Nuk doni të numëroni kalori? Dieta keto është këtu për të ndihmuar. 7 lloje të dietës ketonike.

Karakteristikat e dietës keto

Ndër dietat e shumta për humbje peshe të bazuara në uljen e përmbajtjes kalorike të ushqimit që vjen, ka nga ato që rindërtojnë trupin, duke e detyruar atë të shpenzojë intensivisht rezervat e veta. Jo djegia e qetë, por prishja e detyruar e qelizave yndyrore është parimi i dietave të tilla. Më e famshmja prej tyre është dieta ketogjenike ose keto.

Çfarë është dieta keto

Dieta keto është një opsion ushqimor kur marrja e karbohidrateve në trup është shumë e kufizuar. Thelbi i dietës keto është se me këtë regjim, në mëlçi nuk prodhohet glikogjen, por acide yndyrore. Dhe prishja e tyre formon trupa ketone, të cilët janë një burim rezervë energjie. Ky është një mekanizëm i lashtë, në fakt urgjent, shpëton trupin në rast të mungesës së karbohidrateve. Në gjendje normale, trupi i njeriut merr një pjesë të madhe të energjisë nga karbohidratet, ato janë më të lehta për t'u shndërruar në glukozë, e cila është e nevojshme për të siguruar energji për trurin dhe trupin. Në raste urgjente, rezervat e yndyrës fillojnë të konsumohen intensivisht.

Llojet e dietës keto

Llojet e dietës keto

Ka disa lloje të dietës keto. Një person zgjedh të tijën, bazuar në preferencat personale: çfarë qëllimesh ka, çfarë rezultati dëshiron të arrijë dhe çfarë mundësish ka për këtë. Në thelb, dallohen llojet e mëposhtme:

 • Klasike. Ky është opsioni standard, në të cilin energjia hyrëse shpërndahet si më poshtë: yndyrnat përbëjnë 75%, proteinat - 20%, karbohidratet - 5% e mbetur. Refuzimi i karbohidrateve duhet të rritet gradualisht. Ju mund të lexoni më shumë rreth kësaj më poshtë.
 • Të transformuar. Në të, pjesa e yndyrave është 40%, dhe proteinat dhe karbohidratet përbëjnë përkatësisht 30%. Si rregull, ky opsion vërehet në periudhën e tranzicionit.
 • objektiv. Ky opsion përdoret më shpesh nga atletët ose njerëzit që janë të përfshirë intensivisht në sport. Parimi është që të konsumoni karbohidrate menjëherë pas stërvitjes për të rimbushur rezervat e glikogjenit të muskujve.
 • Ciklike. Alternimi i dietave keto dhe karbohidrate për të ndërtuar masën muskulore dhe në të njëjtën kohë për ta "tharë" atë. Zakonisht alternoni 4 ditë keto dhe 2 ditë dietë me karbohidrate me një ditë agjërimi.
 • Dieta keto është e pasur me proteina. Karbohidratet janë ende të pakta, por një pjesë e yndyrës ngadalësohet nga proteinat. Ky opsion është i përshtatshëm për ata që duan të kursejnë muskujt ose njerëzit që, për shkak të problemeve me traktin gastrointestinal, kanë përthithje të dëmtuar të yndyrave.
 • Në versionin vegjetarian, burimi i proteinave dhe yndyrave janë produktet bimore, përndryshe është e njëjta dietë keto.
 • Disa nutricionistë përdorin termin "dietë e ndyrë" keto. Kjo vlen në rastet kur yndyrat dhe proteinat vijnë nga ushqimet e shpejta dhe ushqimet e tjera jo të shëndetshme. Por nuk mund të quhet një dietë e plotë.

Pse nuk duhet të numëroni kaloritë

Të gjitha dietat me pak karbohidrate kanë efektin e rregullimit automatik të oreksit. Kur trupi nuk furnizohet me karbohidrate, niveli i glukozës (ose ketoneve) në gjak mbetet i qëndrueshëm dhe zvogëlohet vetëm kur është e nevojshme për të rimbushur furnizimin me energji të trupit. Si rezultat, vetë trupi përshtatet me kushtet e krijuara për të. Në varësi të kërkesave të dietës keto për sa i përket përmasave të lëndëve ushqyese, përmbajtja e kërkuar e kalorive do të shtohet vetvetiu.

