Dieta e pulës

Dieta e pulës është një mënyrë e thjeshtë dhe e përballueshme për të humbur peshë pa u ndier i uritur dhe pa u ndjerë rehat. Gjeni nga artikulli se si dhe me çfarë ju duhet të hani mish pule dhe vezë në mënyrë që të humbni deri në 7 kg në javë!

vajzë që ha pulë me perime për humbje peshe

Ndoshta, pula është produkti më i zhdërvjellët që ju lejon të hani përzemërt, të shijshëm dhe të lirë. Por përparësia kryesore e këtij zogu është përmbajtja e ulët e kalorive, në sajë të së cilës është mishi i pulës që përdoret në shumë dieta që nënkupton humbje peshe efektive dhe të sigurt. Në bazë të këtij produkti, madje u krijua një mono-dietë, e cila u quajt dieta e pulës. Bazohet në konsumin e ekskluzivisht këtij mishi gjatë gjithë periudhës së humbjes së peshës. Për më tepër, përdoret vetëm vetëm një pjesë e zogut - gjiri. Ka më pak kalori dhe vetëm një depo ushqyesish. Në të njëjtën kohë, është më mirë të mos hani pjesën tjetër të pulës - ata kanë shumë yndyrë dhe kolesterol të formuar gjatë trajtimit të nxehtësisë. Veçanërisht shmangni krahët dinakë - pjesa më e majme e këtij zogu.

Meqenëse pula është e pasur me proteina, palestra aktive rekomandohet për ata që mbajnë dietë me pulë. Edhe aktiviteti i vogël fizik do të përshpejtojë përparimin drejt qëllimit tuaj dhe do t'ju ndihmojë të humbni peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Përveç kësaj, trupi do të marrë forma joshëse, do të bëhet i aftë dhe i hollë. Nuk është rastësi që ky mish konsiderohet si një produkt ideal dietetik i përshtatshëm për sporte, trajtime dhe dieta të ndryshme.

Avantazhet dhe disavantazhet

Avantazhi kryesor i kësaj diete është lehtësia. Ka kaq shumë gjokse pule në dyqane sa nuk do të ketë probleme për t'i gjetur ato. Ky është mishi më i përballueshëm dhe më i lirë, i cili paraqitet me bollëk në raftet e dyqaneve në çdo kohë të vitit - nuk ka mungesë të mishit të shpendëve as në verë, as në vjeshtë, as në dimër. Vetë mishi është lehtësisht i tretshëm dhe perceptohet në mënyrë të përsosur nga trakti gastrointestinal. Përmban një ton lëndë ushqyese të nevojshme për shëndetin dhe shëndetin. Për shembull, pula përmban më shumë acide yndyrore të pangopura se çdo mish tjetër. Për më tepër, ai përmban shumë triptofan - baza për prodhimin e serotoninës (hormoni i kënaqësisë). Duke ngrënë pulë, ju nuk jeni subjekt i dekurajimit dhe jeni në humor të shkëlqyeshëm.

Pula e zier është ushqim ideal për njerëzit e predispozuar për gastrit. Fijet e mishit zvogëlojnë aciditetin dhe kanë një efekt të dobishëm në tretje. Kushdo që konsumon rregullisht mish pule nuk ka mungesë të vitaminave PP, E, K, B, A dhe minerale (fosfor, bakër, hekur).

Pra, ka shumë përparësi të dukshme:

 • trupi pastrohet, çlirohet nga toksinat dhe pesha e tepërt;
 • pula tretet ngadalë, duke ju bërë të ndiheni të ngopur gjatë pas vaktit;
 • përmirëson metabolizmin: trupi heq qafe rezervat e yndyrës pa cenuar masën muskulore;
 • rezultatet e humbjes së peshës vazhdojnë për një kohë të gjatë;
 • nuk ka mungesë të fibrave dhe proteinave të dobishme;
 • me respektimin e duhur të dietës, nuk ka nevojë të konsumoni komplekse shtesë të vitaminave.

Ekziston vetëm një pengesë në një dietë të tillë - një sasi e vogël yndyre. Prandaj, dieta është krijuar jo më shumë se 2-3 javë. Tejkalimi i kësaj periudhe është shumë i dekurajuar. Ata që ndoqën këtë dietë vërejnë një pengesë tjetër - gjoksi i pulës mërzitet shumë shpejt. Prandaj, dieta mono nuk është aq popullore. Më shpesh sesa jo, pula është e kombinuar me ushqime të tjera me pak kalori, gjë që ju lejon të diversifikoni menunë dhe ta bëni atë më interesante.

