Receta sekrete çaji që do t'ju ndihmojnë të humbni peshë

Secili prej nesh ka qenë prej kohësh i vetëdijshëm për vetitë shëruese të çajit. Ne vazhdimisht blejmë lloje të reja të kësaj pije, dikujt i pëlqen jeshilja, dikujt i pëlqen klasikja e tortës. Dhe sa fëmijët i duan opsionet e ndryshme të frutave!

Me zhvillimin e shkencës dhe teknologjisë, ne vazhdimisht mësojmë diçka të re, dhe tani në vend të kafesë përdoret çaji jeshil dhe nëse i shtoni limon dhe mjaltë, ai kthehet në ilaç. E megjithatë, çaji rinovon qelizat tona, përmirëson disponimin.

A ka ndonjë rezultat?

mjaltë dhe kanellë për çaj dobësimi

Përdorimi i çajit special për humbje peshe mund të japë rezultate të shkëlqyera. Të gjitha recetat që kemi zgjedhur përmirësojnë metabolizmin, lehtësojnë urinë dhe fuqizojnë në mënyrë të përsosur.

Nuk është çudi, sepse për të arritur efektin më të mirë, përdoren manaferrat, barishtet, erëzat, të cilat kanë qenë prej kohësh të famshme për efektin e tyre pozitiv në trup.

Për të korrigjuar peshën, më shpesh përdoren çajra me shtimin e xhenxhefilit, çajit jeshil, barishteve.

Thelbi i arritjes së efektit të humbjes së peshës është se disa komponentë funksionojnë si diuretik, ndërsa të tjerët kanë marrë rolin e "përshpejtuesve" të metabolizmit, i cili ndihmon në largimin e toksinave dhe toksinave, si dhe djegien e yndyrës. Cilin të zgjidhni varet nga shija juaj.

Ne u përpoqëm të mbulojmë një gamë të gjerë dhe t'ju ofrojmë receta për pesë çajra efektivë për humbje peshe:

  • çaj me kanellë;
  • çaj me mjedër për humbje peshe;
  • çaj jeshil me xhenxhefil;
  • çaj molle për humbje peshe;
  • çaj bimor.

Receta e çajit me kanellë për humbje peshe

Një çaj i tillë ka shumë veti të dobishme dhe përveç rezultateve në humbjen e peshës, do të përmirësoni shëndetin tuaj dhe do të forconi sistemin tuaj imunitar. Edhe pse ky nuk është as çaj, por një pije e bërë nga kanella.

Për ta përgatitur, duhet të përzieni dy lugë gjelle mjaltë me një lugë kanellë dhe të hidhni një litër ujë të nxehtë (por jo shumë). Kjo përzierje fillimisht duhet të injektohet për një ditë në frigorifer, më pas të merret çdo mëngjes pas zgjimit dhe gjysmë ore para gjumit në sasinë ½ filxhan.

Çaji i mjedrës për humbje peshe

Lehtë për t'u përgatitur dhe çaj me mjedër. Është e lehtë dhe e përshtatshme për të gatuar nëse keni një vilë verore ku rriten mjedrat. Nëse po, kërkoni nga miqtë dhe të njohurit që t'ju ndihmojnë.

Më pas, sipas recetës, do t'ju duhet një lugë çaji me gjethe mjedër të grimcuara, një gotë ujë dhe një tenxhere. Shtoni gjethet në ujin e vluar, ziejini për disa minuta dhe lërini të injektohen për 20 minuta.

Shtoni manaferrat e freskëta të grira në infuzion. Falë vetive të dobishme të mjedrës, proceset tuaja metabolike do të përshpejtohen dhe ndjenja e urisë do të shuhet. Përveç efektit të dukshëm, mjedrat ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak dhe niveleve të hormoneve.

Çaj jeshil me xhenxhefil

çaj jeshil për humbje peshe

Shtoni një copë xhenxhefil të freskët në çajin jeshil të zier. Këmbëngulni për një orë dhe merrni kur të lind dëshira.

Falë xhenxhefilit, çaji do të marrë një shije të thartë dhe pikante që nuk e prish fare.

Xhenxhefili gjithashtu ndihmon në djegien e kalorive të tepërta dhe përmirëson lëkurën.

Çaji jeshil, siç e dinë të gjithë, përmban antioksidantë që ngadalësojnë plakjen.

Çaji i nxehtë me xhenxhefil përdoret gjithashtu për të trajtuar kollën dhe ftohjen.

çaj molle për humbje peshe

Përgatitni çaj të zi të fortë dhe shtoni një mollë të vogël të thartë, e cila fillimisht duhet të pritet në copa të vogla.

Lëreni për 5 minuta dhe pijeni. Përveç shijes së mirë, pija do t'ju sjellë shumë përfitime në formën e forcimit të enëve të gjakut dhe uljes së nivelit të kolesterolit në gjak.

çaj bimor

Ndoshta çaji më popullor për humbje peshe ishte dhe mbetet çaji bimor. Dhe nuk ka asgjë të çuditshme në këtë, sepse përgatitjet bimore kënaqen me shumëllojshmërinë e tyre dhe spektrin e gjerë të veprimit. Shumë janë të kufizuar në përgatitjen e një lloji barishte veç e veç (kantarioni i Shën Gjonit, rrënja e luleradhiqes), disa preferojnë receta më komplekse.

Për të ulur peshën, natyrisht, është më mirë të përdorni çajra bimorë, të cilët përmbajnë disa përbërës të ndryshëm që ulin kolesterolin, përshpejtojnë proceset metabolike, largojnë toksinat, domethënë ndikojnë në gjithçka menjëherë.

Zakonisht, çajrat përgatiten në një banjë uji, ato merren dy herë në ditë, por gjithçka varet nga karakteristikat e trupit tuaj në tërësi dhe nga kush, çfarë përbërësish përfshihen në çaj.

Ne ofrojmë një nga suplementet më të njohura për humbjen e peshës: lëvorja e gjembave - 50 g, rrënjë luleradhiqe - 20 g, majdanoz - 10 g, fruta kopër - 20 g dhe gjethe nenexhiku të freskët. Grini të gjithë përbërësit dhe derdhni dy gota ujë të vluar. Lyejeni për gjysmë ore, pijeni në mëngjes me stomakun bosh.

Të gjitha recetat janë mjaft të thjeshta, ato mund të kombinohen sipas dëshirës tuaj. Avantazhi i tyre kryesor është se përveçse ndihmojnë në humbjen e peshës, kanë një shije të këndshme dhe mund të përdoren në vend të filxhanit të zakonshëm të çajit ose kafesë.