E rëndësishme. Nëse qëllimi i dietës keto është fitimi i masës muskulore, atëherë përmbajtja e kalorive ende duhet të merret parasysh.

Parimet e dietës ketonike

Parimi kryesor i dietës keto është të mos e lini veten të relaksoheni. Gjendja kur trupi përdor ketonet si energji nuk mund të ruhet në rast prishjeje. Nëse hani më shumë karbohidrate, trupi do të përgjigjet menjëherë dhe do të dalë nga ketoza. Gjithçka do të duhet të fillojë nga e para. Nëse nuk jeni gati t'i përmbaheni një diete kaq radikale, nuk duhet as të filloni.

Çfarë është ketoza

Ketoza është një gjendje në të cilën trupi përdor trupat ketonikë në vend të glukozës së zakonshme si burim energjie. Ju gjithashtu mund të gjeni një përkufizim të tillë si një gjendje metabolike. Është aktivizimi i këtij sistemi trupor që është qëllimi i dietës keto.

Si të futeni në ketozë

Për të arritur gjendjen metabolike të trupit, duhet të respektohen disa rregulla. Trupi duhet të ketë kohë për t'u përshtatur, kështu që gjithçka duhet të jetë graduale, pa ndryshime të papritura në dietë.

 • Ndryshoni sasinë totale të karbohidrateve të konsumuara në ditë. Numri i tyre duhet të jetë 40-50 gram. Më pas, duhet ta zvogëloni në 20 gram. Karbohidratet konsumohen në mëngjes.
 • Pirja e ujit të pastër, në masën 3 litra në ditë ose më shumë, varet nga pesha trupore e personit.
 • Ushqimi duhet të jetë 5 herë në ditë, me një pushim prej 3-4 orë. E fundit - 3 orë para gjumit.
 • Snacks janë të ndaluara. Marrja e paplanifikuar e ushqimit rrit nivelin e sheqerit dhe insulinës në gjak, gjë që e anulon përpjekjen.
 • Këshillohet që të kufizoni marrjen e kripës në mënyrë që të mos mbingarkoni veshkat.
 • Gjatë dietës, këshillohet që të paktën 30-40 minuta në ditë t'i kushtoni aktivitetit fizik, kjo do të ndihmojë në përshpejtimin e procesit të humbjes së peshës.

Nëse një person bën gjithçka siç duhet, atëherë hyrja në ketozë do të kryhet në faza, pasi trupi mësohet me dietën keto.

Shenjat e ketozës

Ka shenja që tregojnë hyrje të suksesshme. Në një pikë të caktuar, trupi përshtatet, kupton që nuk do të ketë më marrje të karbohidrateve dhe fillon procesin e ristrukturimit. Fillimi i tij mund të kuptohet nga prania e shenjave të qarta.

Goje e thate

Një nga shenjat e para që tregon se procesi i metabolizmit të përshpejtuar ka filluar në trup. Është e nevojshme të mos harrohet për konsumin e bollshëm të ujit të pastër. Nëse kjo gjendje ju shqetëson, atëherë ia vlen t'i shtoni pak kripë ujit që pini gjatë ditës.

Urinim i shpeshtë

Është gjithashtu një shenjë karakteristike që trupi ka hyrë në modalitetin keto. Rezultatet e zbërthimit të trupave ketonikë - acetatet - ekskretohen nga trupi me urinë. Kjo është veçanërisht e vërtetë për ata që sapo kanë filluar të hyjnë në një gjendje ketoze, ndërkohë që trupi përshtatet me regjimin e ri. Përsëri, ia vlen të kujtojmë rëndësinë e regjimit të pirjes.

