Humbje e shpejtë e peshës në shtëpi

fruta për dobësimin e barkut

Opinioni se cila figurë duhet të konsiderohet standardi i atraktivitetit po ndryshon vazhdimisht dhe secila grua vendos vetë nëse dëshiron të përmbushë standardet e pranuara në shoqëri. Nga ana tjetër, është e vështirë të gjesh edhe një vajzë që do të ndihej rehat duke qenë mbipeshë. Kjo nuk është vetëm çështje e bukurisë, por edhe e shëndetit, sepse kilogramët e tepërt janë pothuajse njëqind për qind garanci e problemeve të zemrës dhe hormonale. Duke u përpjekur të jenë burra të shëndetshëm dhe të kënaqur, shumë gra vendosin të fillojnë të humbin peshë. Vetëm se në praktikë, rezulton të jetë jo aq e lehtë për të zbatuar një plan për të hequr qafe shpejt dhjamin. Shumë pengesa qëndrojnë në këtë rrugë, ndër të cilat janë vetëbesimi i brendshëm, mungesa e kohës, mungesa e parave, etj. Por, nëse ekziston një dëshirë, të gjithë ata mund të kapërcehen, pasi kanë marrë një çmim në formën e një figure të hollë dhe vetëdijes për hijeshinë tuaj femërore.

Ashtë një gabim të besosh se mund të përballosh një problem të tillë vetëm duke shkuar në palestër dhe duke pasur një nutricionist personal. Në fakt, procesi i humbjes së peshës, me një krijimtari dhe durim të caktuar, mund të organizohet në shtëpi. Për më tepër, ky opsion është edhe më i mirë në shumë mënyra, sepse:

 • nuk ka nevojë të zbrazet buxheti i familjes;
 • ju mund të hani ushqimin tuaj të zakonshëm;
 • është e lehtë të zgjidhni kohën e trajnimit duke marrë parasysh rutinën tuaj ditore;
 • ekzistojnë të gjitha kushtet për numërimin dhe kontrollimin e kalorive;
 • nuk ka nevojë të bëheni kompleks për shkak të pranisë së të huajve;
 • ekziston mundësia e rregullimit të programit të humbjes së peshës, për shembull, mund të zgjidhni një kurs intensiv ose gradual, si dhe të dilni me mënyrat tuaja për të djegur dhjamin.

Dëshironi të dini se si të humbni peshë në të vërtetë në shtëpi? Atëherë artikulli ynë me teknika të provuara dhe rekomandime të dobishme është në dispozicionin tuaj.

Si ta bëni veten të humbni peshë?

refuzimi i ëmbëlsirave për humbje peshe

Asnjë, edhe mënyra më efektive për të luftuar dhjamin e trupit, nuk do të ndihmojë nëse nuk ka një shtysë të brendshme dhe motivim. Për më tepër, një vetëdije për rëndësinë e ndryshimeve duhet të jetë në të gjitha fazat, megjithëse, natyrisht, në fillim është më e vështirë të detyrosh veten të ndjekësh rregulla. Së pari, duhet të paktën të pranoni se keni një problem - kile të tepërta dhe duhet të adresohet urgjentisht. Ju gjithashtu duhet të kuptoni se askush tjetër nuk do t'ju ndihmojë të arrini qëllimin e dëshiruar, prandaj, kurrë nuk duhet të dorëzoheni dhe të dorëzoheni. Mos harroni se vështirësitë vetëm na zbutin, dhe madje edhe një avari nuk është një arsye për t'u kthyer në një mënyrë jetese të kaluar.

Disa gra presin një "transformim të mrekullueshëm", por në praktikë, marrja e formave të patëmetë kërkon punë serioze. Ju do të keni një numër ndryshimesh, si fizike ashtu edhe psikologjike, kështu që duhet të akordoheni për faktin se do të duhet të bëhen shumë për të marrë rezultatin. Veryshtë shumë e rëndësishme të gjesh një arsye të mirë për humbjen e peshës, për shembull:

 • dëshira për të pushtuar një njeri të dashur;
 • duken perfekte në gjërat e ngushta;
 • zilia e miqve të hollë;
 • frika se mos sëmureni dhe të bëheni barrë për të dashurit;
 • dëshira për të shtyrë pleqërinë dhe për të mbajtur një figurë ideale për aq kohë sa është e mundur;
 • interesi për sportet aktive që nuk mund të praktikohen për shkak të problemeve me peshën, etj.

Për të ruajtur vullnetin dhe për të mos devijuar nga rruga e zgjedhur, ekspertët rekomandojnë të komunikojnë më shumë me të tjerët që po humbin peshë dhe ata që kanë arritur rezultate të mira. Në kompaninë e tyre, është më lehtë të përjetosh prishje dhe gjithmonë mund të gjesh dikë që do të ofrojë mbështetje psikologjike. Përveç kësaj, është e domosdoshme të mbash një ditar në të cilin të përshkruash në detaje jo vetëm dietën dhe trajnimin, por edhe përvojat personale. Ashtë një ide e shkëlqyeshme të bëni foto herë pas here, në mënyrë që të shihni se sa ka ndryshuar trupi juaj. Si shpërblim, ju mund të kënaqeni me teatrin, kinemanë, ndonjë gjë interesante ose pazarin.

