Dieta për gastritin e stomakut - një listë e ushqimeve

Gastriti konsiderohet si një nga problemet e zakonshme. Ky lloj i sëmundjes nënkupton një proces inflamator që ndikon në rreshtimin e stomakut. Manifestohet me simptoma të pakëndshme. Që trajtimi të jetë efektiv, dhe periudhat e përkeqësimit ndodhin gjithnjë e më pak, duhet të ndiqet një dietë e veçantë për gastritin e stomakut.

Udhëzime të përgjithshme dietike

Para se të bëni një menu, duhet të njiheni me rregullat ushqyese.

 1. Ju duhet të hani në pjesë të vogla. Frekuenca e marrjes së ushqimit është 5 deri në 6 herë. Një person nuk duhet të ndihet i uritur.
 2. Baza e dietës është ushqimi i lëngshëm dhe i bluar.
 3. Ju duhet të zgjidhni ato produkte që do të përfitojnë vetëm nga trupi. Kjo listë përfshin drithëra, supa, peshk dhe mish të ligët, fruta, perime, manaferrat.
 4. Vlen të mbani shënim datën e skadimit. Bettershtë më mirë t'i jepet përparësi ushqimit natyror që ka pësuar përpunim minimal.
 5. Hani sa më shumë kalori që ju nevojiten. Për t'i llogaritur ato, duhet të mbani një ditar të ushqimit.
 6. Dieta duhet të përmbajë proteina në formën e mishit, peshkut, gjizës, djathrave, yndyrnave në formën e perimeve dhe gjalpit, arrave dhe vezëve, karbohidratet në formën e drithërave, makaronave, frutave dhe frutave të thata.
 7. Shtë më mirë të avulloni, të zieni ose të piqni ushqim në furrë. Mishi mund të piqet në skarë pa shtuar vaj.

Një rregull tjetër i rëndësishëm është respektimi i një regjimi të rreptë të pirjes. Një person me gastrit duhet të pijë deri në 2 litra ujë të pastër në ditë.

ushqime të ndaluara për gastrit

Ushqime të ndaluara për gastrit: një listë

Menuja për gastritin e stomakut përjashton përdorimin e ushqimeve irrituese. Rekomandohet gjithashtu të zvogëloni sasinë e ushqimit të konsumuar, gjë që shkakton një formim të bollshëm të lëngut të stomakut.

Lista e ushqimeve të ndaluara përfshin:

 • ushqime të skuqura dhe yndyrore;
 • patate të skuqura dhe croutons me erëza;
 • ushqim, gatim në sasi të mëdha vaji;
 • ëmbëltore;
 • akullore;
 • produkte të bazuara në miell gruri;
 • pije të gazuara;
 • lëngje dyqanesh;
 • majonezë, ketchup, salca;
 • alkool;
 • Ushqim i Shpejtë;
 • varietete të tharta të manave dhe frutave;
 • gjizë me yndyrë;
 • kafe dhe çaj të fortë;
 • lakër turshi;
 • turshi dhe turshi;
 • erëza dhe barëra;
 • kvas;
 • Ushqim të konservuar;
 • mish yndyror dhe peshk.

Lista e ushqimeve të ndaluara është e gjatë. Por ushqime të tilla mund të zëvendësohen me ushqime shtëpiake. Majoneza e blerë në dyqan është e ndaluar. Por mund të zëvendësohet me salca shtëpiake të bëra nga kos natyral, vezë dhe vaj luledielli.

Produktet e ëmbëlsirave zëvendësohen me ëmbëlsira djathi, mjaltë, fruta, reçel pa shtuar sheqer.

Lista e aditivëve të ushqimit të ndaluar

Duhet të kuptohet që i njëjti lloj produkti nga prodhuesit ka një përbërje tjetër. Aditivëve të ndryshëm u shtohen gjithnjë e më shumë ushqimit që përmirësojnë shijen, cilësinë dhe afatin e ruajtjes.

Disa aditivë ushqimorë janë të ndaluar.

 1. E104, E102. Ato kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjeve të kanalit ushqimor.
 2. E122, E123. Keni një efekt negativ në tretje.
 3. E150, E151. Ndikojnë në tretjen e ushqimit.
 4. E220-E226. Të çojë në shfaqjen e ndjesive të dhimbshme.
 5. E322. Irrituese në muret e stomakut.

Prandaj, mjekët këshillojnë t'u japin përparësi vetëm produkteve natyrore të përgatitjes së tyre.

