10 sekretet e dietës mesdhetare

Shumica e nutricionistëve dhe mjekëve në mbarë botën pajtohen se dieta mesdhetare ka shumë përfitime shëndetësore. Njerëzit që jetojnë në Mesdhe vuajnë shumë më pak sulme në zemër, goditje në tru, çmenduri dhe jetojnë më gjatë dhe më aktivë se shumë njerëz nga pjesë të tjera të botës. Përveç kësaj, gratë bregdetare rrallë shqetësohen për mbipeshën, duke mbetur të holla dhe të bukura për shumë vite. Cili është sekreti i ushqimit mesdhetar? Dhe pse menutë ditore të rajonit janë të shkëlqyera për çdo dietë?

1. Ushqim i freskët

domate me djathë dhe barishte për dietën mesdhetare

Gjëja e parë që e bën dietën mesdhetare kaq të shëndetshme është freskia e ushqimit. Banorët e këtij rajoni konsumojnë shumë perime dhe fruta të freskëta. Aty gjenden edhe ushqime të shpejta, por qartësisht nuk vlerësohen shumë. Edhe nëse duhet të përgatisni shpejt një sanduiç ose spageti, mesdhetarët preferojnë të përdorin ushqime të freskëta dhe jo të përpunuara (perime, fruta, marule, djathë etj. ) për mbushje. Banorët e vendeve mesdhetare përpiqen gjithmonë të blejnë ushqime në dyqane të besueshme ose nga tregtarë të besueshëm në treg për të blerë produkte vërtet të cilësisë së lartë dhe të freskëta.

2. Pak yndyrna të ngopura

Një tipar tjetër dallues i dietës mesdhetare është mbizotërimi i yndyrave të pangopura në të. Dihet se acidet yndyrore të ngopura dhe veçanërisht yndyrat trans, janë të dëmshme për shëndetin, pasi rrisin nivelin e kolesterolit të keq dhe mund të shkaktojnë probleme me zemrën, enët e gjakut dhe të provokojnë zhvillimin e kancerit. Në vend të substancave të tilla, është më mirë të përdorni yndyrna të shëndetshme mono të pangopura, gjë që bëjnë mesdhetarët, duke u mbështetur me kënaqësi tek vaji i ullirit dhe ushqimet e detit. Sipas statistikave, adhuruesit e kësaj qasjeje vuajnë pak nga sëmundjet e sistemit kardiovaskular.

3. Kalori minimale

Adhuruesit e dietës mesdhetare pohojnë se me të mund të humbni peshë shumë më shpejt dhe më të shijshme. Meqenëse ushqimi në përbërjen e tij nuk është vetëm i shijshëm, por edhe me kalori të ulët. Sigurisht, mesdhetarëve u pëlqen të hanë edhe pasta apo çokollatë, por rrallë e bëjnë këtë, duke preferuar të fokusohen te perimet, arrat, manaferrat dhe frutat e freskëta. Dhe ata preferojnë ushqim deti të shijshëm dhe të shëndetshëm në vend të mishit të yndyrshëm. Kjo qasje u lejon atyre të kontrollojnë më mirë kaloritë dhe peshën e tepërt.

4. Ushqimi me verë

ushqim me dietë mesdhetare

Një gotë verë me darkë është mjaft e zakonshme për shumicën e njerëzve të Mesdheut. Në të njëjtën kohë, ata nuk abuzojnë me alkoolin, por preferojnë ta pinë atë me masë, duke besuar në vetitë e dobishme të verës. Klima e mrekullueshme e këtij rajoni bën të mundur rritjen e një numri të madh rrushi, i cili përdoret për të bërë verë të shkëlqyer natyrore pa asnjë aditiv të dëmshëm.

Një dozë e arsyeshme e një pije të tillë nuk do të ndërhyjë në një dietë të shëndetshme dhe madje mund të sjellë përfitime shëndetësore dhe bukurie. Nutricionistët lejojnë përdorimin e një gote verë në ditë për femrat dhe dy për meshkujt. Kjo përmirëson tretjen, funksionin e zemrës, ul kolesterolin e keq, rrit nivelin e hemoglobinës dhe disponimin në përgjithësi. Është e rëndësishme të zgjidhni verëra jo të ëmbla, por të thata ose të tryezës.