Nxitja e energjisë

rritja e energjisë në një dietë keto

Një nga aspektet pozitive që tregon ristrukturimin e suksesshëm të trupit është një ndjenjë e qartë e një rritje të forcës. Si rregull, ajo manifestohet pas një periudhe rënieje dhe dobësie. Fakti është se kur niveli i karbohidrateve zvogëlohet, trupi nuk merr mjaftueshëm glukozë dhe ketonet ende nuk kanë filluar të shpërbëhen. Kjo çon në një ndjenjë dobësie dhe mungesë fuqie. Kur mëlçia fillon të prodhojë acide yndyrore në vend të glikogjenit, ushqimi i ardhur fillon të përthithet plotësisht, gjë që shkakton një rritje të dukshme të niveleve të energjisë.

Ulje e oreksit dhe urisë

Kjo tregon se faza përfundimtare e hyrjes ka filluar. Trupi është përshtatur plotësisht me dietën hyrëse, nuk ka pika të mprehta në insulinë, dhe tani ndjenja e urisë lind kur është vërtet e përshtatshme. Rezerva e yndyrës së trupit konsumohet vazhdimisht, kjo ju lejon të mbani një nivel të caktuar energjie pa u ndjerë të uritur. Kalimi në këtë gjendje mund të zgjasë nga 2-3 ditë në disa javë, në varësi të karakteristikave të trupit dhe aktivitetit fizik të zakonshëm.

Shfaqja e erës së acetonit nga trupi dhe nga goja

Era e acetonit në një dietë keto

Kjo është gjithashtu e mundur në një dietë keto. Kjo është për shkak të heqjes së produkteve të dekompozimit të trupave ketonikë. Sistemi ekskretues i njeriut nuk është vetëm rektumi dhe fshikëza. Nëpërmjet djersës dhe mushkërive nxirren edhe elementë të panevojshëm. Nëse jeni të shqetësuar për frymëmarrjen me fruta ose aceton ose djersitjen, mund të shtoni disa karbohidrate në dietën tuaj. Por, si rregull, ky efekt nuk zgjat shumë, deri në disa ditë, dhe më pas gjithçka kthehet në normalitet.

Të gjitha shenjat e mësipërme janë normale dhe tregojnë fillimin e regjimit metabolik në trup. Nëse, me gjithë këtë, një person ndjen një përkeqësim të fortë të mirëqenies, rekomandohet të filloni nga e para dhe të zvogëloni më mirë karbohidratet në dietë.

Efektet anësore të mundshme

Një dietë keto, edhe me një hyrje të qetë, është një goditje mjaft serioze për trupin. Trupi i njeriut përshtatet me çdo dietë. Por në disa raste, mund të zgjasë shumë dhe të shoqërohet me ndjesi të pakëndshme.

Gripi Keto

Ky është emri i grupit të shenjave që ngjajnë më shumë me simptomat e një sëmundjeje virale. Sa më shumë karbohidrate në menunë e zakonshme, aq më e vështirë do të jetë kalimi në një dietë keto. Ngarkesa në mëlçi, pankreas ndryshon, madje edhe bakteret që banojnë në zorrët detyrohen të përpunojnë ushqime të tjera. Të gjitha këto procese ristrukturimi mund të shoqërohen nga disa shenja. "Gripi keto" përfshin:

 • Dhimbje koke dhe konfuzion të lehtë.
 • Lodhje dhe thyerje.
 • Përgjumje.
 • Nauze dhe parehati në zorrët.

Për të lehtësuar këto simptoma, rekomandohet të pini sa më shumë ujë, mund t'ju duhet të merrni mikronutrientë shtesë. Si rregull, kjo gjendje zgjat 5-10 ditë dhe gradualisht zhduket.

ngërçet e këmbëve

ngërçet e këmbëve në dietën keto

Konvulsionet më së shpeshti shoqërohen me urinim aktiv dhe nxjerrje të elektroliteve nga trupi. Për të shmangur një efekt të tillë anësor, rekomandohet të filloni të merrni magnez dhe kalium shtesë menjëherë që nga fillimi i dietës keto. Këshillohet të përdorni suplemente me lëshim të zgjatur, ato do të ndihmojnë më mirë për të përballuar një gjendje kaq të pakëndshme. Në rastin e ngërçeve shumë të rënda dhe të dhimbshme, mund të rrisni pak sasinë e karbohidrateve në dietë, por kjo ngadalëson seriozisht arritjen e rezultatit të dëshiruar.

