Yoga për humbje peshe: si të humbni peshë përmes ushtrimeve?

joga e qenve përballet me posht paraqet humbje peshe

Yoga nuk është vetëm një grup ushtrimesh, por edhe një mundësi për tu njohur më mirë me veten. Disa e bëjnë atë për t'u çlodhur, të tjerët meditojnë, dikush teston trupin e tyre, dhe disa thjesht duan të humbin peshë përmes yogës. Në këtë artikull, do të zbuloni nëse yoga ju ndihmon të humbni peshë dhe çfarë duhet të bëni për të humbur ato kilet e tepërta.

Si mund të ju ndihmojë yoga të humbni peshë?

Yoga është një kompleks i tërë që ndihmon për të mbajtur trupin tuaj në formë të mirë. Gjithashtu, yoga është e ndryshme në atë që ndihmon për të përballuar të gjithë faktorët që ndikojnë në shfaqjen e peshës së tepërt. Gjatë stërvitjes, ju shpenzoni një sasi të madhe kalorish, edhe pse në shikim të parë, bërja e ushtrimit duket se është diçka e lehtë. Përmirëson gjithashtu metabolizmin, i cili lehtëson thithjen e ushqimit pa depozitimin e rezervave të yndyrës. Dhe sigurisht, nëse yoga bëhet më shumë sesa një sport për ju, ju mund të zhvilloni zakone të shëndetshme ushqimore që do t'ju ndihmojnë të mbani peshën tuaj ideale.

Ekzistojnë disa lloje të yogës, por baza e secilës është një sjellje e caktuar, ato quhen asana. Çdo asana ka për qëllim zhvillimin e frymëmarrjes, përafrimin e sjelljes dhe, natyrisht, humbjen e peshës. Për të arritur rezultate, është e nevojshme të zgjidhni disa ushtrime që do të përbëjnë stërvitjet tuaja. Por së pari, le të kuptojmë se cili lloj yoga do t'ju ndihmojë të humbni peshë.

Varieteteve të yoga për humbje peshe

Çdo lloj yoga për humbje peshe mbart një sërë asanash që zhvillojnë qëndrueshmëri, fleksibilitet, forcojnë muskujt ose ndihmojnë për të qëndruar në formë të mirë. Më poshtë nga lista, ju mund të zgjidhni çdo teknikë që ju pëlqen në luftën kundër peshës së tepërt.

 1. Yoga Ashtanga - kombinon një ndryshim të shpejtë të qëndrimeve në një sekuencë të caktuar me respektimin e një teknike të caktuar të frymëmarrjes.
 2. Joga e nxehtë (Birkam yoga) - kombinon një ndryshim prej 26 pozash në kushtet e temperaturës së lartë të ajrit (deri në 100 gradë), një lloj humbjeje intensive të djersës.
 3. Yoga e frymëmarrjes është një grup ushtrimesh që synojnë zhvillimin e frymëmarrjes korrekte, e cila kontribuon në gjendjen harmonike të trupit tuaj.
 4. Yoga indiane është një zonë e tërë që kombinon një sërë asanash, praktikash shpirtërore dhe ka më shumë të ngjarë një mënyrë e re e jetës sesa trajnimi.
 5. Kundalini Yoga bazohet në pastrimin e chakras përmes meditimit, këndimit dhe kryerjes së asanave.
 6. Joga e fuqisë është krijuar për njerëz të guximshëm dhe të kujton disi një kombinim të gjimnastikës dhe yogës Ashtanga.
 7. Yoga statike (Hatha yoga) është lloji më i popullarizuar i yogës që synon përmirësimin fizik me ndihmën e asanave, në të cilën trupi juaj duhet të qëndrojë në një pozicion të caktuar fiks për disa kohë.

Asanat themelore të yogas për humbje peshe

Në një formë ose në një tjetër të yogas, përdoren asana të caktuara. Nëse e keni të vështirë të vendosni për një lloj specifik, atëherë mund ta thjeshtoni detyrën tuaj dhe thjesht të filloni të bëni ushtrime nga yoga si e tillë, të cilat do t'ju ndihmojnë të humbni peshë. Më poshtë janë shembuj të asanave që ndryshojnë në teknikë. Provoni secilën prej tyre, ndoshta ky do të jetë hapi i parë në rrugën e humbjes së peshës.