5. Dietë e ngopjes

Zakonisht, kur mban dietë, një person shpesh ndihet i uritur sepse e kufizon ashpër menunë e tij. Ushqimi dietik i banorëve të Mesdheut nuk bazohet në kufizim, por në një kombinim dhe përzgjedhje të arsyeshme të produkteve. Në vend që t'i mohoni vetes një rostiçeri tjetër, është më mirë të pajtoheni me të, por në të njëjtën kohë të zgjidhni ushqime të shëndetshme. Për shembull, grekët, turqit dhe italianët preferojnë të hanë ushqime të thjeshta por të shëndetshme: djathë me pak yndyrë, ullinj, arra dhe fruta. Në Maltë dhe Izrael, ata e duan humusin, një rostiçeri shumë i kënaqshëm dhe i shëndetshëm i bërë nga qiqrat dhe arrat.

6. Pesha e fibrave

Të gjitha frutat dhe perimet e freskëta janë të pasura me fibra. Është e nevojshme për funksionimin normal të trupit, duke përfshirë tretjen e mirë. Fibrat bimore ngopin trupin me energji. Është e vështirë të imagjinohet një dietë e shëndetshme pa praninë e ushqimeve me fibra në menu. Në dietën mesdhetare, ato janë një nga kryesoret në tryezë. Megjithatë, bollëku i fibrave është i padëshirueshëm për ata që kanë probleme me stomakun dhe zorrët.

7. Furnizimi me energji për gjithë ditën

Ushqimi rregullisht i pasur me yndyrë dhe përbërës të përpunuar mund të shkaktojë inflamacion të trurit, lodhje, humbje të energjisë dhe përgjumje. Ushqimet e pasura me antioksidantë të dietës mesdhetare, përkundrazi, janë të dizajnuara për të përmirësuar aktivitetin fizik dhe fokusin e trurit. Falë produkteve cilësore dhe të freskëta, banorët e këtij rajoni vuajnë më pak nga sëmundjet e zemrës dhe trurit.

8. Bukë e padëmshme

Adhuruesit e produkteve të miellit do ta pëlqejnë veçanërisht dietën mesdhetare, pasi produktet e bukës vlerësohen shumë atje dhe përfshihen në mënyrë aktive në dietë. Por në të njëjtën kohë, ekziston një nuancë e rëndësishme - buka nuk duhet të bëhet nga mielli i bardhë, i përpunuar, por nga drithërat. Shpesh shërbehet me vaj ulliri. Produktet me drithëra integrale lejojnë kontroll më të mirë të niveleve të sheqerit në gjak dhe më pak dëmtim të figurës.

9. Shumëllojshmëri e madhe

peshk me perime për dietë mesdhetare

Dieta mesdhetare bazohet në përbërës të freskët, shumica e të cilëve janë rritur dhe me burim në vend. Dhe kjo është një zonë mjaft e madhe, duke përfshirë vende dhe kultura të ndryshme (Turqia, Greqia, Malta, Italia, Spanja, Maroku, etj. ). Secili prej tyre ka shumë recetat e veta kombëtare dhe mënyrat e përgatitjes së produkteve të ndryshme. Prandaj, dieta mesdhetare nuk mund të jetë monotone dhe e mërzitshme. Receta të reja mund të provoni të paktën çdo ditë, duke përdorur produkte natyrale dhe të shëndetshme nga brigjet e detit Mesdhe.

10. Shije e shkëlqyer

A duhet të them se pjatat mesdhetare dallohen nga shija e shkëlqyer? Ky është një tjetër plus i rëndësishëm i një diete të tillë. Frutat dhe perimet me lëng, shumë peshk i freskët, mishi i pjekur në skarë i kombinuar me barishte dhe erëza vendase mund të lënë indiferentë pak njerëz!

Pavarësisht nga të gjitha avantazhet e mësipërme të dietës mesdhetare, ia vlen të kujtojmë kundërindikacionet e saj të mundshme. Dhe përpara se ta zgjidhni atë për një kohë të gjatë, është e dobishme të konsultoheni me një nutricionist ose mjek.