Ketoacidoza

Nëse ketoza është një gjendje në të cilën një person prezanton qëllimisht trupin me ndihmën e një diete, atëherë ketoacidoza është një ndërlikim i rrezikshëm. Kjo gjendje ndodh kur ketonet nuk janë në gjendje të hyjnë në qelizë për të siguruar energji. Në shumicën dërrmuese të rasteve, kjo është për shkak të nivelit të insulinës në gjak. Ketoacidoza është jashtëzakonisht e rrallë tek njerëzit që nuk kanë diabet. Nga ana tjetër, debutimi i sëmundjes mund të ndodhë në çdo kohë, ndaj ka disa shenja që duhet t'i kushtoni vëmendje.

 • Nauze dhe të vjella.
 • Dhimbje të forta në bark.
 • Dehidratim.
 • Përgjumje.
 • Presion të ulët të gjakut dhe puls të lartë.

Nëse shfaqen këto simptoma, duhet të kontaktoni menjëherë një institucion mjekësor. Mjekët duhet t'ju thonë patjetër që jeni në një dietë pa karbohidrate. Kjo do të ndihmojë për të diagnostikuar shpejt dhe për të marrë një test gjaku për tregues të caktuar: glukozë, ketone dhe trigliceride.

Takikardi

takikardi në dietë keto

Kjo mund të jetë edhe për shkak të uljes së sasisë së lëngjeve në trup. Zemra ka nevojë për më shumë përpjekje për të pompuar gjakun e trashur. Mund të duket sikur rreh fort, ose shumë shpesh. Regjimi i pirjes dhe marrja e mineraleve do ta zgjidhë këtë problem brenda dy ditësh. Nëse nuk bëhet asgjë, simptomat mund të vazhdojnë për 10-14 ditë. Në një person pa sëmundje të zemrës, kjo nuk duhet të shkaktojë shqetësim.

Dehidratim

Një efekt anësor i rrezikshëm dhe i pakëndshëm që mund të ndodhë nëse nuk respektohet regjimi i pirjes. Të paktën tre litra ujë të pastër në ditë, dhe për një person me trup të madh, me peshë mbi mesataren, kjo shifër duhet të jetë më shumë. Për të llogaritur saktë dozën tuaj, rekomandohen parametra: rreth 40 ml ujë të pastër për kilogram peshë, me një minimum prej 3 litrash. Kjo do të thotë, një person që peshon 80 kg duhet të konsumojë 3, 2 litra ujë në ditë, 100 kg - 4 litra dhe 60 kg ose më pak - 3 litra.

Kapsllëk në dietën keto

Kapsllëku mund të lidhet me dy faktorë:

 • Dehidratimi i trupit.
 • Mungesa e fibrave për shkak të kufizimit të karbohidrateve.

Në rastin e parë, është e nevojshme të rregulloni sasinë e ujit në drejtim të rritjes. Lëngu ekskretohet jo vetëm në urinë, por një sasi e madhe përthithet në zorrët. Kjo çon në vështirësi në peristaltikë për shkak të ngjeshjes së përmbajtjes, dhe për rrjedhojë në kapsllëk.

Në rastin e dytë, kapsllëku ndodh për faktin se dieta e zakonshme ka ndryshuar. Si rregull, sasia kryesore e fibrave vjen nga ushqimet me karbohidrate. Në këtë rast, është e nevojshme të ndryshoni dietën në mënyrë që përqindja e karbohidrateve të mbetet e ulët, por perimet jo niseshte shërbejnë si burim i tyre. Ngrënia e zarzavateve, sallatave, kungujve të njomë ose trangujve do t'ju ndihmojë.

