni veten të humbni peshë

Humbja e peshës është një detyrë mjaft e vështirë. Për të hequr qafe peshën e tepërt, shpesh nuk mjafton vetëm ta detyroni veten të humbni peshë duke iu përmbajtur një diete strikte. Duhet të keni motivim, durim dhe, natyrisht, vullnet. Për të humbur peshë dhe për të hequr qafe përgjithmonë peshën e tepërt, duhet të keni parasysh aspektin psikologjik, sepse është ai që luan një rol të rëndësishëm në këtë çështje. Prandaj, ata që kërkojnë një përgjigje për pyetjen se si ta detyrojnë veten të humbin peshë duhet të vendosin saktë standardet.

produkte dhe pjata për humbje peshe

Para së gjithash, është e rëndësishme të kuptoni se është mjaft e vështirë të humbni peshë kundër vullnetit tuaj. Në mënyrë që të humbni peshë një herë e përgjithmonë, duhet të jeni të vendosur dhe ta dëshironi vërtet atë. Mjerisht, seksi i drejtë nuk ka vullnet të hekurt, i cili nuk i lejon ata të detyrojnë veten të humbin peshë dhe të heqin qafe kg të urryer njëherë e përgjithmonë. Çfarë duhet të bëni në këtë rast, si të shpëtoni nga pesha e tepërt dhe të fitoni një figurë të tonifikuar? Si mund ta detyroni veten dhe ku të gjeni motivimin për të humbur peshë? Si të mos shtojmë peshë dhe të parandalojmë shtimin në peshë pas përfundimit të dietës? Më poshtë gjeni përgjigjet e pyetjeve të parashtruara, si dhe këshilla praktike nga nutricionistët profesionistë se si të humbni peshë.

Aspektet psikologjike të humbjes së peshës

Pothuajse çdo vajzë e di problemin e peshës së tepërt, i cili është kaq i vështirë për t'u përballur vetë. Pse? Para së gjithash, humbja e peshës është një stres i madh për trupin, megjithatë, jo aq fizik sa mendor.

Duke e detyruar veten të hiqni dorë me forcë nga ushqimi juaj i preferuar për të humbur peshë, ju privoni trupin dhe trurin tuaj nga ushqimi jo vetëm i dobishëm dhe i nevojshëm, por edhe i njohur, gjë që është një surprizë e pakëndshme për të. Prandaj, ka mendime të vazhdueshme për ushqimin tuaj të preferuar, një dëshirë për të kafshuar diçka, të cilat ju pengojnë të humbni peshë. Të detyrosh veten t'i përmbahesh një regjimi kaq të rreptë është mjaft e vështirë. Megjithatë, uria që ju terrorizon dhe ju pengon të arrini rezultatet e dëshiruara nuk është aspak fizike, por psikologjike.

E rëndësishme! Barriera psikologjike është pengesa kryesore që ju pengon të humbni peshë në mënyrë efektive dhe për një periudhë të gjatë. Në fakt, një person ka gjithmonë rezerva të mjaftueshme rezervë për të siguruar aktivitetin jetësor të trupit. Më shpesh, ndjenja e urisë që një person përjeton kur përpiqet të humbasë peshë me një dietë nuk është një mungesë fiziologjike e lëndëve ushqyese, por vetëm një mjedis psikologjik.

Prandaj, nëse vendosni me këmbëngulje të humbni peshë dhe të hiqni qafe peshën e tepërt, jo vetëm që duhet ta detyroni veten, por edhe të përgatiteni siç duhet. Është e rëndësishme të kapërceni pengesën psikologjike, pasi vetëm kjo do të ndihmojë për të hequr qafe peshën e tepërt njëherë e përgjithmonë.

Si të filloni të humbni peshë

Para së gjithash, për të humbur peshë në mënyrë efektive, nuk duhet vetëm të detyroni veten të humbni peshë dhe të hiqni qafe kilogramët e urryer, por të gjeni motivimin që do t'ju shoqërojë gjatë gjithë periudhës së humbjes së peshës. Në fakt, nuk ka asgjë të vështirë në këtë, gjëja kryesore që ju nevojitet është të zbuloni arsyet dhe të rishikoni stilin e jetës tuaj. Shpesh shkaqet e peshës së tepërt janë stili i gabuar i jetesës dhe mbingrënia banale, prandaj, nëse vërtet dëshironi të humbni peshë njëherë e përgjithmonë, duhet të mbizotëroni veten, të kaloni në dietën e duhur dhe të ekuilibruar.

