Dietat popullore të humbjes së peshës

Sipas disa dietologëve, dieta më e mirë është një dietë e ekuilibruar.gjellë popullore dietë për humbje pesheNjerëzit shpesh përshkruajnë një dietë për veten e tyre, por dieta i përket kategorisë së aktiviteteve mjekësore për ushqimin terapeutik. Para se të zgjidhni një menu për humbje peshe, këshillohet që së pari të ekzaminoheni dhe të kuptoni shkakun e peshës së tepërt. Kur një person lufton me pasojat e patologjisë më vete, rezultati i dëshiruar nuk do të arrihet. Duke humbur peshë në një lloj diete, madje edhe më të mirën, një person më pas do të kthehet në pamjen e tij të mëparshme.

Mjekët amerikanë kanë testuar të gjitha dietat popullore dhe zbuluan se cila humbje peshe është më efektive.

Dieta për Humbje Peshe

Një dietë e ekuilibruar e njohur në 2019 si mënyra më e mirë për të humbur peshë. Përkthyer në rusisht, quhet "vëzhgues të peshës" ose "vëzhgues të peshës". Studiuesit testuan sistemin ushqyes në disa arsye. Ata analizuan dietën për gjasat e zhvillimit:

 • sëmundje të zemrës;
 • hipertension;
 • diabeti

Kontrolluar gjithashtu:

 • performanca e hollimit;
 • lehtësia e respektimit të dietës;
 • siguria e përgjithshme shëndetësore;
 • dobia e elementeve të nevojshme.

Si rezultat, shkencëtarët kanë zbuluar se ka ushqime që mund të konsumohen pa kufizime:

 • çdo zarzavate;
 • bishtajore;
 • gjoks pule pa lëkurë;
 • ushqim deti;
 • kos me pak yndyrë.

Grupi tjetër që ka nevojë për një vlerësim të kalorive:

 • qumësht;
 • patate;
 • bukë;
 • Mish.

Kategoria e fundit ka një vlerë të lartë ushqyese dhe pjatat përjashtohen plotësisht nga dieta:

 • patate te skuqura;
 • hamburgerë;
 • ëmbëlsirat dhe çdo produkt mielli.

Thelbi i dietës është të kufizoni sasinë e ushqimit.

Dieta të tjera efektive

Kufizimi i ushqimit ose kalimi në një dietë tjetër kërkon mobilizimin e të gjithë trupit. Kur një person ka marrë vendimin për të humbur ato kilogramë të tepërt, para se të fillojë ai ka nevojë për konsultë me mjekun, dhe, ndoshta, një ekzaminim mjekësor.

Dieta e Dukanit

Ushqimi bazohet në përdorimin e ushqimeve proteinike dhe refuzimin e ushqimeve me karbohidrate. Programi është i ndarë në 4 periudha, dhe kohëzgjatja e secilit hap varet nga karakteristikat individuale të personit. Pavarësisht nga faza e kursit, zhvilluesi ka përcaktuar kushtet kryesore.

 • Pirja e ujit pa mbushës. Shkalla ditore është 2 litra.
 • Ecje për të paktën 15 min.
 • Të hani krunde tërshëre.
 • Ushtrime në mëngjes.

Ushqimi i sigurt për shëndetin në kombinim me aktivitetin fizik e lejon një person të përmbahet në kushtet e Ducan jo vetëm për një kohë të gjatë (deri në gjashtë muaj), por gjithë jetën e tij nëse personi është i shëndetshëm. Për çdo sëmundje kronike, këshillohet të braktisni dietën me proteina në favor të një tjetri.

Dieta ketogjenike

Kohët e fundit, ajo është përhapur pothuajse në të gjitha vendet e botës. Sekreti i saj qëndron në formimin e trupave ketone për shkak të mungesës së karbohidrateve në trup. Si rezultat i ndryshimit të bilancit, nxitet procesi i "djegies" së yndyrnave. Për të përgatitur mëlçinë për prodhimin e trupave ketone, nutricionistët këshillojnë që gradualisht të hiqen karbohidratet nga dieta, për të mos kufizuar përdorimin e yndyrnave. Përveç humbjes së lehtë të peshës, dieta ketogjenike kontribuon në:

 • parandalimi i diabetit, hipertensionit;
 • përmirësimi i kujtesës;
 • përqendrimi i vëmendjes;
 • rritja e efikasitetit;
 • pastrimin e lëkurës.