Farat e lirit, të ziera me ujë të valë, nuk do të shtojnë karbohidrate, por do të qetësojnë stomakun dhe do të lehtësojnë tretjen.

Mungesa e mineraleve

Metabolizmi i shpejtë dhe dehidratimi mund të çojnë në humbje të mineraleve. Për të rivendosur ekuilibrin, është e dëshirueshme që në listën e produkteve të përfshihen perime të pasura me këto substanca. Të gjitha llojet e lakrës, marule me gjethe, spinaq dhe asparagus do të ndihmojnë në mbështetjen e trupit. Mund të përdorni edhe suplemente të përshtatshme ushqimore, të cilat mund të blihen në farmaci, në mënyrë që mungesat e mikronutrientëve të mos ndikojnë në shëndetin.

Fryma e keqe

Era e keqe e gojës në dietë keto

Frymëmarrja me erën e frutave të pjekura ose acetonit tregon se trupi është në ketozë. Gjithashtu, një problem i tillë është i mundur me dehidratim ose probleme me tretjen e sasive të mëdha të proteinave. Nëse kjo telashe nuk largohet brenda një jave dhe shqetësohet pavarësisht regjimit normal të pirjes dhe higjienës orale, ia vlen të rrisni marrjen e karbohidrateve në 50 gram në ditë. Kjo do të ngadalësojë metabolizmin tuaj dhe do të vonojë rezultatet tuaja të humbjes së peshës, por problemi i erës nuk do të jetë aq shqetësues.

Përkeqësimi i urolithiasis

Ky mund të jetë reagimi i trupit ndaj proteinave të tepërta në dietë. Me rritjen e konsumit të mishit, duke përfshirë mishin e kuq, rritet aciditeti i përgjithshëm i trupit. Plus rrit stresin në veshka. Për të reduktuar këto manifestime, rekomandohet të reduktoni konsumin e mishit të kuq në favor të të bardhës dhe të përpiqeni të hani ushqime që alkalizojnë urinën. Këto janë, për shembull, vajrat e lirit dhe ullirit, si dhe bishtajore.

Rritja e nivelit të kolesterolit të keq në gjak

Ky është një efekt mjaft i rrallë, i cili, megjithatë, mund të shkaktojë shqetësim tek një person. Rritja e nivelit të kolesterolit të keq çon në konsumimin e yndyrave të ngopura, si mishi me yndyrë, salloja, gjalpi. Vlen t'i zëvendësoni ato me opsione të pangopura: vajra ulliri dhe liri, arra, peshk yndyror. Me një dietë të tillë, niveli total i kolesterolit mund të jetë mjaft i lartë, por ky është kolesteroli i mirë, i cili është i nevojshëm për shëndetin, ruajtjen e elasticitetit të enëve të gjakut dhe muskujve, nivelet hormonale dhe metabolizmin.

Ekziston një mënyrë e thjeshtë për të përcaktuar përafërsisht se cilës kategori produkti i përket një yndyrë: nëse mbetet e ngurtë në temperaturën e dhomës, është e ngopur, është më mirë të mos e përdorni.

Kush nuk është në dietë keto?

Ashtu si çdo prerje e lëndëve ushqyese, dieta keto ka specifikat dhe kufizimet e veta. Kryesisht ato lidhen me probleme shëndetësore. Ndër kundërindikacionet absolute:

 • Malabsorbimi i yndyrës. Pankreatiti, dështimi i mëlçisë - me sëmundje të tilla, dieta keto do të shkaktojë dëm serioz në trup.
 • Insuficienca renale. Një ngarkesë e madhe në veshka për shkak të dietës proteinike do të çojë në vështirësi në punën e këtyre organeve.
 • Shtatzënia ose ushqyerja me gji. Trupi femëror gjatë kësaj periudhe funksionon në kufi, nuk mund t'i shtoni stres shtesë, pasojat mund të jenë të paparashikueshme.

Në rastet e tjera të ndonjë problemi shëndetësor, përpara se të filloni një dietë kaq të rreptë, është më mirë të konsultoheni me një mjek për të përcaktuar nëse një dietë e tillë është e përshtatshme për ju.