Ushqimi i lejuar: lista

lëng karrote dhe perime për gastritin

Kur studioni listën e ushqimeve të ndaluara, mund të keni përshtypjen se nuk ka asgjë për të ngrënë. Por ky nuk është rasti. Një shumëllojshmëri e pjatave mund të përgatiten nga ushqimi i lejuar.

Lista e produkteve të miratuara përfshin:

 • qull i lëngët. Ata zihen në ujë ose qumësht;
 • supave me supë perimesh me shtimin e drithërave;
 • patate të lëngshme me pure;
 • qumësht dhe krem;
 • omëletë me avull, vezë e zier;
 • pure nga perimet dhe frutat;
 • enët e peshkut dhe mishit;
 • mjaltë, marshmallow, marshmallow, marmelatë natyrore;
 • një sasi e vogël sheqeri;
 • perime dhe gjalpë;
 • makarona;
 • oriz, hikërror, bollgur;
 • zarzavate;
 • fruta të freskëta, perime, manaferra;
 • djathë i skremuar;
 • fruta të thata në avull;
 • reçel ose konserva pa sheqer;
 • pelte;
 • çaj jeshil ose të zi;
 • djathë;
 • ujë mineral ende;
 • lëng i freskët. Hollohet me ujë në përmasa të barabarta;
 • salcë kosi, salcë, majonezë shtëpi.

Ata kombinohen në mënyra të ndryshme. Sidoqoftë, ato mund të zihen, zihen, gatuhen në avull ose të pjeken.

vezë të skuqura me proshutë si një ushqim i ndaluar për gastritin

Dietë për gastrit me aciditet të lartë

Ushqimi me gastrit të stomakut me aciditet të lartë kërkon përjashtimin e enëve që çojnë në një ndryshim në përbërjen e lëngut të stomakut.

Një menu shembull duket si kjo.

 1. Vezët e fërguara të avulluara përgatiten për mëngjes. Si një meze të lehtë, merren biskota. Gjithçka lahet me çaj të zi ose jeshil.
 2. Për mëngjesin e dytë mund të hani kunguj të pjekur me mollë dhe të pini ujë mineral jo të gazuar.
 3. Në kohën e drekës, një supë qumështi me makarona, bimë dhe gjalpë do të bëjë. Peshku, lulelakra dhe kungull i njomë i pjekur në fletë metalike shërbehen si një pjatë e dytë. Nga pjata anësore, ju mund të zgjidhni oriz ose hikërror. Gjithçka lahet me pelte qershi.
 4. Për një meze të lehtë pasdite, hahen petullat me avull nga patatet me mjaltë. Ju mund të pini çaj bimor.
 5. Në mbrëmje salcice përgatiten nga mishi dietik. Qull orizi është i përshtatshëm si pjatë anësore. Gjithçka duhet të lahet me ujë të qetë.
 6. Para se të shkoni në shtrat, një gotë kefir pihet.

Nëse pacienti ka rritur aciditetin, atëherë atij i ndalohet ushqimi i tillë për gastrit të stomakut, siç janë:

 • produkte të freskëta të miellit dhe bukë;
 • bishtajore;
 • djathëra të butë dhe të mykur;
 • çdo ushqim i skuqur;
 • pije alkoolike dhe pije alkoolike.

Shërbimet nuk duhet të kalojnë 150 gram në të njëjtën kohë. Me dhimbje të forta në të majtë, duhet të braktisni plotësisht ushqimin dhe të kaloni në një regjim të pirjes.

Dietë për gastrit me aciditet të ulët

perime pure për gastritin

Me këtë formë të patologjisë, menuja përmban ushqime që rrisin aciditetin e lëngut gastrik.

Menuja për gastritin e stomakut për një javë duhet të përmbajë:

 • 100 g proteina shtazore;
 • 60 g yndyrë;
 • 150 g vaj perimesh;
 • 400 g karbohidrate.

Përmbajtja e kalorive në enët duhet të jetë në kufijtë e 3000–3300.

Lista e ushqimeve të aprovuara përfshin:

 • buka e djeshme, biskota;
 • pure perimesh, drithëra, supa, peshk me pak yndyrë ose supë mishi;
 • mish dietik në formë avulli ose të zier;
 • merak perimesh.

Kur gatuani, mund të shtoni gjethe dafine, kanellë ose vanilje. Shtë e lejuar të përdoren djathëra, gjizë, kefir, kos.

