Si të humbni shpejt 5 kg në një javë në shtëpi

Për të humbur 5 kg në javë, duhet të ndryshoni rrënjësisht stilin e jetës tuaj në këtë kohë. Humbja e peshës në një kohë kaq të shkurtër duhet të shoqërohet nga një qasje kompetente. Agjërimi rraskapitës do të çojë në faktin se pas një jave pesha do të rikthehet, dhe gjendja e trupit do të përkeqësohet. Necessaryshtë e nevojshme të mbani mend që të vëzhgoni kufizimet dietike pas përfundimit të dietës së shpejtë për të ruajtur vlerën e kërkuar të peshës.

Përzgjedhja e metodës

Në mënyrë që një humbje e mprehtë e kilogramëve të tepërt të ketë kuptim, ia vlen të zgjidhni dietën që do të përshtatet në mënyrë ideale me trupin dhe nuk do të jetë një proces i dhimbshëm në përgjithësi. Treguesit e humbjes së peshës duhet të regjistrohen dhe ruhen për të ardhmen. Periudha javore është mjaft e shkurtër, dhe problemi i humbjes së 5 kg mund të zgjidhet rrënjësisht vetëm duke ndryshuar dietën ditore, e cila do të sjellë një ulje të mprehtë të marrjes së kalorive.

Vendime të tjera të arsyeshme - duke luajtur sporte, duke normalizuar rutinën e përditshme, etj. , Nuk do të kenë kohë për të punuar. Ato mund të konsiderohen në të ardhmen për të ruajtur rezultatin e arritur javor ose për të vazhduar humbjen e peshës, formësimin e trupit dhe rritjen e tonit të muskujve. Rezultati i tyre është rreth 3-5 kg në muaj.

Ushqim

Në mëngjes me stomak bosh, sigurohuni që të pini një gotë me ujë të pastër të ngrohtë ose lëng molle, ose një pije uthull të përbërë nga 200 ml ujë dhe një lugë gjelle uthull molle. Në asnjë rast mos e kaloni mëngjesin - një sasi e vogël e qullit do t'i japë trupit energjinë e nevojshme për tërë ditën.

Dreka duhet të përfshijë një pjatë me perime dhe jo të skuqura, por mish të zier (viçi, mishi i pulës, mundësisht gjiri). Në mbrëmje - ushqim i lehtë, për shembull, sallatë perimesh, peshk në avull, gjizë, 200 ml kefir ose kos. Do të jetë e vështirë të mbajmë një dietë të re, por nëse ndjenja e urisë bëhet më e fortë, ju mund të përballoni një meze të lehtë që përbëhet ekskluzivisht nga perime.

Një ushqyerje e tillë do t'i sigurojë trupit të gjitha elementet e nevojshme dhe do ta shtyjë atë të përdorë yndyrën e akumuluar, e cila do të çojë në humbje peshe si rezultat.

Rregullat themelore ushqyese:

 • Pini 2-2, 5 litra ujë në ditë.
 • Hani 3-5 herë në ditë, përpiquni të mos hani tepër shumë ose të qëndroni të uritur gjatë gjithë ditës.
 • Hani deri në 200-350 gram ushqim në të njëjtën kohë dhe përpiquni të mos i hidhni shumë kripë ushqimit për rreth 30-40 ditë, në mënyrë ideale, hiqni dorë nga kripa.
 • Eliminoni ushqimet me yndyrë nga dieta.
 • Përmbahuni nga marrja e sheqerit, zëvendësojeni atë me mjaltë.
 • Refuzoni të përdorni produkte të miellit të grurit (makarona, petë), bukë të pjekur fllad. Ata nuk do të lejojnë që trupi të humbasë ato kilogramët e tepërt.
 • Përmbajuni majonezës së yndyrshme, salcave dhe veshjeve. Kjo do të sigurojë një mundësi të shkëlqyeshme për të zvogëluar vëllimin e këmbës.
 • Eliminoni erëzat dhe erëzat që stimulojnë oreksin: hudhër, piper, rrikë dhe të tjerët. Ato çojnë në një rritje të sasisë së ushqimit të konsumuar, gjë që është e papranueshme në procesin e humbjes së peshës.
 • Kapërce frutat në pasdite.
 • Hiqni alkoolin nga dieta. Aty ku është i pranishëm alkooli, automatikisht shfaqen ushqime me shumë kalori - armiku më i keq i humbjes së peshës.
 • Si një eksperiment, përpiquni të merrni ushqim nga pjata të vogla. Kjo qasje e thjeshtë psikologjike mund të jetë mjaft efektive dhe do të ndihmojë në mashtrimin e trurit dhe stomakut.
 • Hani ngadalë, duke përtypur ushqim tërësisht. Kjo duhet të bëhet në kuzhinë ose dhomë ngrënie, jo prapa TV ose një libri. Kjo e bën më të lehtë kontrollimin e sasisë së ushqimit, dhe shija e ushqimit ndihet më mirë.