Dietë keto për diabetin

Më vete, vlen të përmendet mundësia e një diete keto në pacientët me diabet. Nëse një person që vuan nga diabeti i tipit 1 vendos të fillojë një dietë keto, kjo duhet të kontrollohet rreptësisht. Mjeku duhet të japë leje bazuar në njohuritë dhe përvojën e tij mjekësore. Edhe pse në përgjithësi marrja e ulët e karbohidrateve kontribuon në uljen e hemoglobinës së glikuar, duhet pasur parasysh ndërlikimet e mundshme në formën e ketoacidozës ose hipoglikemisë. Përveç kësaj, humbja e peshës ju detyron të rishikoni dozat e insulinës së administruar.

Sa i përket diabetit të tipit II, situata është pak më e mirë. Janë kryer studime që kanë ekzaminuar efektin e dietës keto mbi kolesterolin dhe hemoglobinën e glikuar në gjak. Në përgjithësi, shumica e pacientëve përjetuan rezultate pozitive. Si përmbledhje, përfitimet e dietës për diabetin e tipit II përfshijnë:

 • Rreshtimi i profilit të lipideve. Kolesteroli i mirë zëvendëson të keqen, performanca përmirësohet.
 • Ulja e rezistencës ndaj insulinës. Ju duhet të merrni më pak barna antidiabetike.
 • Humbje peshe. Në një mënyrë apo tjetër, kjo është vërejtur në shumicën dërrmuese të rasteve.

Në terma afatgjatë, nuk dihet nëse ky efekt do të zgjasë, por është shumë e vështirë të mbash një dietë keto për një kohë të gjatë. Por si shkarkim periodik është shumë i përshtatshëm.

Lista e produkteve të rekomanduara dhe të ndaluara

Kur një person vendos që një dietë keto është e duhura për të, pyetja se cilat ushqime të zgjedhë e bën atë të mendojë. Nëse gjithçka është pak a shumë e qartë me proteinat, atëherë nga çfarë të merrni karbohidratet dhe yndyrnat nuk është gjithmonë e qartë. Për të lehtësuar këtë detyrë, më poshtë mund të gjeni një listë të produkteve të ndara në kategori. Ato mund të konsumohen vetë, ose të gatuhen në shtëpi gatime të ndryshme.

Produktet e veçuara

Ka ushqime që mund të konsumohen pothuajse pa kufizime. Kjo perfshin:

 • Mishi dhe produktet e mishit.
 • Pulë, gjeldeti, rosë.
 • Peshku, deti dhe lumi.
 • E bardha e vezes.
 • Perime jeshile.
 • Ullinj dhe ullinj.

Disa produkte, përveç proteinave dhe yndyrave, përmbajnë sasi të mëdha karbohidratesh, ndaj nuk janë të ndaluara, por duhet pasur parasysh raporti i lëndëve ushqyese që të mos kalohet norma për karbohidratet. Më poshtë është një tabelë e disa produkteve të lejuara, me një përbërje të përafërt për 100 gram.

Emri ketrat Yndyrnat Karbohidratet
Kikiriku 26 45 dhjetë
Qumësht 3. 2% 2. 9 3. 2 4. 7
Vezë pule 12. 8 11. 6 0. 8
Gjizë 4% 21 katër 3
Djathë mocarela 22 22 2. 8
salcë kosi 25% 2. 6 25 2. 5
ullinj 0. 8 10. 7 6. 3

Për llogaritje të lehtë, përdorni kalkulatorin e kalorive. Llogaritësi tashmë ka një bazë të dhënash të madhe të produkteve, si dhe llogariten shumë ushqime të gatshme.

Produkte të Ndaluara

Të gjitha ushqimet e pasura me karbohidrate janë të ndaluara. Para së gjithash është:

 • Drithëra dhe produkte mielli.
 • Pjekje, duke përfshirë të pa ëmbëlsuar.
 • Pijet e gazuara.
 • Makarona.
 • Perime të larta në niseshte.