Kundërindikimet

Çdo dietë për humbje peshe, përfshirë atë të bazuar në mish pule, është menduar për njerëz të shëndetshëm që nuk kanë sëmundje kronike. Dieta e pulës karakterizohet nga një bollëk proteinash që ndikojnë negativisht në shëndetin e veshkave. Nëse keni ndonjë problem me sistemin urinar, hiqni dorë nga kjo dietë. Me respektimin afatgjatë të një diete të tillë, ekziston një mungesë e theksuar e yndyrës, e cila çon në çrregullime metabolike. Probleme lindin edhe për ata që po humbin peshë, të cilët në të njëjtën kohë kanë hequr dorë nga kripa - kjo mund të çojë në rritjen e brishtësisë së kockave. Një tepricë e proteinave nuk është shumë e mirë për traktin tretës, i cili mund të shkaktojë një rritje të aciditetit, peristaltikë të dëmtuar dhe kapsllëk. Disa duke humbur peshë raportojnë një rritje të brishtësisë së thonjve, përkeqësimin e lëkurës dhe flokëve.

Mos humbni peshë në një dietë pule nëse:

 • janë shtatzënë ose me gji;
 • keni një sëmundje kronike;
 • nën 18 vjeç ose mbi 55 vjeç;
 • kanë probleme me shëndetin e zemrës, traktit gastrointestinal;
 • duke u rikuperuar nga një sëmundje serioze ose operacion.

Nëse dyshoni nëse një dietë e tillë është e përshtatshme për ju, këshillohuni me mjekun tuaj. Në këtë mënyrë ju do të shmangni ndërlikimet e mundshme dhe nuk do ta ekspozoni trupin tuaj ndaj stresit të panevojshëm. Jini veçanërisht të kujdesshëm kur zgjidhni një mono-dietë - është më mirë të holloni menunë me një larmi perimesh, të cilat do të korrigjojnë efektet anësore të dozave të larta të proteinave.

Mono-dietë në gjoksin e pulës së zier

Si pjesë e këtij regjimi, duhet të hani ekskluzivisht mish gjiri pule gjatë gjithë periudhës së humbjes së peshës (jo më shumë se 3-7 ditë). Duhet të zihet pa përdorimin e kripës, salcave dhe vajrave. Për aromë, mund të shtoni barishte dhe erëza natyrore. Gjatë ditës, duhet të hani jo më shumë se 1200 kcal, domethënë të konsumoni rreth 1 kg mish të zier. Ky porcion duhet të ndahet në 4-5 vakte. Meqenëse në këtë regjim sasia e proteinave tejkalon treguesit e zakonshëm, një mono-dietë mund të ketë një efekt të keq në shëndet. Para së gjithash, veshkat janë nën sulm, të cilat reagojnë negativisht ndaj një ushqimi të tillë. Prandaj, rekomandohet t'i përmbaheni asaj vetëm për disa ditë. Rezultati nuk është i keq - në më pak se një javë mund të heqësh qafe 4-6 kg.

gjoks pule të zier me barëra për humbje peshe

Nëse planifikoni të humbni peshë për më gjatë, atëherë hollojeni pulën me më shumë perime. Ato do të korrigjojnë efektet e dozave të larta të proteinave dhe, për shkak të bollëkut të karbohidrateve me bazë bimore, zvogëlojnë ngarkesën në veshka. Bollëku i perimeve në dietë ka një efekt të dobishëm në aparatin tretës dhe përmirëson peristaltikën.