Ushtroni stresin

Ngarkesa për trupin zgjidhet individualisht, duke marrë parasysh trajnimin, preferencat dhe aftësitë. Kjo mund të jetë një ngrohje ose shëtitje e thjeshtë në mëngjes, trajnim forcë në palestër, ose një vizitë në pishinë.

Por vlen të kujtohet se intensiteti dhe kohëzgjatja nuk duhet të jenë maksimale, nuk ka nevojë të shterosh trupin, i cili tashmë është nën stres nga ndryshimi i dietës dhe ritmit të jetës. Çdo gjë duhet të jetë në moderim dhe me kompetencë:

 • Ushtrimet e lehta të mëngjesit, të cilat bëhen më mirë 60 minuta pas zgjimit, do të ndihmojnë në përshpejtimin e proceseve metabolike.
 • Ata që preferojnë stërvitjen e forcës duhet të rishikojnë programin e tyre të zakonshëm të trajnimit dhe të konsultohen me një trajner personal, duke u siguruar që të sqarojnë në lidhje me ushqimin e veçantë.
 • 20 minuta trajnim me kettlebell ose 20 minuta vrapim do t'ju ndihmojnë të digjni kalori dhe të forconi metabolizmin për tërë ditën.
 • Gjatë humbjes së peshës, duhet të pushoni për rreth 6-8 orë. Gjumi i zgjatur ose mungesa e gjumit pengon humbjen e peshës. Natën, trupi harxhon shumë energji në mënyrë që të gjithë sistemet dhe organet e brendshme të funksionojnë, dhe, në përputhje me rrethanat, harxhon kalori. Gjumi i duhur është një tjetër ndihmës në terapinë e trupit.

Filloni të bëni disa ushtrime të thjeshta shtrirjeje dhe pune muskulore në shtëpi dhe zhvilloni një stërvitje personale që do të rrisë djersitjen tuaj. Dhjetë minutat e fundit të stërvitjes duhet të jenë më të vështirat (në ditët e para të stërvitjes).

Procedurat dhe metodat shtesë

Për të marrë rezultatet e dëshiruara (minus 5 kg), të gjitha mjetet do të funksionojnë, por ju duhet të bëni gjithçka me mençuri dhe të peshoni në mënyrë racionale hapat. Duke zgjedhur procedura shtesë, në kombinim me dietën dhe aktivitetin serioz fizik, ju mund ta arrini shpejt qëllimin.

Disa prej tyre duhet të kryhen gjatë trajnimit, kjo do të rrisë ndjeshëm efektivitetin e tyre. Ju mund të përdorni "mbështjellës", produkte kozmetike në formën e kremrave me efekte të ndryshme që synojnë formësimin e trupit, mund të vishni rroba të veçanta për trajnim nga materiale të veçanta, gjë që përmirëson qarkullimin e gjakut, ka veti izoluese të nxehtësisë, rrit procesin e lipolizës. Një vizitë në sallonin e masazhit, saunës dhe pishinës është gjithashtu një mundësi e mirë.

Dietat dhe recetat

Ekzistojnë tre opsione kryesore se si të humbni peshë deri në 5 kg në një javë në shtëpi:

 • Mono-dietë. Përfundimi është përdorimi i kryesisht një produkti (oriz, kefir, mollë, hikërror, gjizë).
 • Duke ulur ndjeshëm marrjen e ushqimit (dieta nga uria).
 • Si rezultat i dietave me rezultatin më të gjatë të mundshëm (proteina). I përshtatshëm kryesisht për burra.

Dieta të tilla nuk rekomandohen për njerëzit me lodhje të shtuar, sëmundje gastrointestinale, anemi dhe sëmundje kronike. Ju nuk duhet të bëni një dietë në pranverë, kur trupi është i dobësuar.

Menu treguese me receta për mono-dietë:

 • Në stomak bosh: 200 ml ujë të nxehtë me shtimin e pykave të limonit dhe një lugë mjaltë.
 • Mëngjesi: 1/3 e qullit, çajit (pa sheqer) ose lëngut të perimeve (panxhari, domatja, kungulli). Shtë e domosdoshme të studiohet efekti i lëngjeve të perimeve në trup, për shembull, lëngu i panxharit ul shumë presionin e gjakut dhe mund të shkaktojë diarre, nuk rekomandohet për sëmundjet e veshkave.
 • Dreka: 1/3 e qullit të gatuar më parë.
 • Darka: vëllimi i mbetur i drithërave.

Gjatë çdo diete, mund të pini çaj jeshil pa kufizime, vetëm pa sheqer. Nga lëngjet, është ai që promovon humbjen e peshës dhe detoksifikimin e trupit, dhe ai është shumë i dobishëm.

qull kungulli për humbje peshe

Kungulli do të ndihmojë në mënyrë efektive për të humbur peshë edhe dembel dhe në të njëjtën kohë rivendos trupin. Kungulli rekomandohet të konsumohet në kombinim me perime ose veçmas në çdo formë të pranueshme (në formën e qullit ose të pjekur). Isshtë përgatitur fare thjesht. Shtë e nevojshme të pritet kungulli në kube të vogla, të shtoni ujë dhe të ziej derisa të gatuhet gjysma për rreth 30 minuta. Pastaj shtoni një lugë oriz ose miell tërshëre, vazhdoni zierjen edhe për gjysmë ore. Ju mund të shtoni mjaltë në qullën e përfunduar, por përpiquni të mos e kripë atë.

