Dieta klasike numër 6 për përdhes: menuja shtatë ditore tabela e gjashtë

sallatë frutash për përdhes

Përdhes është një nga ato gjendje që nuk mund të shërohet kurrë pa dietë. Nëse pacienti me të vërtetë dëshiron të kapërcejë sëmundjen e tij, ai do të duhet t'i përmbahet disa kufizimeve në dietën e tij të zakonshme për pjesën tjetër të jetës së tij.

Shkaku i dhimbjes dhe ënjtjes në përdhes është përmbajtja e lartë e acidit urik dhe purinave në trup. Ata hyjnë në trup së bashku me ushqimin. Nëse menuja e një pacienti që vuan nga përdhes është përpiluar si duhet, është e mundur të zvogëlohet ndjeshëm marrja e purinave dhe, në të njëjtën kohë, të përshpejtohet eliminimi i nyjeve tashmë të depozituara në indet.

Mjekët kanë studiuar prej kohësh një pyetje të tillë si ndikimi i ushqimit në dinamikën dhe trajtimin e përdhes, dhe kanë zhvilluar një menu të veçantë - kjo është e ashtuquajtura dieta numër 6 për përdhes.

Dietë klasike për përdhes - parimet themelore

Tabela e një pacienti me përdhes duhet të jetë e larmishme, e pasur me vitamina dhe minerale, por në të njëjtën kohë me pak kalori, me një minimum yndyrnash dhe karbohidratesh. Ndiqen rregullat themelore të mëposhtme:

 1. Një minimum i produkteve proteinike - mishi i çdo lloji, mëlçia.
 2. Në sasi të kufizuar, yndyrna rezistente.
 3. Refuzimi i plotë i produkteve që përmbajnë acid oksalik.
 4. Kalimi në vajra bimorë, në raste ekstreme - në ghee.
 5. Një tabu absolute në lëngjet e mishit, peshkut dhe kërpudhave.
 6. Përjashtimi i kripës, më mirë plotësisht, sasia e lejueshme në ditë është jo më shumë se 8 gram.
 7. Pirja e të paktën 2 litra ujë të pastër në ditë, i pasur me alkale.

Shumë pacientë mund të tremben dhe alarmohen nga një listë e tillë - dhe pastaj çfarë përfshin tabela e një pacienti artritik? Dieta e përdhes është me të vërtetë e ashpër, por efektive, dhe ka mbetur ushqim i mjaftueshëm për të bërë një menu të larmishme dhe të shëndetshme për përdhes. Përveç kësaj, është e nevojshme t'i përmbaheni rreptësisht dietës gjatë periudhave të përkeqësimit.

Nëse përdhes është në qetësi për një kohë të gjatë, mund të bëhen disa përjashtime. Për shembull, proteinat kryesisht hyjnë në trup nga nën- dhe produktet e mishit - ky është çdo mish, rropulli, dhjami, si dhe vezët dhe peshqit e yndyrshëm. Gjatë një sulmi, ky ushqim është i ndaluar. Por gjatë periudhës së faljes, tryeza mund të ndryshojë dy herë në javë me një pjatë me mish të ligët ose vezë.

Çfarë lloj mishi dhe peshku për të zgjedhur? Menuja 1-2 herë në javë mund të përfshijë:

 • Mish lepuri ose gjeldeti pa lëkurë;
 • Viçi i ligët (jo mish viçi)
 • Sprats, pike pike, cod.

Natyrisht, këto produkte duhet të zihen ose të zihen, të piqen në skarë ose në furrë, por në asnjë rast nuk duhet të skuqen në vaj dhe të spërkohen me kripë dhe erëza. Gjithashtu, mos shërbej bishtajore në tryezën e një personi që vuan nga përdhes - fasule, bizele, shparguj, thjerrëza.

Të gjitha perimet lejohen përveç domateve, lëpjetës, spinaqit dhe lulelakrës. Menuja mund të përfshijë çdo qull, përveç miellit të tërshërës - mund të konsumohet jo më shumë se një herë në javë, por është më mirë ta zëvendësoni atë me ndonjë tjetër. Nga produktet e qumështit, tabu i imponohet:

 1. Djathëra pikante dhe të kripur;
 2. Djathëra të fortë dhe të yndyrshëm;
 3. Qumësht i plotë.

Isshtë më mirë të shërbeni produkte të qumështit të thartuar me përmbajtje të ulët yndyre në tryezë - kefir, kos, kos.