Shënim! Pesha e tepërt nuk është vetëm një problem i jashtëm, por është një kërcënim i drejtpërdrejtë për shëndetin tuaj. Prandaj, nuk duhet ta injoroni problemin, duke ngushëlluar veten me modën për një figurë "të harlisur" dhe fakte të pajustifikuara. Të ngarkuar me motivim dhe dëshirë, ju mund të humbni peshë mjaft shpejt dhe rehat, duke minimizuar ndikimin negativ në trup.

Gjëja e parë që duhet të bëni është të planifikoni rrugën tuaj për të humbur peshë. Fatkeqësisht, për të humbur peshë, nuk mjafton vetëm të eliminoni ushqimet me niseshte, të detyroni veten t'i përmbaheni një diete, të numëroni ditët deri në fund dhe të prisni rezultate magjike. Humbja e peshës është një proces që kërkon kohë dhe mjaft i gjatë, kështu që duhet menduar, planifikuar dhe kontrolluar me kujdes për të humbur peshë dhe për të parandaluar shtimin e peshës në të ardhmen.

Si ta detyroni veten të mbani një dietë

Shumica e njerëzve që duan të humbin peshë në mënyrë drastike besojnë se mjafton të ndjekin një dietë të ngurtë me kufizime të rrepta të kalorive dhe ushqimit. Një dietë e tillë mund të japë vërtet rezultate të mahnitshme dhe të shpëtojë nga pesha e tepërt, megjithatë, duhet të kihet parasysh se kjo do të jetë një goditje e madhe për shëndetin tuaj.

Fatkeqësisht, nuk ekziston një dietë e tillë që mund t'ju lejojë të humbni peshë brenda pak ditësh dhe të hiqni qafe peshën e tepërt të grumbulluar ndër vite. Ky është një proces i gjatë dhe duhet të jetë sa më i rehatshëm për ju dhe trupin tuaj. Ata që po pyesin veten se si të bindin veten për të humbur peshë nëse nuk ka vullnet, duhet të kuptojnë se përpjekja për të hequr qafe peshën e tepërt duke e detyruar veten t'i përmbahet një diete nuk do të arrijë rezultate pozitive.

Është mirë që të mos e mundoni trupin, duke ju detyruar të vdisni nga uria, për të hequr qafe peshën e tepërt. Vendimi për t'iu përmbajtur ushqimit të duhur do të bëhet më fitimprurës dhe i rehatshëm.

Kur zgjidhni një sistem ushqimor dietik, është e nevojshme të merrni parasysh jo vetëm numrin e kilogramëve shtesë që dëshironi të humbni, por edhe gjendjen shëndetësore, karakteristikat individuale të trupit dhe arsyet pse keni fituar peshë të tepërt. Nëse nuk dini se ku të filloni udhëtimin tuaj për humbje peshe, filloni duke ndryshuar dietën tuaj.

Para së gjithash, është e nevojshme të përjashtohen produkte të tilla të dëmshme si:

 • patate të skuqura, krisur, sode;
 • makarona;
 • bukë dhe produkte buke;
 • ëmbëlsirat dhe ëmbëlsirat;
 • kafe;
 • patate dhe perime të pasura me niseshte.

Gjithashtu, për humbje peshe efektive, është mirë të kufizoni marrjen e sheqerit, kafeinës, kripës dhe salcave të ndryshme të nxehta, duke i zëvendësuar ato me produkte më natyrale dhe të shëndetshme. Një zgjidhje e dobishme për humbjen e peshës dhe përmirësimin e trupit do të jetë përfshirja në dietën tuaj më shumë perime, fruta, manaferra, fruta të thata, glukozë, arra, drithëra dhe drithëra, si dhe të pini të paktën 1, 5 litra ujë pa gaz çdo ditë. .

Dieta si mënyrë jetese

Për humbje peshe nuk është aq e rëndësishme zgjedhja e një diete që jep rezultate të dukshme, por një mënyrë të ushqyeri sa më komode për trupin. Arsyeja që shumica e atyre që humbin peshë nuk mund të marrin seriozisht humbjen e peshës, të lënë dietën pa kaluar as një javë apo fakti që pesha e tepërt kthehet si bumerang, është ashpërsia dhe ritmi i papërshtatshëm i të ushqyerit. Nëse doni ta detyroni veten t'i përmbaheni një diete për një kohë të gjatë dhe në këtë mënyrë të humbni sa më shumë peshë, nuk duhet të zgjidhni një dietë, por një lloj diete që do të jetë e rehatshme për ju dhe do t'ju lejojë të digjni tepricat. peshë pa stres dhe dëmtim të trupit.