Hollim me supë (supë me fileto)

Një nga mënyrat më efektive për të humbur peshë me mish pule është të konsumoni lëng mishi pule. Ata përkryer ngrohin, ngopin dhe pasurojnë trupin me substanca të dobishme. Edhe nëse keni zierë supë në mëngjes ose keni pirë dje, sigurohuni që ta ngrohni përsëri në zjarr (jo në mikrovalë! ) Për ta mbajtur të nxehtë. Kështu që ai do të japë një ndjenjë të ngopjes dhe ngrohtësisë. Përdorni pulë të ligët për të bërë supë. Shpendët janë më të mirat. Mishi i pulës lahet mirë, hiqet nga lëkura dhe kockat, zhyten në ujë të ftohtë dhe vihet në një çiban në zjarr të fortë. Hiqni të gjithë shkumën, gatuajeni për 3-4 minuta në nxehtësi mesatare dhe pastaj kaloni në nivelin më të ulët. Dhe gatuajeni edhe për 30 minuta - derisa mishi të jetë zier plotësisht. Para se të fikeni, mund të shtoni disa selino, karota, barishte, gjethe dafine dhe erëza.

lëng pule për humbje peshe

Nëse ndiqni të gjitha kushtet, atëherë për vetëm një javë mund të humbni deri në 10 kg. Për këtë:

 • zieni 2 fileto pule çdo ditë në 3 litra ujë të pakripur;
 • hani vetëm supë, duke e ndarë atë në disa racione;
 • mos hani supë me bukë ose ndonjë gjë tjetër.

Përdorni fileton e pulave të mbetura për të përgatitur ushqime të shijshme për familjen. Nëse një dietë e tillë duket shumë e vështirë për ju, mund të kaloni në një mundësi më të lehtë - hani mish pule së bashku me supë, duke e ndarë atë në 4-5 racione.

Kështu që pas një diete të tillë pesha të mos kthehet shpejt, zëvendësoni një vakt me të njëjtën supë brenda një jave pas humbjes së peshës.

Menuja për javën e dytë do të jetë diçka e tillë:

 • E hënë - vezë, supë, sallatë perimesh.
 • E martë - hikërror ose oriz i zier, supë.
 • E mërkurë - një mollë ose portokall, një gotë supë.
 • E enjte - një pjesë e supë dhe 2 lugë gjelle qull, një pjesë e vogël e perimeve të zier.
 • E premte - 150-200 g kos ose kefir me pak yndyrë, perime të freskëta.
 • E shtuna - peshk ose pulë e zier, një filxhan supë.
 • E diela - ne kthehemi në dietën e zakonshme, duke shmangur ushqime me shumë kalori dhe jo të shëndetshme.

Më pas, ju mund të caktoni për veten tuaj agjërim të ditëve të bukës, falë të cilave do të humbni deri në 1. 5 kg në ditë!

Mbi perimet dhe mishin e pulës

Ky është opsioni më i zakonshëm dhe më i popullarizuar për humbje të shpejtë të peshës. Designedshtë projektuar për 7 ditë. Parimi kryesor është i njëjtë - duhet të konsumoni jo më shumë se 1200 kcal në ditë. Në të njëjtën kohë, gjoksi i pulës përbën rreth gjysmën e kalorive të konsumuara - për sa i përket përmbajtjes së kalorive ose për sa i përket sasisë së ushqimit të ngrënë - kjo përcaktohet nga humbja e peshës vetë.

hollim i gjoksit të pulës me lakër

Për të arritur rezultate maksimale me këtë dietë, ndiqni kushte të thjeshta:

 • hani pulë të zier pa lëkurë;
 • plotësoni dietën me çdo perime, përveç patateve;
 • hani fruta të ëmbëlsuar (rrushi dhe banania janë të ndaluara për shkak të bollëkut të sheqerit në to);
 • plotësoni dietën me drithëra të pa rafinuar me drithëra (përveç grurit dhe derivateve të tij);
 • hani në mënyrë të fraksionuar, duke përdorur ushqimin e ruajtur për ditën në 5-6 vakte;
 • hiqni dorë nga kripa. Për të shtuar aromë në ushqime, përdorni erëza;
 • pini të paktën 1. 5 litra ujë të pastër çdo ditë.

Sigurohuni që të përdorni tabelën tuaj të kalorive dhe shkallën e kuzhinës për të parë nga afër marrjen e kalorive. Nëse plotësohen të gjitha këto kushte, atëherë metabolizmi do të jetë i qëndrueshëm. Dhe kjo do të thotë që ndjenja e urisë së egër nuk do t'ju mundojë dhe pesha do të zhduket në mënyrë të barabartë dhe pa probleme. Për një javë në këtë dietë, mund të humbni deri në 5 kg peshë të tepërt. Për të përmirësuar rezultatin e humbjes së peshës, rekomandohet gjithashtu të kombinoni një dietë me ushtrime të moderuara.