Më vete, vlen të përmenden produktet e qumështit me pak yndyrë. Në një dietë keto, yndyra është më e rëndësishme se proteina. Dhe qumështi i tillë nuk përmban yndyrë, por përmban një sasi të madhe të laktozës.

fruta në një dietë keto

Pavarësisht ëmbëlsisë, pothuajse të gjitha frutat përmbajnë një sasi të vogël karbohidratesh, por shumë ujë dhe fibra dietike, të cilat nuk llogariten në përmbajtjen e karbohidrateve neto. Frutat më të përshtatshme për menunë e dietës keto janë paraqitur në tabelë. Tabela e bazuar në 100 g.

Emri Yndyrnat Karbohidratet (gjithsej)
Avokado njëzet 6
Limon 0. 1 3
Mjedër 0. 5 8. 3
shalqini 0. 1 5. 8
Pjepri 0. 3 7. 4

Disa fruta janë rreptësisht të ndaluara për t'u blerë dhe konsumuar. Kjo perfshin:

 • Banane.
 • Një ananas.
 • Rrushi.
 • Mango.
 • portokalli.

Ka shumë sheqerna në fruta të tilla, dhe, në përputhje me rrethanat, karbohidrate.

Menuja e dietës keto për javën

Menuja e mëposhtme për javën për femra dhe meshkuj është e njëjtë. Nëse është e nevojshme, mund të rregullohet në mënyrë të pavarur sipas nevojave personale. Në dietën keto, menyja ndërtohet sipas parimeve të caktuara, ku gjëja kryesore nuk është përmbajtja e kalorive, por proporcioni i lëndëve ushqyese në dietë.

Dieta optimale e dietës keto për një javë duket diçka si kjo:

Dita 1

 • Mëngjesi - vezë të skuqura.
 • Dreka - schnitzel me djathë.
 • Rostiçeri - ullinj ose ullinj të zi.
 • Darka - bërxollë derri me spinaq.

Dita 2

 • Mëngjesi është një omëletë me vezë dhe qumësht.
 • Dreka - sallatë me peshk dhe perime.
 • Rostiçeri - djathë i fortë.
 • Darka - pulë e pjekur në skarë.

Dita 3

 • Mëngjesi është gjizë.
 • Dreka - gjeldeti i pjekur në skarë me rukolë dhe sallatë spinaq.
 • Rostiçeri - avokado.
 • Darka - salmon me një garniturë me bishtaja.

Dita 4

 • Mëngjesi - vezë të ziera.
 • Dreka - kotelet e peshkut të bardhë.
 • Rostiçeri - fruta.
 • Darka - sallatë greke.

Dita 5

 • Mëngjesi - pirja e jogurtit dhe kikirikëve.
 • Dreka - biftek derri dhe domate.
 • Snack - djathë.
 • Darka - gjizë.

Dita 6

 • Mëngjesi është një omëletë.
 • Dreka - peshk i yndyrshëm i skuqur.
 • Snack - sallatë perimesh.
 • Darka - pulë e zier në qumësht kokosi.

Dita 7

 • Mëngjesi - vezë të fërguara me kërpudha.
 • Dreka - mish viçi i pjekur.
 • Rostiçeri - arra, manaferrat.
 • Darka - pulë e skuqur.

Receta për dietën keto

Pavarësisht rreptësisë së dietës keto, ka receta të shijshme që ndjekin të gjitha parimet e saj. Ato mund të gatuhen edhe me një dietë ciklike, kur konsumimi i lartë dhe i ulët i karbohidrateve alternohen.

Tavë e shijshme brokoli me djathë

bprkkoli tavë me djathë në dietë keto

Receta është e përshtatshme për fillestarët, përshtatet si në keto ashtu edhe në vaktet e rregullta. Është e lehtë për të përgatitur një tavë të tillë, ju nevojiten përbërësit e mëposhtëm:

 • Vezë - 2 copë.
 • Brokoli - 200 gr.
 • Djathë i fortë - 20 gr.
 • Qepë - 1 pc.
 • Krem 10% - 50 ml.
 • Gjalpë - 20 gr.