Sot, ekzistojnë një numër i madh i sistemeve të ndryshme ushqimore për humbje peshe pa stres, të ndërtuara mbi parime të ndryshme. Ju mund të zgjidhni cilindo prej tyre, gjëja kryesore që duhet marrë parasysh për të hequr qafe peshën e tepërt është rehatia për trupin. Ky aspekt do të jetë veçanërisht i rëndësishëm për të hequr qafe kilogramët e tepërt që keni marrë prej kohësh.

Ndër sistemet më të njohura të energjisë janë:

 • ushqyerja e pjesshme;
 • vakte të veçanta;
 • sistemi Atkins;
 • Sistemi Montignac dhe të tjerët.

Këto sisteme kanë parime të ndryshme, por të gjitha ndjekin të njëjtin qëllim - të djegin peshën e tepërt duke balancuar ushqimin dhe duke marrë përfitime maksimale për trupin gjatë periudhës së humbjes së peshës. Pavarësisht qasjeve të ndryshme për zgjidhjen e problemit të peshës së tepërt, këto sisteme ushqyese përfshijnë futjen e më shumë ushqimeve të shëndetshme, perimeve, frutave, drithërave, proteinave, karbohidrateve dhe lëngjeve në dietë. Megjithatë, për të marrë vendimin e duhur, duhet të dini detajet dhe parimet e secilit prej tyre.

Zgjedhja e sistemit të duhur të energjisë

Ushqimi i njohur fraksional sot konsiderohet si një nga sistemet më të përdorura që ju lejon të humbni peshë në mënyrë efektive dhe të besueshme. Kjo mënyrë bazohet në ndarjen e marrjes së ushqimit në shumë vakte. Opsioni më i mirë i dietës për zgjidhjen e problemit të peshës së tepërt është ngrënia 4 deri në 7 herë në ditë, ndërsa porcionet e ushqimit duhet të jenë të kufizuara. Në mënyrë të përafërt, për të humbur peshë, nuk duhet ta detyroni veten të vdisni nga uria, por thjesht të hani më pak, por shpesh. Avantazhi i këtij sistemi është se nuk do të ndjeni uri as fizike dhe as psikologjike. Dieta lejon përdorimin e një numri të madh ushqimesh, dhe vaktet e shpeshta do të eliminojnë shqetësimin psikologjik nga zvogëlimi i porcioneve të ushqimit, do t'ju lejojë të humbni peshë pa stres dhe të parandaloni rikthimin e shpejtë të peshës së tepërt pas përfundimit të dietës.

Ushqimi i veçantë ndjek një parim tjetër, që është ndarja e ushqimit në kategori dhe konsumi i veçantë. Kështu, ju shpërndani veçmas proteinat, karbohidratet dhe ushqimet me origjinë bimore. Ndryshe nga lloji klasik i të ushqyerit, kur i gjithë ushqimi konsumohet në të njëjtën kohë, i përzier në stomak, me ushqim të veçantë, çdo lloj ushqimi konsumohet në një interval kohor të ndryshëm. Kjo ju lejon jo vetëm të humbni peshë, por edhe të thjeshtoni punën e përpunimit të ushqimit në stomak dhe do të kontribuojë në përthithjen më të mirë të lëndëve ushqyese. Përveç kësaj, heqja e kilogramëve të tepërt të fituar gjatë viteve të fundit është mjaft e thjeshtë, pasi ato janë të parat që digjen në fillim të dietës. Por për të hequr qafe peshën e tepërt të grumbulluar ndër vite, nevojiten masa më serioze dhe afatgjata, si ushqimi i rregullt i duhur dhe ushtrimet javore.

E rëndësishme! Nëse keni zgjedhur një nga sistemet e njohura të të ushqyerit për të humbur peshë dhe për të zgjidhur përgjithmonë problemin e peshës së tepërt, duhet pasur parasysh se kjo nuk është një dietë e përkohshme, por një mënyrë jetese. Prandaj, pas një jave të një regjimi të tillë, nuk duhet të kaloni në një sistem tjetër. Rezultate të mira në luftën kundër peshës së tepërt do të sjellin vetëm mirëmbajtjen e vazhdueshme të sistemit të ushqyerjes pa shkelje.