2-3 ditë

Nëse thjesht dëshironi të shkarkoni dietën tuaj dhe të humbni pak peshë pa shumë mundime dhe të fikët e uritur, mund të qëndroni në dietën e shkarkimit për 2-3 ditë, ose t'i jepni trupit një pushim një herë në javë. Menuja për një ditë të tillë duket kështu:

 • për mëngjes hamë 150 g mish pule të zier dhe sallatë;
 • për drekë hamë 100 g mish pule dhe një mollë jeshile;
 • për drekë - 150 g mish pule dhe qull (hikërror, oriz ose elb);
 • për një meze të lehtë pasdite - 100 g mish pule, pure perimesh ose sallatë;
 • për darkë - 50 g mish pule, një filxhan supë të nxehtë pule, 200 g perime.
sallatë perimesh pule holluese

Për 7 ditë

 • E hënë - gjatë ditës hamë një kile gji të zier dhe 350-400 g oriz. E gjithë kjo është e ndarë në 5-6 pjesë të barabarta. Pas çdo vakti, mund të pini një gotë me lëng të shtrydhur fllad të holluar me ujë. Një produkt qumështi i pa ëmbëlsuar dhe me pak yndyrë lejohet natën.
 • E martë - racioni ditor është 700 g mish pule dhe 500 g ananas. E gjithë kjo është e ndarë në pjesë. Para se të shkoni në shtrat, sigurohuni që të pini një gotë kefir me pak yndyrë - kjo do të ndihmojë në rikthimin e aciditetit të traktit gastrointestinal pas një bollëk ananasish. Nëse dëshironi, ananasit mund të zëvendësohen me grejpfrut ose portokall. Në simbiozën me pulën, vlera e këtyre frutave rritet.
 • E mërkurë, e enjte, e premte - ne hamë një kile mish pule, 200 g lakër, një karotë dhe 4 mollë në ditë. Rendi në të cilin konsumohen këto produkte mund të jetë cilido. Por sigurohuni që të hani në mënyrë të fraksionuar për disa vakte. Mos harroni për regjimin e pirjes - mund të pini ujë, çaj ose kafe të pa ëmbëlsuar, lëngje natyrore.
 • E shtunë - 700 g mish dhe marule të pakufizuara, zarzavate. Ju mund të bëni një prerje të shijshme duke e aromatizuar me lëng limoni. Sallata është e pasur me fibra komplekse, e cila merr shumë kohë për tu tretur dhe për këtë arsye jep një ndjenjë të ngopjes.
 • E diela - Zgjidhni një menu nga ndonjë prej ditëve të mëparshme dhe qëndroni në të.

Në këtë mënyrë, mund të humbni deri në 7 kg "çakëll".

Për 10 ditë

Menuja për një maratonë 10-ditore nuk ndryshon shumë nga dieta javore. Nëse dëshironi ta zgjasni këtë dietë për disa ditë të tjera, atëherë thjesht filloni të hani përsëri: në ditën e 8-të, merrni dietën të hënën, në të nëntën të martën dhe në të dhjetën të mërkurën. Meqenëse dieta është mjaft e larmishme, dëmtimi i trupit nga një dietë e pazakontë do të jetë minimal.

pulë dobësuese me oriz, spinaq dhe tranguj

Opsione diete pule

Ka vetëm një pulë që nuk është interesante dhe e dëmshme. Prandaj, në bazë të mënyrës mono, janë shpikur mundësi të ndryshme që ju lejojnë të humbni peshë të shijshme, të shëndetshme dhe efektive. Veçori e tyre është se baza e të ushqyerit nuk është një produkt, por dy ose tre. Kjo ju lejon të kombinoni përbërësit në mënyra të ndryshme dhe të përgatitni një shumëllojshmëri të vakteve çdo ditë. Por, më e rëndësishmja, ajo eliminon të metat e mono-mode, ngopjen e trupit me vitamina dhe mikroelemente të humbura.

