Dieta e preferuar

dietë dietike

Për ju dhe shumë gra të tjera që vuajnë nga pesha e tepërt, ne publikojmë dietën "Favorite". Sheshtë ajo që pëlqehet nga shumë gra që ndjekin figurën e tyre.

Efektiviteti i dietës së preferuar - minus tetë deri në dhjetë kilogramë.

Avantazhi kryesor i dietës është se pesha e humbur nuk do të kthehet, dhe trupi do të pastrohet në një mënyrë natyrale.

Menuja e dietës

Dita 1

pini lëng në sasi të pakufizuar (ujë, çaj, supë, kefir);

Dita 2

ne hamë çdo perime (domate, tranguj, qepë, karota, lakër, etj. ) në çdo sasi;

Dita 3

pini lëng në sasi të pakufizuar (ujë, çaj, supë, kefir);

Dita 4

hani fruta (mollë, portokall, banane, kivi, grejpfrut) në çfarëdo sasie;

Dita 5

hani ushqime me përmbajtje të lartë të proteinave (pulë e zier, vezë, kos);

Dita 6

pini lëng në sasi të pakufizuar (ujë, çaj, supë, kefir);

Dita 7

ushqimi në këtë ditë duhet të jetë i ekuilibruar. Kjo ditë është një rrugëdalje nga dieta.

Menuja e dietës për 1 ditë

 • Do të hamë mëngjes: dy vezë pule të ziera, një gotë çaj të pa ëmbëlsuar;
 • Mëngjesi i dytë: çdo frutë;
 • Dreka: një pjatë supë ose supë me oriz;
 • Snack: çdo frut;
 • Darka: sallatë perimesh me salcë vaji ulliri dhe pak kripë.

Menuja e dietës për 7 ditë

menuja e preferuar e dietës për 7 ditë

Dita 1

 • Kemi mëngjes: pimë një filxhan çaj pa sheqer, një gotë kefir me pak yndyrë,
 • Dreka: dyqind gram lëng pule të pakripur,
 • Snack: njëqind e pesëdhjetë gram kos me pak yndyrë,
 • Për darkë: pimë një gotë qumësht me pak yndyrë.
 • Gjatë ditës ne pimë dy litra ujë të pastër.

Dita 2

 • Ne kemi mëngjes: ne hamë dy domate,
 • Dreka: sallatë (lakër, kastravec, barishte, salcë - vaj perimesh),
 • Snack: dy tranguj,
 • Darka: sallatë (kastravec, piper zile, bimë).
 • Gjatë ditës ne pimë dy litra ujë të pastër.

Dita 3

 • Ne kemi mëngjes: ne pimë një filxhan çaj pa sheqer, një filxhan milkshake,
 • Mëngjesi i dytë: një filxhan qumësht,
 • Dreka: hani dyqind gram lëng pule të pakripur,
 • Kemi një meze të lehtë: pimë një gotë kefir,
 • Kemi darkë: pimë një gotë qumësht.
 • Gjatë ditës ne pimë dy litra ujë të pastër.

Dita 4

 • Ne kemi mëngjes: ne hamë dy portokall,
 • Mëngjesi i dytë: grejpfrut,
 • Dreka: hani sallatë frutash (portokall, kivi, mollë),
 • Snack: mollë dhe dardhë,
 • Kemi darkë: pimë një gotë qumësht.
 • Gjatë ditës ne pimë dy litra ujë të pastër.

Dita 5

 • Ne kemi mëngjes: ne hamë dy vezë,
 • Mëngjesi i dytë: do të hamë dyqind gram peshk të zier,
 • Ne kemi drekë: ne hamë 150 gramë mish pule të zier, njëqind gram bizele jeshile,
 • Merrni një meze të lehtë: hani njëqind gram djathë me yndyrë të ulët,
 • Për darkë: hamë njëqind gram djathë me pak yndyrë.
 • Gjatë ditës ne pimë dy litra ujë të pastër.

Dita 6

 • Kemi mëngjes: pimë një filxhan çaj pa sheqer, dyqind gram kefir me pak yndyrë,
 • Mëngjesi i dytë: dyqind gramë lëng grejpfrut,
 • Dreka: dyqind gram lëng pule të pakripur,
 • Kemi një meze të lehtë: pimë një gotë qumështor,
 • Kemi darkë: pimë një gotë qumësht.
 • Gjatë ditës ne pimë dy litra ujë të pastër.

Dita 7

(dalja nga dieta)

 • Kemi mëngjes: hamë dy vezë pule të ziera, pimë një filxhan çaj jeshil,
 • Mëngjesi i dytë: hani ndonjë frutë,
 • Dreka: supë me lëng mishi pule me oriz,
 • Snack në ndonjë frut
 • Darka: sallatë perimesh me salcë vaji vegjetal.

rezultatet

rezulton në një dietë të preferuar

Rezultati kryesor i dietës "Favorite" është se vëllimet shkojnë shumë mirë, ju ndjeni lehtësi në të gjithë trupin.

Dieta është mjaft efektive, por duhet të keni shumë vullnet për ta ndjekur, kështu që mbështetja e të dashurve është e rëndësishme, pasi që në ditët e para mund të jetë veçanërisht e vështirë.