Menuja kategorikisht nuk duhet të përmbajë asnjë turshi dhe marinadë, duke përfshirë konserva shtëpiake, mish të tymosur, konserva, ushqim të konservuar dhe sallam, produkte me kafeinë, sodë dhe alkool.

Si ëmbëlsirë, pelte të ndryshme, fruta të thata, mjaltë, arra, fruta të freskëta dhe manaferrat (me përjashtim të fiqve dhe mjedrave) mund të shërbehen në tryezë. Të gjitha pastat, ëmbëlsirat, ëmbëlsirat, reçelët dhe konservat përjashtohen nga menuja. Pijet e lejuara: çaj i dobët, supë trëndafili, infuzione bimore, komposto, pije frutash.

Nëse flasim për vlera ushqyese, atëherë tryeza ditore e një pacienti përdhes supozon përdorimin e yndyrnave jo më shumë se 90 gram, proteina - jo më shumë se 80 gram, karbohidrate - 450 gram, nga të cilat sheqeri nuk është më shumë se 80 gram. Numri i përgjithshëm i kalorive të konsumuara në ditë nuk duhet të kalojë 2700.

Menuja shembull për pacientët me përdhes

Dieta duhet të përbëhet nga ushqimet e mëposhtme:

 1. Produkte buke - çdo ditë, në sasi minimale (disa feta).
 2. Supave - çdo ditë, por jo në lëng mishi, peshku ose kërpudhash.
 3. Mish dhe peshk me pak yndyrë - 1-2 herë në javë gjatë faljes.
 4. Fruta, perime dhe barishte të freskëta - të pakufizuara, me përjashtim të bishtajore.
 5. Produktet e qumështit të thartuar - të pakufizuar, me pak yndyrë.

Në të njëjtën kohë, buka e bardhë përjashtohet, preferenca u jepet pastave të drithërave, bukës së thekrës me krunde. Çdo drithëra mund të shtohet në supave, miell tërshëre - me kufizim. Por ju duhet t'i gatuani në ujë. Nëse pelte dhe ëmbëlsira me bazë qumështi po përgatiten, ajo duhet të hollohet me ujë.

Nga frutat, vetëm agrumet duhet të merren me kujdes, të cilat shpesh shkaktojnë reaksione alergjike. Mollët dhe produktet e qumështit janë shumë të dobishme - ky kombinim pastron në mënyrë të përsosur trupin nga toksinat.

Sigurohuni që të pini shumë lëngje në ditë. Një orë para një vakt, rekomandohet të pini një gotë me ujë mineral të pastër me alkale. Një tjetër këshillë e mirë është që ushqimi të mos jetë shumë i nxehtë, por jo shumë i ftohtë. Shtë më mirë të hani në mënyrë të pjesshme, deri në 5 herë në ditë.

Nëse i përmbaheni kësaj menuje, ju mund të normalizoni proceset metabolike në trup, të zvogëloni formimin e purinave dhe të përshpejtoni nxjerrjen e tyre nga trupi.

Menuja e mostrës

Kjo është vetëm një përzgjedhje e përafërt e enëve dhe produkteve, e cila rregullohet nga mjeku në varësi të karakteristikave fiziologjike të pacientit dhe mënyrës së tij të jetesës.

 • Mëngjesi - gjizë me fruta ose sallatë perimesh me salcë kosi, bukë thekre, çaj.
 • Mëngjesi i dytë - çdo qull, vezë e zier butë, lëng ose pelte;
 • Dreka - supë vegjetariane ose qumështi, patate të zier me mish, lakër turshi, komposto.
 • Snack pasdite - çdo frutë ose perime të freskëta, kefir.
 • Darka - gjizë ose tavë perimesh, kefir, pelte.

Midis vakteve, duhet të pini një zierje me trëndafil të egër, krunde gruri, infuzione bimore.