Humbje peshe në vezët e pulës

Ndonjëherë, përveç ose në vend të pulës, ata që po humbin peshë përdorin vezë pule. Kjo ka kuptim, pasi vezët janë të pasura me proteina, karbohidrate dhe kanë një shije të veçantë. Ju mund t'i gatuani në mënyra krejtësisht të ndryshme, gjë që ju lejon ta bëni menunë të ndritshme dhe origjinale. Një dietë e tillë, si një dietë pule, është e shkëlqyeshme për ata që po humbin peshë duke u përfshirë aktivisht në palestër. Proteinat dhe vitaminat që përmbahen në këtë produkt kanë një efekt të dobishëm në gjendjen e lëkurës, flokëve, thonjve. Përveç kësaj, vezët ngopen për një kohë të gjatë, duke ju lejuar të harroni urinë për disa orë pas ngrënies. Ata përgatiten shpejt, kështu që nuk duhet të shqetësoheni të qëndroni në sobë për periudha të gjata.

Rezultatet e pritura

Humbja e peshës në një dietë pule është 4 deri në 8 kg në javë. Rezultati përfundimtar varet nga dieta - çfarë ushqimesh shtesë dhe sa kalori konsumoni në ditë. Faktorët e mëposhtëm gjithashtu ndikojnë në rezultatin përfundimtar:

 1. Cila është pesha juaj në fillim të dietës - sa më shumë "çakëll", aq më me dëshirë do të shkojë në ditët e para.
 2. Sa aktiv jeni në sport - dietat me proteina janë krijuar për një aktivitet fizik intensiv, kështu që kjo dietë nuk është për dembelët.
 3. Sa shpesh dhe sa hani. Këshillohet që ushqimi të ndahet në disa vakte dhe të hahet në pjesë të vogla, megjithëse shpesh. Kjo do të ndihmojë për të zvogëluar madhësinë e stomakut dhe kështu të ruani rezultatet e dietës për një kohë të gjatë.
 4. Çfarë dhe sa pini. Norma prej 1. 5-2 litra në ditë ujë nuk është anuluar. Nëse zëvendësoni ujin me pije të tjera (sode, kafe), rezultatet do të jenë shumë më keq.

Si të dilni nga dieta

Dieta nuk e kufizon shumë menunë në një sërë ushqimesh. Sidoqoftë, të dalësh saktë do të thotë të ruash rezultatin për një kohë të gjatë dhe të mos dëmtosh trupin në të njëjtën kohë. Nëse synoni ta bëni harmoninë tuaj të përhershme, dhe jo të përkohshme, atëherë ndiqni këto rregulla të thjeshta.

 • Dilni nga dieta dy herë më shumë sesa keni humbur peshë. Pas maratonës një javë, periudha e tranzicionit zgjat 14 ditë, pas një maratonë dy-javore - një muaj.
 • Futni ushqime gradualisht në dietën tuaj, sesa të gjitha menjëherë në një ditë. Së pari, jepni përparësi ushqimeve të shëndetshme me pak kalori: perime të ziera pa niseshte, fruta të pa ëmbëlsuar.
 • Mundohuni të shmangni kiflet, produktet e pjekura dhe çdo ushqim tjetër të shpejtë të pasur me karbohidrate për aq kohë sa të jetë e mundur.
 • Shikoni për sport pa kapërcyer stërvitjet - mos u vjen keq për veten tuaj dhe kaloni të paktën 1 orë në palestër 3 herë në javë.

Veçanërisht i kujdesshëm duhet të lihet nga dieta për ata që humbën peshë në lëng pule. Do të duhen 10 ditë për t'u kthyer në dietën tuaj normale. Zgjero menunë e parë të dietës "pesë ditë" me drithëra të lehta në ujë, dolli të thatë, vezë pule dhe mëlçi, peshk të ligët. Hani fruta pa sheqer dhe perime jeshile. Për pesë ditët e ardhshme, mund të shtoni në dietën tuaj mish të ligët, rropulli, tava të bëra nga perime dhe produkte qumështi. Jepni dritë jeshile muesli dhe gjizë. Ju mund të ktheheni në dietën tuaj të zakonshme në ditën e 11-të pas përfundimit të dietës. Por edhe atëherë këshillohet që të kufizoheni në minimum ose të braktisni plotësisht ushqimet me yndyrë, të ëmbël dhe të skuqur. Kjo do të ndihmojë në ruajtjen e rezultateve për një kohë të gjatë dhe mos e rraskapitni veten në të ardhmen me dieta të rregullta.