Ushtrime të frymëmarrjes

Ushtrimi më i thjeshtë i frymëmarrjes do t'ju ndihmojë të kuptoni rëndësinë e teknikës së saktë të frymëmarrjes gjatë yogës. Qëndroni drejt, hapni këmbët, relaksohuni. Mundohuni të thithni ashpër dhe sa më thellë që të jetë e mundur përmes hundës tuaj, duhet të ndjeni se stomaku dhe shpina janë sa më afër njëri-tjetrit. Pastaj ne marrim frymë me qetësi. Teknika të ngjashme të frymëmarrjes, por më të vështira, kryhen gjatë uljes, në një gjysmë-mbledhje, etj.

Pozat Statike të Hollimit

Pozë peme

Një nga asanat më të thjeshta quhet një pemë. Ju duhet të qëndroni deri në lartësinë tuaj të plotë, të drejtoheni, të shtrëngoni stomakun tuaj. Vendosni këmbët tuaja në një distancë të shkurtër larg. Së pari, ngrini këmbën tuaj të majtë dhe vendoseni këmbën në pjesën e brendshme të kofshës tuaj të djathtë. Duart duhet të ngrihen ngadalë dhe pëllëmbët së bashku mbi kokë. Mundohuni të mbani pozën për 30 sekonda. Pastaj përsëritni asanat për këmbën tjetër, duke u kthyer në pozicionin fillestar.

pema e yogas paraqet për humbje peshe

Pozicioni i karriges

Pozicioni fillestar - në këmbë, këmbët larg, krahët poshtë. Fitoni një gjoks të plotë ajri dhe, ndërsa nxirrni frymën, filloni të mbledhni, sikur në një karrige, në këtë kohë ne i drejtojmë krahët drejt, dhe anojmë trupin pak përpara, vëzhgoni sjelljen tuaj. Pasi kofshët tuaja të jenë gati paralele me dyshemenë, mbajeni këtë pozë për 30 sekonda. Pastaj ne normalisht kthehemi në pozicionin fillestar.

karrige joga paraqesin për humbje peshe

Pozë luftëtari

Ka shumë lloje të kësaj asana, si më të thjeshta ashtu edhe shumë komplekse. Versioni më i thjeshtë i pozës së luftëtarit është mbajtja e krahëve mbi kokën tuaj (pëllëmbët e lidhura), hapja e këmbëve mjaft e gjerë nga njëra-tjetra, ndërsa ktheni fytyrën dhe trupin në të djathtë. Këmbët gjithashtu duhet të rrotullohen dhe gjuri i djathtë të përkulet në mënyrë që kofsha të jetë paralele me dyshemenë. Këmba e majtë në këtë kohë duhet të zgjatet pothuajse paralel me dyshemenë. Për 30 sekonda, përpiquni të ruani pozën dhe të ktheheni në pozicionin fillestar. Pastaj përsëritni pozën e luftëtarit, duke parë anën tjetër.

yoga luftëtar pozojnë për humbje pesheyoga luftëtar pozojnë për humbje pesheushtrime yoga për humbje peshe

Pozë qensh me shikim poshtë

Një tjetër asana e famshme është pozimi i qenit me fytyrë nga poshtë. Falë tij, muskujt e këmbëve dhe krahëve forcohen dhe shtrihen, si dhe qëndrimi i trupit e bën më të lehtë të ndjeheni gjatë menstruacioneve. Shtë e nevojshme të hipni në të katër anët (mbledhje poshtë), gjunjët nuk prekin dyshemenë, dhe krahët janë zgjatur dhe gjithashtu qëndrojnë në dysheme, koka është ulur. Nga pozicioni fillestar, filloni të drejtoni këmbët, duart tuaja mbeten në dysheme dhe pika e pestë është më e larta. Mundohuni të qëndroni në këtë pozicion për të paktën 1 minutë dhe pastaj të ktheheni në pozicionin origjinal.

yoga paraqesin për humbje peshe

Sigurisht, nuk është e lehtë të kuptosh menjëherë se si, sa shpesh dhe sa intensivisht ushtron, veçanërisht nëse përballesh për herë të parë me teknikat e yogas. Në këtë drejtim, klasat me një trajner do të jenë më të dobishme. Nëse nuk keni mundësi të shkoni në yoga, ekziston gjithmonë një alternativë - klasat në shtëpi duke përdorur mësime video nga trajnerë dhe mjeshtra të famshëm të yogas.