Brokoli, i zbërthyer në tufë lulesh, zihet në ujë të vluar për 15 minuta. Ndërsa lakra është duke u gatuar, skuqni qepën e grirë hollë në gjalpë deri në kafe të artë. Brokoli i gatuar i shtohet qepës, i skuqur lehtë të gjitha së bashku. Më pas hidhni 2 vezë të rrahura në tavë, spërkatni me djathë të grirë dhe piqini me kapak të mbyllur në zjarr të ulët për 10-15 minuta.

Omëletë me proshutë, djathë dhe kërpudha

Omëletë me proshutë, djathë dhe kërpudha në një dietë keto

Kjo recetë gjithashtu do të tërheqë jo vetëm për ata që po humbin peshë për shkak të mungesës së karbohidrateve. Për të përgatitur një pjatë të tillë, duhet të blini përbërësit e mëposhtëm:

 • Vezë - 2 copë.
 • Djathë i fortë - 30 gr.
 • proshutë ose gjoks - 60 gr.
 • Kërpudha - 100 gr.
 • Vaj ulliri - 2-3 lugë.

Së pari skuqni kërpudhat dhe proshutën në vaj ulliri. Më pas rrahim vezët, përziejmë me djathin e grirë dhe masën e derdhim në tigan. Skuqini nga njëra anë derisa të gatuhet, kthejeni, skuqeni në të dytën.

Krem supë me lulelakër me lëng pule

supë kremoze me lulelakër në një dietë keto

Kjo supë diete e bërë në shtëpi me një teksturë delikate është keto-miqësore, ndërsa është e mirë edhe për stomakun. Për ta përgatitur ju duhet:

 • Lulelakra - 200 gr.
 • Qepë - 1 pc.
 • Djathë i fortë - 50 gr.
 • Krem me përmbajtje yndyre 20% - 30 gr.
 • Gjalpë - 20 gr.
 • Supë pule - 150 gr.

Pritini imët qepën dhe skuqeni në vaj. Ziejeni lulelakrën dhe grijeni me blender. Shtoni lakrën, kremin, qepët e skuqura dhe grijini djathin në lëng. Gatuani, duke e trazuar, 10 minuta.

Shqyrtimet e mjekëve në lidhje me dietën keto

Sipas ekspertëve, dieta keto është shumë e ashpër dhe ka një sërë kundërindikacionesh serioze. Thelbi i kufizimeve është humbja e peshës ose shkarkimi i ndonjë organi. Dhe keto, thonë mjekët, e mbingarkon trupin dhe e vendos atë në një gjendje stresi. Endokrinologët janë kategorikisht kundër kufizimeve të tilla pa arsye serioze mjekësore.

Disa mjekë besojnë se një ose dy javë nga këto kufizime do të përfitojnë vetëm, por nuk mund të hani ashtu gjatë gjithë kohës. Në çdo rast, fillimi i një diete keto duhet të jetë nën mbikëqyrjen e një mjeku.

konkluzioni

Dieta keto nuk është për të gjithë. Një person duhet të jetë i shëndetshëm, të mos ketë probleme me përthithjen e yndyrave. Kjo nuk është një pilulë magjike që do t'ju ndihmojë të humbni peshë dhe të hani ushqime të shijshme yndyrore. Kjo është një goditje mjaft serioze për trupin, në fakt duke e detyruar atë të kalojë në modalitetin e mbijetesës. Po, rezultatet janë të mahnitshme, pesha e tepërt largohet shpejt. Mesatarisht, një grua me trup normal mund të humbasë deri në 5 kg në 10 ditë keto. Pyetja është se si do të reagojë një organizëm i caktuar ndaj kësaj. Është gjithashtu e vështirë për të rregulluar peshën e humbur.

Nëse ende vendosni për kufizime të tilla të rrepta, mos harroni për mbikëqyrjen mjekësore, regjimin e pirjes dhe faktin që një dietë e tillë keto nuk është krijuar për një kohë të gjatë.