Për të humbur peshë shpejt dhe pa dhimbje, mund të përdorni sistemin popullor të të ushqyerit sipas Dr. Atkins dhe Montignac. Në rastin e parë, rezultatet pozitive për humbje peshe bazohen në një reduktim të thjeshtë të konsumit të karbohidrateve dhe yndyrave. Psikologjikisht, një dietë e tillë është mjaft e lehtë për t'u toleruar dhe do t'ju lejojë të humbni peshë pa dëmtuar shëndetin dhe stresin. Kur kaloni në dietën Atkinus, është e nevojshme të përfshini vetëm ushqime me kalori të ulët dhe me pak karbohidrate në dietë:

 • mish pule;
 • peshk i ligët;
 • perime (përveç patateve);
 • vezë;
 • drithëra;
 • kefir pa yndyrë, qumësht, kos.

Sistemi i të ushqyerit të Michel Montignac bazohet në ngrënien e ushqimeve bazuar në indeksin e tyre glicemik. Për të humbur peshë në këtë sistem, duhet të kufizoni përdorimin e yndyrave natyrale që prodhohen në trupin e njeriut. Nëse dëshironi jo vetëm të humbni peshë, por edhe të përmirësoni trupin tuaj, ky sistem do t'ju përshtatet patjetër.

Nëse vendosët me vendosmëri dhe këmbëngulje të heqni qafe peshën e tepërt, duhet t'i qaseni seriozisht zgjidhjes së këtij problemi. Duke zgjedhur një dietë të rreptë, duke e detyruar veten të kufizoni shumë sasinë e ushqimit dhe duke shtuar aktivitet të lartë fizik, nuk është gjithmonë e mundur të humbni peshë dhe të ruani peshën në të njëjtin nivel. Për të gjetur përgjigjen e pyetjes se si ta detyroni veten të humbni peshë në shtëpi, duhet të kuptoni se të bindësh veten për të duruar disa javë një dietë të ashpër nuk do të mjaftojë për të marrë rezultate të dukshme. Në këtë rast, një vend të rëndësishëm zë aspekti psikologjik. Për të humbur peshë, nuk mjafton vetëm të detyroni veten të mos hani ushqime dhe ëmbëlsira me niseshte, duhet të përshtateni mendërisht, të gjeni motivim dhe të lëvizni me besim drejt qëllimit tuaj. Prandaj, për të çliruar veten nga stresi, për të kapërcyer barrierën psikologjike dhe për të zgjidhur përfundimisht problemin e peshës së tepërt, duhet të zgjidhni dietën e duhur që do t'i përmbaheni për një kohë të gjatë. Dhe mos harroni të shpërbleni veten për suksesin, sepse është e rëndësishme të shihni jo vetëm mangësitë që ende duhet të korrigjohen, por edhe rezultatet që keni arritur tashmë.

Vlerësime

 • Shqyrtimi i parë, një grua, 39 vjeç: "E kuptova që humbja e peshës ishte e domosdoshme, pasi figura pas lindjes së një fëmije filloi të ndryshojë për keq, por nuk mund ta kufizoja veten në ushqim, nuk më mungonte as dëshira dhe as vullneti. Asnjë dietë nuk ndihmoi, prishej vazhdimisht. Më në fund kuptova se armiku im më i rrezikshëm është uria. Mësova të ha pak nga pak, të kontrolloj kaloritë që përdor. Rezultatet janë ende të parëndësishme (u bie deri në 2 kg në javë ), por e kuptoj që nuk vjen e gjitha përnjëherë, ndaj po pres me durim. "
 • Rishikimi i dytë, një vajzë, 23 vjeç: "Nëna ime, faleminderit shumë, sugjeroi që për të ruajtur një figurë, duhet të mësoni se si të kontrolloni sa kalori konsumohen gjatë ditës. Kjo tashmë është bërë një zakon. Vetem ne disa produkte. Nuk kam vuajtur kurre nga kilet e teperta, edhe nese shtoj ne peshe te parendesishme, e humb shpejt. "
 • Rishikimi i tretë, një grua, 31 vjeç: "Pasi eksperimentova me dietat, të cilat më çuan vetëm në zhgënjim, vendosa të përpiqem të humbas peshë duke kufizuar veten në kalori. Gjithçka rezulton mirë, madje u bë interesante të numëroja sa Përdorimi në ditë Efektiviteti i teknikës kënaqi - Unë humbas peshë pa shumë përpjekje. "