Bëni yoga në shtëpi me video tutoriale

Humbni peshë me Jillian Michaels

Nëse nuk keni vendosur për veten tuaj se cila është më e mirë - joga ose palestër për humbje peshe, atëherë kushtojini vëmendje trajnimit me intensitet të lartë nga Jillian Michaels. Kursi i tij efektiv është krijuar për të dy amatorët dhe profesionistët, si dhe për fillestarët. Ju mund të bëni stërvitjet tuaja të përditshme me një trajner të famshëm në shtëpi. Mjafton vetëm të gjesh video me të cilat do të fillosh të përmirësosh trupin tënd. Mësimet e saj me video, të disponueshme për të gjithë, mund të gjenden lehtësisht në Internet - shikoni në internet ose shkarkoni absolutisht falas.

Yoga and Pilates nga Denise Austin

Një tjetër grua legjendare, nënë e 2 vajzave simpatike dhe një feje në botën e fitnesit, i përgjigjet në mënyrë të qartë dhe pozitive pyetjes: "A është yoga e mirë për humbjen e peshës? "Mjafton të shikosh fotot dhe fotografitë me imazhin e saj. Programi i saj përfshin gjimnastikë, trajnim forcë, yoga dhe Pilates. Mund të gjeni një video të Denise Austin për humbje të shpejtë të peshës pas lindjes dhe mbajtjen e vetes në formë të mirë. Programi bazohet në rregullat e mëposhtme të thjeshta:

 1. Vëzhgoni dietën korrekte të ekuilibruar pa dieta dhe greva urie.
 2. Hani ushqim nga ora 7 e mëngjesit deri në 7 pasdite.
 3. Bëni sporte për të paktën gjysmë ore çdo ditë.

Yoga Ashtanga me Lino Miele

Ekziston një faqe në internet ku mund të njiheni me aktivitetet e vetë Lino Miele. Por, si gjithmonë, mund të gjeni shumë video ku mjeshtri tregon ushtrime të thjeshta dhe ato më komplekse për humbjen e peshës duke përdorur yoga Ashtanga. Vetë mësuesi feje është një shembull i mirë i faktit se nuk është kurrë vonë për të filluar. Deri në moshën 35 vjeç, Lino Miele as që mendonte për yoga, punoi 24 orë në ditë dhe as nuk bënte gjimnastikë.

Yoga Kundalini me Maya Fiennes

Yoga Kundalini është e përshtatshme edhe për ato të forta. Ky sistem ushtrimesh bazohet në përpunimin e chakras në muzikën e vetë Maya. Përfitimet e aktiviteteve të tilla janë të pamohueshme, sepse për të humbur peshë, duhet të akordoheni, të kuptoni veten dhe të mësoni të kontrolloni mendimet, emocionet dhe sjelljen tuaj. Minimalisht, kjo lloj joga promovon vetëdijen dhe potencialin krijues. Çakrat janë qendra psikoenergjetike në trupin e njeriut, të mësuarit për t’i kontrolluar ato, humbja e peshës dhe derdhja e kileve të tepërta do të jetë shumë më e lehtë për ju sesa para se të praktikoni yoga Kundalini.

Yoga për të gjithë me Rainbo Mars

Një tjetër yogi popullor i botës moderne është Rainbo Mars. Falë mësimeve të saj me video "Yoga për të gjithë", kushdo që dëshiron të përmirësojë trupin e tij përmes yogës mund të fillojë ta bëjë atë. Sipas vetë Rainbo Mars, gjithçka që ju nevojitet është një qilim, rroba të rehatshme (bluza, pantallona ose pantallona të shkurtra), një stomak bosh, pa këpucë dhe prania e dëshirës. Një instruktor me përvojë do t'ju ndihmojë të filloni në një mënyrë jetese aktive, edhe nëse nuk keni luajtur kurrë sporte.

yoga hollim paripurna paraqesin

Rregullat themelore të yogas

Pra, nëse keni marrë vendimin për të humbur peshë përmes yogës, atëherë këshillat dhe truket e mëposhtme do t'ju ndihmojnë të arrini rezultatet më të mira.