Falë dietës keto, mirëqenia e përgjithshme përmirësohet gradualisht dhe ndihet një valë e gjallë. Edhe pse në fazën e parë, një person mund të përjetojë përgjumje, gjendje të keqe, nervozizëm. Ka kufizime për njerëzit me gjendje kronike. Për ta, çdo dietë kërkon vëmendjen e afërt të mjekëve.

Dietë nga një nutricionist

Metoda për ata që duan të humbin peshë gradualisht është parimi dominues i një diete të veçantë. Thelbi për njerëzit është një ndryshim i plotë në zakonet e të ngrënit. Dieta është krijuar për 1 vit. Sistemi i autorit e lejoi mjekun të humbte peshë vetë dhe adhuruesve të shumtë të metodës së tij.

Dieta përbëhet nga tre hapa:

 • Përgatitore. Kohëzgjatja e periudhës varion nga dy javë në 1 muaj. Theksi kryesor vihet në aktivitetin fizik dhe refuzimin e produkteve të ëmbël, ëmbëltore.
 • Kryesore. Kohëzgjatja është disa javë ose edhe muaj. Termi varet nga gjendja e pacientit. Aktiviteti fizik plotësohet me ushtrime të forcës. Ushqimi përbëhet nga drithëra, ushqim deti, peshk, mish pule. Ushqimi zihet në avull, piqet me një sasi të kufizuar kripe.
 • Mbështetëse. Kur qëllimi të arrihet, dhe pesha është zvogëluar, mjeku këshillon të vazhdoni të ecni. Patate të pjekura, drithëra, bukë e zezë, çokollatë e hidhur shfaqen në menu.

Nutricionistët janë solidarë në pozicionin në lidhje me ushqimin e duhur. Sipas rekomandimeve të tyre, njerëzit e trashë i lënë akumulimet e tyre trupore si kujtime të bezdisshme nga e kaluara.

Këshilla të përgjithshme nga dietologët

Ndjekja e dëshpëruar e humbjes së peshës fillon, si rregull, gjatë periudhës së tranzicionit nga dimri në verë. Ekspertët paralajmërojnë se një ndryshim në dietë nuk përfundon gjithmonë me një fitore ndaj kileve të tepërta. Ndonjëherë gara çon në shterimin e funksioneve të trupit.

 • Nuk këshillohet të zgjidhni një normë të rënies së 1 kg në javë. Nëse dikush premton të humbasë peshë më shpejt, atëherë ata sugjerojnë të mos dëgjoni rekomandime të tilla.
 • Rekomandohet të vëzhgoni proporcione të ekuilibruara të proteinave, yndyrnave, karbohidrateve.
 • Mos u kufizoni në ngrënien e perimeve.
 • Ulni në 2-3 fruta frutash edhe kur dëshironi ëmbëlsira.
 • Ecni më shumë dhe bëni aktivitet fizik të mundshëm.

Wrongshtë e gabuar të përcaktohet se disa produkte janë të dobishme dhe disa janë të dëmshme. Të gjithë përcaktojnë se çfarë të hanë. Profesionistët rekomandojnë të hanë jo më shumë se 350-400 karbohidrate në ditë. Endokrinologët gjithashtu mbështesin këtë pozicion. Por sipas rekomandimeve të OBSH-së, numri i tyre nuk duhet të jetë më shumë se 60 g. Ata sugjerojnë të hahet më shumë:

 • mish, shpezë;
 • peshk;
 • perime;
 • prodhimet e detit.

Ushqimi duhet të jetë i ekuilibruar. Trupi ka nevojë të marrë të paktën 70 g proteina në ditë. Për shembull, një porcion mish (160 x 180 g) përmban afërsisht 30 g proteina. Mjekët i konsiderojnë të dobishme perimet dhe barishtet në sasi të pakufizuar.