Përdorimi i preparateve barishtore koleretike të bazuara në pavdekësi, luleradhiqe, dem i vogël do të lejojë trupin të zbërthejë më shpejt yndyrnat dhe kështu të humbasë peshën. Yndyra do të digjet, nuk do të grumbullohet në zonat problematike. Pije të tilla nuk duhet të përdoren nga njerëzit me pankreatit, hepatit ose sëmundje funksionale të zorrëve.

Për pastrim efektiv të trupit ndërsa humbni peshë, është e dobishme të merrni lëng nga lakra. Do të përmirësojë proceset metabolike, do të parandalojë akumulimin e yndyrnave nga karbohidratet. Rekomandohet të pini deri në 2-3 gota të këtij lëngu në ditë me stomak bosh në mëngjes, pastaj - një orë para vaktit. Usefulshtë e dobishme ta pini së bashku me lëng nga karota ose panxhari.

Dieta me kefir

Një mënyrë reale shumë efektive që ju lejon të humbni shpejt peshë me 5 kg në shtëpi është një dietë me kefir. U tregohet njerëzve relativisht të shëndetshëm dhe të fortë, lejon jo vetëm heqjen e kilogramëve të tepërt dhe centimetrave në bark dhe në zona të tjera problematike, por gjithashtu pastron mirë trupin nga toksinat.

Avantazhi i kësaj diete mund të quhet fakti që është i shkurtër dhe shumë i thjeshtë - nuk keni nevojë të blini produkte të veçanta dhe të dilni me një dietë. Thelbi i dietës është se duhet të pini 1. 5 litra kefir çdo ditë. Ju mund të hani ushqime të tilla si mollë, portokall, hikërror, gjoks pule të zier. Ju vetëm duhet t'i përmbaheni dietës së rekomanduar për tre ditë. Gjatë kësaj kohe, pini 1. 5 litra ujë çdo ditë.

Dietë hikërror

Dieta e hikërrorit është një mënyrë tjetër efektive për të humbur shpejt peshën. Për ta bërë këtë, duhet të hani hikërror të përgatitur në një mënyrë të veçantë brenda një jave:

 • Natën, një gotë drithëra derdhet me dy gota ujë të valë (kjo mund të bëhet në termos).
 • Ditën tjetër, hani pa erëza dhe supa, të lara me kefir ose çaj jeshil.

Kefir lejohet të pijë jo më shumë se 1 litër në ditë. Kohëzgjatja e dietës është një javë. Lejohet, por nuk rekomandohet, të konsumoni fruta dhe çaj të zi pa sheqer.

Mos harroni, në mënyrë që të mos privoni trupin tuaj nga lëndët ushqyese, mjekët rekomandojnë fuqimisht që një grua të marrë përgatitje vitaminash ndërsa humbet peshë.

Ekspertët nuk rekomandojnë në asnjë rast të blini pilula diete të pakuptueshme në farmaci, në internet dhe me këshillën e konsulentëve të dyshimtë. Këto barna bazohen në një laksativ banal dhe përdorimi i shpeshtë i barnave të tilla mund të dëmtojë seriozisht trupin, të çojë në dehidrim, të trazojë traktin gastrointestinal ose shfaqjen e sëmundjeve të një natyre tjetër.

Paralajmërim

Duke bredhur nëpër zorrët e internetit, shpesh mund të pengohesh mbi materiale mbi temën e humbjes së peshës së shpejtë në përgatitje për verën. Për më tepër, shumë prej tyre rekomandojnë metoda shumë të tmerrshme që herët a vonë mund të çojnë në pasoja të trishtueshme. Këto mund të jenë rekomandime për refuzimin e ushqimit, rraskapitjen e trupit dhe madje edhe komplotet.

Një nga metodat më qesharake është kjo e fundit. Rekomandohet që vajzat që duan të humbin peshë të thonë disa fjalë në tualet një herë në ditë, dhe pastaj pesha shpejt zhduket. I vetmi aspekt pozitiv do të jetë përmirësimi i humorit të të tjerëve.

Por ka edhe mënyra më të rrezikshme që bëjnë dëm. Shumë burime rekomandojnë përdorimin e sodës së bukës për të humbur peshë. Fakti është se soda neutralizon aciditetin e stomakut, gjë që mund të çojë në patologjitë e tij. Sa i përket përdorimit të sodës së bukës si banjë, ju mund ta bëni këtë në çdo sasi, por nuk ka gjasa të ndihmojë.

Vlen të paralajmërohet se është kundërindikuar kategorikisht për të humbur peshë për fëmijët ose adoleshentët me një ritëm kaq të përshpejtuar. Çdo dietë në këtë moshë mund të përshkruhet vetëm nga një mjek dhe të kryhet nën mbikëqyrjen e tij.