 1. Bestshtë më mirë të bëni yoga në mbrëmje, por joga e mëngjesit do të jetë e mirë për ju dhe shëndetin tuaj nëse bëni forcë ose yoga Ashtanga.
 2. Nëse klasat tuaja zhvillohen në mëngjes, është më mirë ta bëni me stomak bosh, në rastin kur joga duhet të jetë pas vaktit, prisni 2, ose mundësisht 4 orë, në mënyrë që ushqimi të tretet dhe ju me qetësi mund ta bëni ushtrimet.
 3. Kur kryeni asana, përpiquni t'i bëni ato në mënyrë korrekte, cilësia është më e rëndësishme se sasia.
 4. Mos harroni se pas një serie asanash, është e nevojshme të kryeni ushtrime relaksuese.
 5. Vendosni se sa shpesh dëshironi të bëni yoga. Rekomandohet të kushtoni të paktën 1 orë klasave në ditë, 2 herë në javë.
 6. Ndërsa bëni yoga, mendoni të ndryshoni dietën tuaj, duke i dhënë përparësi ushqimit të shëndetshëm, nëse doni të humbni peshë dhe të ruani rezultatin për një kohë të gjatë.

Joga dhe të ushqyerit

Nëse yoga bëhet për ju jo vetëm një mënyrë për të qëndruar në gjendje të mirë fizike, por edhe një pjesë e jetës, atëherë çështja e ushqimit nuk do të jetë më pak e rëndësishme për ju sesa asanas. Ushqimi është një pjesë e rëndësishme e jetës sonë, kështu që nëse doni të humbni peshë, ia vlen të ndryshoni diçka në dietën tuaj. Sipas disa mësimeve, ushqimi i yogas klasifikohet në mënyrë rigoroze - disa ushqime rekomandohen të hahen në dimër, të tjerët në verë, diçka më e shëndetshme për t’u ngrënë në stomak bosh, diçka para gjumit. Në një mënyrë apo në një tjetër, një qasje e integruar për të humbur peshë në formën e një diete specifike dhe duke bërë ushtrime yoga do të japë patjetër rezultate.

Shikoni listën e mëposhtme të ushqimeve që do të jenë veçanërisht të dobishme:

 1. Mjaltë (në vend të sheqerit, nëse nuk mund të bëni pa ëmbëlsira);
 2. Qumësht;
 3. Gruri;
 4. Fruta të tjera përveç frutave agrume.

Ju gjithashtu duhet të shmangni ushqimet e mëposhtme, të cilat, sipas yogis, shkelin harmoninë brenda trupit:

 1. Alkooli;
 2. Pije të gazuara;
 3. Kërpudha;
 4. Ushqim të ngrirë;
 5. Mish i kuq;
 6. Ushqim të konservuar;
 7. Rrënjët;
 8. Kafe;
 9. Qepë;
 10. Peshk dhe prodhime deti;
 11. Erëz;
 12. Agrumet;
 13. Çaj
 14. Hudhër;
 15. Vezët

Në fakt, joga promovon kryesisht vegjetarianizmin, por jo të gjithë mund të vendosin të heqin dorë nga mishi, por ia vlen të provosh kokteje speciale jeshile, kaq të popullarizuara në mesin e praktikuesve të yogas. Përzierje të tilla të shëndetshme të zarzavate, perime dhe fruta, në kombinim me kos me pak yndyrë, kanë një efekt të dobishëm në tretje, ndihmojnë në pastrimin e trupit dhe, si rezultat, humbin peshë. Ju mund të gjeni një larmi të madhe recetash në Internet që mund t'ju pëlqejnë. Këtu është një prej tyre:

Për përdorim të përditshëm, receta e mëposhtme është e përshtatshme. Merrni:

 1. Mollë - 1 medium;
 2. Banane - gjysmë e tërë ose e mesme e tërë;
 3. Gjethe spinaqi - 10-15 copë (mund të zëvendësohen me lakër);
 4. Uji - ½ gotë;
 5. Majdanoz i freskët për shije.

Të gjithë përbërësit përzihen duke përdorur një blender, nëse është e nevojshme, akulli ose më shumë ujë mund të shtohen në koktej për ta bërë atë më të hollë.

Pra, yoga dhe humbja e peshës janë një kombinim i shkëlqyeshëm nëse doni të ndryshoni jetën tuaj për mirë. Mos harroni se sa të aftë, të guximshëm dhe të hollë duken jogistët e vërtetë. Në rrugën e përmirësimit, është e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje jo vetëm pamjes tuaj, por gjithashtu të merreni me edukim shpirtëror, dhe joga është e angazhuar në të dyja. Kjo do t'ju ndihmojë të vendosni trupin dhe shpirtin tuaj në rregull, të gjeni harmoni me veten tuaj dhe të bëheni thjesht një person i lumtur.