Përveç ndjekjes së një diete, ia vlen të lidheni me aktivitetin fizik - kjo do të kontribuojë në një humbje më të shpejtë të peshës. Por mos e mbivlerësoni veten, pasi dieta e dietës "Favorite" vështirë se mund të quhet e ekuilibruar. Efekti i dietës mund të rritet nga aktivitete të tilla si gjimnastikë, Pilates, etj.

Pas analizimit të rishikimeve, kemi kuptuar se dieta jep rezultate të mira për shumë gra, por duhet ta ndiqni atë vetëm pasi të konsultoheni me një mjek - një nutricionist. Për njerëzit që kanë probleme shëndetësore, është kundërindikuar.

Ne kemi vërejtur se rezultatet e dietës varen drejtpërdrejt nga pesha fillestare.

Le të përmbledhim

Rezultatet e dietës tuaj të preferuar janë të shkëlqyera - minus 5 - 10 kg në 7 ditë.

Effectiveshtë efektiv, ju lejon të humbni shpejt peshë, por nuk duhet të abuzohet.

Kjo dietë ka nevojë për përgatitje serioze, duhet të mësoni paraprakisht për të kufizuar dietën tuaj.

Në varësi të përmbajtjes së kalorive në dietë, duhet të ndiqni regjimin e stërvitjes ose ecjes në mënyrë që të keni aktivitet fizik.

Në përgjithësi, dieta është e thjeshtë, menuja është në dispozicion për të gatuar çdo grua.

Shqyrtimet e dietës sugjerojnë që disa njerëz e kanë të vështirë të përballojnë refuzimin e ushqimeve të ngurta. Prandaj, është e nevojshme të kufizoni aktivitetin fizik, nëse është e mundur, të braktisni trajnimin, sepse kjo dietë karakterizohet nga efektet anësore të mëposhtme: marramendje, nauze, humbje e forcës.

Gjithashtu, nëse pesha juaj është pothuajse brenda kufijve normalë, atëherë mund të humbni vetëm disa kilogramë.

Rekomandimet e dietës

cilat ushqime duhet të hani në dietën tuaj të preferuar
 • ndërsa vëzhgoni ditët e pirjes, është e domosdoshme të pini supë në mënyrë që të mos prishni dietën,
 • është e ndaluar të pini lëngje artificiale, pije me sheqer,
 • ushqimi në një ditë frutash duhet të jetë i shpeshtë, çdo tre orë, në mënyrë që të mos ndiheni të uritur,
 • Në një ditë proteine, është më mirë të hani: pulë, peshk, karkaleca, të bardhë veze, sepseKur përdorni gjizë, kos, efektiviteti i dietës zvogëlohet për shkak të përmbajtjes së laktozës në to, e cila mban lëng,
 • çdo ditë duhet të pini dy litra ujë të pastër,
 • duhet të dilni nga dieta në mënyrë korrekte, d. m. th. mos hidhni ushqim pas përfundimit të dietës, edhe nëse për të paktën një javë menuja juaj do të jetë kështu: ha mëngjes me vezë të ziera, darko me supë të gatuar në lëng pule, darko me një sallatë perimesh, pi një meze të lehtë fruta.

Për të ruajtur rezultatin e dietës, kufizoni përmbajtjen e kalorive në dietën tuaj për një muaj tjetër, dhe gjithashtu hiqni prej saj: miellin, ëmbëlsirat.

Përveç kësaj, do t'ju duhet të kuptoni se cilat ushqime ju japin shtim në peshë me prova dhe gabime.

Gjëja kryesore kur ndiqni këtë dietë është moderimi, atëherë jo vetëm që do të jeni të hollë, por edhe të shëndetshëm.

Përfitimet e dietës

 • Aftësia për të hyrë shpejt në formë para një takimi të rëndësishëm,
 • Aftësia për të thyer "pllajën" nëse kilogramët e fundit nuk zhduken,
 • Forcimi i fuqisë së vullnetit.

Disavantazhet e dietës

 • Një ngarkesë e madhe në trupin e njeriut, e cila mund të shkaktojë probleme me stomakun dhe zorrët, anemi dhe probleme të tjera,
 • Metabolizmi ngadalësohet dhe do të duhet shumë forcë për ta rikthyer atë.

Kundërindikimet e dietës

 • shtatzënia,
 • periudha e gjidhënies;
 • hipertension;
 • diabeti;
 • sëmundjet gastrointestinale;
 • prania e aktivitetit fizik;
 • periudha e depresionit;
 • insuficienca renale
 • infrakt;
 • gjendje pas operacionit në organet e barkut.

Efekte anësore

 • marramendje,
 • është e mundur të kthehet pesha pas përfundimit të dietës;
 • një rënie e lehtë në metabolizëm;
 • shfaqja e kapsllëkut.

Udhëzime dietike të nutricionistëve

Rekomandohet të hiqni lëngun nga dieta, pasi përmbajtja e kripës dhe yndyrës rritet në të.

Gjithashtu, dietologët këshillojnë të ndërrojnë ditët e perimeve dhe frutave, pasi trupi percepton hyrjen në një dietë me fruta më lehtë.

Nutricionistët nuk rekomandojnë përdorimin e lakrës së bardhë gjatë periudhës së dietës - është më mirë të merrni brokoli, djeg dhjamin mirë.

Për të konsoliduar rezultatin e dietës, hani ushqime që përmbajnë proteina (vezë, kos, mish pule) në vakte të ndryshme, domethënë veç e veç.