Si të filloni të humbni peshë

llogaritja e përmbajtjes së kalorive në produktet e dobësimit

Sado e çuditshme të duket, gjëja e parë që duhet të humbni peshë me sukses është të mësoni se si të numëroni kaloritë. Duket se nuk ka asgjë të vështirë në llogaritjen e vlerës ushqyese, por fakti që duhet të numëroni gjithçka dhe gjithmonë mund të shkaktojë probleme. Më pas, nëse arrini të kapërceni pakënaqësinë, do të bëhet një zakon, veçanërisht pasi askush nuk ju detyron të bëni llogaritjet saktësisht deri në 1 kilocalorie. Qëllimi kryesor është krijimi i një deficiti energjetik që trupi do ta plotësojë duke djegur dhjamin.

Duhet të theksohet se llogaritja e lejimit optimal ditor bëhet duke marrë parasysh stilin e jetës dhe aktivitetin fizik. Për shembull, amvisat shpenzojnë jo më shumë se 1200 kilokalori në ditë, punëtorë të zakonshëm të zyrave - rreth 1800 kilokalori, por menaxherë - nga 2. 2 mijë e më shumë.

Ushqimi i duhur për humbje peshe. Ne zgjedhim një dietë

produkte të dëmshme dhe të dobishme për humbje peshe

Në çështjet e ushqimit, në asnjë rast nuk duhet të kalojmë në ekstreme, veçanërisht të shkojmë në dieta të ngurta, pasi ky është një stres i madh për trupin. Mënyra më e sigurt për të humbur peshë është duke iu përmbajtur parimeve të një diete të shëndetshme - atëherë rezultati do të jetë i mirë, dhe do të jetë e mundur për ta mbajtur atë. Rregullat themelore:

 1. nëse është e mundur, duhet të zgjidhni ushqime më pak të yndyrshme (gjizë me pak yndyrë, 0% kefir, mish pule, dhe kështu me radhë);
 2. është e dëshirueshme të minimizohet përdorimi i ëmbëlsirave, dhe kjo nuk ka të bëjë vetëm me simite, pite dhe ëmbëlsira, por edhe me pije të gazuara;
 3. përpiquni të hani vakte të vogla, por shpesh;
 4. hani ushqimet më kalorike në gjysmën e parë të ditës (gjatë kësaj periudhe harxhohet më shumë energji dhe sistemi i tretjes punon më aktivisht);
 5. kombinoni ushqime të ndryshme - sa më shumë lloje ushqimesh të keni në pjatën tuaj, aq më shumë do ta dëshironi në mënyrë që të ndjeni shijen;
 6. hiqni dorë plotësisht nga pijet alkoolike;
 7. nëse doni diçka të ëmbël, është më mirë të hani shijen në stomak të plotë;
 8. 20 - 30 minuta para vaktit, pini një gotë ujë;
 9. vakti i fundit duhet të jetë jo më vonë se 4 orë para gjumit
 10. lereni në punë dhe në shtëpi gjithmonë të keni një rostiçeri të lehtë - një lloj frutash, frutash të thata ose një grusht arra, ato do t'ju shpëtojnë nga uria e lehtë dhe bllokimi i saj me simite.

Mënyrat për të humbur peshë në shtëpi

gjimnastikë në shtëpi për humbje peshe

Njëkohësisht me ndryshimin e dietës, ata që dëshirojnë të humbin peshë duhet të rrisin aktivitetin fizik. Ju, për shembull, mund të hiqni dorë nga ashensori dhe të ecni, të vraponi në park, ose të merrni një litar kërcimi ose hula hoop. Në thelb, ju mund të zgjidhni çdo lloj ngarkese pune bazuar në orarin tuaj të punës dhe preferencat tuaja personale.

Edhe nëse nuk keni ndonjë mjet në dispozicion dhe nuk ka asnjë mënyrë për të dalë jashtë banesës, nuk duhet të dëshpëroheni. Ka shumë ushtrime të thjeshta që, nëse bëhen rregullisht, do të djegin dhjamin dhe do të përmirësojnë mirëqenien tuaj. Këtu janë disa prej tyre:

 • pushup;
 • lëkundja e shtypit;
 • vrapimi në vend;
 • ngritja e këmbëve nga një pozicion i prirur;
 • mbledhje;
 • këmbët lëkundëse (përfshirë ushtrimin "gërshërët").

Përveç metodave tradicionale, një larmi mjetesh "gjyshe" mund të vijnë gjithmonë në ndihmë. Sidoqoftë, para se të përdorni ndonjë prej tyre, këshillohuni me mjekun tuaj dhe studioni listën e kundërindikacioneve. Atëherë do të jetë e mundur të shmangen surprizat e pakëndshme në formën e një reaksioni alergjik ose përkeqësimit të sëmundjeve kronike.

Më shpesh, metodat popullore sigurojnë një lloj "mashtrimi të stomakut", domethënë krijimin e një ndjenje të ngopjes për shkak të pijeve dhe ushqimeve me kalori të ulët. Ndër kurat më të njohura për mrekulli janë:

 • qull meli;
 • grurë të mbirë;
 • bukë thekre shtëpie;
 • shkrihet uji;
 • Sallatë çaji Ivan.