Në mëngjes, qull përgatitet gjithmonë në formën e mel, bollgur, hikërror, oriz ose elb. Për ëmbëlsirë, mund të përdorni pelte, pelte, mousse, marshmallows, reçel shtëpie dhe reçel.

Për gastritin e stomakut me aciditet të ulët, zierjet e trëndafilave, çaji nenexhik, infuzion kamomili, pije frutash boronicë dhe lingonberry, komposto, çaj jeshil janë të përshtatshme si pije.

Ushqimi për gastritin eroziv

supe me pure perimesh per gastritin

Dieta për gastrit të tipit eroziv ka për qëllim zvogëlimin e ngarkesës në organet e tretjes. Ushqimi gjithmonë duhet të grihet në rende, në avull ose të zihet.

Me këtë gastrit, duhet të hani:

 • omëletë me avull, vezë të ziera butë;
 • supa me krem të pastër të bëra nga perime të lejuara;
 • avull, perime të buta të ziera, të zier;
 • produkte qumështi me pak yndyrë;
 • peshk në avull ose i zier;
 • mish të integruar, cutlets, sufllaqe.

Kripa, erëzat, erëzat përjashtohen plotësisht nga menuja.

Ushqyerja për gastritin atrofik

Ky proces patologjik konsiderohet shumë kompleks. Por kërkesat për ushqim mbeten të njëjtat. Karakteristika kryesore e ushqimit të duhur është përdorimi i ujërave minerale medicinale. 30 minuta para një vakt, duhet të merrni zierje bazuar në kantarion, nenexhik, gjethe delli, kamomil, hips.

Për pjesën tjetër, duhet t'i përmbaheni rekomandimeve të përgjithshme.

ushqime të ndaluara dhe të lejuara për gastrit

Dietë për gastrit gjatë një përkeqësimi

Nëse pacienti ka një periudhë akute, atëherë ata duhet të refuzojnë të hanë për disa ditë. Dieta duhet të përfshijë vetëm pije në formën e ujit mineral të pastruar dhe jo të gazuar, komposto, pije frutash, çaj jeshil ose bimor.

Menuja për javën me një formë akute bazohet në përdorimin e llojeve të caktuara të produkteve në formën e:

 • buka e bardhë e djeshme;
 • mish pa dhjam. Për më tepër, duhet të copëtohet, bluhet ose copëtohet;
 • supa me supë perimesh;
 • komposto dhe pelte jo acide;
 • vezë të ziera butë ose omëletë në avull;
 • gjizë me pak yndyrë;
 • pure perimesh;
 • çaj ose infuzione pa shtuar sheqer.

Gjatë një përkeqësimi, tabela dietike përjashton:

 • produkte qumështi;
 • të gjitha llojet e pastave, përveç bukës së djeshme;
 • konservantë, përmirësues, ngjyra artificiale;
 • perime dhe fruta të papërpunuara;
 • margarinë dhe gjalpë;
 • qull elb margaritar.

Pasi të ketë kaluar periudha akute, mund të ktheheni në dietën tuaj të zakonshme. Vetëm përfshirja e pjatave të reja po ndodh gradualisht.

Dieta për gastritin: tabela numër 5

Ushqimi i duhur në rast të inflamacionit të mukozës së stomakut përjashton efektet mekanike dhe traumatike.

Parimet themelore janë ndërtuar:

 • në përjashtimin e të gjitha lëngjeve të ngopura nga dieta. E vetmja gjë që mund të hani është supa me perime;
 • në marrjen ditore të yndyrnave. Vëllimi i tyre duhet të jetë 80 gram;
 • për përdorimin e produkteve të qumështit dhe qumështit të thartuar me një përmbajtje yndyre jo më shumë se 2. 5%;
 • mbi respektimin e një regjimi të rreptë ushqimor dhe rutinës ditore;
 • në një temperaturë ushqimi jo më shumë se 40 gradë;
 • në përdorimin e ujit të pastër deri në 2 litra në ditë.

Një dietë e tillë ka një efekt të dobishëm jo vetëm në stomak, por edhe në organet e tjera të tretjes në formën e mëlçisë, zorrëve, fshikëzës së tëmthit. Ekziston një optimizim i metabolizmit të yndyrës në trup, duke lehtësuar punën e sistemit biliar.

Me një dietë, gastriti zhduket shumë më shpejt. Në mukozën, të gjitha ulcerat dhe erozioni shërohen vetvetiu. Një gastroenterolog ose nutricionist do t'ju ndihmojë të zgjidhni një dietë.